Tööõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas töölepingu ülesütlemisel usalduse kaotuse tõttu tuleb ka tõendada tegu?04.11.2011

Selleks, et vallandada töötaja § 88 lg 1 p 5 alusel, peab tööandja esitama tõendid, et töötaja on pannud toime teo, mis tingis tööandja usalduse kaotamise tema suhtes või piisab sellest, et tööandja märgib dokumendis töölepingu ülesütlemise seoses petmise või vargusega jne?.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Usalduse kaotamist peab põhjendama. Samas usalduse kaotamine iseenesest ei pruugi tähendada rikkumist. Usalduse kaotamiseks võib pidada näiteks ka seda, kui töötaja keeldub andmast selgitusi mõnes tööandja jaoks olulises tööga seotud asjas, mille vastu on tööandjal õigustatud huvi.
Usalduse kaotus on väga "ümmargune" mõiste ja seda tuleb igal üksikjuhtumil eraldi hinnata. Must-valgeid lahendusi siin ei ole.
Õiguse ja õigluse vahelist tasakaalu soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Naasmine lapsehoolduspuhkuselt, kas peaksin nõustuma teise tööga?04.11.2011

Soovin peale nelja-aastast lapsehoolduspuhkust naasta tööle, noorim laps on praegu 2a 5k. Puhkusele minnes olin kaupluse juhataja, nüüd pakutakse müüja ametikohta ja ka palgad on vahepeal langenud. Kas peaksin nõustuma ja millised on minu õigused? Milline on tööandja vastutus seoses väljaõppega, et saaksin end kurssi viia vahepeal toimunud muudatustega. Kuna firma juhtkond on vahepeal muutunud ja ma olen nende jaoks otsekui uus töötaja, siis kas see on piisav põhjendus, et algselt saan tööd müüjana ja siis hiljem, kui neile sobib, saan võibolla tagasi juhataja ametikohale?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Teil on kehtiv tööleping kaupluse juhataja ametikoha peale, samuti peaks lepingus olema kindlaks määratud Teie töötasu suurus. Teie õigus on nõuda kehtiva lepingu täitmist, sest seda saab muuta ainult poolte kokkuleppel. Mis puudutab tööalast väljaõpet, siis selle korraldamine ja koolituskulude kandmine on tööandja kohustus.
Kui teatate 14 päeva oma tööleasumisest ette, siis on Teil õigus asuda tööle samale ametikohale sama töötasuga, nagu oli Teil ennem LHP-t. Teie asendaja tuleb koodada või pakkuda temale teist tööd.
Soovides meelekindlust ja häid lahendusi:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas vallandatud ametiühingu usaldusisik võib jätkata tööandja juures usaldusisikuna?02.11.2011

Tere!
Meie asutuse ametiühingu usaldusisik vallandati. Vallandamine oli ilmselgelt alusetu ja selle ta ka vaidlustab, ent kuidas on tema rolliga ametiühingu usaldusisikuna selles asutuses. Kas on võimalik, et ta jätkab selle tööandja juures usaldusisikuna?
Ette tänades!
K

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Töötajate usaldusisikute seaduse § 2 lg 1 määratleb, et usaldusisikuks on "tööandja töötaja". Vallandatud töötaja ei ole enam tööandja töötaja, sest ta ei tööta ju enam seal. Selline on minu tõlgendus, kuid kahjuks puudub mu isiklikus praktikas pretsedent, mis seda 100% kinnitaks, sest nagu küsimusest aru sain, siis töösuhte lõpetamine on vaidlustatud.
Soovides nii õiguse kui õigluse võitu:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Milline seadus kohustab pensionil olevat isikut tööleasumisest teavitama?02.11.2011

Miks see kohustus on pensionäril, mitte tööandjal?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Pensionär on kohustatud oma elukohajärgsele sotsiaalhooldustalitusele teatama asjaoludest, mis toovad kaasa pensioni määra muutumise.
Tööle asumisest on pensionär kohustatud elukohajärgsele sotsiaalhooldustalitusele teatama 5 päeva jooksul (Eesti Vabariigi Pensioni Seadus XI peatükk § 58).

Lugupidamisega,

Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Kas ainuosanik ja juhatuse liige saab ennast koondada?01.11.2011

Kui OÜ ainuke omanik ja juhatuse liige on oma firmas lepinguliselt tööl ja firmat ähvardab pankrot, kas siis saab ta ise ennast koondada oma lepinguliselt töökohalt ja tal on õigus töötuskindlustushüvitisele, kui töötukassas peale pankrotti ennast arvele võtta?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Töölepingu seaduse poole pealt ma iseenda koondamises piiranguid ei näe, oluline on töölepingulise, mitte mõne muu võlaõigusliku suhte olemasolu. Samas ei julge ma välistada, et mõni muu seadus arvestab ka omandisuhte olemasolu.
Õnneks vastab siinsamas portaalis pädev töötuskindlustuse spetsialist ja soovitan tema käest töötuskindlustuse saamise võimaluse üle küsida.
Edukat "ellujäämist" soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Öövahetus lõpeb puhkuse esimesel päeval, kas ma pean 8 tundi puhkuse ajast töötama?01.11.2011

Tere!
Töötan graafiku alusel ning vahetusi on nii päevaseid kui ka öiseid.
Uue graafiku kätte saamisel ilmnes huvitav asi. Nimelt kui minu puhkus on märgitud algusajaga 21.11, siis 20.11 olen öises vahetuses. See tähendab, et lõpetan oma vahetuse 21.11 kell 08.00 hommikul. Peale puhkuse lõppu olen tööle pandud kohe hommikusse vahetusse, seega ei tule ka sealt puuduolevaid tunde tasa.
Kas nimetatud asi on seaduslik? Juhile sellekohast märkust tehes soovitas mul endal teiste töötajatega vahetus teha.
Selliseid seiku on olnud ka varem teiste töötajatega ning juht teeb endiselt selliseid graafikuid.

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Teie juhtumi puhul olete oma graafikujärgsel esimesel puhkusepäeval olnud faktiliselt tööl normijärgse täistööpäeva (8 t) ja seda ei saa kuidagi lugeda puhkuseks. Tööandja selline käitumine ei ole seaduspärane, sest vastavalt TLS § 69 lg 4 on puhkuse ajakava õigus muuta üksnes poolte kokkuleppel. Nagu ma aru saan, siis sellist kokkulepet ei ole toimunud.
Vastastikku mõistvaid töösuhteid soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kuidas korrektselt lõpetada töösuhe?31.10.2011

Tere!

Olen töötanud koolitusfirmas kolm aastat projektijuhina, lepingut paberil ei ole vormistatud. Töö oli huvitav, aeg läks kiiresti ja tasuti korrektselt (kõik maksud jne). 2.oktoobrist olen haiguslehel, arvatavasti kuu aega veel (põhjuseks ootamatu ja raske operatsioon). Tegelikkuses võtab aga paranemine vähemalt 3 kuud, taastumine vähemalt aasta ringis. Tahan oma tervist tagasi, st korrapärast ja mitmekesist toitumist ja taastavat treeningut. Tean, et istuva ja pingelis töö kõrvalt (sageli ületunnid) seda ma teha aga ei suuda. Nii, et olen otsustanud töölt lahkuda. Firma juhti ja kollege olen sellest soovist teavitanud telefoni teel enne esimese kuu möödumist, kui oli selge, et operatsioonijärgsed tüsistused võtavad kaua aega. Millega peaksin arvestama ja kuidas oleks mõistlik toimida?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Vastavalt TLS § 4 lg 2 loetakse tööleping sõlmituks, kui töötaja asub tegema tööd, mille tegemist võib eeldada üksnes tasu eest ning töösuhte kestus on pikem kahest nädalast.
Niisiis on tegemist tähtajatu töölepinguga ning selle korrektne ülesütlemine on 30-päevase etteteatamisega taasesitavas kirjalikus vormis.

Peaksite arvestama asjaoluga, et korralisel töölepingu ülesütlemisel (omal soovil või poolte kokkuleppel) jääte ilma võimalusest taotleda töötuskindlustushüvitist juhul, kui olete sunnitud tervise tõttu kauem töölt eemal olema.

Teine võimalus on lõpetada tööleping tööandja poolt.
Tööandjal on õigus tööleping erakorraliselt üles öelda, kui töötaja ei ole pikka aega tulnud toime tööülesannete täitmisega terviseseisundi tõttu, mis ei võimalda töösuhet jätkata. (TLS §88 lg 1 p 1). Ülesütlemine on õigustatud, kui töötaja terviseseisundi tõttu töölt äraolek hakkab häirima tööd ning takistab tööde korraldamist. See paragrahv annab õiguse töötuskindlustushüvitisele, kui olete ennast töötuna arvele võtnud.

Soovitan Teil tööandjaga nõu pidada ning leida mõlemaid pooli rahuldav lahendus.

Jõudsat paranemist soovides.

Merike Michelson

www.metiabi.eu
info@metiabi.eu
 

Küsimus: Kas tööandja käskkiri oli õigustatud?28.10.2011

Tervist
On tehtud tasustamata ületunde. Siit sain aru, et nende eest võib anda ka vabu päevi. Vasavalt koosolekul otsustatule pidime teavitama sekretäri, kui keegi vaba päeva võtab. Seda ma ka tegin. Nüüd aga sain käskkirja töölt puudumise kohta. Küsimuse peale, mis see mulle kaasa toob, kui siia alla kirjutan, vastas ülemus, et midagi ja lolli peaga kirjutasingi alla.
Kas käskiri on õigustatud ja kas ülemusel on õigus nõuda, et vastaksin töövälisel ajal telefonile? Telefonid on meil isiklikud. Olen selles firmas töötanud 11,5 aastat.
Aitäh

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Nägemata koosoleku protokolli, ei saa ma kahjuks ammendavalt vastata. Võib ainult eeldada, et oma õigustatud vaba päeva võtmiseks oli tööandja meelest vajalik kooskõlastus, mitte ainult sekretäri teavitamine. Tundub kuidagi kummaline, et tööandja jätab töötajale ühepoolselt õiguse otsustada, millal tööl käia?
Mis puudutab telefonile vastamist töövälisel ajal, siis sõltumata telefoni omanikust (töötaja või tööandja) seda nõuda ei saa. Töötajaga võib kokku leppida valveaja, mil töötajal on kohustus vastata telefonile ja valmisolek vajadusel tööle asuda, kuid selle eest tuleb eraldi maksta. Valveaega reguleerib TLS § 48.
Selgust töösuhetes soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Katseaja pikkuse olulisus tähtajalises töölepingus27.10.2011

TLS § 86 reguleerib Poolte töölepingu ülesütlemist 4-kuulise katseaja puhul. Kuidas on töölepingu ülesütlemine näiteks 2-kuulise katseaja puhul? (Tööandja lõpetab töösuhte 2-kuulise katseaja lõpule vahetult eelneva tööpäeva lõpus).

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Sõltumata katseaja pikkusest kehtib 15-päevane etteteatamise aeg. Ette teatada võib ka katseaja viimasel päeval, kuid lõpetada saab töölepingu 15 päeva pärast.
Tööandja peab katseajal töölepingu ülesütlemist põhjendama.
Soovin edu töökoha leidmisel.

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas on võimalik kaks samaaegset töölepingut ühe tööandja juures?27.10.2011

Kas on võimalik töötada ühe tööandja juures kahe täiskohaga töölepinguga (erinevad ametiprofiilid) kui tööajad kattuvad (8-17)?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Juhul, kui nende kahe koha peal töötades ei teki erinevate ametikohtade vahel konflikti, nt peate ühes ametis kaupa välja andma ja teise ameti esindjana samal ajal kuskil mujal olema, siis ei näe ma selles probleemi. Saan aru, et tööajanormi nende kahe koha peal töötades ju ei ületata.
Kummaline tundub hoopis see, et tööandja on otsustanud töö eest, mida üks inimene suudab 8 tunni jooksul ära teha, maksta kahe inimese töötasu. Kuid see on tööandja isiklik otsus...
Soovin Teile jõudu tööle!

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu