Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Töövõimetuspensionäri töötu staatus06.09.2011

Tere,
Olen töövõimetuspensionär ja viimasest töökohast leping lõpetatud paragrahv 88 p.1 l.1 alusel, mis peaks võimaldama ka töötuskindlustushüvitist.
Kas Töötukassas arvele võttes peaksin ka kohe arvestama sellega, et mulle soovitatud töökohad pean vastu võtma? Olen siiski veel töövõimetu ja momendil ei saa tööle minna. Kas see välistab ka minu töötustaatuse?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!
Töötuna on võimalik arvele võtta isikut, kes ei ole veel jõudnud pensioniikka, kes otsib tööd, kes soovib tööle asuda ja kes on valmis vastu võtma sobiva töö.
Kui Teie tervis ei luba kohe aktiivselt pühenduda tööotsingutele, siis võite ju ennast töötuna registreerida hiljem - kui olete valmis tööd otsima.
Õigus töötuskindlustushüvitisele on kindlustatul:
1) kes on töötuna arvele võetud;
2) kellel on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
3) kellega töö- või teenistussuhe on lõpetatud alusel, mis annab õiguse hüvitisele.

Te ei kaota õigust taotleda töötuskindlustushüvitist, kui võtate ennast töötuna arvele ka näiteks aasta pärast, sest hüvitise määramiseks vajalik 12 kuud töötuskindlustusstaaži peab olema kogutud 36 kuu ehk kolme aasta jooksul.
 

Küsimus: Nõue inkassos, kas arvelduskontot saan kasutada?06.09.2011

On tekkinud võlgnevus panga ees ja pank on selle edasi andnud inkassofirmale ja nüüd suhtlengi võlgnevuse osas inkassoga (kohtusse asi joudnud ei ole).
Kas minu pangakontol antud pangas siis võlgnevust hetkel pole ja saan seda kontot vabalt maksete teostamiseks kasutada? Või blokeerib pank automaatselt ikkagi kõik summad, mis laekuvad?

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

kahjuks on vähese info tõttu raske vastata. Juhul, kui Teil on panga ees pikaajaline kohustus ja pank andis inkassole sissenõudmiseks võlgu oleva summa, tuleb Teil jooksvaid kohustusi edasi täita ja oletatavasti on selles osas Teie konto ka koormatud.
Täpse info saamiseks oma kontoseisu, blokeeringute jmt. kohta peate pöörduma panka.

Parimate tervitustega,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Kutsekooli õpilase töötuskindlustus05.09.2011

Kas kutsekoolis õpival õpilasel on õigus töötuskindlustusele, kui tal on olnud 4-aastane tööleping, mis temaga nüüd lõpetati?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!
Kutsekoolis õppivat õpilast on võimalik töötuna arvele võtta, kui ta on arvelevõtmisele eelnenud aasta jooksul vähemalt 180 päeva töötanud, kui ta otsib tööd, soovib tööle asuda ja Ta on valmis vastu võtma sobiva töö.
Kas töötul on õigus töötutoetusele või töötuskindlustushüvitisele - otsustatakse arvelevõtmisel esitatud dokumentide alusel.
Töötuskindlustushüvitise määramiseks peab isik vastama kolmele tingimusele:
1) ta on töötuna arvele võetud;
2) tal on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
3) viimane töösuhe on lõpetatud alusel, mis annab õiguse hüvitisele (nt koondamine, asutuse likvideerimine, katseaja ebarahuldavad tulemused, töösuhte tähtaja möödumine).

Poolte kokkuleppel või töötaja algatusel töösuhte lõppemisel ei ole õigust töötuskindlustushüvitisele.
 

Küsimus: Avalduse esitamine ja töötuskindlustushüvitise arvestamine04.09.2011

Töötukassa hakkab hüvitist arvestama alates kaheksandast päevast pärast avalduse esitamist. Töötuskindlustushüvitis makstakse iga kuu 10. kuupäevaks eelmise kuu eest pangakontole.

Küsimus: Kui minu tööleping (koondamine) lõppeb 30.09.2011, siis kas ma pean Töötukassale esitama teate töölepingu erakorralisest ülesütlemisest koondamise tõttu hiljemalt 8 päeva enne 30-ndat septembrit (tööraamatut mul sel ajal veel käes pole), sest muul juhul (kui esitan 03.10.) jään ma 10 päeva (01.okt ei saa esitada - laupäev) tasust ilma.

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!
Töötukassa hakkab töötuskindlustushüvitist arvestama alates kaheksandast päevast pärast avalduse ja sellele lisatud dokumentide töötukassale esitamist, kuid mitte varem kui kaheksandast päevast Teie töötuna arvelevõtmise päevast arvates.
Seega, esimeseks tingimuseks töötuskindlustushüvitise määramisel on, et olete juba töötuna arvele võetud. Töötuna on võimalik arvele võtta isikut, kes ei tööta (kelle töösuhe on lõppenud), kes otsib tööd ja soovib tööle asuda, kes on valmis vastu võtma sobiva töö ja kes soovib oma tööotsingutel kasutada töötukassa abi.
Teil on võimalik pöörduda töötukassasse arvelevõtmiseks esimesel tööpäeval pärast viimast tööpäeva - ehk siis 03.10.2011.
Töötuna arvelevõtmisel tuleb töötuskindlustushüvitise taotlemiseks esitada viimase töösuhte lõppemise dokument ja tööandja tõend kindlustatule. Kuid on olemas ka erandid, kus rakendatakse töötuskindlustushüvitise määramisel ooteperioode.
Kindlustatul, kelle viimane töösuhe öeldi üles koondamise tõttu või kes ütles töölepingu üles töölepingu seaduse § 37 lõike 5 (töölepingu lõpetamine töötaja algatusele seoses tööandja poolt töötasu vähendamisega töö mitteandmise korral) alusel ning kes on töötuna arvele võetud ja kellel on olemas vajalik kindlustusstaaž, on õigus töötuskindlustushüvitisele:
- kui töösuhe selle tööandjaga kestis viis kuni kümme aastat – 30 kalendripäeva möödumisel arvates töö- või teenistussuhte lõppemisest;
- kui töösuhe selle tööandjaga kestis üle kümne aasta – 60 kalendripäeva möödumisel arvates töö- või teenistussuhte lõppemisest;
- juhul kui 01.07.2009 seisuga on töösuhe selle tööandja juures kestnud vähemalt 20 aastat ja kui töösuhe öeldakse üles enne 01.01.2015, siis tekib õigus töötuskindlustushüvitisele 90 kalendripäeva möödumisel arvates töösuhte lõppemisest.

Isiklike küsimuste korral palun helistada töötukassa infotelefonile 15501 (lauatelefonilt tasuta, Skype’lt valides: tootukassa) või kirjutada aadressile info@tootukassa.ee
 

Küsimus: Millal peaksin ennast töötuks registeerima?02.09.2011

Tere,
Minuga lõpetati leping 31.08.2011 ära §88 lõige 1 punkt 1 või 2 alusel, millal peaksin ennast töötuks registeerima? Kui palju saan töötu abiraha ja kaua saan siis olla arvel töötukassas?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!
Kui Te soovite oma tööotsingutel kasutada töötukassa abi, siis on Teil võimalik igal ajal pöörduda töötukassa kohalikku osakonda töötuna arvelevõtmiseks. Kaasa tuleks võtta:
- kehtiv isikut tõendav dokument,
- töötuskindlustushüvitise või töötutoetuse taotlemise korral viimase töösuhte kestvust ja lõppemise põhjust tõendav dokument (tööleping või teenuse osutamise leping),
- töötuskindlustushüvitise taotlemisel tööandja tõend kindlustatule.

Töötul võib olla õigus töötutoetusele või töötuskindlustushüvitisele, mille määramise ja maksmise tingimused on erinevad (töötu abiraha mõistet hetkel kehtivad seadused ei kasuta).
Töötutoetuse või töötuskindlustushüvitise määramise kohta leiate täpsemat infot töötukassa kodulehe kaudu: http://www.tootukassa.ee/index.php?id=11245
Töötuna on võimalik arvel olla - kuni leiate endale sobiva töö.
 

Küsimus: Töötasu arestimine30.08.2011

Kohtutäitur on arestinud mu pangaarved miinimumpalga suuruses. Kuna ma saan invaliidsuspensioni ja puudega inimese toetust, siis laekub mu pangaarvele igakuiselt 200 eurot. Sain aga hiljuti üle mitme aasta tööle ja et mitte oma rahast päriselt ilma jääda, siis lasin kanda oma palga üle teise inimese pangakontole. Tean, et see on ebaaus, aga samas arvestades minu olukorda (üürikorter ja ravimid jne) siis ainuvõimalik.
Nüüd sai kohtutäitur teada minu töötamisest ja tegi töökohta avalduse töötasu arestimiseks. Nüüd ongi mul küsimus: palju ma reaalselt oma palgast kätte saama pean. Pension on tulemas minu arvele 200 eurot ja palk on keskmiselt 300 eurot teise inimese arvele.
Soovin vastust võimalikult lihtsas ja arusaadavas keeles, mitte vaid juriidilisi paragrahve.

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

sissetuleku arestimisel tuleb arvestada kahte asja:
1. sissetuleku liiki
2. sissetuleku suurust.

Teie juhtumi puhul on tegemist kolme erineva sissetulekuga. Puudega inimese sotsiaaltoetus ei ole arestitav, kuna seda makstakse Teile Teie puudest tulenevate lisakulude (ravimid jmt.) katteks.
Teie juhtumi puhul võib invaliidsuspensionist arestida poole (sest omate ka töötasu).
Töötasu arestimise kohta soovitan vaadata skeemi Kohtutäiturite ja Pankrotihaldurite Koja kodulehelt, vt. link:
http://www.kpkoda.ee/content/avaliku-poole-lingid/t%C3%B6%C3%B6tasu-arestimise-skeem
Oletatavasti jääb arestitav osa alla 20 euro. Täpset vastust kahjuks öelda ei saa, sest puuduvad andmed kogumispensioni jmt. kohta.

Parimate soovidega,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Sünnitushüvitis poole kohaga miinimumpalgaga töötades30.08.2011

Tere
Olen töötanud aasta aega poole kohaga ja saanud pool miiniumpalka. Kui suur on minu sünnitushüvitis, kui tahan koju jääda 70 päeva enne sünnitust? Kui suur oleks minu sünnitushüvitise summa, kui oleksin saanud miinimumi?
Kui suure summa ma kaotan?

Vastus: Katrin Saadre, kommunikatsioonispetsialist, Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Täpsustavate küsimustega peaksite pöörduma oma tööandja poole või maksuametisse, kuna haigekassa arvutab sünnitushüvitise Teie eest eelmisel aastal makstud sotsiaalmaksu põhjal.
Sünnistushüvitise kohta leiate põhjalikuma info haigekassa kodulehelt siit: http://www.haigekassa.ee/kindlustatule/hyvitised/synnitushyvitis
 

Küsimus: Koondamine ettevõtte pankroti korral28.08.2011

Tere,
Ettevõtte juhtkond on kohtule esitanud pankrotiavalduse. Kohus on määranud ajutise pankrotihalduri aga ettevõtte pankrotti veel välja kuulutatud ei ole. Kas töötajal on õigus saada töötukassast tööandja maksejõuetuse puhul makstavat hüvitist, kui ajutine pankrotihaldur koondab töötaja TLS § 89 lg 2 alusel enne pankroti välja kuulutamist?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!

Kui Teil jääb seoses firma pankrotiga kätte saamata enne või pärast pankroti väljakuulutamist teenitud töötasu, puhkusetasu või töölepingu lõpetamisel makstavat hüvitist, siis eelnimetatud väljamaksmata jäänud summade hüvitamiseks saab pankrotihaldur esitada töötukassale tööandja maksejõuetuse hüvitise taotluse.

Töötaja saab oma võlanõude esitada pankrotihaldurile, kes koondab töötajate nõuded ja esitab kõikidele töötajatele seoses firma pankrotiga välja maksmata jäänud summade hüvitamiseks tööandja maksejõuetuse hüvitise taotluse töötukassale.
 

Küsimus: Kohtutäitur ei tagasta elatusmiinimumi25.08.2011

Tere lugupeetud Kaidi Silver-Schöbe.

Kohtutäitur eemaldas kontolt kogu augusti sissetuleku. Olen talle saatnud kaks avaldust, millele lisasin ka kontoväljavõtte palvega tagastada minu kontole elatusmiinimum.
August läheneb lõpule, maksed on tegemata ja inimesel on ka süüa vaja.
Olen täiesti rahata.
Mida ma peaksin tegema, kuhu pöörduma.

Ette tänades R L

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

kohtutäituri tegevuse peale kaebuse esitamise kohta saate lugeda Kohtutäiturite- ja Pankrotihaldurite Koja kodulehelt:

http://www.kpkoda.ee/content/avaliku-poole-lingid/kohtut%C3%A4ituri-tegevuse-kohta-kaebuse-esitamine

Teie poolt kirjeldatud olukord on arusaamatu ja jääb loota, et kohtutäitur selle siiski kiiresti lahendab.

Jõudu soovides,
Kaidi Silver-Schöbe
 

Küsimus: Kas ise nõustuda nõude inkassole edasiandmisega?25.08.2011

Tere.
Olen suutnud endale tekitada meeletud võlad, mille harutamisega hetkel tegelen. Praeguseks teeb muret viimane kiirlaenu pakkuja, kellega ma ei suuda kokkuleppele jõuda maksegraafiku sõlmimisel. See firma maksegraafikut ei võimalda ning küsib, kas olen nõus võlgnevuse edastamisega inkassole, kus siis saaksin sõlmida maksegraafiku. Kindlasti soovin ma laenu tagasi maksta, kuid korraga tasumine on hetkel võimatu ning suudaksin seda teha osamaksete näol. Kardan aga, et inkasso omakorda pole huvitatud minu väikestest maksetest ning summa on kindlasti kordi suurem.
Kas olla siis nõus andmete edastamisega?

Vastus: Kaidi Silver-Schöbe, võlanõustaja, www.alustauuesti.ee

Tere,

oletan, et nõude edastamisega inkassole tuleb Teil leppida, sest laenuandja saab/võib seda teha ka ilma Teie nõusolekuta. Kahjuks küll lisanduvad sellega võlasummale inkassofirma poolsed nõudekulud vms.
Võimalusel jälgige, et nõude üleandmise või maksegraafiku sõlmimisega ei suurendataks põhisummat (ehk siis liidetaks võlgu olevaid intresse vmt. põhisummale).

Parimate tervitustega,
Kaidi Silver-Schöbe