Küttesüsteemid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Õhk-vesi soojusvaheti tasuvusaja arvutamine eelmise aasta andmete järgi06.10.2011

Tere!
Kuna gaasi hind ja kulu on suur, siis uurin alternatiivse küttevõimaluse lisamise kohta. Kui kaaluda õhk-vesi soojuspumba lisamist, siis kuidas oleks võimalik selle tasuvusaega arvutada? Ise olen mõelnud nii, et on teada gaasikatla mark, aasta gaasikulu kuude kaupa ja teada on ju ka temperatuurid aasta lõikes. Kas nende andmete alusel oleks võimalik arvutada kui palju oleks eelmisel aastal kulunud elektrit õhk-vesi soojusvahetiga?

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Täesti mõistlik lähenemine.
Olemasoleva küttekulu hindamiseks on tõesti vaja teada terve aasta gaasikulu ning sedagi, et 1 m3 maagaasis on ca 9,5 kWh energiat. Andmeid konkreetse aasta temperatuuride kohta on võimalik leida KredExi kodulehelt (http://www.kredex.ee/11313), kust on näha, et normaalaasta kraadpäevade arv (kraadpäeva mõiste on seal lahti seletatud) 17 kraadise tasakaalutemperatuuri puhul on 4220. Samuti näete, et aastad on vägagi erinevad ning külma ja mõne muu aasta soojema talve küttekulu peabki erinema, millest pahatihti aru ei saada. Võrrelda saab aga vaid võrreldavaid asju. 2010. aasta on ses mõttes halb, et oli mitmestki varasemast oluliselt külmem.
Õhk-vesi soojuspumba puhul tuleb arvestada, et selle soojatootlikkus sõltub nii välisõhu temperatuurist (parem kõrgematel temeratuuridel) kui ka küttesüsteemi temperatuurist (parem madalamatel temperatuuridel). Seega võiks arvutuslik COP olla umbes 2,5, mitte kõrgem. Ning veel sedagi, et välistemperatuuri langedes alla -10 kraadi, langeb COP sedavõrd, et saadud energia gaasi hinnaga võrdlust enam välja ei kannata.
Elektri ja maagaasi hindu aga ilmselt teate.
Kuna õhk-vesi soojuspumba kasutamisel tuleb niikuinii arvestada lisakütteallikaga, milleks Teil on gaasikatel, siis nende kahe vahel valides on võimalik küttekulusid kokku hoida küll. Iseasi, mis tasuvusajaks tuleb. Arvutada saate ju ainult tänaste hindadega! Konkreetset abi vajades - simmo@gaspre.ee
 

Küsimus: Kuidas puhastada lõõre pigist?26.09.2011

Tere!
Olen kütnud ahju ja pliiti märgade puudega. Selle tagajärjel on korstnasse tekkinud pigi, mille kohta korstnapühkija ütles, et seda päriselt ära ei saa. Lisaks ei lähe ka üks siiber täielikult kinni. Korstnapühkija soovitas mul kasutada kütmisel mingit poes müüdavat kemikaali, mis puhastab lõõre pigist. Selle kemikaali pakendilt lugesin, et tegemist on ikka väga tugeva mürgise vahendiga mida mina kasutada ei soovi. Siit küsimus: kas oskate soovitada mingit looduslikku vahendit, millega saaksin oma korstna ja soojamüüri lõõrid pigist puhtaks (ja et ka siiber jälle korralikult liiguks)? Olen kuulnud, et lõõre puhastab, kui kütmisel lisada puudele kuivatatud tooreid kartulikoori ning et sama toimega on ka kartulijahu ehk tärklis. Kas see info vastab tõele? Mul on vanast ajast olemas suur kotitäis tärklist, kuidas seda lõõride puhastamisel täpselt kasutada?
Tänud vastuse eest!

Vastus: Pepe Sussen, pottsepp, korstnapühkija, OÜ Potipoiss, www.potipoiss.ee, www.twitter.com/Potipoiss

Tere Küsija,

• iidne variant on pigi põletada
• katulikoortes ongi toimeaine tärklis
• haavapuud
• uued kütteseadmed
• pühkida, pühkida, pühkida
• ainult korstnate puhul on tugev alternatiiv kettpuhasti

Ainult tärklis ja haavapuud ei ole võlurohi. Ära rikutud kütteseadmeid ei pruugigi enam kunagi normaalselt tööle saada.

Eks tuleks mõne tegusama korstnapühkijaga asjad selgeks rääkida. Tärklise ja/või kartulikoorte kasutusprintsiip on sarnane keemia omaga. Vastavalt kasutusjuhendile.

So: Kütmise ajal või peale kütmist sütele. Ning iga nn kuuri järel harja nii soojamüüri, ühenduslõõri, kui ka korstnasse.

Iga kord tuleb kutsuda korstnapühkija. Kui pigi on palju, ei ole välistatud ka pigiummistused.
 

Küsimus: Korstnapitsi ehitusmaterjali valimine26.09.2011

Tere,
Missugune telliskivi on parem korstnapitsi ehitamisel - silikaattellis või Terca VAT punane auktellis?

Vastus: Pepe Sussen, pottsepp, korstnapühkija, OÜ Potipoiss, www.potipoiss.ee, www.twitter.com/Potipoiss

Parem on silikaattellis.
 

Küsimus: Korstnapitsi ladumine valgetest tellistest26.09.2011

Tere. Kas vana korstnapitsi ladumisel võib kasutada 10 aasta vanuseid kasutatud valgeid telliseid? Korstna sees on olemas punane kivi. Oleks vaja laduda tellised ümber, kuna korsten lihtsalt laguneb.
Kui ei tohi kasutada, mis oleks parim valik pitsi ladumisel? Aitäh nõuannete eest!

Vastus: Pepe Sussen, pottsepp, korstnapühkija, OÜ Potipoiss, www.potipoiss.ee, www.twitter.com/Potipoiss

Tere,

uue pitsi ja/või renoveerimistöödel, silmas on peetud ikka uue korstnapitsi ladumisel. Miks mitte? Kui kivid on terved, kuivad ja ilma silmnähtavate pragudeta, siis mina kaldun arvama, et jah võib.
Lisaks pean vajalikuks meenutada, et peale ladumist oleks mõistlik korstnaid pühkida ning kaitsta sadevete eest.

Hoopis ise asi on nüüd olemasolevale korstnale (pitsile) voodri ümber ladumine. Miks ta laguneb? Liigniiskus, vähene kütmine? /gaasikatel ilma terashülsita/
Ülikehv punanen kivi? Kütmata pööninguosa?
Palju küsimusi, niisama käsikaudu ei oska kohe öeldagi. Kõhutunne tahaks teada kuhu see vooder, kinnitub, algab?
On teada tõde, et tellisvoodriga kortnaid ehitatatakse pistut teistmoodi, ilma voodrita.
 

Küsimus: Kas halupuu või gaasiküte?15.09.2011

Tere! Sooviksin paigaldada küttesüsteemi, kuid ei tea millist. Valida on kas halupuu- või gaasikütte süsteemide vahel. Milline küte on hetkel soodsam? Kui halupuu, siis kindlasti kahesüsteemne, ehk juurde tuleks pelletiküte. Majas on olemas gaasitrass. Pinda, mida vaja kütta, on umbes 110m2. Oskate Te palun öelda ligikaudse hinna gaasiküttesüsteemi paigaldamisel ning ligikaudse kuumaksumuse (talvel), soovitav toatemperatuur umbes 23-24 kraadi? Ning sama ka tahke kütuse süsteemi katla puhul? Või on mõistlik hoopis valida mõni muu küttesüsteem? Oleksin väga tänulik igasuguste nõuannete eest.
Ette tänades,
K

Vastus: Siim Söödor, kütte- ja veesüsteemide ostujuht, Toru-Jüri OÜ, www.torujyri.ee

Tere!
Tahkekütte puhul tuleks keskkütte süsteemi maksumuseks koos paigaldusega kuni 14000 eurot, juurde tuleb graanuli osa ligikaudu 2500-3000 eurot. Turbotorudega-gaasikatlaga oleks süsteemi maksumus ligikaudu 8000 eurot. Küttekulu gaasi puhul võiks olla 200 euro ringis ja tahkekatlaga ligikaudu 2 rm puid kuus + oma töö.
 

Küsimus: Kaks katelt, elektrikatlale lisaks tahkekütte katel12.08.2011

Tere

Sooviksin paigaldada lisaks olemasolevale elektrikatlale lisaks tahkeküttekatla. Praegu lihtsalt gaasiballoon elektritenniga. Paigaldaks tahkeküttekatla järjestikku. Termoklapp katla ette. Andur samuti. Kui tuli katla alt ära kustub, siis klapp sulgeb tahkeküttekatla tsirkulatsiooni ja alles jääb elektrikatla tsirkulatsioon ning andur lülitab elektritenni sisse. Asi selles, et kui olen tööl, siis ca 14 tundi ei küta keegi katelt ja see hakkab süsteemi jahutama. On selline kombinatsioon võimalik?

Vastus: Siim Söödor, kütte- ja veesüsteemide ostujuht, Toru-Jüri OÜ, www.torujyri.ee

Tere.

Parem lahendus on juba soetada endale katel koos akupaagiga. Akupaagi kütate üles ja siis pole mingi probleem olla 14 tundi ilma kütmiseta. Muidugi on võimalik lisada elektritenn akupaaki, kui soovite jätkuvalt kütta. Hetkel puuduvad mul andmed, kui suur on Teie praegune mahuti.

Olen edasipidi nõus Teie küsimustele vastama.
 

Küsimus: YORK õhk-õhk soojuspumba töö11.08.2011

Kas õhksoojuspump vajab ka hooldustöid mingi ajavahemiku järgi? Kuna torustik asub seina sees, siis kas on võimalik, et suvel jahutades tekib sinna hallitus? Kui jah, siis mis aitaks? Talvel kipub välisseadmesse tekkima jää mis takistab ventilaatorit. Mis selle vastu aitaks, veega sulatamine on kõrguse tõttu ebamugav?

Vastus: Tauno Topkin, küttesüsteemide müügijuht, City Kliima OÜ, www.citykliima.ee

Kõik mis liigub see kulub. Kindlasti oleks soovitav korra või kaks korda aastas seadet hooldada. Olenevalt seadme töökoormusest ja paiknemisest vahest isegi neli korda aastas.

Üldjuhul on freoonitorud isoleeritud ja hallitust seina sisse ei teki. Kui hallitus ikkagi tekib, siis järelikult on torud isoleerimata. Siis tasub sein lahti võtta ja torud ära isoleerida.

Jää võib tekkida mitmel põhjusel:
1) Kui seade on hooldamata - soojusvaheti on must ja seadme võimsus selle tõttu väiksem. Aitab kui tellida hooldus.
2) Välisseade on valesti või valesse kohta paigaldatud. Jäätumist soosivad suured tuuled. Välisseadmed, mis paiknevad katusel, jäätuvad kiiremine. Aitab kui seade ümber paigaldada.
3) Kui seade töötab ülekoormusega. Tihti valitakse liiga väike seade ja ilma lisakütteta võibki seade jäätuda. Aitab kui kasutada lisakütet.
4) Kui ruumi temperatuur on madal ja sulatuseks ei saada vajaliku energiat. Välisosa sulatus jääb poolikuks ja seade hakkab jäätuma. Aitab kui kasutada lisakütet.
5) Talvevarustus on riknenud või töötab puudulikult. Aitab kui tellida seadme hooldus.

Tasub ka üle kontrollida, kas tegemist on ikkagi soojuspumbaga. York toodab põhiliselt konditsioneere. Võibolla on teil tegemist konditsioneeriga, millel puudub talvevarustus. Aitab kui seade välja vahetada inverter soojuspumba vastu.
 

Küsimus: Gaasiküte korteris27.07.2011

Soovime 90 ruutmeetrilisse korterisse paigaldada gaasikütet, kuid ei oska otsust teha. Palun andke nõu, mida kindlasti valiku tegemisel arvestada, mis on hinnanguline maksumus ja keda töö tegijana soovitate.

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Kui Te soovite paigaldada korterisse gaasikütet, siis on otsus juba ju olemas. Edasine ongi tehniliste lähtetingimuste (korstna olemasolu, küttesüsteemi parameetrid, gaasitorustiku asukoht jms.) ja Teie soovide põhjal sobiva seadmetüübi valik ning hinnapakkumise koostamine.
Kindlasti soovitan nii kütteseadme kui montaaži osta ühelt ja samalt firmalt, mitte hakkama ise võimalikult odavalt juppe kokku ostma.
Paigaldaja ja seadme hooldaja peaksid asuma Teie elukoha lähedal, et probleemide tekkimisel oleks võimalik kiiresti reageerida. Talvel on see tähtis.
Kuna võimalusi erinevateks lahendusteks on mitmeid, siis hinda siin pakkuda küll ei saa. Tõenäoliselt 3000...6000 eurot.
Joonistage korteriplaan ja küsige pakkumisi.
Ka meilt, Gasprelt.
 

Küsimus: Katla valik halupuudega kütmiseks27.06.2011

16 korterit, kahekordne maja, köetav pind 1000 ruutmeetrit. Kumba eelistada, kas malmkatelt S-MAX-10 või Rapla metall LUK-100 tüüpi katelt kui kütmine toimub halupuudega. Kumma kasutegur on suurem ja ka vastupidavus (eluiga)? Ja mis on veel eelised kui valida neist parim?

Lugupidamisega,
MV

Vastus: Siim Söödor, kütte- ja veesüsteemide ostujuht, Toru-Jüri OÜ, www.torujyri.ee

Kasutegur on kindlasti suurem metallkatlal. Seevastu aga eluiga kindlasti malmil. Kui tavaline teraskatel kestab umbes 10 aastat, siis malmiga saame läbi 30 aastat. Kindlasti saab malmi puhul, ma usun, paremat hinda pakkuda.
 

Küsimus: Küttesüsteemist 3 aastat vesi väljas, kuid kas need on ikka korras?03.06.2011

Tere,

Oleme ostmas maja, mille küttesüsteem (ioonküte) on seisnud ehk pole töös olnud paigaldusest saadik 3 aastat. Maja omanik lubas enne müüki kütte üle vaadata. Tema väitel oli küte enne korras ja töötas.
Kas 3 aastaga juhtub põrandakütte torustikega ja süsteemiga midagi kui majas pole olnud isegi elektrit see aeg? Omanik väidab ka, et lasi küttesüsteemist vee välja.
Kardame, et kui sinna võis ka vett jääda, võivad torud põranda sees katki olla ja see ei selgu kohe kontrollimisel, vaid hiljem.

Vastus: Siim Söödor, kütte- ja veesüsteemide ostujuht, Toru-Jüri OÜ, www.torujyri.ee

Absoluutselt on Teil õigus. Kuid põrandakütte torustikku on hea kontrollida. Kindlasti on põrandas ka tsirkulatsioonipump ning kui süsteemist surve kaob, siis on kuskil tõesti mingi viga.

Süsteemil peaksid survet näitavad manomeetrid vahel olema.

Nii saate ära kontrollida.