Küttesüsteemid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas tahkekütte katla võib ühendada enne gaasikatelt, et siis kuum vesi läheks juba gaasikatlasse?08.09.2014

Tere
Momendil on ainult tahkekütte katel, mille kohal soojaveeboiler, kohe on tulemas gaasikütte katel Junkers. Kas võib juhtida tahkekütte katla boileri sooja tarbevee gaasikatlasse, kust soe vesi läheb edasi elektriboilerisse ja sealt edasi kööki ja duširuumi? Paarikümne aasta jooksul paar korda ka katelt keema lastud. Kas see gaasikatlale kurja ei tee, kui veel kunagi peaks üle kütma? Kas elektriboilerit võib kasutada selle boileri asemel, mis müüakse gaasikatelde juurde? Kas on vahet vertikaal või horisontaal boileril? Majas köetav pind 140-150 m2. Kas on soovitusi Junkers katla valikul.
Lugupidamisega

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Vastan järjekorras
1. Põhimõtteliselt võib küll boilerid järjestikku panna. Temperatuur gaasikatlale viga ei tee, kuid rõhu tõusu kompenseerimiseks peab olema tarbeveel paisupaak.
2. Kui ma õigesti aru saan, siis gaasikatel on planeeritud selline, mis kütab läbivoolavat tarbevett, seega ei saagi kasutada küttespiraaliga mahuboilerit.
3. Vertikaalseid mahuboilereid peetakse paremaks, kuna vee konvektsioon on intensiivsem, vesi soojeneb kiiremini.
4. Gaasikatla valikuks on vaja teada, mida soovitakse. Kas tavakatel või kondensaatkatel? Kas soe vesi tehakse läbivooluprintsiibil (vist nii olete mõelnud) või soojaveemahutisse? Kas suits juhitakse korstnasse või õhk-suits torudega läbi välisseina õue? Kas küttetemperatuuri tüüritakse ruumitemperatuuri või õuetemperatuuri järgi? Kui need küsimused saavad vastuse, siis saab hakata katelt valima.
 

Küsimus: Millest on tingitud kohin keskkütteradiaatorites?15.08.2014

Millest on tingitud kohin keskkütteradiaatorites? Küttesüsteem rekonstrueeriti 2012. aastal ja peale seda on kolmanda korruse küttesõlme kohal olevas korteris radiaatorites tugev kohin, mis eriti häirib öösel. Mida annaks ette võtta?

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere.
Tegu on voolumüraga. Selline asi juhtub, kui küttetorustik on tehtud liiga peenest torust või kui radiaatoritermostaat on sulgumise piiril, s.t. ava on väike. Kas müra kaob, kui radiaatoriventiili täielikult avate?
Sel juhul aitab kütte pealevoolu temperatuuri alandamine. Aitab ka ringluspumba kiiruse vähendamine või siis rõhutundliku ülevooluventiili paigaldamine peale- ja tagasivoolu vahele.
Kõike seda võib teha, kuid arvestades, et tippkoormusel (kui õues on -20 kraadi) küttevee vooluhulk ja tempertuur oleks piisav vajaliku ruumitemperatuuri saavutamiseks.
 

Küsimus: Kelle poole pöörduda, et saada pädev hinnang, kas ahi on ohutu ega vaju läbi põranda?04.06.2014

10 aastat tagasi ehitati puumaja 3. korrusele tellisahi. See sai täpselt vana pottahju kohale. Maja projekti järgi oli samasugune ahi igas korteris, ning toetusid üksteisele. Kui ahi sai valmis, tekkis mõningane vajumine, mis praeguseks on tuntav ja nähtav. Kuna alumisel korrusel on korterisisesed vaheseinad maha võetud, siis ahi toetub ilmselt ainult 3. korruse põrandale. Alumises korteris on ahju asemel soemüüriga kamin, kuid ma ei tea, kas see soemüür ulatub laeni välja. Mul on kaks küsimust: 1. Kelle poole pöörduda, et saada pädev hinnang ahju ohutuse kohta? 2. Mida teha, et vähendada ahju läbi põranda vajumise ohtu? Kas ainus lahendus on ahju väljalõhkumine?
Ette tänades,

Vastus: Pepe Sussen, pottsepp, korstnapühkija, OÜ Potipoiss, www.potipoiss.ee, www.twitter.com/Potipoiss

Vastan lühidalt ja konkreetselt küsimustele.
1. Korstnapühkija kelle on vastav pädevus. Pottsepp kellel on vastav pädevus. Ehitusinsener, ehituskonstruktor. Esimesed annavad hinnangu tuleohutuse ja ahju konstruktsiooni osas, teised hindavad ära ehitise seisukorra.
2. Ehitada tagasi või asendada kandvad tarindid samaväärsetega mis on eemaldatud. Ehitada tagasi normaalse koormusega ahi.
2.1 avariitoestamine alt!
2.2 kogu sõlme uuesti projekteerimine koos ahju välja lõhkumisega ning talastiku taastamisega.
2.3 absoluutselt kõik tegevused kooskõlastada ühistuga, järgida EVS 812:2 2013 ning kinni pidada tuleohutusese seadusest ning kehtivast ehitusseadusest. Projekteerida kõik asjad nii nagu peab ja siis ka selle järgi ehitada.
3. kui juhe kokku jookseb pöörduge kas mõne pädeva erafirma poole kus on pottsepp III, korstnapühkija II või meister.
päästeameti insener tehnilise meeskonna poole http://www.rescue.ee/7857
tehnilise järelvalveameti poole http://www.tja.ee/


Pepe
 

Küsimus: Millise lahendusega põrandaid kütta, kui seni on soojuspump ja soojamüürita kamin?06.03.2014

Tere. Sooviks nõu, mis oleks parim valik? Nimelt on maja põranda alla paigaldatud torud ning üles radiaatorid, et pidi tulema ioonkütte süsteem. Katelt ei paigaldatud. Olemas on majas ka soojamüürita kamin, mida eriti ei kasutata ning õhksoojuspump. Siiani on pump kenasti ära kütnud ning krõbedama külmaga oleme ahjutäie tuld juurde teinud. Nüüd aga 2 väikest last majas ja oleks tõsisemalt vaja, et põrandad soojad oleks ning ka ülemised radiaatorid. Mida üldse saab selle süsteemiga ühendada ja mis oleks mõistlikum ning soodsaim lahendus. Soodsaim just igakuiselt! Hea oleks, kui ka boileri saaks läbi katla panna, aga see pole primaarne.

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere
Ega teil palju valikuid ei ole. Kui algselt soovisite ioonkatelt, siis ilmselt olite nõus ka puhta elektri hinnaga. Kui sellega võrrelda, siis õhk-vesi soojuspumba energia on 2...3 korda soodsam. Süsteemi võib keerulisemaks ajada, kui ka tahkekütte katel ja akumulatsioonipaak lisada, kuid kas selleks on ruumi ja soovi? Sel juhul on akupaagi ühendamine madalatemperatuurilise küttesüsteemiga suhteliselt lihtne ning sinna võib lisada erinevaid soojaallikaid, k.a. päike ja/või gaas ning lahendada nii soe vesi kui küte.
Kui te aga otsite lihtsat lahendust, siis õhk-vesi soojuspump, mis võiks olla tugevalt aladimensioneeritud (kuna lisakütte allikad on juba olemas), on minu arvates esimene valik.
 

Küsimus: Kas õhksoojuspumbaga saaks kütta kahte korrust?24.01.2014

Tere.
Milline võiks olla parim lahendus kui on läbi korruse korter palkmajas ja all korrusel 30m2 ja üleval ca 50m2. Üleval siis pööningukorrus viilkatusega. Olemas ka tavaline puuküte. On olemas nn kahesüsteemseid pumpasid, kui see paigutada trepi juurde ja suunata üks õhuvool üles ja teine alla, kas sellest oleks kasu?

Aitäh

Vastus: Tauno Topkin, küttesüsteemide müügijuht, City Kliima OÜ, www.citykliima.ee

Parim lahendus oleks kindlasti paigaldada kaks soojuspumpa.
Kaks soojusallikat tagavad ühtlasema temperatuuri.
Kui teemaks on ka suvine jahutus, siis seda enam on kaks seadet parim lahendus. Soe õhk levib paremini ja tõuseb üles. Külm õhk ei levi hästi ja pigem vajub alla. Kas oleks kasu, seda saate ise proovida. Võite proovida tavaliste elektri puhuritega. Pange trepi juurde üks allapoole puhuma ja teine ülespoole puhuma.
Parima lahenduse saame pakkuda kui vaatame objekti üle.
Helista või saada kiri tauno@citykliima.ee tel: 513 5578 ja lepime ajakokku.
 

Küsimus: Kuidas uuendada seestpoolt vana korstent?28.12.2013

Tere!
Korstnal on vanust ca 60 aastat, lõõri sisemõõt ca 30x30cm ja korstna kõrgus 12 m. Kasutan umbkoldega kolmelõõrilist plekkahju ja Kalvis katelpliiti 10 kw. Kuna antud küttevõimsus on vist korstna jaoks väike, pigitab korsten seespoolt. Sooviksin korstna renoveerida:
1. seespoolt seguga - vist ei päästa pigitamiset
2. paigaldada paindtoru
3. paigaldada jäik toru
Milline variant oleks kõige õigem ja kas metalltoru peab antud küttekehade suitsugaasidele vastu?
Kui paigaldada jäik toru, siis millega täita toru ja korstnalõõri vaheline tühimik? Kergkruusa puhul pidavat hakkama metalltoru korstnast välja ronima seoses metalli paisumise ja kokkutõmbamisega. Ise valaks antud vahe heameelega vedelat segu täis. Kas korstna sisepind peab ennem toru paigaldust olema ideaalselt puhas?
Paigaldaks 160 mm läbimõõduga suitsutoru.
Tänan

Vastus: Pepe Sussen, pottsepp, korstnapühkija, OÜ Potipoiss, www.potipoiss.ee, www.twitter.com/Potipoiss

Tere küsija.

Teen küsimuse kolmeks.
Pigitamise tõenäoline põhjus on siiski liiga madal suitsugaasi temperatuur. Enne igasuguse renoveerimise vms tegevusi peaks välja selgitama, mis on selle põhjuseks, sest pigi on tagajärg.

Kas katlal on akupaak?
Kas on piisavalt põlemisõhku?
Kas põlemist reguleerivad klapid, siibrid on korras?
Kas tõmme korstnas on piisav?

Kui see 60 aasta vanune korsten on läbi pigitanud, tasuks see lihtsalt välja vahetada uue kaasaegse toote vastu. Näha seejuures mõlemale seadmele ette eraldi nõuetekohased lõõrid. Ainult kolmelõõrilise jaoks on seda lõõri selgelt palju. Ahjule oleks 12x25. Mis ütleb katla kohta tehas?

Mistahes renoveerimise tarvis on vaja korstnast kätte saada pigi. Võimatu on see juhul, kui kivid ja segu on läbi pigitanud. Eemaldada saab klassikaliselt põletades. Keemiaga ja kettpuhastiga. Nii seguga tegijaid on kolm. Eeltingimus on pigivabadus.

Miks just segu? Mis oleks selle eelis?

Toruga? Toru vahet ei täideta millegagi. Kas see toru ei hakka näiteks veel rohkem suitsugaasi jahutama ja siis on tulemiks pigijõgi? Kas siin on eelis näiline lihtsus? Torud on erineva töökeskkonna jaoks. Peab vaatama katla kasutusjuhendit.

Kui toruga ei saa ja segu ei aita. Pakun lahenduseks Furanxlex:
http://www.korstenpuhtaks.ee/furanflex-lotildeotilderivooder.html
 

Küsimus: Kas elektripliidi ventilatsiooni võib viia küttekehaga ühendatud korstnalõõri?28.12.2013

Tere,
Kas elektripliidi kohal asuva ventilaatori võib viia korstna lõõri, kui sama lõõri kasutab ka küttekeha? Kui ei, kas siis võib viia teise, mittetöötavasse korstnalõõri?

Vastus: Pepe Sussen, pottsepp, korstnapühkija, OÜ Potipoiss, www.potipoiss.ee, www.twitter.com/Potipoiss

Tere, küsija!

Teen küsimuse kaheks.
Tänapäeval ei tohi ühendada köögikubu suitsulõõriga. Infot on natukene vähevõitu, et kohe lubada, mida kuskile ühendada.

Teoreetiliselt töötab mis tahes korstnalõõr olenemata sellest, kas sinna on midagi ühendatud või mitte. Iseasi on nüüd see, mispärast on sattunud korstnasse lõõr, millesse ei ole ühendatud mitte midagi.

Kui on korrusmaja ja kellelgi teisel sellele lõõrile mingisuguseid kitsendusi ei esine, tasuks kaaluda nn tühjalt seisva lõõri kasutusele võttu. Enne peaks aga veenduma, et asi on ohutu. Peale ühenduse loomist peaks olema tagatud kogu süsteemi puhastusvõimalus. Ligipääs katusele, seadme ühenduslõõri vaatlus- ja puhastus võimalus ning lõpuks luuk korstnajalas.
 

Küsimus: Kas suure külmaga (-20 C) õhksoojuspumba välja lülitamine ei kahjusta seda?18.11.2013

Kui ilm läheb külmaks -20 ja õhksoojuspumbaga pole kütta mõtet, kas võib välja lülitada ja kütta ahjuga? Hiljem ilma soojenedes tööle jälle panna, kas nii ei kahjusta pumpa?

Vastus: Tauno Topkin, küttesüsteemide müügijuht, City Kliima OÜ, www.citykliima.ee

Kui välistemperatuur langeb allapoole -20 (mõnel juhul ka -15) siis ei ole mõtet paljude soojuspumpadega kütta ja need on mõistlik välja lülitada. Hilisem käivitamine ei tohiks kaasa tuua mingeid kahjustusi.
 

Küsimus: Kuidas käib asjaajamine kui soovin kortermaja viimasele korrusele kamin-ahju ehitada?02.05.2013

Tere! Tahaksin ehitada nõukogude ajal ehitatud 3-korruselise kortermaja kolmanda korruse korterisse kaminahju. Kuidas saaksin teada, millise raskusega ahju võiks planeerida? Kuna sarnaseid maju on sadu, kas keegi pole teinud standardprojekte, mida saaks mõõduka hinnaga osta? Kellelt peaksin saama ehitustingimused ja kooskõlastused?

Vastus: Pepe Sussen, pottsepp, korstnapühkija, OÜ Potipoiss, www.potipoiss.ee, www.twitter.com/Potipoiss

Tere!

Projekteerimistingimused väljastab KOV. Ei ole tehtud ja ei saa osta standardlahendust. Kooskõlastused tuleb saada kõikidest asjaomastest instantsidest. Korstnapühkija, KOV, päästeamet. Vajalik on ehitusprojekt, mis sisaldab ka ahjuprojekti, mis on ka vastav täna kehtivatele kasuteguri normidele. Ning ehitama peab kutsetunnistusega pottsepp. Tõenäoliselt on vaja ka ühistu nõusolekut.

Ilmselgelt on vaja ka hoone projekti ning inseneri arvutust kandekonstruktsiooni koormamise osas.
 

Küsimus: Kas peegeldav foolium radiaatorite taga annaks soojuse tuppa kiirgamiseks efekti?23.04.2013

Tere. Küsimus selline: kui suurt kasu annab radiaatori ja välisseina vahe soojustamine (olemas ehituspoodides selline soojustusmaterjal, mis on 4mm paks ja kaetud fooliumiga, väidavad, et peegeldab 95% soojust tagasi ja on mõeldud radiaatorite ja välisseina vahele). Väljastpoolt termopildilt on selgelt aru saada, kus asuvad radiaatorid.

Vastus: Tauno Topkin, küttesüsteemide müügijuht, City Kliima OÜ, www.citykliima.ee

Kuna ise ehituses väga tark ei ole siis küsisin nõu Restori projektijuhilt.

Vastus: Oleme ise kasutanud seda materjali sellistes kohtades, kus normaalpaksusega soojustus ei mahu. Küll on selline asi, et kui termopildid näitavad väljast radiaatoreid, on välimine soojustus ikka väga puudulik ja soojakadu kogu fassaadi ulatuses. Samas ei ole see materjal ka väga hirm kallis ja mingit efekti ta kindlasti annab, kui radikatagused sellega katta.
Materjali nimi aluthermo quattro ja müüb seda Pärnu Kalur www.parnukalur.ee seal on kõik paigaldusjuhendid ja soovitused ka kirjas.