Kodu ja aed

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas kreegipuud saab tagasilõikamisega noorendada?29.05.2012

Tere,
Meil taluaias kasvavad mitmekümne aastased ja väga väga kõrged kreegipuud. Vilju kannavad tipuoksad ja neid kätte saada on võimatu (~3 m). Kas kreegipuud ka tagasilõikamisega noorendada saaks? Kui palju seda tagasi lõigata tohiks. Puu on paar meetrit sirge ilma oksteta tüvi ja siis kuskil 2,5 m pealt tulevad alles esimesed oksad. Tahaks maksimaalselt madalaks neid võtta aga nii, et nad ikka alles jääksid meile. Kas ja kuidas toimida?
Aitäh!

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Tere!

Kreegipuid saab noorendada, aga korraga ehk ühel aastal palju lõigata ei tohi. Kirja teel on võimatu tulemuslikult lõikama õpetada. On parem kui ma konsulteerin teid aias. Kirjutage mulle piret@virkus.com.
 

Küsimus: Mis kahjurid võiksid olla mustjaspruunid liigendatud kehaga ussikesed ja kuidas neist lahti saada?24.05.2012

Tere! Mul selline mure, et avastasin täna kasvuhoones mingid kahjurid. On sellised mustjaspruunid üpris kõva justkui liigendatud kestaga ussid. Jalgu on all nagu "sajajalgsel", mõni neist sibas ringi, aga enamus olid ennast nagu rõngasse kerinud. Võib-olla on neid juba ammu seal, aga täna lihtsalt läksin prillidega kasvuhoonesse ja nii ma nad ledsingi. Kes nad võivad olla, mida nad tomatile-kurgile võivad teha ja lõpuks - kuidas neist lahti saada? Kõik need isendid, mis täna leidsin, lihtsalt korjasin kokku ja sõna otseses tähenduses panin kahe kivi vahele ja tapsin ära. Mingit mürki ei taha kasvuhoonesse panna, edaspidi korjan loomulikult kõik, mis silma jäävad, kokku, aga küsimuste küsimus on selline, et kas nad elutsevad mullas ja kui mullas, siis kuidas edasi toimida, et mingitki saaki saaks.
Vastust ootama jäädes ja tänades murelik hobiaednik.

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Tere!

Kui nad puudutusel kerra tõmbuvad ja eritavad vedelikku, mis jätab nahale pruunid laigud, siis on need tuhatjalad.

Tuhatjalad elavad aiamullas, kõdus, multšis. Toituvad kõdunenud taimsest ainest.

Kuna ta ei ole putukas, siis ei saa kasutada tavalisi insektitsiide, need lihtsalt ei toimi. Tuleb teha mehhaanilist tõrjet - katki litsuda.
Ja eemaldada kõik kõdunenud multšid. Koristada kõdunevad taimejäänused. Taimi kasta varahommikul, et taimik päeva jooksul saaks kuivaks. Liigirohkes kohas olla multšidega tagasihoidlik või üldse mitte kasutada nende arenguks soodsail aastail. Vihmane kevad soodustab nende arengut.
 

Küsimus: Mis värvi ruloosid valida?22.05.2012

Tere hea sisekujundaja.
Küsin nõu, sest hädasti ona vaja elutuppa tellida rulood, just päikese katteks. Olen kimpus värvivalikuga. Hiljem lisaksin lihtsad seinatooni kardinad külgedele.
Maja on palkmaja, akna piideliistud tumehallid. Seinad on vanilje, natuke sinepi poole. Kamin ja üks elutoa sein valkjas hallipoolne. Põrandal tumepruun laud, samuti hallipoolne.
Elutuba läheb üle söögitoaks-köögiks. Kõik on avatud. Köögi poole jääb ka 2 väiksemat akent, mis peaks hiljem kooskõlastuma elutoaga. Toas on lilleline tigudiivanikomplekt. Diivanil domineerivad toonid on oliiv, duckegg, helesinine, hall, virsik, lilla.
Praegu mõtlen, kas on õige valida stiililt lihtne sirge ruloo tumehalli värvi või valida roomakardinaid. Mida arvate? Telekakapp ja köögimööbel on puudu, need tulevad stiililt uued.
Tänud vastamast:))

Vastus: Kristiina Eljand-Roosimaa, Stilist,Sise-disainer, KEi Kristiina Eljand Interiors, www.roselandinteriors.ca

Tere,
Tigudiivan on ise juba intensiivne element ruumis, seega ei pakuks miskit sellist, mis sellega võistlema või konkureerima hakkaks. Mina aga soovitaksin isegi oliivi tooni ja ehk võib seal sees olla säbru või vabalt ka lihtne sile ruloo. Tekstiil muidugi ise annab hubasust juurde, et võite ka võtta eesmärgiks teha rulood puhtalt praktilisuse mõttes tumehallid nagu on aknaraamid ning tuua sisse tekstiili, mis haakuks värvitoonidelt diivanikattega ja mis looks hubast meeleolu. Pigem oleks see dekoratiivne element.
Jõudu, Kristiina
 

Küsimus: Kuidas kasvatada rebasesaba?18.05.2012

Tere!
Mulle kingiti rebasesaba, õied on piklikud umbes 5-6 cm, kas see on õuelill või toalill ja kas on üheaastane või püsik?

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Õied piklikud ja longus - rebasesaba.
Õied piklikud ja püsti - mätashari.

Longus rebasesaba (Amaranthus caudatus) on meie kliimas üheaastane õuetaim.

Mätashari (Celosia argentea plumosa)
http://www.hansaplant.ee/?op=body&id=568&cid=855&cgid=

Kahevärviline rebashein (Amaranthus bicolor)
http://seemnemaailm.ee/index.php?GID=1413

Aas-rebasesabad (Alopecurus pratensis) on tavalised kõrrelised. http://bio.edu.ee/taimed/oistaim/arebsaba.htm

Andke teada, millise taimega tegu.
 

Küsimus: Millega väetada tuhkpuuhekki, kas kõdusõnnikuga või mingi väetisega?18.05.2012

Tere! Mida panna tuhkpuuheki alla, kas kõdusõnnikut või mingit väetist?

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Kõige lihtsam ja kindlam on väetada mineraalväetisega, kasutusjuhend on pakendil, aga võib ka kõdusõnnikut anda.
 

Küsimus: Kuidas kasvatada ja hooldada tokkroosi?09.05.2012

Tere
Olen suur lillesõber. Kasvatasin ette seemnest tokkroose, ainult, et nad ei kasva - kärbuvad ära. Kuidas kasvatada ja hooldada tokkroosi?

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Tere!

Küsimusest ei selgu, kuidas, millises mullas ja kus te neid ette kasvatate ning seetõttu ei oska arvata, miks taim kärbub/ei kasva. Põhjus võib olla madalas temperatuuris, kahjustuses jpm.

Harjutamine teeb meistriks. Tutvuge seemnest ette kasvatamise õpetusega.

Tokkroosi kasvatamise kohta saab lugeda siit http://seemnemaailm.ee/index.php?GID=1053
 

Küsimus: Mis võib olla põhjuseks, et tomati ja kurgi istikud hävivad?01.05.2012

Tere,
Olen mures, et juba mitmendat aastat ei õnnestu tomatiistikute kasvatamine. Olen pikka aega kõik ise ette kasvatanud. Probleemid on peamiselt tomati, kurgi ja kõrvitsaga. Istutusmullaks olen kasutanud antud taimedele määratud kasvuturvast, ph tase on normis. Kuu aega umbes on areng ja kasv normaalne, siis hakkavad nii idulehed kui pärislehed kuivama ja pruunistuvad, taimed hävivad, pole aidanud ka topasiga pritsimine. Kastan kaevuveega, juurekahjustust pole. Tavaliselt hävib esimene (märtsi alguse) külv, teine õnnestub. Kas võib olla kastmisvees? Tänan vastuse eest.

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Kastmisvees ei saa põhjus olla, kui hiljem õnnestub. Põhjus võib olla päevaste ja öiste temperatuuride suures kõikumises ja liigniiskuses. Märts on ju suht külm ja pime veel.
Tõusmepõletik? Aga see ei avaldu lehtede kuivamises nagu kirjeldate. Ei oska öelda, ma ei tegele ise ette kasvatamisega. Googeldage.
 

Küsimus: Kui palju võiks jääda ruumi köögisaare jaoks?24.04.2012

Tere!
Palun andke nõu. Planeerin köögimööbli tegemist. Köögi sein on 3 m pikk ja külg 1.80. Mulle tundub, et kui planeerida mööbel ritta pannes, jääb 3 m lühikeseks. L-kujuline ei jää ilus, tundub mulle. Küsimus siis, planeeriksin 3 meetrit köögiseina ja paneks saarele valamu? Palju peaks minimaalselt jätma köögi kappide ja saare vahele liikumiseks ruumi? Mulle endale tundub, et pinda jääb natsa väheks? Tahan enne ise teada kuidas mööblit planeerin, sest arvan, et köögimööbli firmades tehakse nii, nagu ise tahad ja kui ei tea mida tahad, siis käkerdatakse midagi kokku, mida hiljem võid kahetseda. Kas on nii? Võibolla eksin ka. Aitähh vastuse eest!

Vastus: Kristiina Eljand-Roosimaa, Stilist,Sise-disainer, KEi Kristiina Eljand Interiors, www.roselandinteriors.ca

Tere hommikust :),

Kui ruumi on saare jaoks, siis on see kindlasti parem kui L-kujuline lahendus. Pika rea ja saare vahele võiks vähemalt jääda 1100 mm. Mitte palju vähem, kui kannatab. Miinimum oleks selline 950 mm, arvestama ju peab, kui sahtli välja tõmbad ühelt või teiselt poolt, siis ise sinna vahele ka ära mahuksid.
Valamu saarele on sobilik, kui saab vett ehituslikult vedada, samas, kui ei, siis pigem hoiaks valamu pikal real ja ehk pliidiplaadi koos õhupuhastajaga saarele. Jääks selline koht, kus perega, sõpradega koos kokkamist harrastada. See muidugi sõltub paljuski sellest, mis varustusega köök on ja kui palju kodus süüa tehakse. Soovitan ka laiemaid sahtleid vs. kapiuksed. Sahtlitest on parem asju kätte saada, kuna siinid avanevad 100% ja kõik on nähtaval. Saart soovitaks ka planeerida selliselt (peale standard-kapisügavuse, mis 60 cm), et jääks ümberringi ka istumisruumi põlvedele. Saare sügavus võiks olla vähemalt 80 cm, kui mitte rohkem. Ümber saare võiks jääda ikkagi vähemalt 100 cm - 120 cm liikumist.
Kristiina
 

Küsimus: Kas pirnipuud tuleks lõigata sama põhimõtte järgi kui õunapuud?17.04.2012

Tere! Kas pirnipuu kujundamisel tuleb lähtuda samadest põhimõtetest nagu õunapuude puhul? Pirnipuu on istutatud 2008.a. Tänan!

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Tere!

Põhimõtted on samad, aga ei saa öelda, et lõigake nagu õunapuud. Ka õunapuudel on sordiomaselt erinevusi. Kui soovite täpselt teada, palun tulge mõnele koolitusele.
 

Küsimus: Kas oskate soovitada nippi, kuidas ruloode valged plastotsad muuta/asendada?16.04.2012

Tere!
Soovin panna tumehalli liistu peale rulood. Kahjuks on igal pool (ehituspoodides) saadaval rulood, kus otsad on valged. Metallotsa saaks ise värvida tumedaks, kuid plastmassile ei jäävat värv peale. Kas teil on infot/nippi, kust saaks tellida/osta tumedama otstega ruloo, et tumedal puidul ei jääks kole?

Vastus: Kristiina Eljand-Roosimaa, Stilist,Sise-disainer, KEi Kristiina Eljand Interiors, www.roselandinteriors.ca

Tere,
Hea küsimus :)! Ausalt öeldes ei oskagi teid kohe aidata, võin vaid soovitada, et pöörduksite näiteks firmade poole kelle põhitegevusalaks on kardinad ja aknakatted. Näiteks Veepisar, Sunorek. Eriti tasuks ehk küsida Sunorekist nõu selle kohta ja minu arust on võimalik täiesti tellida see süsteem vajadusel metalli- või valget tooni.

Ilusat kevade jätku soovides,
Kristiina