Kodu ja aed

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas tõrjuda või hävitada palgi sees pesitsevaid hobusipelgaid?05.09.2012

Tere,
meil on seinapalgis sipelgapesa (suured sipelgad), täpne ulatus teadmata, liikumist näeb palgipraost mõnekümne sentimeetri ulatuses. Kuidas tõrjuda/mürgitada? Pihustatav vahend tõenäoliselt igale poole ei ulatu.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Nende tõrjeks peaksite kasutama sipelgate hävitamiseks mõeldud pulbrit. Vahendit tuleb raputada sipelgate käiguradadele ja pindadele, kus putukad liiguvad.
 

Küsimus: Millal peaks alustama elupuu pügamisega?04.09.2012

Ostsin puukoolist augusti keskel 3 elupuud - hariliku elupuu "Umbraculifera" istikud. Minu küsimus: kas ma peaksin nad talveks mingi nööriga kokku tõmbama, sest taim on 80 cm kõrge ja on küllaltki lai või pole see oluline? Ja veel tahaks teada, kas(ümmarguseks) pügamisega võiks alustada siis, kui taim on oma kõrguse saavutanud või kuna seda teha? Tänan vastuse eest.

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Sellise taime vajutab sulalumi ilmselgelt laiali. Siduma ei pea kui raputate regulaarselt lume maha.
Kui soovite konkreetset kera, siis peate pügama vastavalt vajadusele.
 

Küsimus: Kuidas lahti saada köögis leiduvatest imepisikestest valgetest putukatest, (ilmselt on need jahulestad)?31.08.2012

Olen hädas putukatega, kelle avastasin köögikapist - nõudelt, purkidelt, karpidelt, pakenditelt jm köögikapis olevatelt esemetelt. Tegemist on imepisikeste (u 0,5 mm) valgete putukatega (internetist leitu põhjal võivad olla jahulestad, aga päris kindel pole). Tekkepõhjuseks on ilmselt köögikombain, mille seest neid hulgaliselt leidsin, sest sinna sisse oli sattunud jahu ja tainast. Ilmselt oli soodne ka see, et köögikappides oli niiske. Võtsin köögikombaini lahti ja puhastasin selle põhjalikult, ka äädikaga tegin üle. Samuti viskasin kapist ära kõik lahtised kuivained, pesin purgid ja nõud, kus neid putukaid peal leidsin, tegin äädikaga puhastuse köögikappides. Siiski leidub neid putukaid endiselt köögis olevatel esemetel, ka köögikombaini peal üksikuid. Palun andke nõu, kuidas neist lahti saada. Kas see eeldab kõigi nõude jm asjade desinfitseerimist köögis, sest kui mõne eseme või toiduaine peal jäävad alles, siis võivad ju ikka edasi levida? Kas nad võivad levida ka köögist kaugemale või eelistavad nad toiduainete lähedust?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Jahulesta võib leida jahus, teraviljatoodetes, kuivatatud puuviljas aga ka teistes toiduainetes, kahjustatud tooted omandavad halva maitse, neile meeldib elada niisketes tingimustes.
Üldjuhul jahulest elab toiduainetes.
Kõik saastunud tooted peab ära viskama, peale seda tegema korraliku suurpuhastuse.
Peate pesema (desinfitseerima) kapid, sahtlid, nõud, ühesõnaga kõik pinnad ja inventari, mis on köögis.
Samuti peab tegelema niiskustaseme alandamisega, see eeldab korralikku ventilatsiooni ja kütmist.
Lõpuks pritsida jahulestade pesitsuskohad insektitsiidide lahusega.
 

Küsimus: Miks gerbera lehed hallitavad?27.08.2012

Mulle väga meeldivad gerberad ja kodus on mul neid 6 taime, kõik eri värvi õitega. Hiljuti märkasin, et taimede lehed on kaetud justkui hallitusega. Lõikasin hallitusega kaetud lehed ära kuid mingi aeg tekkis uuesti lehe hallitus. Kuidas taimega edasi käituda? Interneti taimehaiguste otsingutest pole abi saanud. Kas mustad putukad ja nende munad on gerbera õiele ja varrele ohtlikud?

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Tegemist võib olla jahukastega. Taime nägemata ei ole aga kindel.
Ka ei tea, milliseid musti putukaid mõtlete. Võib-olla munevad seal ja söövad teie muud taimed ära, vb söövad gerbera, sest ka putukatele meeldib ta.

Gerbera on hooajataim, peale õitsmist on mõistlik ära visata, kui te just ei taha keemiliste preparaatidega kodus mässama hakata. Ühest pritsimiskorrast on selgelt vähe.
 

Küsimus: Kuidas saada lahti kuivainete (jahu, riis, manna jne) sees olevatest putukatest?27.08.2012

Olen avastanud kuivainete sees putukaid. Olen proovinud kuivainete kappi pesta äädikaveega aga sellest pole pikemaks ajaks kasu. Sooviksin teada kuidas nad tekivad ja kuidas neist lahti saada, et nad enam tagasi ei tuleks.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Ilmselt olete need putukad kaasa saanud kauplusest ostetud kuivainetega või on mõni pakend pikemaks ajaks kappi seisma jäänud. Kõik teraviljatooted, kuivatatud puuviljad, pähklite pakendid jne. tuleb ükshaaval üle vaadata, kahjustatud tooted koheselt ära visata.
Peale põhjalikku koristust tuleks kõik kapid, riiulid, põrandaliistud töödelda kahjuritõrjevahendiga.
Seega, esiteks tuleb leida probleemi allikas, teiseks suurpuhastus ja alles kolmandaks tehakse tõrje.
 

Küsimus: Kuidas saaksin põranda all kimalaste pesakonna kahjutuks teha?22.08.2012

Avastasin, et põranda alla keset tuba ahju vundamendi lähedale on tekkinud kimalaste pesa. Sisse tulevad vundamendi mingist praost kuskil 4-5m kaugemalt põrandaalust mööda. Liik on kahe kollase triibuga, tagaots valge. Soovitati BIOLIT-i just herilastele. Puurisin väikese augu põrandasse ning terve ballooni pihustasin sumiseva koha juures. Ei aita. Kas sulgeda pragu, kust sisse liiguvad jne?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Lennuava sulgege siis, kui olete kindel, et see pesa on hävinud. Tõrjet võite teha mõlemalt poolt, nii seal, kus sisse lähevad, kui ka august, mille puurisite. Kui olete kindel, et liikumist pole, siis pange vundamendi juurest auk kinni ja soovitavalt kontrollige ka ülejäänud vundamendiosa - hiljemalt kevadel, et järgmisel aastal teid ei tabaks uus pesakond.
 

Küsimus: Mis need väiksed sipelga sarnased putukad võiksid olla ja kuidas nendest lahti saada?22.08.2012

Tere, avastasin köögist hiljuti lõikelaua pealt pisikesed putukad. Lähemal uurimisel leidsin neid natuke ka eemalt. Esimene reaktsioon oli, et need tekivad lõikelauast, kuna lõikelaud oli bambusest. Viskasin lõikelaua minema, kuid siis tekkisid jälle. Täna avastasin, et neid on kõige rohkem kappides - aga just nõude omades. Toidu ligidusse nad ei kipu. Vähemalt ei ole kordagi näinud neid seal (olen teinud ka pikemaid jälgimisi). Nad on imepisikesed ja hästi õrnad. Luubiga vaadates kehalt meenutavad juskui sipelgaid, aga nende värvus on alates valgest kuni natuke tumedama pruunini.
Ehk, kuidas neist lahti saada ja mis putukatega on tegu? Täna on plaanis ka kanalisatsiooni mürki valada, et äkki on sealt pärit ning teha korralik tõrje tavalise putukatõrjega.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Tegemist võib olla vaaraosipelgatega. Nende tõrjeks kasutatakse “Biopren" söödamaju. Pakutud söödamaja toimeaine mõjub otse emassipelga ehk "kuninganna" sigimisvõimele.
Soovi korral saate informatsiooni tel 650 1860.
 

Küsimus: Avastasin köögis sitikaid, mis tulevad välja ainult pimedas, jooksevad teatud kohtades, on umbes 4-5 mm pikad, mida teha?16.08.2012

Tere,
avastasin köögis sitikaid, mis tulevad välja ainult pimedas, jooksevad teatud kohtades, on umbes 4-5 mm pikad. Prussakamajad ei aita. Kes need on ja kuidas nendega võidelda? Tänan.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks sel viisil ei ole võimalik putukat määrata ja seega ei saa soovitusi anda.
Tegemist võib olla näiteks Ptinus fur (Harilik teesklane), täiskasvanu 2-4,3 mm pikk, punakaspruun.
Häirimisel teeskleb surnut. Aktiivne pimedates, niisketes kohtades. Sageli seostatakse teda linnupesadega.
Toidukahjur, kes pesitseb ka suhteliselt külmades siseruumides, nagu näiteks ladudes, kus toitub seemnetest, taimeosadest jne.
Esineb ka soklikorruste alla kogunenud jäätmetes, samuti näriliste väljaheidetes.
Võimalusel tooge putukad meie kontorisse, asume Türi tn. 3 Tallinn.
 

Küsimus: Kas Daigremont kalanhoe on liigestele hea ja kust seda oleks võimalik saada?13.08.2012

Kas oskate soovitada, kust saaks osta toataime Daigremont kalanhoe?
Pidi olema väga hea liigestele, no ei leia kuskilt :(

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Ise pole kuulnud ega kasutanud. Liigestele on soopihl, varemerohi, jp muud taimed, oleneb ka probleemist. Kalanhoesid on kasutatud põletuste jm nahahädade korral. Rahvaravi raamatutes ja ajakirjades ilmub palju retsepte aga kas neil ka toimet on, ei tea.
Et saada õiget taime, pöörduge botaaanikaaeda või ametliku lillepoe poole, et mitte eksida. Korrektsel müüjal on ladinakeelne nimetus ka peal.
terv,Katrin
www.ravimtaimeaed.ee
 

Küsimus: Kuidas tõrjuda dermanyssus gallinae oma korteris?06.08.2012

Tervist.
Ütelge palun, kuidas tõrjuda dermanyssus gallinae oma korteris? Kas on müügil midagi selle jaoks? Nad hammustavad inimisi ka.
Tänan

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Dermanyssus gallinae on otseselt seotud linnupesadega. Kindlasti peab üle vaatama katuse, eemaldama kõik linnupesad. Kontrollige ventilatsioon, vajadusel puhastada ja sulgeda avad (õues) võrguga. Sellega peaks tegelema KÜ.

Peale seda töödelda (pritsida) Dermanyssus gallinae pesitsuskohad.
Kui ostate jaemüügist tõrjevahendit, siis peate vaatama, et see sobiks lestade tõrjeks, samuti on võimalik kutsuda tõrjet teostama meie desinfektor.