Kodu ja aed

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas kujundada kaasaegselt katusekorrust?05.03.2012

Tere!
Maja 2. korrus on kohe valmis saamas. Minult, kui perenaiselt oodatakse värvide, tapeetide, valgustite, kardinate valikuid. Olen hädas. Sooviksin konsultatsiooni - millised on trendid, kuidas neid kasutada kui 2. korruse võtmesõnaks on puit (mänd)?

Vastus: Kristiina Eljand-Roosimaa, Stilist,Sise-disainer, KEi Kristiina Eljand Interiors, www.roselandinteriors.ca

Tere,
Väga raske seda portaalis edasi anda. Trende on palju, öko-värvid/materjalid sobivad hästi puiduga interjööris, samuti mändi annab ju toonida heledamaks. On puit, mis on pehme ja tõmbub kollaseks kui see just taotlus ei ole. Seega on ÖKO siiski trendiks täna, mitte igas interjööris muidugi. Samas tasuks mõelda, mis stiili hoida - kas moodsat, romantilist, klassikalist. Heledat/tumedat ja sumedat. Vormid võiksid haakuda omavahel ja samuti ka siis valitud mustrid ja toonid.

Edu,
Kristiina
 

Küsimus: Külmetasin mitu korda käsi, mida ette võtta punetavate kätega?29.02.2012

Kas oskate soovitada, mida ette võtta punetavate kätega? Probleem algas eelmisel talvel, kui käed said pakasega mitu korda külma. Suvel mure taandus, kuid nüüd talvel algas uuesti. Käed on pidevalt külmad ka, sageli isegi soojas ruumis. Kui nad on külmad, siis on see punetus selline sinakat tooni, aga kui üles soojenevad, siis on väga punetav. Ma käisin isegi arsti juures selle murega, kuid tema ütles, et see on lihtsalt minu omapära:) Varem ju miskipärast sellist omapära polnud:)
Tänud vastamise eest!

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Katsuge juua soojendavaid taimeteesid, mis parandavad vereringet - ingver, iisop. Toidu sisse võite natuke tšillit panna. Kõrvenõgese juurtega on vanne tehtud.
Kui käte veresooned said kahjustada, võite määrida varemerohusalviga (seda saab ise teha või meilt osta ja sinna võiks lisada eeterlikke õlisid - nulgu, rosmariini).

Tundub, et on mingi verevarustushäire. Veenide turgutamiseks sööge tatart, peeti, tikreid (suvel) ja tarvitage ka viirpuumarju. Ise teeme suurtest viirpuumarjadest moosi ja siirupit. Nendes on rutiini, mis tugevdab veresooni. Samuti on rutiini tatraõites.
Tehke kätele vanne kui külmetavad. Külma ilmaga, kui keha jahtub, koondub vereringe siseelundite ümber ja käed-jalad jahtuvadki esimisena. Ja soojenedes võib hetkeks olla teine värvus. Aga kui Teil enne polnud, on see mõneti imelik kui kauaks jääb. Kindlasti kandke villaseid topelt-kindaid ja vältige külmetamist.
Kui endal miskit salvi või teed pole, saab ka meie kodulehelt tellida www.ravimtaimeaed.ee ja sealt saab ka retsepte ja infot taimede kohta. Kui käed said kahjustada, võtab taastumine kaua aega. Määrige vähemalt 1 kuu ja siis võite jätkata saialille-rosmariini salviga. Ja andke teada kuidas läheb ravimtaimed@hot.ee

Jõudu soovides,
Katrin
 

Küsimus: Kuidas teha kindlaks ja lahti saada riidetäidest ja/või juuksetäidest?20.02.2012

No ei oska mitte kuhugi pöörduda selle murega, ehk saan teilt natuke abi. Nimelt tekkis mul paar päeva tagasi kahtlus, et olen ühistranspordist või üht eakat inimest külastades endale täid selga või pähe saanud. Nahasügelust ja kestendust on mul esinenud varemgi pidevalt, kuid see on juba meditsiiniline teema - naha kuivus ja allergiad jne. Seekord aga ma lihtsalt kratsisin end ja raputasin sõrme külge jäävat nahapuru lauale, igaks juhuks vajutasin sõrmeküünega selle peale. Kostus kaks prõksu. Kuna peatäid on mul lapsena olnud, siis hirmutas see mind väga.
Viskasin paaril viimasel päeval seljas olnud riided ära, voodilinad jms kohe pesumasinasse 45 kraadi juurde pessu ja tsentrifuugi, kogu elamine Kobra nimelise mürgiga üle. Pead kammides peale kõõma ja surnud nahatükkide muud ei leidnud.
Kas Kobra on piisav vahend täide tõrjeks, kui oletada, et tegemist on riidetäidega? Ja kuidas üldse selgeks teha, kas on riide või peatäidega tegemist või on nad üks ja sama elukas? Peatäisid ja tingusid saab hävitada vastava shampooni või kreemiga, aga kuidas hävitada riidetäisid, kui mul pole võimalust pesu triikida peale pesemist? Ja kas on olemas mingit spetsiaalset dušigeeli ka nende ja nende tingude hävitamiseks? Ehk aitab sama vahend, mis peatäidegi puhul, kui end sellega pesta või määrida?
Rohkem pole selliseid ebameeldivaid "plõksuvaid asju" leidnud, kuigi otsin järjepidevalt (mis muidugi minu nahaprobleemide ja kestendusega pole sugugi mitte lihtne tegevus). Ei julge arsti juurde minna sellise asjaga ja meditsiiniportaalides on küsimuste vastuvõtt hetkel nahaprobleemide valdkonnas peatatud...

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Riidetäi on peatäist suurem, elutseb pesu ja pealisriiete õmbluste vahele. Toitub verest. Riidetäi hammustused põhjustavad tugevat sügelemist. Nahanähud riidetäi puhul esinevad kohtadel, kus on tihe kontakt riietega. Raviks on keha hoolikas pesemine seebiga, riiete vahetus ja desinfitseerimine. Pesu peaks pesema võimalikult kõrge temperatuuriga, samuti soovitan osta või laenata triikrauda, kuna riideid (kõik õmbluste vahed) on soovitav üle triikida.
 

Küsimus: Kuidas oleks efektiivne puhastada kivipõrandat?16.02.2012

Tere!
Kuidas oleks mugavam ja efektiivne kivipõranda puhastamine koduses majapidamises. Kivid on mustrilised ja sodi nende vahel piisavalt.

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Soovitan vaadata ka milline mustus on vaja eemaldada, ka koduses majapidamises tekib erinevat mustust. Kas saan aru, et põhiprobleemiks on kivide vahel olev lahtine sodi?
Seda võib proovida eemaldada pikavarrelise harja ja kühvliga. Oleneb mustri sügavusest, aga võib õnnestuda puhastada ka põrandakuivatajaga, nii kummiga pühkides kui sellele lapp kinnitades. Juunis 2010 kirjutasin Kodukirjas koristustarvikutest, mis sobivad koju just professionaalse koristuse poole pealt. Selles artiklis on piltidel näha eelkirjeldatud tarvikud.

Tervitades
Helge Alt
 

Küsimus: Kuidas diivanilt loomakarvad ära saada?16.02.2012

Oskate ehk head nõu anda, kuidas saada diivanilt vähemaks loomakarvu? Tolmuimeja ei aita, sest karvad on justkui kinnitunud tekstiili sisse. Samuti ei tule ka voodipesult need pesemise käigus ära.

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Võite proovida kummist harjaga või siis pange kätte kummikinnas ja püüdke sellega pühkida.

Tervitades

Helge Alt
 

Küsimus: Kas kitsede poolt kahjustatud elupuudest saab veel asja?15.02.2012

Tere! Meie elupuid (Harilik Brabant) on maal käinud kitsed sellel talvel näksimas (söömas), elupuud ise on veel väikesed, umbes 100-120 cm kõrgused. Kahjustatud on ka latvasid ja oksad väga ära räsitud.
Kas nendest puudest saab veel asja? Mida nendega edasi teha?
Ette tänades

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Elupuudest saab enamasti asja. Nad tuleb nüüd kenasti korda lõigata. Kirja teel ei ole võimalik lõikama õpetada. Tulge mõnele koolitusele. Isegi minu õunapuude lõikamise koolitusel saate vajalikud oskused.

Täna on paigas koolitused Tallinnas ja Tartus.
Täpsem info: http://õunapuu.eu/koolitused
 

Küsimus: Kuidas puhastada reliinilaadset materjali?06.02.2012

Tere,
ma ei tea täpselt, mis materjaliga tegu on, see meenutab köögikapi kuumakindlat katet ja reliini, siis tahaks teavet mõlema kohta. Tegu on kahe eri sorti põrandakattega - üks on kirju ja teine ühevärviline. Eriti see ühevärviline - olen proovinud erinevaid vahendeid ja ka palja veega pesta, kuid ikka jäävad triibud. Mida teha?
Ette tänades

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Väga raske on öelda, millega võib täpselt olla tegemist. Püüan pakkuda, millega võib olla tegemist:

1) pinnale võib olla jäänud/tekkinud kiht, mis seob enda külge mustust. See tuleks eemaldada. Selleks tuleks põrandat pesta ja kindlasti KUIVATADA. Hea on kuivatada põrandakuivatajaga ning seejärel veega niisutatud mikrokiust lapiga üle käia. Pesemiseks võib kasutada valget või punast hõõrukit ning neutraalset või nõrgalt aluselist puhastusainet.

2) kas olete püüdnud põrandat puhastada veega niisutatud puhta (pesumasinas pestud) mikrokiust lapiga või mopiga?

Triibud jäävad tavaliselt pinnale sellest, et põranda pesemisel kasutatav vesi (pesuainelahus) lahustab pinnal olevat mustust, pind jääb märg, kui veemolekulid ära auruvad, siis jääb pinnale lahuses olnud pesuaine jäägid, mustus jne ning seda näemegi triipudena. Triipude eemaldamiseks seega on vaja pinnalt eemaldada lahti lahustatud/pestud mustus ehk pinnad kuivatada või siis puhastada väheniiskelt või niiskelt veega niisutatud lapiga/ mopiga.

Loodan, et saite natuke ideid, mida proovida ja milles võib olla probleem.

Tervitades,
Helge Alt
 

Küsimus: Mida teha, et ploomi viljad ei kukuks enne valmimist maha?24.01.2012

Tere!
Minu ploomipuu õitseb normaalselt, vilju loob vähe ja mingi aja pärast kukuvad maha. Need, mis suuremaks kasvavad, kattuvad mingi aja pärast vaigu pisaratega. Nii, et saan ainult mõne ilusa ploomi. See puu oli aias enne, on vast 6-7 aastane ja ei tea täpselt mis sort on, aga tundub emma leperman või viktoria. Puu ise on ilus ja umbes 3 meetri kõrgune. Olen kasutanud pritsimiseks aianduspoodides soovitatut kuid tulemusteta. Kasutasin ühel aastal Topas 100EC ja teisel aastal Fastac50. Tegin lahuse nii nagu õpetuse peal oli ja pritsisin siis, kui pungad hakkasid natukene avanema. Just nii nagu õpetati, aga tulemust ei ole. Palun aidake! Võib-olla oskate aidata ka mingi nipiga - puu õitseb väga rikkalikult kuid saak on, kaasa arvatud nendega mis maha kukuvad, küllaltki väike.

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Factac50 on kahjurile sobiv. Aga pritsida tuleb 3 korda: kevadel enne pungade puhkemist ja kevadel peale õitsemist, aga enne kroonlehtede langemist. Ja 3. kord sügisel peale saagikoristust karbamiidi (400g/ 10 l) vesilahusega. Seda protseduuri võib teostada ka varakevadel enne pungade puhkemist.

Kirjelduse järgi on tegemist ploomimähkuriga. Aga ka ploomivaablane kahjustab niimoodi vilja, kuid tema kahjustab ka õisi, mille tagajärjel õied varisevad. Kui õisi on palju, aga vilju vähe, siis võib tegu olla ka ploomivaablasega.

Mahe tõrje:
Ploomivaablane õnnestub kevadel varahommikul puult maha raputada. Laotage puu alla kate ja hävitage röövikud lõkkes.
Kahjustatud ploomid korjake kohe kokku ja hävitage lõkkes, sest nad väljuvad maha kukkudes viljast ja lähevad talvituma.
Puud tuleb puhastada korbast, et vähendada ebaröövikute talvitumisvõimalusi.
Püünisvööde paigaldamine tüvedele annab ka tulemusi, et kinni püüda talvituma minevad röövikud.
Sügisel kobestada puude võraalust, et hävitada talvituma läinud ebaröövikud. Kusjuures osa vastseist jääb mulda 2-3 aastaks, kindlustades nii soo kestvuse.
 

Küsimus: Millega eemaldada seinalt hallitust?11.01.2012

Tere!
Kas oskate soovitada vahendit kortermajas seinalt hallituse eemaldamiseks?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Hallitust saab eemaldada keemiliselt (ainetega) ja füüsikaliselt (näiteks aurupuhastus - kuivaur, vähemalt 5 baari). Samas võib hallituse probleem olla sügavam ehk ehituskonstruktsioonides ja teatud aja pärast taas välja ilmuda. Sellega kaasnevad hallituse eoste lendumised mõjuvad tavaliselt tervisele halvasti.
Hallituse eemaldamist tuleb teha teadlikult - ei ole mõtet "natuke vaid puutuda", sest see vaid aktiviseerib eoste teket. Oluline on kaitsta ka iseennast - respiraator jms.
Sobiva puhastusaine valikul soovitan pöörduda professionaalseid aineid müüvasse ettevõttesse ja küsida desinfitseerivat ainet, mis hävitab ka hallitust.

Tervitades,
Helge Alt
 

Küsimus: Kuidas mõjub maakütte torustik puudele-põõsastele?11.01.2012

Tere! Lasime aeda panna maakütte torustiku. Kõik vanad viljapuud ja marjapõõsad kaevati välja. Kevadel tahame rajada uue aia, aga kuidas mõjub see torustik noortele viljapuudele ja marjapõõsastele või ei saagi neid enam istutada ja peab leppima ainult lilledega?

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Põõsaid võib õnnestuda kasvatada, aga puid torustiku peal mitte. Võtke ühendust piret@virkus.com või tel 5049835. Ma tean lahendust :)