Kodu ja aed

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha pärast seda, kui linnupiimalill on õitsemise lõpetanud?11.01.2012

Tere!
Sain nn. linnupiimalille sibulad 2 tk, kasvama hakkasid mõlemad, ühele tulid siiski ainult lehed, teisele aga hoopis 2 vart, kuhu kasvasid ka õied. Internetis tundusid lühikesed lilled olevat, aga minul läksid lillevarred üle meetri pikaks. Kui nad on ära õitsenud, mida nendega edasi teha, kuidas sibulaid hoida?
 

Küsimus: Kuidas rottidest lahti saada ilma mürgita, sest ka koer võib mürgitatud saada?05.01.2012

Tere!
Soovitate kasutada mürki, aga meil püüab koer rotte ja murrab nad maha - seega võib ju ka tema mürki saada ja ka lõksu läheb ta uudistama...
Äkki on mingi hea variant veel rottidest vabanemiseks?
Aiäh!

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Rottide püüdmiseks võib kasutada spetsiaalset puuri, sellega on võimalik närilisi elusalt kätte saada, müüvad jaekauplused.
Kui koer ainult murrab rotte (ei söö), siis tal ei ole kuidagi võimalik mürgistust saada.
Samuti võib mürke paigaldada spetsiaalsesse mürksöödakasti, et koduloomad neile ligi ei pääseks.
 

Küsimus: Millega puhastada dušikabiini klaase?03.01.2012

Palun soovitage, millega oleks mõistlik puhastada dušikabiini klaasseinu. Olen püüdnud kasutada nii erinevaid klaasipuhastusvahendeid kui ka äädika-vee lahust, kuid ikkagi jäävad duškabiini klaasidele inetud setteplekid, mida vahenditega eemaldada ei ole õnnestunud.

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Head ja kerge vaevaga saavutatud puhast aastat!
Kui dušikabiini seintel on setteline mustus, siis tuleks seda puhastada happelise ainega. Äädikas on küll hape, aga happelistel puhastusainetel on sees ka mustust eemaldavaid komponente. Soovitan pöörduda professionaalseid koristusaineid müüvatesse firmadesse ja osta seal setete eemaldamiseks happeline aine. Samuti pöörata tähelepanu happelise aine õigele kasutamisele, et mitte rikkuda puhastatavat pinda või muid ümbruses olevaid pindasid.
Setteplekkide tekkimise vältimiseks on soovitav regulaarselt duši kasutamise järel seinad kuivatada, selleks võite küsida professionaalsest koristustarvikuid müüvast firmast sobivat tarvikut. Endale olen sobiva leidnud auto kuivataja näol, kuna selline kuivataja kuivatab ka kumeraid ja ebatasaseid pindu.

Tervitades,
Helge Alt
 

Küsimus: Ilmselt tõin reisilt mingid putukad kaasa, kuidas neist lahti saada?02.01.2012

Tulin kuu aega tagasi Hurghadast ja kahtlustan, et sain sealt midagi kaasa.
Kuigi saputasin ja soputasin väga oma asju, istus järgmisel päeval mul peegli kõrval ümmargune tume putukas. Lõin ta maha ja uurisin veel luubiga. Nüüd oli tema kest lapiline, läbipaistev ja tal oli palju väikseid jalgu. Täna leidsin köögist samasuguse, kui tule põlema panin. Jube.
Uurisin veel luubiga - samasugune.
Elavana oli ümmargune ja kiire jooksuga.
Mul on suur mure, mis putukad need võivad olla ja kuidas neist lahti saada, äkki saate aidata?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks sellise kirjelduse järgi ei saa putukat määrata ja konkreetset nõu Teile anda.
Võimalusel tooge mõned putukad meie kontorisse, asume Tallinnas Türi tn. 3.
 

Küsimus: Kas viimasel ajal on ka mingeid uusi koristusviise, mida oleks kasulik teada?26.12.2011

Kas oskate välja tuua mõne uudise või viimase aja trendi koristamises, tolmu võtmises?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
See, mis kellegi jaoks on uus, on raske öelda. Paljud väga lihtsad asjad teevad koristamise lihtsaks ja kergeks. Koristamine viimase aastakümne jooksul on muutunud palju. Näiteks enamus koristusest on võimalik teha ilma aineteta - selleks on abiks mikrokiud lapid/mopid, aurupuhastus, on olemas koristusmasinad, mis töötavad ilma koristusaineteta (lahutavad vee positiivseteks ja negatiivseteks ioonideks ning saadud "vesi" puhastab pinna samaväärselt ainega) või pritspudelid, milles oleva vee molekulid lahutatakse samuti kui masinate puhul või siis aktiviseeritakse vastava seadmega soolalahust - nimetatud viisidel on võimalik puhastada ja eemaldada mikroobilist mustust.
Aineteta lahendusi on spetsiaalsete puhastusketaste näol ka pindade suurpuhastuses ja kaitsmises.
Selleks, et saaksite enda jaoks vajalikud teadmised, soovitan tulla vastavale koolitusele või küsida konkreetsem küsimus.

Tervitades,
Helge Alt
 

Küsimus: Kas pesuloputusvahendeid on mõtet kasutada?26.12.2011

Kuidas Teie suhtute pesuloputusvahenditesse, nende poolt ja vastu? Ootan huviga teie kommentaare.

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Nii nagu elus paljude asjade puhul, ei saa must-valgelt poolt või vastu olla. Püüan kirja panna mõningad kommentaarid pesuloputusainete teemal.
Lühidalt ja lihtsalt kirjeldades kuidas pesuloputusaine toimib - tekstiili jäävad keemilised ühendid, mis tõmbavad enda külge vee molekule ja vähendavad tekstiili elektriseeruvust. Seega kandes sellist pesu, on vastu ihu ka nimetatud keemilised ühendid. Kellele see meeldib või ei, kes on selle suhtes allergiline, on individuaalne. Samas võiks küsida, kas vajame loputusaineid? Kas vajame neid alati või ainult teatud tekstiilide puhul (näiteks need, mis vastasel juhul on väga staatilist elektrit täis).
Loputusained vähendavad koristamises näiteks mikrokiust lappide ja moppide toimet ning mikrokiust koristustekstiile ei soovitata pesta loputusaineid sisaldavate ainetega.

Tervitades,
Helge Alt
 

Küsimus: Kuidas küll mügridest lahti saada?19.12.2011

Mügrid on jõudnud ploomini ja kirsini. See nähtub väikeste mullakuhilate reast. Elupaik ilmselt suures komposti hunnikus. Eelmisel talvel olid nad pärale jõudnud ja ka peale lume minekut olid aktiivsed. Siis sai igasuguseid mürke ja tõrjevahendeid (ka elekter) kasutatud ja peale mõnenädalast võitlust oli sügiseni väliselt rahu majas. Ilmingud tekkisid kuu-poolteist tagasi. Kuidas mügridest küll lahti saaks?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Mügride urgudesse võib panna valmiskujul mürksöötasid (näiteks Brodi kuubikud või padjakesed), mille puhul tuleb silmas pidada, et need taluksid pinnase niiskust. Mürksöötade kasutamisel tuleb väljapandut pidevalt kontrollida ning selle vähenemisel uut lisada. Kindlasti peab kasutama kindaid, et kahjur ei tunneks inimese lõhna.
Juhul, kui maja ja aed asuvad soo või veekogu ääres, oleks mõistlik enda krunt ümbritseda kraaviga - kraavi põhja võib katta võrgu ja kividega, see aitaks kaasa sellele, et mügrid otseselt teie krundile ei tuleks.
Võib kasutada ka Phostoxini tablette ehk tellides meilt teenust. Kuid kindlasti tuleb sel juhul arvestada sellega, et mainitud toote toimeaeg on lühike, kuna mügride käiguteed on pinnapealsed ja toimeaine kadu tunduvalt kiirem, kui mutitõrje puhul.
Tõrje näeb välja nii, et tehnik avab käigud, sinna paigaldatakse Phostoxini tabletid. Augud suletakse ja kemikaal reageerib mulla, niiskuse ja soojuse toel olenevalt temperatuurist 3-7 päeva (mügride tõrje puhul miinimum päevade arv).
Tablettide reageerimise ajal kahjurid surevad (ainult need kes sellel ajal on nendes käikudes).
Nimetatud vahendit saab kasutada ainult siis, kui ööpäevane õhutemperatuur on vähemalt pluss 5 kraadi.
Antud tõrjet ei saa teostada maja ja veekogu vahetus läheduses ja tugeva vihma korral.
Phostoxini reageerimise ajal peab tõrjealuselt alalt eemal hoidma väikelapsi ja koduloomi.
 

Küsimus: Kas tumeroheline on WC seinavärvina liiga sünge?16.12.2011

Tere, Kristiina Eljand!
Mul on segadus wc värvide valikuga. WC on ristkülikukujuline mõõtudes 1,2 x 2 m. Seina ja põrandale on juba pandud suurte mõõtudega tume-tume hallid kahhelkivid. Kivid on põrandast 130 cm kõrguseni.
Nüüd pean otsustama vuugi värvi ja seina värvi. Praegu olen plaaninud teha vuugid tume-metsarohelised ja ülejäänud sein tume-metsaroheliseks. Lagi, uks, wc pott ja kraanikauss on valged.
Kas see on minust liiga julge, sünge ja maitsetu? Kas peaksin siiski tumerohelise välja jätma, mustad vuugid lisama ja ülejäänud seina valgeks värvima? Valgeid vuuke kindlasti ei soovi. Igaks juhuks annan ka teada, et armastan tumedaid kontrastseid värve aga kõik peab olema muidugi maitsekuse piirides :).

Suured tänud ette!

Vastus: Kristiina Eljand-Roosimaa, Stilist,Sise-disainer, KEi Kristiina Eljand Interiors, www.roselandinteriors.ca

Tere
Tumedad toonid ei ole üldsegi halvad :) pigem ma soovitaksin teile kahhelkivide vuugitoon teha plaadiga ühte tooni või gramm tumedam. Kindlasti mitte rohelised ega teistpidi heledad. Vastasel juhul see ruudustik plaadil joonistub välja ja tükib jõudsalt esile, mis hakkab väsitama ja siis kaob tõesti see maitsekuse piir :). Las see tume värv seinas olla juba efektina.

Ilusat jõulurahu,
Kristiina
 

Küsimus: Kuidas talvel hüatsinti hooldada?15.12.2011

Tere!
Möödunud talvel kingiti mulle hüatsindi sibul koos kolviga. Õpetust oli ainult niipalju, et kolvi tuli vesi panna ja sibul panna kolvi suu peale selliselt, et ainult puudutas vett. Ja sibul hakkaski juuri kasvatama ilma, et oleks vees olnud. Kinkis mulle 2 valget lõhnavat. Pärast õitsemist otsustasin sibula mulda istuda. Lehed läksid kollaseks ja tulid ära. Panin sibula pimedamasse kohta, aeg-ajalt andsin mõne lonksu juua. Novembri alul hakkas uusi lehti kasvatama. Praeguseks on tal hulga "lapsi" hakanud kasvama. Aga pott on väike, sest juured on põhjast läbi kasvanud. Samuti on tunne, et ema ja laste kasvamise ruum jääb kitsaks ka laiust pidi. Peaks vist hakkama ümber istutama. Aga milline peab muld olema - kas happeline või mitte? Olen lillepoodidest küsinud, aga vastatakse, et talvel ei istutata. Pealegi on mulla peale tekkinud õhuke hallikas hallituse taoline kiht. Aga ema vist tahab õitsema hakata.
Palun anke head nõu. Ette tänades A

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Oodake veidi, arvata võib, et ta hakkab teil nüüd õitsema. Kui juured on väljas, siis vaadake, et taim janusse ei jääks. Kobestage pealt mulda. Peale õitsemist võtke ümberistutamine ette. Pange kõik eraldi parajatesse pottidesse. Suurtes pottides hakkavad taimed asjatult juuri kasvatama. Tavaline muld. Talitage sarnaselt.
 

Küsimus: Kuidas kasvatada Plumeriat tubastes tingimustes?15.12.2011

Tere,
tõime aasta tagasi Hawailt endale Plumeria oksa. Panime selle mulda ja oks hakkas kenasti kasvama. Kuidas Plumeriat tubastes tingimustes kasvatada? Kas on võimalik, et Plumeria toas ka õitsema hakkab?
Kas Plumeriat on vaja niisutada, väetada?

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Selliste küsimustega pöörduge palun Tallinna Botaanikaaia poole.
www.tba.ee