Kodu ja aed

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Palun arvamust, kas must plaat korteri väikseses WC-s on hea valik?16.04.2012

Tekkis idee teha WC kolm seina ja põrand läikivate mustade plaatidega. Vuugi värviks hall. Lagi tuleks valge ripplagi. Uks, torud, pott ka valged.

Mustale seinale kleepsudena väiksed mustrid, mis ühendaks WC kujundust ülejäänud korteriga.

Idee miinuseks see, et WC ise on ainult 1m x 0,85m suur, seega kahtlen selle idee toimimises reaalsuses. Esiteks, kuna must teeb toad veel väiksemaks. Samas kasutaks just läikivat plaati mati asemel, et mitte teha veel väikesemaks visuaalselt.

Paluks Teie kommentaare antud idee kohta.

Vastus: Kristiina Eljand-Roosimaa, Stilist,Sise-disainer, KEi Kristiina Eljand Interiors, www.roselandinteriors.ca

Tere,
Kaunist esmaspäeva :)! Mina pooldan igasuguseid kasvõi eksperimentaalseid võtteid kujunduses, kui lõpptulemus on positiivne. Julgust teile, must WC on kihvt ja see on täiesti õige, et teeb ruumi väiksemaks, aga kui see on taotuslik, siis miks mitte. Siinkohal saab alati lisada head valgust ja detaile juurde, mis toetavad seda lahendust. Läikiv plaat on hea mõte, kõik sõltub ka plaadi suurusest. Suurem plaat mõjub avaramalt, kui jälle on soov pisikest plaati kasutada, siis see rõhutab veelgi ruumi vormi.
Edu!
 

Küsimus: Millega hooldada, et kivipõrand ei näitaks jalajälgi välja?05.04.2012

Mureks kivipõrandal olevad rasvased jalajäljed. Põrand õlitatud ja regulaarne pesu Mira kookosõli baasil pesuvahendiga, aga laste jalajälgi võtab maha osaliselt. Tahaks, et päevavalguses oleks ka põrand jäljevaba, aga praegu ei suuda seda saavutada. Mis vahendeid või mida peaksin tegema?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Põrandat nägemata on väga raske täpselt öelda, mul endal puudub ka konkreetne kogemus nimetatud aine osas.
Kõige tõenäolisem on, et tegemist on aine üledoseerimisega ja pinnale on jäänud kookosõli jäägid, mis jätavad endale jalajäljed.
Proovige mikrokiust lapi või mopiga, mis on palja veega niisutatud. Kui pinnal on õlijäägid, siis tuleks kasuks need suurpuhastusega maha pesta (soe vesi ja aluseline aine) ning seejärel mikrokiud ja vesi.

Tervitades

Helge
 

Küsimus: Kuidas kaera õigesti keeta?03.04.2012

Tere!

Mul on küsimus kaera keetmise kohta. Kas teravili kaer tuleb eelmisel päeval vette seisma jätta ja kui kaua on õige aeg keetmiseks. Samuti, millised on õiged kogused - kui palju vett ja kui palju kaeru?

Võin kinnitada, et hea taim kolesterooli alandamiseks.
Tänud ette vastuse eest!

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Mina tarbiksin kaera toiduna ja teeksin kiislit - seda tehakse täistera kaerahelvestest. Samuti müslit. Röstiks ise mõne hea rasvaga - kookos või palmirasv, need on ka veresooni puhastava toimega. Või viinamarja õliga. Kui terad paneks õhtul likku ja järgmine päev keedaks 20-30 min, laseks tõmmata 15 minutit, kurnaks ja jooks.
2-3 spl klaasi vee kohta kaeru. Kui on mahekaer, siis nii kaua ei leotaks. Piisab 1-2 h, et kest pehmeneks. Head kolesteroolialandajad on veel harilik mailane ja linaseemned.

Terv,Katrin
 

Küsimus: Kas õunapuu tüvevähi ja kärntõve vastu oleks veel midagi ette võtta?27.03.2012

Tere. Meil kasvab aias umbes 8-aastane Lobo. Tüve alumises osas on umbes 1/3 tüvest vähikolle. Kas sellega annab midagi teha? Kas kärntõbi võib olla seotud ka selle vähiga? Õunu on igal aastal palju, kuid kõik on mustatäpilised. Olen pritsinud enne õiepungade avanemist ja peale õitsemist ka poes oleva kärntõve mürgiga fungitcidas score250EC kuid erilist tulemust ei ole andnud. Väga kahju on, sest õunad on väga head ja vaatamata sellele täpilisusele säilivad väga kaua. Peale uut aastat olid veel niisugused, nagu oleks alles puult võetud, ei olnud üldse närbunud.

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Vähikolle on mõistlik siluda ja värvi või puupalsamiga katta. Milline värv, milline vähikolle välja lõigata jms leiab õunapuu.eu lehelt.

Kahest pritsimiskorrast on vähe. Pritsima peab ka oksi ja tüve. Siit saate täpsed juhised:
http://ak.rapina.ee/tairi/Taimekaitsepuuvilja-marjaaias/keemiline_taimekaitse.html
 

Küsimus: Mida peaks viljapuuaia rajamisel puude-põõsaste omavahelise asukoha ja ilmakaarte osas jälgima?27.03.2012

Plaan on rajada täiesti uus viljapuuaed koos põõsastega, majast eemale vabale alale, kus on 75% päevase päikese ligipääsust. Plaanis istutada 5 õunapuud, üks varane nt. Valge Klaar, siis kindlasti sibulõun, Kuldrenett ja paar mahlaõuna. Kümmekond sõstrapõõsast - must, punane ja valge, mõned tikrid umbes 5 põõsast ja vaarikad. Kas peaksin vaatama kuidas miski ilmakaarte suunas asetseb ja millised põõsad millisesse asokohta paremini sobiksid?

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Jah.

Mõistlik on alustada aia planeerimisest ja kujundamisest, kus võetakse arvesse kõiki muid soove ja vajadusi, mitte ei mõelda ainult viljapuude ja marjapõõsaste peale. Aeda kujundades saab viljapuid ja marjapõõsaid, isegi vaarikaid väga edukalt kujunduses ära kasutada. Õigesti lõigatud ja hooldatud viljapuud on omaette väärtus. Viljapuud ritta ja marjapõõsad vahele nagu vanasti istutati, tänapäeval enam ei maksa. Tavaliselt tehaksegi viga sellega, et aeda rajatakse jupi kaupa, nägemata tervikut. Viljapuud istutatakse ära ja siis hakatakse iluaeda rajama. Pole harv juhus, kui alguses ei soovitagi iluaeda rajada, aga juba järgmisel või ülejärgmisel aastal see soov tekib :) Kui aiaplaani enne rajamist ei ole, siis on üsna tõenäoline, et esimese valitud istutuskohaga ei olda rahul ja ümberistutamisega viiakse puud stressi.

Veel võiks arvestada, et õunapuud ei talu kõrget põhjavett ja ei taha kasvada veesoonte peal. Ka ei tohiks viljapuid lohku istutada, sest seisev vesi teeb puudele liiga. Päikese liikumisega peab ka arvestama - puud ei tohi kõrgeks kasvades põõsaid päikese eest varjata.

Kui ise ei tule lahenduste peale, siis tasub käia mõnel koolitusel, kutsuda aiakujundaja aeda nõu andma või tellida aiaplaan. Plaanin loengut aprillis või mai kuus Tallinnas ja Tartus. Täpsema info leiab siit http://www.virkus.com/aiandus/koolitus-2/

Piret
 

Küsimus: Kuidas mikrofiiberlappi hooldada, et ta omadusi ei kaotaks?20.03.2012

Kasutan mikrofiiberlappi wc poti (kaas ja ääred, mitte sisemus) puhastamiseks. Pritsin spetsiaalset vahendit nimetatud kohtadele ja pühin lapiga ära, väga efektiivne.
Kas seda lappi võib pärast lihtsalt sooja jooksva kraanivee all puhtaks loputada ja kergelt kuivaks pigistatuna (ei vääna) kuivama panna?
Kas see mõjub lapile halvasti, sest olen kuulnud, et neid pestakse masinas 60 kraadiga ning ilma tsentrifuugimiseta. Kuid kui ma tualetti puhastan rohkem kui kord nädalas, siis seda üht lappi masinasse ei pane, samas seisma jättes hakkab ju ebameeldivalt lõhnama.

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Mikrokiust lappide puhastamiseks ei ole piisav käsitsi pesu, mustus jääb kiudude vahele. Lappe võib väänata, tänapäeva lapid tavaliselt ei ole selles osas tundlikud. Mikrokiust lappe/moppe tuleks jah regulaarselt pesta pesumasinas, soovitav temperatuur 60-90 C ja võib tsentrifuugida.
Pesemisel on oluline jälgida sobiva pesuaine kasutamist (soovitav ei ole antistaatikute, zeoliidid, valgendusaine olemasolu), samuti ei tohi koos pesta teiste materjalidega, sel juhul panna pesukotti.
Kui ei taha lappi koos muu pesuga pesta või nii sageli pesu ei pesta, siis laske kraanikaussi kuum vesi (vähemalt 60 C), lisage hästi natuke pesuainet, leotage natuke ja töödelge lappi aeg-ajalt mehhaaniliselt "torude-avamise-pumbaga" (rahvakeeles poti-musiga), nii saate samad tingimused, mis pesumasinas - kõrge temperatuur, mehhaanika, keemia, aeg, mille mõjul mustus lapist eemaldub.

Tervitades,
Helge Alt
 

Küsimus: Kuidas puhastada tumedat fragraniidist valamut?20.03.2012

Tere,
Kuidas puhastada tumedat fragraniidist valamut (Franke)?
Segisti ümber on tekkinud veest valged laigud. Kuidas neist vabaneda ilma pinda kahjustamata?
Olen küsinud spetsiaalseid puhastusvahendeid ja saanud vastuseks, et need jätavad tumedale kraanikausile halli kihi. Tänan!

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Mul endal antud materjali puhastamise konkreetne kogemus puudub. Soovitan läheneda antud probleemile samal viisil nagu kõikidele muudele koristusalastele probleemidele milline mustus, millisel pinnal on? Puhastamise eripära juures tuleb arvestada mõlemat. Kraani ümber on tõenäoliselt tegemist vee settega, mida saab eemaldada happelise ainega, happeline aine võib valel kasutusel rikkuda erinevaid pindu. Hea kui saaksite uurida tootjalt antud pinna happe taluvust.

Happelise aine kasutamise meelespea lühidalt võiks olla:
- niisuta veega
- töötle happelise ainega (tee sobiv lahus, ära hoia liialt kaua pinnal, vt aega juhendist, kui seda ei ole seal kirjas, siis seni, kuni mustus eemaldub või maksimaalselt 10 min)
- loputa ohtra veega
- poorseid pindu, kus on oht happe edasiseks reageerimiseks ja pinna kahjustumiseks, neutraliseeri aluselise ainega (näiteks sooda lahus). Ka antud pinna puhul võiks neutraliseerida
- loputa ohtra veega
- kuivata

Setted ei tegi ühe päevaga, need tekivad, kui pinnale jääb pikemaks ajaks seisma vesi. Regulaarse kergema koristusega ja KUIVATAMISEGA, saab ennetada setete tekkimist.

Tervitades,
Helge Alt
 

Küsimus: Milliseid ravimtaimi võiks algaja aednik ise kasvatada?15.03.2012

Tere!
Ma sooviksin hakata ise väikesel peenral ravimtaimi kasvatama. Joon palju teed ning sellest tuli ka selline mõte. Kuna olen alles 16-aastane, siis taimekasvatusega kogemusi pole. Mõtlesin kummeli ja piparmündi peale, kuid kas on ka muid ravimtaimi, mida ise lihtne kasvatada oleks?
Mul on ka liigesed haiged. Kas seda oleks võimalik kuidagi ravimtaimedega ravida? Lisaks sellele on mul pidevad peavalud, veri on halb jne. Pean palju tablette võtma, kuid ravimtaimede näol oleks see palju meeldivam.
Kui oskate mõnda taime soovitada, siis võiksite ka mõned näpunäited jagada, et mida nendega teha ja kuidas kasvatada.

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Lihtne on kasvatada ka liivateed, iisopit, saialille, kassinaerist, jpm.
Kui Teil on veri halb, siis soovitaks nüüd kevadel tärkavat kõrvenõgest, maasikalehti, kaselehti, mustasõstralehti, raudrohu lehti - õied tulevad alles juulis, teelehe lehti - need taimed on puhastava toimega. Ma ei tea, mis tablette Te võtate - konkreetsemalt saan nõu anda kui võtate ühendust ravimtaimed@hot.ee. Meie kodulehel on ka toiduretsepte ja nõu taimede kohta www.ravimtaimeaed.ee - ka sealt võite endale sobivaid taime ideesid saada.
Mis on liigestega, seda kirjast välja ei loe. Kui on reuma, mis on kurgu vm põletiku tagajärg, siis soovitan soopihla kuuri 3 nädalat. Ja ka salve soopihlast, mida me ise müüme või saate ise teha.
Liigestele on puhastava toimega veel mustasõstralehed, hakake kohe korjama kui tulevad maikuus, angervaksaõied, põldosi, kibuvits (teeb liigesed painduvamaks), noored kaselehed, mis ka kohe tulekul.
Ja kindlasti vahtramahl - juba jookseb, ja kasemahl aprillis, need on ka puhastava toimega.
Meil hakkavad ka maikuust koolitused, kui on huvi võtke ühendust!
Ja laupäeviti on mul tasuta loengud Rakvere adventkoguduses linnarahvale, see laupäev on 17.00 just ürdiaia rajamine.
Pikk tn 33
Tervitades ja jõudu soovides
Katrin
5296536
 

Küsimus: Millega lahti saada akvaariumi siseküljel olevast hallist settetriibust?13.03.2012

Olen hädas akvaariumi klaasidega, millel on seespool hall settetriip. Olen nühkinud küll karukeelega ja akvaariumi hooldustarvikutega aga triibust lahti ma ei saa. Häda on selles, et mingisuguse kemikaaliga ligi ei tohi minna. Ostsin alles klaasilina, kuid kahjuks seegi ei võta triipe ära. Mida soovitate?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Ka minul on akvaarium ja sama triip tuttav teema. Akvaariumi puhastamise tarvikud on siinkohal head abimehed (karukeel), samuti tuleb meeles pidada reeglit, et mustus aja jooksul kinnitub tugevamini, ehk kasuks tuleb piisavalt sage puhastus. Need tunduvad ka Teile tuttavad tegevused olema. Lisaks julgen soovitada valget plekieemaldusnuustikut melamiinist, mis kulub ära nagu kustutuskumm. Soovitav on teha nuustik pisut niiskeks ning hõõruda triipu, akvaariumi puhastamisel, kui seal on teatud hulk vett välja võetud, seejärel puhastada pind üle paberi või lapiga. Vältida nuustikust väljuva piimja vedeliku sattumist akvaariumivette. Osta saab seda pea kõikidest professionaalseid koristustarvikuid müüvatest firmadest, aga ka tavapoest.

Tervitades

Helge Alt
 

Küsimus: Kus saaks õppida koristamise algtõdesid?13.03.2012

Tervist!
Kas kusagil tehakse ka koristajatele ABC koolitusi? Mõtlen selliseid inimesi, kes näiteks on töötud ja soovivad midagi juurde õppida. Neil ei ole firmat, kes koolitusele saadaks, aga omandaks kindlalt oskusi selleks, et töötada koristajana. Paljudes ettevõtetes nõutakse ju kvalifikatsiooni ja pabereid.

Lugupidamisega

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Ikka tehakse koristusala koolitusi. Meie ettevõttes on 13 aastaga käinud koolitustel 10 000 inimest. On erinevaid koolitusi, pikki ja põhjalik väljaõpe ka töötutele, mille järel on võimalik sooritada kutseeksam. OÜ Puhastusekspert koolitustega saate tutvuda www.puhastusekspert.ee

Tervitades

Helge Alt