Kodu ja aed

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha, kui ventilatsioonirestist tulevad massiliselt tuppa mustad putukad?03.08.2012

Tervist.
Meil korteris on väga palju väikseid musti putukaid, need on rohkem ümargused ja suurus on kuni 1 mm. Nad on väga kiired, ei lenda. Korteris liiguvad igal pool, kui ma märkasin, siis tulevad hulgi ventilatsiooni restist. Päeva jooksul tuleb umbes 50 uut putukat. Ütelge palun mis sellega teha? Tänan.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Väga raske on nõu anda, kui ei ole täpselt teada millise putuka või ämblikulaadsega on tegemist.
Tegemist võib olla linnulestaga Dermanyssus gallinae.
Välimus: 0,6 - 0,7 mm pikkune.
Harjumused: toitub linnuverest, eelistab sooje niiskeid tingimusi. Tavaliselt elutseb linnupesades.
Dermanyssus gallinae on otseselt seotud linnupesadega. Kindlasti peab üle vaatama katuse, likvideerima kõik linnupesad.
Samuti üle vaadata ventilatsioon, vajadusel see puhastada ja sulgeda avad (õues) võrguga.
Täpsemat infot saan anda peale putukate määramist.
 

Küsimus: Kuidas ja kas oleks võimalik vabaneda raamatutäidest?03.08.2012

Tere!
Avastasime kodust väga pisikesed putukad ja natuke uurides tundub, et tegu on raamatutäidega. Ruumides on aasta tagasi tehtud remont ja elamine puhas. Oleme mürgitanud, kuid ilmuvad ikka ja jälle kuskilt uued. Kuidas ja kas neist oleks võimalik vabaneda, sest see on muutunud väga häirivaks. Nad ei hammusta ent teadmine, et siblivad asjades ringi, segab väga.
Aitäh!

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Raamatutäi on 1-2mm pikkune, värvus helepruunist tumepruunini. Nad pesitsevad kõrge niiskustasemega kohtades, toituvad hallitusest, paljunevad kiiresti ja massiliselt.
Kui Teie elamises on niiskust ja hallitust, siis kindlasti tuleks sellele tähelepanu pöörata.
Kui niiskuskolle on likvideeritud, siis tuleks raamatutäide pesitsuskohad töödelda insektitsiidiga (putukamürgiga).
On olnud ka juhuseid, kui vaaraosipelgat on peetud raamatutäiks.
Vaaraosipelgas on 1,5-2mm pikkune, värvuselt kollakaspruun. Toitub kõrge valgusisaldusega toitudest.
Nende tõrjeks kasutatakse Biopen söödamaju, kindlasti ei soovita Teil kasutada aerosoole, sest need vahendid hävitavad ainult töölissipelgaid, kuid emasipelgas jääb ellu.
 

Küsimus: Kuidas maja vundamendi ääres pesitsevatest sipelgatest lahti saada?02.08.2012

Tere,

Mure juba üsna väsitav. Nimelt paar aastat tagasi maja ehitades sai maja vundamendi äärde pandud maha kile ja selle peale liiv, liiva on ka veidi kile all. Nüüd õudusega avastasime, et kile alune on saanud mustade sipelgate koduks. Hakkasime kilet ja liiva eemalda, otsustasime selle asendada killustikuga. Kilet kergitades avastame aga järjest sipelgapesasid, nii suuremaid kui väikesemaid, maarajal kui sügavustes... Kuidas me neist ometi lahti saame? Sipelga mürki (erinevaid, ka neid mida lahustatakse veega) on osta saanud hulgim, siiski mõne aja pärast üritavad nad vanasse kohta taas oma kodu rajada.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kui nüüd eemaldate kogu vundamendi ulatuses liiva ja kile, siis peate järjepidevalt sipelgate (mullamurelane - Lasius niger) pesadesse ja käiguteedele raputama pulbrilist mürki.
Kindlasti tuleks seda teha korduvalt, sest igal mürgil on oma teatud toimeaeg ning vihm nõrgendab toimet veelgi.
Samuti peaksite juba kevadel hakkama jälgima sipelgate elutegevust, avastades nad maja vundamendi juures, peate koheselt hakkama kasutama tõrjevahendeid.
 

Küsimus: Mis värvi teha väikese köögi seinad, kui mööbli toon on valge tamm?01.08.2012

Otsustasin teha köögis remonti ja vahetada välja ka endiste omanike poolt jäetud vanad kapid. Tellitud mööbel on valge tamm, põrandale panen parketimustriga PVC katte. Mis värvi peaksin tegema seinad? Köök on väike 12 ruutmeetrit, alates lõunast paistab sisse päike.

Vastus: Kristiina Eljand-Roosimaa, Stilist,Sise-disainer, KEi Kristiina Eljand Interiors, www.roselandinteriors.ca

Tere,
Heledad toonid avardavad visuaalselt väiksemaid ruume. Siinkohal, kui taotlus on valgus, heledus siis soovitaksin ka seinatooniks heledamaid toone. Miks mitte pastell oliivi fooni kasutada:).
Vale vastust ei ole, kui aga soov kontraste ja ei karda, siis sobib ka tugev aktsent toon, miks mitte tumeda vs. heleda kontrastidele peale mängima minna.
Häid mõtteid!
 

Küsimus: Kas sügisel ümberistutatavad marjapõõsad tuleks samuti maha lõigata?26.07.2012

Tere!
Plaanin oma 3-aastat vanad marjapõõsad õigesse (ajutiselt aiamaalt) kohta istutada sügisel. Kas ma peaksin põõsad peale ümberistutust maha ka lõikama või pole selleks vajadust?
Tänan vastuse eest,

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Ei ole vajadust, kuigi mõned vanemad oksad võiks välja lõigata.
 

Küsimus: Kui palk on õlitatud, kas siis see ka kuidagi toonesepa elutegevust segab?24.07.2012

Tere!
Üle 100 aasta vana palkmaja. Katus vahetatud. Neli aastat tagasi võetud maha nõuka ajal pealelöödud välisvooder ja 2 aastat tagasi palgid õlitatud tõrvaõliga. Seest soojustatud roomattidega, roog pole veel krohviga kaetud, aga on plaan enamuses krohvida. Umbes aasta tagasi täheldasime esimest korda tiksuvat heli seintes. Sel suvel - tiksumine pole nii vali, aga on nagu "kidin", selline ühtlane vaikne ja pidev (nagu kostaks sisse väljas sajav vihmapladin). Hääle järgi võiks oletada, et on tooneseppadega tegemist. Lennuavasid või mingit suurt liikumist pole jälgida osanud. Kuna vana maja, siis on neid auke ja puru ikka natuke siin seal.
Küsimus: kui sein on väljast töödeldud õliga, kas see ka kaitseb tooneseppade eest? Kui ei, kas juba töödeldud seinale ka midagi saab kanda, mis seina üldmuljet väga ei riku?
Seestpoolt ma enam seintele ligi ei pääse kuna soojustus (roomatid) on juba paigas. Kas annab/saab midagi teha ja kas peaks näiteks sisemise krohvimisega kiirustama?
Kas olen õigesti aru saanud, et kui nüüd need tegelased peale nukkumist mardikateks arenevad ja pinnad on korralikult kaitstud, siis võib nakkusest ka lahti saada, sest uutele asukatele on pinnad vastuvõtmatud?

Kõike head soovides

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Õli ja krohv ei kaitse tooneseppade eest. Juba õliga töödeldud seinale saate peale kanda „Woodwormi“, vahend ei riku üldmuljet.
Teie kirjast selgub, et seestpoolt ei ole võimalik puidukahjurite tõrjeks mõeldud vahendit enam kasutada, kõige tõhusam oleks töödelda Woodwormiga maja seest ja väljast.
Nimetatud tõrjevahendit tuleks kanda arvestusega 1 liiter 4 ruutmeetri kohta.
RENTOKIL WOODWORM TREATMENT (puidukahjurite tõrjevahend) pakub täielikku kaitset puidule ja mööblile, mida on kahjustanud erinevate puidukahjurite, muu hulgas harilik puukoi/toonesepp, mööbli toonesepp, majasikk, ründed. Toote koostis võimaldab sel imbuda sügavale puidu sisse. Putukatõrjevahend säilitab oma aktiivsuse, tagades sel moel pikaajalise kaitse uute rünnete eest.
Soovi korral saate toote kohta täpsemat informatsiooni tel. 650 1860.
 

Küsimus: Kuidas kimalastest lahti saada?24.07.2012

Tere. Sel aastal kuulsin magamistoa seinast mingit suminat, hakkasin uurima ja avastasin, et rõdu ja katuse vahelise prao vahelt lendavad sisse ja välja tumedad mesilase moodi putukad, aga suuremad. Nemad sumisevadki seina sees, nüüd on hakanud ka tuppa ilmuma kuskilt. Üks tuttav ütles, et kimalased. Olen neile nüüd sinna prakku lasknud Cobra mürki lendavate putukate vastu, sumin on küll vaiksemaks jäänud, aga aina rohkem neid tekib tuppa. Uimased küll, aga siiski kardame neid, sest mu abikaasa on allergiline igasugu mesilastele ja herilastele. Makroflexiga ka ei julge sega pragu kinni lasta, sest äkki on kogu pesakond siis tubades. Kuigi toas ühtegi nähtavat pragu ei paista. On äkki mingi kangem vahend nendest lahtisaamiseks? Suur mure ka muttidega, kuna elame täidetud pinnasele ehitatud majas, siis igas muti ülesaetud mullahunnikus on ka kive ja need lõhuvad niidukit, üldse on kole, kui on rohelisel siledal murul mustad mullalaigud. Kas nende vastu on midagi tõeliselt effektiivset olemas? Poest ei ole julgenud neid peletajaid osta, sest nad ei ole just paari eurosed ja kui ei toimi, siis oleks kahju mahavisatud rahast. Tänan.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kindlasti ei tohi praegu seda ava sulgeda, peaksite tõrjet kordama 1 kuni 2 korda. Jaemüügist on võimalik osta aerosooli Biolit TURBO, see on herilaste ja vapsikute tõrjeks.
Soovi korral saate kohale kutsuda meie spetsialisti.
Alates sellest aastast kasutame suitsugeneraatorit, mis tapab mutte ja vesirotte bensiini-diisli seguga tekitatud suitsu abil. Samuti on võimalik meilt osta spetsiaalset mutilõksu.
Täpsemat informatsiooni tõrjete ja hindade kohta saate tel. 650 1860.
 

Küsimus: Mida teha maasikapeenardega, kui üldse marju külles ei ole?23.07.2012

Istutasin eelmisel sügisel vanade maasikate kõrvale 2 pikka rida uusi maasikaid. Võtsin tütartaimi vanadelt taimedelt juhuslikult. Kevadel kasvasid ilusateks puhmasteks, õitsesid ka uhkesti, kuid mida pole - maasikad. Istutasin ka vanade nirumate puhmaste asemele uusi taimi, neil täpselt sama, marju mitte ühtegi. Ka eelmisel aastal mõned vanad puhmad ei kandnud marju. Pole ju võimalik, et ma kõik tütartaimed just neilt võtsin. Mida nüüd teha? Nende mittekandvate pühmastega? Ja üldse kogu mu väikese maasikapõlluga? Olen nn. suvekodu harrastusaednik ja maasikad on eelkõige lastelaste lemmikud, neist päris loobuda ei tahaks.

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Põhjuseks võib olla öökülm või õielõikaja.
Lugege ka aiandus.ee foorumit http://aiandus.ee/vaata.php?id=3201

Maasikataimi ei maksa lõputult paljundada.
http://seemnemaailm.ee/index.php?GID=2802
 

Küsimus: Kuidas saaks rahnule sambla kasvama?11.07.2012

Tere! Sooviksin, et minu suurele rahnule kasvaks peale sammal. Kas ma arvan õigesti, et peaks panema kivile natsa mulda, siis hakkab vast seal sammal ka kunagi kasvama? Või? Aitäh vastuse eest.

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Tere!

Huvitav, kuidas põlluservas kivid samblaga kattuvad? :)

Mulda ei maksa küll peale vedada. Pigem pintseldada jogurtiga ja oodata. Või varuda kevadel või sügisel (keset suve on tühi töö) põlluservas kividelt sammal ja panna rahnule ning niisutada. Sammal tekib ja püsib vaid siis kui on niiske ja varjuline.

Loe lisa ja vaata videot siit
http://www.virkus.com/aiandus/sammal-on-uks-suur-ari/
 

Küsimus: Kas Lamarci toompihlaka marjad on kasulikud?11.07.2012

Tere! Lamarci toompihlakal on toredad punakaslillad ja väga maitsvad marjad. Kas on uuritud nende koostist ja kasulikkust?

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Ei ole täpselt uurinud, aga tal on pihlaka ja aroonia omadused. Ise ja paljud teisedki teevad kompotte, marinaade ja moose nendest marjadest. On kiudaineid, mis toimivad soolestikku ja organismi puhastavalt, vitamiine, karotiine. Igal juhul on ta kasulik, sobides vererõhu korral ja vitamiini allikaks talvel.
Terv,Katrin