Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mitme päevaga peaksid kutsikatel silmad avanema?17.10.2014

Kutsikad on 13 päeva vanad ning silmi veel pole ja kas üldse tulevad. Olen lugenud, et silmad avanevad 10-15 päevaga. Kas on neil siis mõni haigus, kui kaua pean ootama, et silmad avanevad või pean nad hukkama?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Palun ärge hukake kedagi.
Kui silmad pole 2 nädalaga avanenud, on mõistlik pöörduda loomaarsti poole, et välistada mingi anomaalia või arenguhäire.
Kui pesakond on suur või näiteks emal on vähe piima, siis võib areng olla aeglasem.
 

Küsimus: Kas peaks muretsema kui kassil on turjal karvutu laik, nahk on seal roosa ja terve?17.10.2014

Tere!
Avastasin kassil umbes nädal aega tagasi turjal koha, kus on palju vähem karvu kui seal muidu peaks olema. Nahk on alt ilusti roosa, nii nagu olema peab. Katsudes on see koht aga jällegi soojem, kui kuskilt mujalt. Eile avastasin, et see karvutu koht on suuremaks läinud, aga naha seisukord ikkagi sama. Kas on põhjust muretsemiseks? Alguses ei pööranud suurt tähelepanu, sest arvasin, et koer on mänguhoos teda sakutanud. Kass on steriliseerimata toakass, kellel vanust 1 a ja 4 kuud. Sööb pehmet toitu, mis on loomapoest ostetud, aga Whiskasi kuivtoitu (loomapoe kuivtoidu vastu protesteerib).

Tänan vastuse eest!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kuna karvutu laik suureneb, siis Kindlasti käige kassiga kliinikus arsti vastuvõtul ära.
Soovitan teha lisaks kliinilisele ülevaatusele seenhaiguse proovi, sest see võib olla ka inimesele nakkav.
Teatud haiguslike seisundite korral kisuvad/lakuvad kassid ise karvad laiguti ära ning hea oleks põhjustele kiiresti jälile saada. siis sümptomid ei süvene ning ka ravi on kiirem ning odavam.
 

Küsimus: Kas see on normaalne, et 15-kuulisel koeral ei ole veel "jooksuaega"?03.10.2014

Tere!
Mul on noor, kohe 15-kuuseks saav algupärane hurdaline kodus, kellel pole ikka veel jooksuaeg alanud. Tema emal ja õel algas jooksuaeg täpselt 12 kuu vanuselt, teiste pesakonnaliikmete kohta kahjuks ei tea. Kas see on ikka normaalne või tasuks teda uurida? Kui teostada uuringuid, siis missuguseid?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

15 kuuselt peaks olema küll esimene jooksuaeg ära olnud.
On võimalik, et see kulges nii märkamatult ja lühiajaliselt, et keegi ei pannud tähelegi.
Võimalik on koerte reproduktsioonile spetsialiseerunud arsti juures teostada ultraheliuuring (eeskätt munasarjad), vaginaaltsütoloogia ning verest määrata suguhormoonide tase.
 

Küsimus: Kas see, et üks kass oksendab mitu korda nädalas toidu välja võib olla sellest, et püüab teise eest ära süüa ja sööb üle?03.10.2014

Üheaastane emane steriliseeritud toakass oksendab 1-3 korda nädalas oma toidu välja. Minu arust ei ole toit korralikult näritud. Kasse on kaks, sama pesakonna omad, see, kes oksendab, on teisest paksem ja valib, mida sööb, on pirtsakam toidu suhtes. Ise on ta energiline, mängib, kõht lahti ei ole. Tal on ka song, väike, arst ütles, et see pole probleem, tuleb jälgida. Samas teine kass sööb kogu aeg ja näppab laualt toitu jne, aga on kõhnem ja ma ütleks, et hästi natuke energilisem oksendavast kassist. Nad käivad koos söömas ja ma ei vaata, kui palju keegi sööb. Äkki sööb liiga palju ja ei näri korralikult? Probleem on kestnud mõned kuud. Palun nõu

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui kuivtoitu süüa aplalt ja neelata ilma närimata, siis vett peale juues paisuvad krõbinad maos olulisel määral ning võivad tõesti oksendamist esile kutsuda. Kindlasti püüdke kasse jälgida toitmise ajal ning nende söömiseripärasid tähele panna. Kui sööjaid on veel, üritavad loomad sageli instinktiivselt kiiresti kõhtu täita. Kui süüa kõht kuivtoitu "tuugalt" täis ei jää enam ruumi paisumisele ning kui " tunne kõhus läheb imelikuks", oksendabki loom maotäie nö igaks juhuks välja. (Koerlased näiteks söövad selle ka meeleldi uuesti ära)
Kui nii, siis on mõistlik anda krõbinaid korraga vähem aga tihedamalt ning vajadusel sekkuda, kui üks kass kipub teise sööki ka endale tahtma
 

Küsimus: Kas peaksin muretsema kuna kass oksendab tihti, söök tuleb kohe hetk peale söömist välja?03.10.2014

Kass oksendab tihti, kas peaksin muret tundma? Tegu ei ole siis karvapallidega vaid lihtsalt peale söömist oksendab välja. Krõbinaid sööb ilusti ja neid pole kunagi välja oksendanud, aga konservid tulevad väga tihti välja. Toidud on kvaliteetsed, Royal Canin ja Applaws. Mõni aasta tagasi oligi ta enamuses Royali konservide peal ja mitte midagi sellist ei juhtunud... Söök tuleb kohe hetk peale söömist välja, kas võib olla võimalik, et lihtsalt kugistab liiga ja sellest see tingitud?
Olemisest ja tegemistest tundub täiesti terve ja rõõmsameelne kiisu. Ma eriti ei sooviks teda arstile viia, sest ta on mul kodune kass ja igasugused vaktsiinid ma olen ära jätnud. Kui aga arstile peab minema, siis sellega kaasneb ka see süstaldega torkimine kindlasti. Palun nõuandeid, mida ma peaks jälgima või katsetama, et saada sellest probleemist mingitki aimu?

Terv

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kuna Te olete otsustanud igasugust kontakti meditsiiniga ning arstiabi vältida (pidades seda süstaldega torkimiseks) , siis kõige lihtsam soovitus on jätta ära need toidud, mille kass välja oksendab ning toita sellega, mis sisse jääb.
Oksendamine on eeskätt organismi kaitsereaktsioon millegi sobimatu suhtes. Kui see sobimatu sisaldub toidus, on lahendus lihtsam. Tuleb lihtsalt katsetada, mida kass saab süüa ja mida mitte, ning jälgida seda teda toites. Kui oksendamine on tingitud millestki muust (neid variante on väga-väga palju) on vajalikud erinevad uuringud.
 

Küsimus: Kas peaksin kassiga uuesti arsti poole pöörduma, kuna kassil on üks rind paistes?01.10.2014

Tere!
Kassil on üks rind paistes. Olen ühe toreda 4-aastase sfinksi omanik. Kass on isane. Kuid kui kiisu paar kuud tagasi endale võtsin, läksin kohe loomakliinikusse kontrolli, et kas temaga on kõik ikka korras ja kiibid-asjad olemas.
Siis vaadati ka see nii-öelda "suurem" rind üle ning öeldi, et kui see ei paisu ja/või tõmbab tagasi siis pole vaja seda eemaldada.

Hetkel, ca 4 kuud hiljem, tundub, et see oleks nagu õrnalt suuremaks läinud. Esialgu arvasin lihtsalt, et võib-olla on asi selles, et ta "närib seda" (olen seda märganud), et kui kass hakkab uinuma ja nurrub, siis ta ikka otsib seda sama tissi, et "lutsutada" või "näksida" seda.
Ehk kuidas nüüd edasi tegeleda, kas tasuks ehk lasta see pigem eemaldada?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Enne, kui midagi eemaldama hakata, tundub mõistlik uurida millega on tegu. Kindlasti tuleks võtta suurenenud piimanäärmest tsütoloogiline proov (kas on siis tegu uudismoodustisega, hüperplaasiaga, põletikuga) ja otsustada juba selle järgi. Väga võimalik, et tegemist on hoopiski stressikäitumisega kus kass harjumuslikult mehhaaniliselt äritades kutsub esile piimanäärme suurenemise.
 

Küsimus: Kas tõesti võib koer ära surra, kuna tal on ussid - oksendas 10 cm pikkuse ussi?29.09.2014

Tere!
Mul on 4-kuune Toy terjer ja ta oksendas mulle paar päeva tagasi ussi välja (u 10 cm pikk valge läbipaistev seest punakas). Enne seda ei olnud õrna aimugi, et võivad olla, sööb ilusti, mängib, teeb oma toimetusi nii nagu iga päev. Minu süü, et ei andnud varem kui pisem oli, ussirohtu. Nüüd ma muidugi annan, ostsin samal päeval rohtu, mida tuleb anda 3 päeva 0,5 ml kg kohta. Rohu nimi Flubenol vet. Aga kõik ütlevad, et koer sureb ära. Tegin sellest ussist pildi ja seda näidati loomaarstile ja tema ütles ka nii, aga andke rohtu ja ainuke hea asi, et ta teil nii aktiivne, et siis kui muutub, siis veterinaari juurde, et tema ei saa enne midagi teha kui ta haigeks jääb (palavik, kõhulahtisus jms). Kas tõesti on asi nii hull? Võin vajadusel ka ussist pildi saata.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Selliseid asju ikka juhtub. See, et kutsikas ussi välja oksendas näitab seda, et neid, mis reeglina sooles parasiteerivad, on nii palju, et osad ka makku tungivad ning seal ka okserefleksi esile kutsuvad.

Kui tegemist on kutsikasolkmega, peaks neist ussirohu korralikult kuurina manustades ka lahti saama. Kui aga koer muutub loiuks ja isutuks ning kõht lahti läheb, siis kohe arstile.

Kutsikad peaksid ussirohtu saama regulaarslt iga kuu vastavalt kehakaalule kuni pooleaastaseks saamiseni ja edaspidi korra kolme kuu tagant
 

Küsimus: Kas peaksin muretsema, kui kass on hakanud viimasel ajal norskama?24.09.2014

Tere.
Ma olen 5-aastase emase kassi omanik. Ma olen viimasel ajal tähele pannud, et ta nohiseb või siis täpsemalt öeldes lausa norskab magades. Kas ma peaks muretsema?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Üks tervisekontroll ei teeks paha. Kui looma juures on midagi, mida varem polnud, on alati põhjust muretsemiseks. Sageli selgub, et tegemist pole tõsise terviserikkega ning siis ei pea enam mõtlema ja muretsema.
 

Küsimus: Kuidas mõjub kassile narkoos?03.09.2014

Tere!
Küsisin 4-kuuse kassi valutava jala kohta ja tänan väga vastuse eest. Aga vastusest lugesin, et arst oleks pidanud katsuma kassi jalga ja selgroogu ärkvel olles. Arst tegi seda siis, kui kass oli narkoosi all. Muidu ainult vaatas ja kui kass ei lasknud endast ärkvel olles pilti teha, tehti süst. Valuvaigistit ei ole antud. Mingi ravi kohta (täpselt ei ole enam meeles) ütles arst, et kass on liiga kerge, et talle tablette anda. Kas röntgeni pildid peaksin saama ka enda kätte? Kuidas mõjub kassile narkoos? Kui ma uuesti pean minema, siis peab ju ka uue pildi tegema ja see tähendab ju ka uut narkoosi. Ette tänades!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Röntgenipildi peate loomulikult enda kätte saama, kui soovite saada senise haigusloo väljavõtet teise arsti juurde minekuks (pildid käivad haigusloo juurde ja te olete ju nende eest maksnud).

Mõte oligi selles, et kohe mitte kassiga tormata kuhugi mujale, vaid näidata neid röntgenpilte ka teistele loomaarstidele, kellel võib olla nende interpreteerimisega rohkem kogemusi või kes on lausa spetsialiseerunud loomade ortopeediale ja neuroloogiale.

Võib-olla on parem, kui Te helistate mulle kliinikusse 505 3111 ja me saame rahulikult seda asja arutada.
 

Küsimus: Mida teha kui kassil olid mitu päeva krambid ja nüüd on väga haige?02.09.2014

Umbes nädal tagasi algasid meie 10-aastasel kassil krambid. Seniajani on ta olnud terve ja elurõõmus kass. Peale krambihoogu lamas ta umbes veerand tundi oimetuna põrandal, seejärel toibus ja oli terve nagu ikka. Hoo ajal pritsis kassil suust sülge, nii et isegi lähedalolev sein oli pritsmeid täis. Krambihoog oli tal mitu päeva järjest igal õhtul. Kuna päeval käis kass ka väljas, siis seda ma ei tea, kas tal ka sel ajal hooge oli.

Nüüd ei ole paar päeva enam krampe olnud, aga kass on järsku jäänud väga haigeks. Isu ei ole enam, isegi oma lemmiktoite ei taha. Ainult magab kogu aeg oma pesas. Välja pissile läheb ainult siis, kui mina ta süles õue viin. Aeg-ajalt näugub haledalt ja vaatab mulle otsa, justkui paludes abi. Mida teha? Kas see võib olla mingi mürgitus? Kassikese arstile viimiseks ei ole hetkel raha.
Tänud nõu andmast!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Krampide puhul on tõesti mitmeid võimalusi, miks need tekivad. Põhjust hakatakse välja selgitama erinevaid võimalikke tekkepõhjusi kas siis kinnitades või välistades. Kõne alle võivad tulla tõepoolest mürgistused aga ka peatraumad, kasvajad, langetõbi jpm.
Selguse saamiseks oleksid teatavad analüüsid (veri, uriin) hädavajalikud, et saada aimu, mis kassi vaevab.
Mürgistustega, mida Te ise kahtlustate, kaasnevad reeglina ka oksendamine ja kõhulahtisus, aga et midagigi täpsemini arvata oleks vaja alustuseks kass lihtsalt kliiniliselt läbi vaadata. Sellest oleks, ma usun, suur abi.