Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Millal on õige aeg vähki põdev koer magama panna, et ta ei peaks piinlema?26.11.2014

Tere! Kahjuks on meie koeral vähk ja seda ei anna ravida. Koer on päris kõhnaks jäänud, sööb kuidas kunagi ja õues samuti lodev. Teada saime septembris. Küsimus selline, millal oleks õige aeg ta magama panna, et pisikene ei peaks piinlema (juhul, kui ta piinleb)? Aitäh!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

See on väga tõsine, raske ning mitte mingil juhul hetkeemotsioonide ajel sündida tohtiv otsus.
Arst, kes sellise diagnoosi loomale paneb ( tuginedes erinevatele analüüsidele) seletab ka loomaomanikele pikalt ja arusaadavalt millise kasvajaga on tegemist, milliseid organeid on see tabandanud ning mis ja kui ruttu organismis selle tagajärjel juhtub. Samuti saab selgitada, mida loom tunneb ning milliseid märke tema välimuses, käitumises, toitumisharjumustes jälgida ning millele mingisugused muutused viitavad.
Kui haigus areneb juba nii kaugele, et Teie väike sõbrake piinleb, tunnete te selle oma südames ära. Peamised argumendid selle raske otsuse tegemiseks on : loom ei saa/ei taha enam süüa ning juua; loom ei saa enam ilma kõrvalise abita püsti ega liikuda mille tagajärjel tekivad lamatised ning "allapissimisest tugev nahapõletik.
Vähihaige looma elupäevad tuleb muuta nii mugavaks kui Teie võimuses on. Kui vaja siis viia ta süles õue pissile, sööta lusikaga , muretseda ja anda vajaminevad valuvaigistid ning veeta koos nii palju aega kui vähegi võimalik
Ja seda viimast otsust aitab Teil teha Teie pere loomaarst, keda te usaldate, kes ei lase Teil valesti otsustada ning aitab jagada seda suurt vastutuskoormat
 

Küsimus: Kas see on normaalne, et 1-aastasel saksa lambakoeral on "noku pidevalt väljas"?24.11.2014

Tere,
Suur mure 1-aastase saksa lambakoeraga. Noku ei seisa "püksis", istudes on 10-15cm väljas ja seistes ka ikka 2-3cm ripub, seistes mitte alati.
Probleem olnud juba kutsikast peale, kuid kasvatajad ütlesid, et see normaalne, läheb vanemaks saades üle. Ise ka arvasin, et nad sellised lipa-lopa kutsikatena, et lihase nõrkus vm.
Muidu koer terve ja rõõmus ja kena aga selline piinlik värk.
Palun nõu, mida teha või peab leppima sellega?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Laske loomaarstil üle vaadata kas tegemist on anatoomiliste iseärasustega (näiteks prepuutsium liiga lühike) või hoopis neuroloogiliste põhjustega (koera närvisüsteem on selline, et iga tugevam emotsioon kutsub esile ka erektsiooni).
 

Küsimus: Kas see võib olla vanusest, et 9-aastane koer jäi ootamatult nädalaga pimedaks?21.11.2014

Tere. Meie 9-aastane kaukaaslase-bernhardiini segu sõber, kes on olnud kogu aeg elurõõmus tegelane, jäi suht järsku pimedaks. Järsku selles mõttes, et nädalaga on kaotanud nägemise täielikult, silmadel oleks kui kae. Ka kuulmine on kehvemaks jäänud ja pea piirkonda puudutades võpatab nagu kardaks. Sööb ja joob ilusti. Kas see on tingitud vanusest või on midagi ohtlikumat? Oleme päris mures, korralik loomaarst on 20 km kaugusel aga pelgan, et ta ei pea autosõitu vastu ja kui 75 kg autos tammuma hakkab, on veits ohtlik. Ette tänades ... Jõgevamaalt.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Koertel esineb kaed päris tihti. Eeskätt on see vanusest tingitud aga välistatud ei ole see ka muude tervisehädade tüsistusena.
See, et ta võpatab puudutuse peale , võib olla tingitud sellest, et kui ta ei näe ega ka kuule enam, siis ta lihtsalt ehmatab selle puudutuse peale.
Hea oleks ikkagi lasta arstil need silmad üle vaadata (ja ühtlasi ka koer ise muidugi ,et avastada muid tervisehädasid kui neid peaks olema). Võibolla saab teatavate ravimitega silmaprobleeme pisut leevendada ( oleneb mis tüüpi kae koeral on).
 

Küsimus: Kas peaks muretsema, kui koer vist tõmbas lihatüki kurku ja see ei anna veel pärast mitmeid kordi oksendamist rahu?19.11.2014

Täna (17.nov) juhtus minu koeraga (berni alpi karjakoer) selline asi, et andsin talle väikese ahjus küpsetatud liha jupi, mille peale panin sulajuustu ning ta vist tõmbas selle omale kurku, kuigi tavaliselt mälub ka kõige pisema toidupala mitu-mitu korda läbi enne kui alla neelab. Tõusis istukile, hakkas õhku ahmima, üritas neelata, köhis ja nii natuke aega. Seejärel oksendas ning küsis kohe õue, kui õue lasin, hakkas meeleheitlikult muru sööma ning seejärel oksendas ka muru uuesti välja. Aegajalt ikka veel üritas neelata ning tõmbas keelega üle oma huulte ja köhatas. Juhtus see umbes poole 4 ajal päeval, kuid tunde hiljem ikka veel tulevad mingid hood, kus üritab meeleheitlikult neelatada ning lakub huuli, mõni kord ka köhatab. On veidike õnnetum kui muidu, aga endiselt oli huvitatud jalutama minekust, tõi õues mänguasju ja liputab saba. Samas tundub, et midagi ikka veel ärritab teda.
Millega võiks tegu olla?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kas see Teie poolt antud lihatükk oli kuum/tuline? Kui ja, siis võis just sulajuust ärritada neelu või söögitoru limaskesta ja kutsuda esile sellise reaktsiooni. Kui ei, siis oleks mõistlik lasta loomaarstil suuõõs üle vaadata ja vajadusel uurida endoskoobiga ka kõri ning hingetoru
Kui koer oksendas, kas siis väljus ka Teie poolt antud lihatükk? Kas peale seda intsidenti koer sööb ja joob tavapärasel moel? Neelab ilma raskusteta? Ei hingelda rahuolekus? Koera suuõõnt on raske uurida ja seda eriti ärkvelolekus aga käige ikka igaks juhuks kliinikus ära.
 

Küsimus: Mida teha, kui sündinud kassipoja saba on kahju saanud ja nüüd ots on must ning kuivab ära?18.11.2014

16.novembril sündisid kassipojad ning ühele kassipojale oli kassiema kogemata haiget teinud. Kassipoja sabal pole karvu. On vaid punane roots, mis muutub aina suuremas ulatuses otsast mustaks ja kuivab kokku. Mida teha ja kuidas käituda?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui sabaots muutub mustaks ja "kuivab kokku" on vigastuse tagajärjel lakanud kudede verevarustus mille tagajärjel need kärbuvad. Mõistlik oleks lasta loomaarstil kahjustada saanud osa sabast eemaldada.
 

Küsimus: Kas kass võis saada vaktsiinist üledoosi, kuna marutaudi süstide vahele jäi vaid aasta või ei juhtu sellest midagi?02.11.2014

Tere!
Käisin kassiga iga-aastasel vaktsineerimisel ning loomakliinikus tegi õpilane kassile süstid (kompleks+marutaud), kuigi alles aasta tagasi oli marutaudi süst tehtud (mis pidi olema iga kahe aasta tagant), süstis kuna oli passist kogemata aastaarvu valesti vaatanud. Peale vaktsineerimist on nüüd kass jube loid ja tujust ära. Kas ta võib saada vaktsiinist üledoosi, kuna marutaudi süstide vahele jäi vaid aasta või ei juhtu sellest midagi?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti pöörduge selle küsimusega ka vaktsineerinud loomakliiniku poole ja täpsustage seda, kuhu (ja õigupoolest ka miks) õpilane need süstid tegi. Kes vaatas enne vaktsineerimist looma üle ja veendus, et ta on kliiniliselt terve?
Vaktsiin manustatakse naha alla ja mitte lihasesse, et vältida anafülaktilist šokki. Kindlasti pole probleem selles, et marutaudi vaktsiinide vahe on aasta ( 20 aastat nii tehtigi).
 

Küsimus: Kas see asi on ikka õige, et aastane isane kass pärast kastreerimist on ikka selline seksuaalselt aktiivne?02.11.2014

Sai kastreeritud meil isane kass, ta on aasta vana. Aga ta ikka kakleb kodus teise isasega, pluss märgistab ikkagi tuba oma uriiniga ja kohe kui sai ta opilt koju toodud mõned tunnid hiljem kobis emasele selga ja seksutama. Kas see asi on ikka õige?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Pärast kastreerimist on testosterooni tase veres isegi kuni paar nädalat veel selline, mis sunnib " mehetegusid" tegema.
Pisut kannatust.
 

Küsimus: Millest tekivad kassil gaasid ja mida ma saaks nende vältimiseks teha?02.11.2014

Tere!
Võtsin 3 kuud tagasi tänavalt kassi. Kassiga on tehtud kõik vajalikud toimingud (parasiiditõrje, vaktsineerimine, kastreerimine).
Kass sööb RC SKIN YOUNG MALE krõbinaid ja poest saadavaid erinevaid konserve. Süüa ta armastab, eriti konservi.
Päeval on kass üldiselt tubane, kuid öösel meeldib tal õues kolada. Kassil on probleem gaasidega, puuksutab tihti ja lõhnab pahasti. Millest kassil tekivad gaasid (olen lugenud, et võib olla toidust ja ka vähesest liikumisest) ja mida ma saaks nende vältimiseks teha?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Soolegaase on soolestikus mingil määral ikka. Kui neid on aga liiga palju võib olla probleem sobimatus toidus( me ei tea mida ta öösel õues olles sööb), sooleparasiitides ( tänavakassil ei pruugi ühekordne ussirohu andmine organismi parasiitidest täielikult vabastada), kassil võib olla düsbakterioos ( seedimisele sobimatuid baktereid on tunduvalt rohkem kui sobilikke) ja palju muidki põhjuseid. Pidage nõu oma pereloomaarstiga.
 

Küsimus: Kas oskate kassi paistes mokale midagi soovitada, kassil on akne?02.11.2014

Tere!
Lühikarvalise kassi alalõual on kassi akne. Mustad koorikutaolised täpid tulid naha pealt maha, aga lõual väike paistetus - punane turse, mis kergelt veritseb puhastamisel. Sööginõud keraamilised, puhastan lõuga toidukorra järel ja tupsutan 2 korda päevas kaaliumpermanganaadi lahusega. Sügelust pole, valu puudub, kass ise igati rõõmus. Kas oskate kassi paistes moka jaoks midagi soovitada?
Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kasside akne möödub tavaliselt ise ilma suurema vahelesegamiseta.
Võib kasutada lisaks puhastamisele mõnda haavaemulsiooni (Näiteks Cortizeme), et paranemist kiirendada.
 

Küsimus: Mida soovitate teha, kui kassil on "küüne" servas haav ja ka paistes on?17.10.2014

Mul on 14-aastane kass. Ta on endal küüne serva nahka kuidagi vigastanud. Parema käpa niiöelda "pöidla" küüne äärest on nahaserv natuke lahti, koht on suurem (paistes) ja õrnalt punakas. Osaliselt juba koorik peal. Kass puutuda ennast ei lase (iseloomult tige). Kui ta magas sügavalt, nii, et käpp oli püsti, siis püüdsin märja vatiga tupsutada ja puhastada, aga sellest ei tundunud mingit kasu olevat ja kass sai ka kiirelt pahaseks. Arvan, et ta on liivakastis käies selle liivaga küüneserva vigastanud. Oleks hea sellele midagi peale panna, et bakterid hävitada, esimese ideena tuli pähe viinaga tupsutada, kuid ei hakka igaks juhuks teadmatult katsetama. Mida soovitate?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Mõte on õige, sest puhastada oleks põletikulist kohta vaja aga viin pole hea mõte, sest esiteks on alkohol valus ja teie suhted lähevad lõplikult sassi ning teiseks võib loom seda sisse lakkuda.
Kui (küünevalli?)põletik on tõsine( turse, punetus, valu, nõreeritus) peaksite oma pereloomaarsti poole pöörduma ja saama talle põletikurohud.