Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas peaksin muretsema kutsikaga sikutamismängus, et ta oma kaelale viga teeb?12.02.2015

Kutsikas on suur tirija ja pidevalt tahab nuuskida mida ei peaks, tormata vastassuunas, jääb ootamatult seisma jne. Mul on mure, et kui tema tirib ja punnib vastu ja teiselt poolt mina ka justkui tõmban enda poole või õiges suunas või ärgitan edasi liikuma (kutsikal kombeks ootamatult ja sageli istuma sättida end kõnniteel), siis kas ei või sedasi kutsika kael vigastatud saada? Kutsikas 3-kuune, tiibeti spanjel.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Eks see võimalus on ikka, et ta vigastab ennast ( kõripiirkond, hingetoru, kõrvad). Võibolla on mõistlikum kasutada trakse niikaua kuni ta rihmas käimisega rohkem harjub
 

Küsimus: Mida ette võtta, kui õues käimise järel on koera üks munand paistes?05.02.2015

10-aastasel ameerika buldogil on äkki suurenenud ja kõvenenud 1 munand. Eelmisel päeval ootas mind poe ukse taga istudes ja peale seda läks üks munand paiste ja kõvaks. Paistetus laskub kui koer on kaua aega toas, aga nagu naaseme jalutamast, on pilt taas kohutav. Ma ei julge enam pooletunniseidki jalutuskäike ette võtta. Arst soovitas jälgida. Kas peaks tõesti laskma koera nüüd kastreerida sellises vanuses. Muidu on koerake ikka elurõõmus ja ülienergiline.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti tuleks täpsemalt uurida, vajadusel ka ultraheliga, ega Teie koeral ei ole songa tekkinud. Ega poe ukse taga mingit intsidenti ei juhtunud? Keegi lõi koera või sõitis talle mingi tugeva asjaga otsa?
Kui songa pole ja suurenenud on tõesti üks munand, tuleks kindlasti võtta sellest proovid (põletik, hüperplaasia, kasvaja) lisaks ka vereproov ja vastavalt tulemustele ka ravi.
Jälgimine ei tee asja paremaks, eriti kui Teile tundub pilt kohutav.
 

Küsimus: Kas kassi võib ka juuni kuus steriliseerida?04.02.2015

Tere!
Sooviksin teada, kas kassi võib ka juuni kuus steriliseerida? Tean, et august pole parim aeg aga juuni? Või peaks seda siiski talvel tegema?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Loomulikult võib. Kui Te ei vali hinna järgi kõige odavamat nö "säästuoperatsiooni", kus hoitakse kokku:
1. steriilsuse pealt- operatsioonide jaoks polegi opituba ja lõikused tehakse vastuvõturuumis, mida aga ei saa lõikuste jaoks piisavalt steriilseks, arst ei kasuta steriilseid ühekordseid kindaid, maski, mütsi, kitlit; opiriistastikku ei kuumtöödelda ja sellega seoses ei saavutata nende täit steriilsust , ühe skalpelliteraga lõigatakse mitu looma jne jne
2.kaasaegsete ja ohutute narkoosivahendite pealt, mis võib viia selleni, et loom tunneb operatsiooni teatud etapis valu ja haav tehakse liiga suur, samuti on ärkamine vaevaline ja võtab kaua aega
3. korralike õmblusmaterjalide pealt - ligatuurid ja haava sulgemine peab toimuma ühekordse steriilse isesulanduva suuruselt sobiva ja atraumaatilise nõelaga varustatud niidiga.
4. opijärgsete valu-ja põletikuvastaste preparaatide pealt - neid kasutades ei tunne loom reeglina huvi haava vastu ning nakkusoht on minimaalne
Oleme opereerinud ka augustis. Probleeme pole.
 

Küsimus: Kas peaksin muretsema kui kutsikas peaks sööma ca 100 g, kuid sööb 70 g?02.02.2015

Tere
Kutsikas peaks sööma normi järgi päevas 100 g krõbinaid. Ta sööb heal juhul 70. Kas peaks muretsema, või ei ole sellest hullu - koer end nälga ei jäta? Muretsen, et ta ju kasvav organism ja ei saa piisavalt aineid. Sööb küll kõige kvaliteetsemaid krõbinaid (hillsi small and miniature puppy), aga ikkagi - kui peaks sööma 100, aga sööb 60, siis ..? Kas ehk peaks tegema toidukordi päevas vähem? Oleme siiani teinud 4 korda. Aga siis äkki kogused korraga liiga suured? Kutsikas kaalub 2 kilo hetkel, 3-kuune.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui kutsikas on rõõmus, energiline, ei näe välja silmatorkavalt kõhna siis tõenäoliselt ka probleeme pole. Neli toidukorda tundub ka päris paras olevat sellises vanuses. Kuna tal on niikuinii kas siis ussirohu andmine või vaktsineerimine varsti tulemas, siis las arst heidab tema arengule ja välimikule täpsemalt silma peale
Kui Te annate talle muidugi lisaks krõbinatele veel midagi (konservi või ka mõnda inimtoiduks mõeldud toodet) on loogiline, et kõik krõbinad pisikesse kõhtu enam ei mahu.
 

Küsimus: Kas saan ise kuidagi kassi igeme/hamba põletikku ravida?30.01.2015

Olen tähele pannud juba mitu kuud, et kassi (7.a) hingeõhk ei ole korras. Hakkasin siis ükspäev vaatama ja avastasin, et kassil on ühe hamba juurest ige paistes ja hammas selles kohas on ka pikem kui teised. Mõtlengi juba ammu, et peaks minema arstile ja küsima, millest kassil selline halb hingeõhk, kui avastasin, et ige paistes. Nüüd küsimus, kas ise ei saaks kuidagi põletikku maha, võib-olla paraneb sellega ka hingeõhk? Arstil ei ole kassi võtmisest saati käinud, kuna ta on kiibitamata (tubane). Seega, kas saan ise kuidagi loomale abiks olla või peaks ikkagi arstile mineku ette võtma? Tänud ette

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti tuleb selle probleemiga arsti poole pöörduda. Tegemist võib olla põletikuga nagu Te oletate, aga välistada ei saa ka näiteks luukoe kasvajat, traumaatilist murdu või veel midagi. Vajadusel tuleb teha röntgenpilt. Kui on vaja põletiku raviks kasutada antibiootikume, siis ilma looma nägemata ja diagnoosi panemata pole ühelgi arstil niikuinii luba neid väljastada. Ja ega Te ju kindlasti soovigi, et teie kass oleks katsejänes (proovime midagi ja vaatame kuidas mõjub).
 

Küsimus: Misa võib meriseal viga olla, et on uimane ja loid?30.01.2015

Tere! Kirjutasin teile ka eelnevalt, et meriseal tuleb verd pepust. See oli ainult üks päev ja enam ei tule, arvan nüüd, et äkki mingi saepuru tükk oli katki teinud vms.
Kuid nüüd mul hoopis teine mure. Merisiga on väga uimane. Varem, kui ta välja võtsin, siis jooksis ringi ja oli aktiivne, kuid enam mitte. Võtan välja, siis istub ühe koha peal või tahab pugeda sooja kusagile. Siis ainult tukub ja silmad kogu aeg pool-kinni või kinni. Samuti ei ole juba mitu päeva söönud, silmad on natuke rähmas. Täna ostsin loomapoest mingisuguseid vitamiine mida veega lahjendada. Loomaarst arvas, et äkki hambad liiga pikad, aga ma ei saa ise aru. Kui puurist välja võtan, siis olen tundnud, et seal lõua alt ka märg. Mida saaks teha, et loomal hakkaks parem? Olen üritanud anda lehtsalatit, mis talle muidu väga maitseb, kuid nüüd sööb väga aeglaselt või üldse ei söö. Suur tänu Teile!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui merisiga mingil põhjusel ei söö, siis ta ongi suhteliselt kiiresti loid ja "uimane". Näriliste energiavajadus on üsna suur (kiire hingamine, kiire pulss, intensiivne seedetegevus) ning selleks, et taimsest toidust oma kalorid kätte saada, tuleb seda enamvähem kogu aeg süüa. Merisead on ka koprofaagid (sarnaselt jänestele) kes ei suuda ühe korraga toitu ära seedida ja söövad nö heledad väljaheited uuesti sisse. Lõikehambad, nagu närilistel kombeks, kasvavad kogu aeg ning kui neid närimisega kulutada ei saa, kasvavad nad nii pikaks, et tagumised hambad kokku ei lähe ja seega toitu peenestada enam ei saa. Ka võivad purihambad kuluda nii ebaühtlaselt, et tekivad teravad servad, mis vigastavad suu limaskesta.
Kindlasti tuleks merisiga kiiresti arstile viia kontrollimaks seedetegevust, (kaua söömata olemine on merisigadele ohtlik) ega kuskil pole põletikuprotsessi ning lasta ühtlasi ka suuõõs üle kontrollida ( ilma abivahenditeta seal tõesti suurt midagi ei näe) ja osutada talle vajaminevat abi.
 

Küsimus: Kuidas arusaada, kas kassil on köha või karvad kurgus?27.01.2015

Kassil on tekkinud imelik köha või kuidas seda täpsemalt defineerida aga see on kestnud kuskil umbes üle kuu aja. See seisneb selles, et mõnikord kassil hakkab nagu okserefleks aga ei oksenda, tundub nagu ta ei suudaks midagi kurgust välja köhida. On olnud nii, et kui ta on parajasti oma mänguhoos jooksnud, siis peale seda, aga on ka nii, et magab rahulikult korvis kui järsku hakkab jälle kõõksuma. Kass on kuskil 9-aastane, muidu selline rahulik, sõbralik, sööb normaalselt ja joob. Ussirohi on ka antud.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Variante on mitmeid - siseparasiidid, karvapallid maos, võõrkeha
Kas ussurohi on antud hiljaaegu? korralikult kaalu järgi? jäi see talle ikka sisse? Võimalik et peaks ussirohtu andma uuesti ja korraliku kuurina seekord. Kas karvapallipastat olete talle proovinud anda?
Kas tal on kommet erinevate asjadega mängida ja neid ka alla neelata? Kuu aega tagasi olid jõulud - kas tal karda, kuuseokkaid ja pakkimispaela oli käpapärast?
Käige igaks juhuks arsti juures ära.
 

Küsimus: Mida teha, kui kass on üle aasta juba pidevalt oksendanud?27.01.2015

Tere,
Kass on 2,5 aastane. Kuni 1 aastaseni oli kõik korras. Sõi korralikult ja käis wc-s korralikult. 2013. aasta oktoobris hakkas aga järsku väga tihti oksendama, mõnel korral mitu korda päevas. Oksendas välja toidu ja aeg-ajalt oksendas lihtsalt vedelikku ja ka wc-s enam ei käinud. Käisime mitu korda arsti juures, mille käigus tehti ka röntgen. Röntgen midagi ei näidanud. Arst arvas, et ehk on kõht kinni ja kassile tehti klistiir. Probleem ei lahenenud. Teine arst soovitas anda eritoitu - Royal Canini veterinaaride eri Fibre response. See pani seedimise tööle, oksendamine muutus harvemaks, kuid ei kadunud. Oksendas kord nädalas või kord paari nädala jooksul. Hakkas wc-s käima. Umbes aasta oli asi siis enamvähem. 2014. aastal, taas oktoobris, läks asi taaskord halvaks. Kass oksendab tihti, vahel kohe otse toidukaussi peale söömist, wc-s käib harva, sööb vähe ja on kaotanud kaalu. Arst soovitas muuta toitu ja andis karvapallipastat (karvapalle pole ta kunagi oksendanud). Nüüd siis anname toitu Royal Canini veterinaaride eri Gastro intestinal ja karvapallipastat Beszo-Pet. Kass oksendab harvemini, kuid siiski mitu korda nädalas, pabulad on väikesed ja sööb vähe. Kuna ta on kõhnaks jäänud, siis annan toitu 60 g päevas, kuid selle koguse sööb ta ära heal juhul 2, vaheli isegi 3 päeva jooksul. Ei oska enam midagi teha. Käidud kahe erineva arsti juures.
Tänan.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Võibolla peaks nüüd erinevate toitude proovimise jätkuks laskma kassile täpsemad uurigud teha - vereproovid, pankreasetest, võimalik et ta vajaks ka mao sondeerimist, sest paljud võõrkehad ei olegi röntgenpildil nähtavad. Las Teie pereloomaarst suunab Teid edasi.
 

Küsimus: Kas koerad ja kassid võivad üksteisele haigusi edasi kanda, või on see ikkagi erinevate liikide tõttu võimatu?26.01.2015

Tere,
Kas koerad ja kassid võivad üksteisele haigusi edasi kanda, või on see ikkagi erinevate liikide tõttu võimatu?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Ikka võivad. Edasi kanduvad nakkushaigused. Nii otsese kui kaudse kontakti tagajärjel.
Tavaliselt on need parasitaarsed haigused aga on ka teatavaid gripilaadseid viirushaigusi, herpesviirus, klamüüdia, seenhaigused, marutaud.
 

Küsimus: Kas ei peaks kutsikat pissimiskohast pesema?26.01.2015

Tere

Esimest korda kutsikas majas ja tahaks teada, et kas tema genitaale tuleks pesta sooja veega ehk? Tundub, et ta ise end sealt ei pese ja seetõttu ei tundu see piirkond kõige puhtam. Netist selle kohta midagi ei leia, jääb mulje, et pigem ei peaks pesema, aga mõtlen, et kuidas ta siis sealt puhtaks saab? Kui uriinijäägid genitaalide piirkonnas hakkavad baktereid moodustama, teeb see ju halba, lõpuks ehk tekib mingi nahaprobleem? Ja teine asi, tegemist emase kutsikaga, siis selle pissimiskoha otsas kasvavad pikad karvad, kutsikas ise valge – need siis kogu aeg nagu saavad pissiga kokku ja on kollased ja kole... Kas need võiks ära lõigata, oleks nagu hügieenilisem? Vabandan, lollid küsimused ilmselt, aga olen siiani kasse pidanud ja nendega selliseid probleeme pole – pesevad end korralikult ise. Ühesõnaga põhimure on see, et kas ei peaks mitte kutsikat pesema pissimiskohast, kuna tundub mulle, et ta sealt pesemata? Või peaks ta ikka iseenese hügieeniga ise hakkama saama. Kutsikas saab veebruari alguspäevadel kolme kuuseks.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui see teema on Teie jaoks oluline ja suisa häiriv, siis loomulikult võite sooja puhta veega pesta. Emane koer peaks puhtuse hoidmisega saama ilusasti hakkama ja reeglina nad ongi väga usinad lakkujad. Küllap see ka vanusega tuleb. Need niiöelda pikad karvad kaovad tavaliselt koos kutsikakarvaga enne suguküpsuse saavutamist.