Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas parema käe reegel kehtib ka ristmikul, kus ühte teed eraldab tõkkepuu?28.04.2016

Tere
Parema käe reegli alas sõites kehtib parema käe reegel samatasandilistel teedel asuvatele sõidukitele. Nüüd on olukord, kus pika teega, millel sõites kehtib parema käe reegli ala, ristuvad 2 teed, mis viivad kvartalitesse sisse eramajadeni. Mõlemad teed on tõkestatud tõkkepuuga. Esimese tee puhul algab tõkkepuuga koheselt ka õueala, mõlemal teel liikudes puudub samas anna teed märk.
Kas ma saan nüüd õigesti aru, et esimese tee puhul õueala muudab antud ristumise kohe mitte samatasandiliste teede ristumiseks ja sealt lähenevale autojuhile tee andmise kohustus puudub?
Kuidas nüüd teise täpselt samasuguse tee ristumisega on, millel on küll tõkkepuu, aga õueala märk puudub. Kas see loetakse nüüd samatasandiliseks või nimetatakse seda juurdepääsuteeks või kuidas?

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kuivõrd ühe juhi arusaamine juurdesõiduteest ei pruugi kokku langeda teise juhi arusaamisega, siis oleks liiklusohutuse seisukohalt mõistlik eeldada, et kehtib parema käe reegel. Kas tegemist on teega külgnevale alale juurdesõiduteega või mitte, on küllaltki subjektiivne ning nõuab eelnevalt määratlemist, kas teeäärne objekt on üldse käsitletav teega külgneva alana. Praktikas on sellised vaidlused küllaltki sagedased ning sageli pöördutakse vastuse saamiseks Maanteeameti poole, kes siis hindab ja annab arvamuse, millise teega on tegemist. Selline arvamus on siiski juhi jaoks nö tagantjärele tarkus, mistõttu on mõistlik eeldada endal teeandmise kohustuse olemasolu, et vältiga ohtu ja kahju tekkimist.
 

Küsimus: Mida pean tegema, kui tööleping on lõpetatud 5.aprill ja ma ei ole saanud märtsi palka, puhkusetasu ja haiguslehe raha?28.04.2016

Tööleping on lõpetatud 5.aprill ja ma ei ole saanud märtsi palka, puhkusetasu ja siniselehe raha. Mida pean tegema?

Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud Pöörduja

Töölepingu seaduse § 84 sätestab, et töölepingu lõppemisel muutuvad kõik töösuhtest tulenevad vastastikused nõuded sissenõutavaks s.t et tööandja peab välja maksma lõpparve ja töötaja tagastama tema kätte antud tööandja vara.

Kui tööandja töölepingu lõppemise päeval omapoolset kohustust ei täida ja jätab välja maksmata lõpparve (saamata jäänud töötasu, kasutamata jäänud puhkusehüvitis, tööandja makstav haigushüvitis jne), siis on Teil õigus pöörduda saamata lõpparve nõudega töövaidlusorganisse (kohus, töövaidluskomisjon).

Lisaks saamata lõpparvele on töötajal õigus nõuda ka viivist iga lõpparve väljamaksmisega viivitatud päeva eest. Viivise määraks on hetkel 0,022% päevas.

Töövaidluskomisjonile esitatava avalduse näidise ja selgitused täitmiseks leiate Tööinspektsiooni kodulehelt: http://www.ti.ee/
„Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).“
 

Küsimus: Kas töötajale võib rohkem haigushüvitist maksta või tuleb sellisel juhul rohkem arvestatud summa pealt arvestada maksud?28.04.2016

Tere. Töötaja oli haige 14 kalendripäeva. Arvestasin ekslikult töötajale haigushüvitist mitte 5 päeva, vaid 11 päeva eest. Töötajal ega Tööandjal ei ole pretensioone. Kas võib nii jääda või pean parandama? Kas võib töötajale rohkem hüvitist maksta või tuleb sellisel juhul rohkem arvestatud summa pealt arvestada maksud nagu töötasult?
Tänan!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tööandja võib töötajale haigushüvitist maksta ka rohkem, kui seadus ette näeb, kuid summa, mis ületab 5 päeva eest arvestatud hüvitisesummat, maksustatakse nagu töötasu.
 

Küsimus: Mida teha, kui mees võttis tütre enda juurde ja murdis kokkulepet ning hakkas ikka elatisraha nõudma?27.04.2016

Lahutasin mehega ja mees nõudis peale seda tütre enda juurde elama. Mul on veel poeg, kes käib koolis. Meil oli kokkulepe, et alimente ei pane mees peale. Nüüd aga tegi seda ja nõuab veel tagant järele ka. Ise veetis ta kooselu ajal suurema osa välismaal ja tütar oli minuga. Kuna nüüd nõuab tagant järgi alimente ja ka edaspidi iga kuu, ei tea mis teha, asi antud tema poolt juba kohtutäiturile. Aga mul veel 11-aastane kooliealine laps.
Mis ma teha saan. Palun vastust. Olen meeleheitel. Ja samas soovin ka tütart enda juurde tagasi.Palun abi!

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Kokkuleppega ei ole võimalik elatise maksmist lapsele välistada. Seetõttu on ka vanemal teoreetiliselt võimalik nõuda elatise maksmist tagasiulatuvalt kuni ühe aasta eest. Kui elatisenõudega tegeleb kohtutäitur, siis peab olema ka täitemenetluse aluseks olev täitedokument, milleks on kohtuotsus, millega mõisteti Teilt elatise maksmine välja või notariaalselt tõestatud kokkulepe, millega olete andnud nõusoleku alluda kohesele sundtäitmisele. Sellisel juhul peate kohtuotsust või kokkulepet järgima ning vastavalt ka elatist tasuma. Ülalpidamiskohustuse suuruse muutmise ainsaks võimaluseks oleks pöörduda elatise vähendamise nõudega kohtu poole, vastasel juhul jääb välja mõistetud elatise suurus kehtima ning Teil on kohustus elatist ka selliselt maksta. Elatise vähendamise nõude juures saate tugineda ka asjaolule, et Teil on teine alaealine laps. Kui sellist täitedokumenti ei ole, siis puudub ka alus kohtutäituri poole pöördumiseks.

Kui Te leiate, et lapsel oleks parem Teie juures elada, on Teil võimalik taotleda kohtult otsustusõigust lapse elukoha määramiseks. Sellisel juhul kuulab kohus ka lapse ära ja teeb lahendi tema huvidest lähtuvalt.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Mida teha, kui tööandja keeldub õppepuhkuse andmisest?27.04.2016

Osalen koolituskeskuse poolt korraldataval raamatupidamiskursusel. Kursus ei ole tööalane. Ehk siis koolitus kuulub "vabaharidusliku koolituse" alla, millele on tasustamata õppepuhkus siiski omane. On olemas ka vastav dokument, teatis, tõend sellel koolitusel osalemise kohta. Tööandja aga ütleb, et kursusel käies õppepuhkust taotleda ei saa, peab omandama kõrgharidust e. siis tasemekoolitust. Mida edasi teha (millist dokumenti kuhu vormistada, sest vaieldes kuhugi me ei jõua ja minu puhkus jääb saamata)?

Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud Pöörduja


Täiskasvanute koolituse seaduse (edaspidi TÄKS) § 13 lg 1 kohaselt on õppepuhkust tööandjal kohustus anda vaid juhul, kui tegemist on tasemeõppe või täienduskoolitusasutuse pidaja poolt läbiviidavas täienduskoolituses osalemisega. Õppepuhkust antakse kuni 30 kalendripäeva kalendriaasta jooksul.

Kuna tööalast koolitust enam ei eristata ning seda, kas tegu on vabaharidusliku või tööalase koolitusega, ei saa eristada ka registreeringu järgi, hinnatakse seda, kas täienduskoolitus on tööalane, töö- või ametikoha vajadustest lähtuvalt. Seega kui koolitus on töötajale tööalaselt vajalik, on tal õigus küsida õppepuhkust.

Vajaduse korral on tööandjal või koolituse tellijal võimalik liigitada täienduskoolitust selle järgi, kas õppimise eesmärk on tööalane või tööväline enesetäiendamine. On vaja hinnata, kas koolitusel osalemine on rohkem tööandja nõue/huvi või töötaja isiklik soov.

Kui õppimine on tööväline ega ole töötajale tööalaselt vajalik, ei ole tegemist TÄKS mõistes täienduskoolitusega ja töötajal puudub õigus õppepuhkusele.

„Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi, siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30).“
 

Küsimus: Kui inimene on 8 aastat töötanud lepinguta, kas nüüd tööandja saab panna lepingusse punkti tasu kinnipidamisest?27.04.2016

Vene keelt rääkiv naisterahvas on töötanud ettevõttes juba 8 aastat aga temaga töölepingut ei ole siiani sõlmitud. Samas palka on korralikult välja makstud. Nüüd aga sai töölepingu, kus on kirjas, et ettevõte võib kinni pidada teatud summa kui inimene on eksinud töötegemisel ja sellega on tekkinud teatud kahju. Küsimus oleks: Esiteks, kas rahaline kinnipidamine on seadusega lubatud? Teiseks, kui inimene on 8 aastat ilma lepinguta tööd teinud kas siis tööandja saab seda punkti nüüd lepingusse panna?
Tänan

Vastus: Ülle Kool, Tööinspektsiooni nõustamisjurist, Tööinspektsioon, www.ti.ee

Lugupeetud Pöörduja


Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 4 lg 2 kohaselt tuleb tööleping sõlmida kirjalikult. TLS § 4 lg 4 sätestab, et vorminõude järgimata jätmine ei too kaasa töölepingu tühisust ja tööleping loetakse ka sellisel juhul sõlmituks.

Kui tööandja vormistab kirjaliku töölepingu töötamise kestel ja soovib lisada töölepingusse kahju hüvitamise nõude, siis tuleb pooltel sõlmida varalise vastutuse kokkulepe.

Varalise vastutuse kokkuleppe kohaselt vastutab töötaja, kui ta on rikkunud varalise vastutuse kokkulepet ehk töötaja ei ole taganud tema vastutuse all oleva vara säilimist.
Tööandja saab varalise vastutuse kokkuleppele tugineda vaid juhul, kui on täidetud TLS § 75 lõikes 2 nimetatud eeldused.

Varalise vastutuse kokkulepe on kehtiv, kui on täidetud järgmised eeldused:
1.Kokkulepe on sõlmitud kirjalikult. Kokkuleppe kirjalikus vormis sõlmimine tähendab kokkuleppe mõlemapoolset omakäelist allkirjastamist või kokkuleppe sõlmimist elektroonilise vormis;

2.Kokkulepe on ruumiliselt, ajaliselt ja esemeliselt mõistlikult ning töötajale äratuntavalt piiritletud. Kokkuleppest peab seega tulenema vara, selle asukoht ja vastutamise aeg;

3.Töötajale usaldatud varale on ligipääs ainult töötajal või kindlaks määratud töötajate ringil. Ei saa vastutada sellise vara säilimise eest, millele juurdepääs on avalik;

4.Kokku on lepitud vastutuse rahalises ülempiiris. Kokkulepe peab nägema ette selge rahalise summa, millest suuremat summat ei ole tööandjal õigus vara mittesäilimise eest töötajalt sisse nõuda;

5.Tööandja maksab töötajale vastava kokkuleppe eest mõistlikku hüvitist, mis on vastavuses vastutuse rahalise ülempiiriga. Hüvitise mõistlikkust hinnatakse iga üksikjuhtumi puhul eraldi. Mõistlik hüvitis ei saa sisalduda töötasu alammääras, kuna tegemist ei ole töö tegemise eest makstava tasuga. Hüvitis peab lisanduma töötasule.
Kui töötaja ei nõustu kokkuleppe sõlmimisega, ei saa tööandja seda ühepoolselt kehtestada.
Kui kasvõi üks TLS § 75 lg 2 tingimustest on täitmata, siis varalise vastuse kokkulepe on tühine.

Varalise vastutuse kokkuleppe puudumisel tuleb töötajal vastavalt süü astmele (tahtlikult või hooletuse tõttu) töölepingu rikkumise tagajärjel tekkinud kahju tööandjale hüvitada (TLS § 74).
Tööandja võib töötasust mahaarvamisi teha vaid töötaja kirjalikul nõusolekul. Kui töötaja kirjalikku nõusolekut ei anna, on tööandjal kahju hüvitamiseks õigus pöörduda töövaidluskomisjoni poole.

"Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal. Kui Teil tekib täiendavaid küsimusi siis võite kirjutada Tööinspektsiooni juristi e-posti aadressile jurist@ti.ee või helistada infotelefonil 640 6000 (E-R 9.00-16.30)."
 

Küsimus: Mida täpsemalt tähendab ainukasutus kaasomandis oleva kinnistu kasutamise korra puhul?26.04.2016

Tere,
Mida täpsemalt tähendab ainukasutus kaasomandis oleva kinnistu kasutamise korra puhul? Tegemist ridaelamuga ja seda ümbritsev kinnistu kasutuskord on notariaalselt jagatud ja kinnituatud. Kas see tähendab, et korteriomandi juurde ainukasutusse kuuluvat mõttelist osa maatükist võib korteriomandi omanik kasutada ja vallata oma suva järgi nii nagu tahab, sh naabritega arvestamata? Näiteks haljastada enda soovi järgi, eraldada maatükk teiste omast hekiga, mitte osaleda ühisniitmises, kuigi ülejäänud ühistu liikmed seda siiski soovivad jne.

Vastus: Piret Pallo, vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Üldiselt peavad kaasomanikud mõttelise osa kasutamisel, valdamisel ja käsutamisel arvestama teiste kaasomanike huvidega. Teile täpse vastuse andmiseks tuleks analüüsida ja tõlgendada kaasomanike vahel sõlmitud kasutuskorra kokkulepet. Kokkuleppes peaks olema kindlaks määratud, millised õigused kaasomanikel seoses ainukasutusse kuuluvate osadega on.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Lugupidamisega

Piret Pallo
Advokaadibüroo LMP
vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kas on võimalik veel seadusjärgne pärandi vastuvõtmine, kui ema suri 1999. aastal?26.04.2016

Minu ema (maja omanik) suri 1999 a. Olen ainuke seadusjärgne pärija. Mina elan majas 27 aastat. Kinnistu pärand on vastu võetud. Kas on veel võimalik seadujärgne pärimine vormistada või olen majast ilma, kuna ei ole siiani notari juures käinud.

Vastus: Piret Pallo, vandeadvokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Praegusel juhul jääb arusaamatuks, kes on pärandi vastu võtnud ning kas seda on tehtud testamendi alusel. Kui testamendiga määratud isik on pärandi vastu võtnud, siis seadusjärgset pärimist ei toimu ning pärijaks ongi isik, kes testamendis märgitud on. Kui pärandit ei oleks vastu võetud ning isik on surnud enne 01.01.2009. a, kohaldatakse pärimisele eelnevalt kehtinud seadust. See tähendab seda, et praeguse seaduse järgi kehtiva loobumissüsteemi (pärija võtab automaatselt pärandi vastu, kui ta sellest loobumise avaldust ei esita) asemel kohaldatakse vastuvõtusüsteemi ehk pärijaks saamiseks peab isik esitama avalduse pärandi vastuvõtmiseks.

Varasema pärimisseaduse § 118 lg 3 alusel ei saa pärandit vastu võtta ega sellest loobuda, kui pärandi avanemisest on möödunud 10 aastat. Sellele kehtib aga erand – kui pärija ei ole vastavat avaldust teinud, kuid on pärandvara asunud valdama, kasutama või käsutama, loetakse ta siiski pärandi vastu võtnuks. Kui Te elate majas, mis kuulus pärandvara koosseisu, siis saab lugeda, et Te olete selle maja pärandvarana vastu võtnud. Kui pärandi on aga vastu võtnud selleks õigustatud isik, ei saa Teid omanikuks pidada.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Lugupidamisega

Piret Pallo
Advokaadibüroo LMP
vandeadvokaat

Tallinn | Tartu | Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kuidas tõestada, et asjad ei ole tegelikult nii, nagu lapse ema elatisraha suurendamise saavutamiseks väidab?26.04.2016

Tere. Kui lapse ema mõtleb igasuguseid valesi välja ja esitab neid kohtule, et elatisraha suurendada, siis kuidas tõestada, et asjad ei ole tegelikult nii kui on ainult minu sõna tema sõna vastu? Kuna tema advokaat usub pimesi kõike, mis lapse ema räägib, siis ta isegi palub kohtul minu vastuväidetega mitte arvestada. Jääb mulje, nagu elaks see advokaat koos minu lapse emaga, et nii kindlalt väidab kõike. Laps saab sügisel juba 16a ja tegelikult on ta mitu korda öelnud, et tahaks elada minu juures, aga kuna lapse ema on nii võimukas, siis laps seda kodus öelda ei julge.

Vastus: Grete Kirsimaa, advokaat, Advokaadibüroo LMP, www.lmp.ee

Tere!

Kohus hindab asja lahendamisel mõlema poole esitatud tõendeid ning otsustab oma siseveendumuse kohaselt, kas menetlusosalise esitatud väide on tõendatud või mitte. Te ei pea vastaspoole väiteid omaks võtma ning Te saate neid vaidlustada ja esitada omapoolseid tõendeid. Kui vastaspool esitab põhjendamatuid valesid, siis saate vastu väita, et tegemist on paljasõnaliste ning tõendamata väidetega. Mis puudutab lapse ema advokaadi seisukohti, siis menetlusosaline võibki kohtuasjas osaleda esindaja kaudu ning advokaat peabki õigusteenuse osutamisel tegutsema oma kliendi huvides ja eelistama kliendi huve kolmandate isikute huvidele.

Kui Te leiate, et lapsel oleks parem Teie juures elada, on Teil võimalik taotleda kohtult otsustusõigust lapse elukoha määramiseks. Sellisel juhul kuulab kohus ka lapse ära ja teeb lahendi tema huvidest lähtuvalt.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Advokaadibüroo LMP poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@lmp.ee.

Grete Lüüs
Advokaadibüroo LMP
advokaat

Tallinn & Tartu & Valga
Tel: 7 300 400
E-post: info@lmp.ee
www.lmp.ee
 

Küsimus: Kui kaua peab mööduma korteri ostust, et müügil ei peaks maksu maksma?26.04.2016

Aasta tagasi ostsin korteri oma sugulasele oma raha eest, seal surmani elamisõigusega. Ma maksan kulusid, korterist mingit tulu ei saa.
Nüüd on meil tahtmine korter müüa. Millal on see võimalik, kaua peab aega mööduma korteri ostust, et pole vaja tulumaksu maksta.
tänan

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Korteri müük on maksuvaba, kui korteri omanik korteris vahetult enne selle müümist tegelikult elab. Pole oluline, millal korteri osteti või kes selle eest maksis või kaua omanik seal enne müüki on elanud.