Õigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui töölepingu tähtaeg on möödas, kas tööandja peab tegema uue töölepingu või saab ta keelduda?22.11.2013

Tööleping kehtivusega 1.10.2010-1.04 2011, on tänaseks kehtetu. Soovisin, et tööandja kirjutaks uue töölepingu. Töölepingul on vanad andmed (töötaja aadress ning palk on arvutatud kroonides). Tööandja ei olnud nõus kirjutama, vastas hoopis, et minu andmed selle kohta, et ma töötan, on internetis olemas, haigekassa olemasolu saan ma vaadata haigekassa lk-l jms. Mainis, et uue seadusega pole paberkandjal vaja, kõik läheb automaatselt edasi. Ja üldsegi pole vaja mul lepingut kellelegi näidata. See vestlus tekitab minus ebakindlust.

Vastus: Kaia Taal, nõustamisjurist, Tööinspektsiooni Põhja inspektsioon, www.ti.ee

Tööleping on töösuhte poolte kokkulepe olulistes töötingimustes eesmärgiga anda ja teha tööd, mille eest makstakse tasu.

Töölepingu kirjalik vorm on endiselt töölepingu seadusega (edaspidi TLS) kohustuslik üle kahenädalase töösuhte korral. Lisaks sätestab TLS § 5 lg 1 tööandja kohustuse teavitada töötajat kirjalikult samas lõikes loetletud andmetest. Need andmed sisalduvadki enamasti juba töölepingus. Kui andmed (sealhulgas töötaja elukoht ja töötasu vääring) muutuvad, on tööandja kohustus muudatusest töötajale ühe kuu jooksul kirjalikult esitada (TLS § 5 lg 4).

Tähtajaline tööleping lõpeb tähtaja möödumisel või loetakse tähtajatuks, kui töötaja jätkab töö tegemist ja tööandja pole avaldanud viie tööpäeva jooksul tahet leping siiski lõpetada (TLS § 80 lg 1 ja 3).

Kui tähtaja nö ületanud leping ei lõpe, puudub vajadus uue lepingu sõlmimiseks. Selline tööleping pole kehtetu, vaid uue, so tähtajatu kehtivusega. Tulenevalt selgitusest eespool on tööandjal kohustus muutunud tingimusest töötajale kirjalikult teavitada. Kui tööandja muudatusi kirjalikult ei esita, on töötajal õigus neid nõuda. Nüüd peab tööandja muutunud tingimused esitama töötajale kirjalikult kahe nädala jooksul sellise nõude saamisest. Nimetatud kohustuse järelevalve pädevus on Tööinspektsioonil, kuhu töötaja saab kaebusega pöörduda, kui ka peale nõude esitamist tööandja teda kirjalikult ei teavita.

TLS § 5 lg 2 järgi esitatakse töölepingu andmed heauskselt, selgelt ja arusaadavalt ning tööandjal on õigus nõuda nende kättesaamise kohta töötajalt kinnitust (sh allkiri). Kirjalik tööleping on väga oluline tõend kokkulepitu kohta.

Pööran Teie tähelepanu asjaolule, et Tööinspektsiooni õigusalane selgitus ei tähenda seaduse ainuõige tõlgenduse kehtestamist.
Vastus on antud olemasolevate andmete põhjal ja kui tekib täiendavaid küsimusi, siis võtke palun uuesti ühendust.
Töösuhetest tulenevate probleemidega on Teil alati võimalik pöörduda kohaliku Tööinspektsiooni juristi poole. Tööinspektsiooni juristide kontaktandmed ja vastuvõtuajad on kättesaadavad Tööinspektsiooni koduleheküljelt www.ti.ee. Samuti on Teil võimalik küsida nõu, helistades tööpäeviti kella 09.00-15.00 Tööinspektsiooni infotelefonile numbril 640 6000 või kirjutades e-posti aadressil jurist@ti.ee.
 

Küsimus: Kas kontori ülalpidamise suuremad kulud kui lubati on aluseks lühema etteteatamistähtajaga ülesütlemiseks?21.11.2013

Tere,
Rentisime kontoripinna ning algul öeldi meile keskmisteks kõrvalkuludeks oluliselt madalam summa kui need tänaseks on. Tõestuseks on e-kirjavahetus, kus haldur kinnitab kõrvalkulude keskmist suurust.

Lepingus on kirjas, et lepingu ülesütlemise otsuse teatamine peab toimuma kolm kuud enne. Meie soovime öelda lepingu varem üles.

Millised on meie kui rendile võtjate õigused?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Saate lepingu erakorraliselt üles öelda. Kui te ei oleks sellistel asjaoludel lepingut sõlminud, mis teile lepingueelsetel läbirääkimistel avaldati, siis on tegemist puudusega kokkulepitud asja omadustes.
 

Küsimus: Kas tööandja võib selgituseta jätta osa töötundide eest tasumata, mida peaksin tegema?21.11.2013

tere

Kas töötundidest võib lihtsalt suva järgi tunde vähemaks võtta? Tegin 200h kuus tööd ja palgapäeval arvestati ainult 180 h eest. Mingeid põhjendusi sellele ei tulnud, ainult, et käsk tuli ülevalt poolt. Ületunde lausa paluti teha. Mis õigusega on firmal töötunde ja nn preemiat ära võtta? Ületundide eest makstakse tavalist tunnihinnet, mingisugust lisatasu ei ole (rääkimata veel 1,5 kordsest tasust).

Vastus: Tanel Melk, partner/jurist, Advokaadibüroo LMP OÜ, www.lmp.ee

Teie esitatud selgitustest nähtuvalt saab järeldada, et olete töötanud kõnealuses kuus üle ettenähtud tööaja normi, mistõttu tuleb hinnata, kas tegemist on töölepingu seaduse (TLS) tähenduses ületunnitööga, mille osas on tööandjal rahalise hüvitise maksmise kohustus.

Ületunnitööd puudutav regulatsioon on sätestatud TLS §-s 44 ning kõnealuses sättes toodu kohaselt on ületunnitööks üle kokkulepitud aja töötamine, mida tehakse kas poolte kokkuleppel või tööandja ühepoolsel nõudmisel, kui see on põhjendatud erakorralise ja ajutise olukorraga, millest tulenevalt on vajalik töötaja viivitamatu panus. Seega üldjuhul peab ületunnitöö tegemiseks olema pooltevaheline kokkulepe, ületunnitöö tegemist saab tööandja nõuda üksnes erandjuhtudel. Vaidluste vältimiseks on oluline seesugused kokkulepped alati kirjalikult fikseerida.

Teie esitatud asjaoludest nähtuvalt on ületunde "palutud teha". Kui tegemist on olukorraga, kus on tuvastatav, et ületunde on tehtud, kas tööandja selgel korraldusel või pooltevahelisel kokkuleppel, tuleb tööandjal töötaja poolt teostatud ületunnitöö TLS-s sätestatu kohaselt hüvitada.

Teie esitatud asjaoludest ei nähtu, kas ületunnitöö tegemiseks korralduse andmisel lepiti kokku ka selle hüvitamise viisis. Tulenevalt TLS § 44 lõikest 6 hüvitab tööandja ületunnitöö vaba ajaga ületunnitöö ajaga võrdses ulatuses, kui ei ole kokku lepitud ületunnitöö hüvitamist rahas. Seega on seaduse tähenduses tööandjal ennekõike kohustus anda töötajale ületunnitöö hüvitamiseks vaba aega, kui poolte vahel ei lepitud kokku ületunnitöö rahalist hüvitamist. Juhul, kui ületunnitöö hüvitatakse rahaliselt, tuleb TLS § 44 lg 7 kohaselt tööandjal töötajale vastava ületunnitöö eest maksta 1,5-kordset töötasu.

Seega, kui ületunnitöö tegemine on toimunud tööandja korralduse alusel või poolte kokkuleppel, saate pöörduda tööandja poole vastavalt kas vaba aja andmise või rahalise hüvitise saamise nõudega. Vastav pöördumine vormistage kindlasti kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis.

Juhul, kui vajate antud küsimuse lahendamiseks täiendavalt nõu või tekib täiendavaid küsimusi, pöörduge julgelt Tanel Melk & Partners Law Firm`i poole kas telefoni teel 7 300 400 või e-posti aadressil: info@melk.ee.


Tanel Melk
Tanel Melk & Partners Law Firm
juhtivpartner

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@melk.ee
www.melk.ee
 

Küsimus: Kuidas üürileandjale korter üle anda, kui ta ei vasta mulle ja temaga kontakti ei saa?21.11.2013

Tere! Soovin üürikorterit üle anda omanikule erakorraliselt, teatasin aja, millal soovin seda teha. Vastust ei ole. Kuhu jätta korteri võtmed kui teatatud ajaks pole kellelegi anda võtmeid? Mis formaalsused tuleks teha, et kõik oleks õige tulevikus tekkida võivate probleemide puhul.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Saate seda teha volitatud isiku kaudu, ei pea kindlasti ise tegema. Korteri üleandmisel tuleks fikseerida korteri seisukord ja mõõdetavad näidud.
 

Küsimus: Kellel on õigus ennast nimetada "juristiks", kas selleks peab olema vastav diplom?21.11.2013

Kellel on õigus oma teenuseid reklaamides kasutada nimetust "jurist", "jurist abi"? Kas selleks peab olema lõpetatud kõrgem või madalam juurakõrgharidus? Või võib iga inimene omamata mitte mingisugust haridust müüa oma teenuseid "juristina" või "jurist abina"?
Kas juura mõningatel loengutel käinud on juba õigusega "jurist abi"?
Kas ma võin endast kasutada nimetust "õigusteaduskonna üliõpilane", kuigi ma praegu ei õpi Tallinnas, sest olen leidnud hea töö?
Juhul kui ma kasutan endast neid nimetusi, siis vist sellest karistust ei tule, juhul kui see on seaduse vastane?
"Juristi" või "jurist abi" ametinime õigustab ikkagi saada suured rahad, sest kliendid arvavad, et küsimuses on koolitatud jurist mitte võhik.

Vastus: Tanel Melk, partner/jurist, Advokaadibüroo LMP OÜ, www.lmp.ee

Mõistetele „jurist“ või „juristi abi“ ei ole antud seaduses definitsiooni, samuti ei ole üheselt määratletud terminit „juristi kvalifikatsioon“, mistõttu võib praktikas tulla ette ka olukordi, kus juristina tegutseval isikul ei ole juriidilist kõrgharidust.

Termin "juristi abi" viitab praktikas üldjuhul pigem juriidilise hariduse puudumisele (samas võib see olla omandamisel). Tegemist on sisuliselt pigem sekretär-assistendiga.

Määratlust „õigusteaduskonna üliõpilane“ on võimalik kasutada, kui Teid ei ole ülikoolist eksmatrikuleeritud ning olete jätkuvalt üliõpilaste nimekirjas.

Samas on oluline märkida, et kohtus klientide esindamine eeldab juriidilise kõrghariduse olemasolu.

Tanel Melk
Tanel Melk & Partners Law Firm
juhtivpartner

Tallinn & Tartu
Tel: 7 300 400
E-post: info@melk.ee
www.melk.ee
 

Küsimus: Kas töö kaotus võib olla tähtajalise üürilepingu ennetähtaegse lõpetamise aluseks?21.11.2013

Olen kaotanud töö ja soovin erakorraliselt tähtajalist üürilepingut lõpetada, kuna ei suuda edasisi kohustusi täita. Näiteks kui ma olen elanud septembri kuu korteris ja selle lõpus soovin lepingu üles öelda. Siis mitme kuu jagu ma maksma pean!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Vastuse leiate ilmselt üürilepingust.
 

Küsimus: Kas kinnistu suurema osaga kaasomanik saab mind kohustada osalema remondikulude kandmises?21.11.2013

Olen kinnistu 50% kaasomanik. Kinnistul asub kaks maja, üks suurem, teine väiksem. Majad teenivad kasumit büroopindadena. Minu küsimus: Kui ma müün oma osast ca 20% teisele kaasomanikule ja me sõlmime omavahel kasutuskorra lepingu, mille kohaselt jääb suurem maja + parkla temale ja väiksem maja koos parklaga minule vastavalt notariaalsena ja kanname kinnistusraamatusse, et kumbki saaks ise majandada, remontida, võõrandada oma osa. Kas siis suurema osalusega kaasomanikul on õigus mind kohustada suure maja so. tema osa remondi- ja arendustegevusest osa võtma. Oleme uurinud reaalosadeks jagamist, aga see muutub vaevaliseks, sest kinnistu asub miljööväärtuslikus asukohas vanalinna külje all. Ja kui mina ehitan väiksemale majale korruse peale, kuidas see omandisuhtes kajastub?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Saate selle kõik kasutuskorra kokkuleppes ära fikseerida, et kes kannab mis kulud ja millisele tulule kummalgi kaasomanikul on õigus. Poolte võrdsusest saab kokkuleppega alati kõrvale kalduda.
 

Küsimus: Kui mees võttis sms laenu ilma naise teadmata, kas siis varaliselt vastutab ka naine selle tagasimaksmise eest?21.11.2013

Mees (üks abikaasadest) võttis SMS laenu, naine ei teadnud sellest midagi ning nad on seaduslikult abielus, siis kas naine on sunnitud selle tagasi maksma? Kas naisel on õigus sealt firmast selle laenu üksikasju küsida?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Põhimõtteliselt on võimalik see nõue ka abikaasa vastu pöörata, kuid olenevalt sellest, kuidas seda laenu kasutati. Kogu abielu ajal kogunev vara ja asjad ei ole alati poolte ühisvara. Laenu üksikasju võite küsida, kuid kuna teiega ei ole lepingut sõlmitud, siis ei ole nad kohustatud teile seda infot väljastama. Vähemalt seni, kuni ei ole tuvastatud, et tegemist on ühiskohustusega.
 

Küsimus: Kas kiiruse ületamise eest saab karistada, kui politsei ei saanud nende sõnul kiirust fikseeritud?21.11.2013

Olin sõbrale "kaine rool". Sõitsime mööda maanteed ja politsei pidas auto kinni. Ja väitis, et ma sõitsin lubatust palju kiiremini ja ütles, et kahjuks ei suutnud seda kiirust fikseerida. Kuna autol puudusid vahtralehed, koostati kohe kiirmenetlus ja karistuseks jäi 196 € ehk 49 trahviühikut. Minu käest enne ei küsitud, et kas ma kiirmenetlusega nõus olen. Tagantjärele mõeldes ma sellega nõus ei oleks olnud ja karistus tundub liiga suur summa (õpilane). Protokolli kirjutasin ka, et kuna võõras auto ja sõit oli ootamatu, unustasime lehed osta. Olen kuulnud, et on võimalik teha kuskile avaldus muuta rahatrahv arestiks või ühiskondlikuks kasulikuks tööks. Või äkki on mõtekas hoopis kaebus esitada Harju maakohtule trahvisumma vähendamiseks? Protokolli oli veel märgitud "koostamise aeg/koht" vale kuupäev.

Vastus: Maano Saareväli, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirk ja Saareväli, www.sirk.ee

Kui menetlusalune isik peab talle koostatud kiirmenetluse otsust ebaseaduslikuks või määratud karistust ebaproportsionaalseks, siis võib kiirmenetluse otsuse vaidlustada kohtus 15 päeva jooksul, arvates kiirmenetluse otsuse koopia kättesaamisest.

Kui kiirmenetluse otsuses lahtris, kuhu märgitakse isiku nõusolek kiirmenetlusega nõustumise kohta ja mida üldjuhul menetlusalune isik ise oma allkirjaga kinnitab, selline kinnitus puudub, siis saab väita, et kiirmenetluse kohaldamiseks puudus alus.

Avalduse rahatrahvi arestiks muutmise kohta teeb kohtule kohtutäitur või kohtuväline menetleja juhul, kui menetlusalusel isikul puudub vara, mille arvelt nõuet täita.
 

Küsimus: Kas on nii, et kui ema nõuab 500 eurot elatisraha, siis peab ta ise sama summaga lapsele panustama?21.11.2013

Olen maksnud lapse emale elatist vabatahtlikult 100 eurot kuus sularahas vastastikusel suusõnalisel kokkuleppel, seega tõendid maksmisest puuduvad. Nüüd vahetasin töökohta ja palk suurem. Lapse ema sai sellest teada ja nõuab nüüd elatist 500 eurot kuus. Mittemaksmisel ähvardab kohtuga ja ka tagantjärele summa välja nõuda, kuna mul tõendid puuduvad. Lapse sünnitunnistusel minu nime ei ole. Kas on tõesti võimalik, et ta saab tagant järele nõuda? Ja kas on reaalne, et kohus nõuab minult välja 500 eurose elatise? Olen lugenud ja uurinud ka seda, et elatise miinimum on 160 eurot. Kõik kulutused ja summad üle selle peab ema tõendama, et need lapsele kuluvad. Ja tean ka seda, et kulutused peavad olema võrdsed. Et kui mina 500 pean andma siis lapse ema peab ka omalt poolt 500 panustama. Kas olen õigesti aru saanud? Olen küll nõus maksma suuremat summat, sest nüüd palk kõrgem, aga 500 eurot on ju palju. Laps ei ole erivajadusega ega ka haige, seega ei kulu ju lapsele 1000 eurot kuus. Seda ka, et lapse emal uus mees ja ka varasematest kooseludest veel 4 last. Kas kõik korteriga seotud kulutused lähevad nende vahel jagamisele?

aitäh vastamast

Vastus: Hanna Kivirand, jurist, Õigusbüroo KIVIRAND, www.kivirand.ee

Tere!

Reeglina lähevad lapse ülalpidamiskulud vanemate vahel tõepoolest pooleks, st mõlema vanema kanda jääb võrdne osa lapse ülalpidamiskuludest. Kui lapse ema soovib elatist summas 500 eurot, peaks ka tema sama suure osa lapse ülalpidamiskulude katmiseks juurde panema – kohtule peaks lapse ema olema suuteline tõendama, et lapse kulud on igakuiselt 1000 eurot.

Pean oluliseks märkida, et kui Teid ei ole lapse sünnitunnistusele isana märgitud, ei ole võimalik Teilt kohtu kaudu elatist üldse nõuda. Ema võib küll kohtule esitada isaduse tuvastamise nõude ja isaduse eduka tuvastamise korral esitada ka elatishagi, kuid seni, kui Teid isana sünnitunnistusele kantud ei ole, ei saa kohus Teilt elatist välja mõista.

Parimate soovidega,
Hanna Kivirand