Äriõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas osaühingute ühinemisel saab ühendatava osakapitali osanikele välja maksta?07.11.2011

Tere!
Kui ühendada kaks OÜ-t, mille osakapitalid on vastavalt 2556.- ja 6390.-, nii, et järgi jääb esimene OÜ osakapitaliga 2556.-, kas on seadusega kooskõlas, kui panna ühinemislepingusse punkt et: ühinemisel makstakse Ühendatava ühingu osakapital (6390.- eurot) välja nende osanikele mitte varem kui 3 kuu möödudes alates äriregistri kande tegemisest.
Ühendatava ühingu osakapital liigub raamatupidamise mõistes ühendava ühingu reale: kohustused osanike ees.
Sellisel viisil toimuks sisuliselt osakapitali vähendamine ja osakapitali saaks võtta välja maksuvabalt (osakapital oli sisse makstud rahas.)
Ette tänades!

Vastus: Jüri Sirel, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Tegemist on pigem maksuõigusliku küsimusega. Juhul, kui osakapital oli sisse makstud samade osanike poolt kellele osakapitali vähendamisel osakapital tagastatakse, siis sissemaksega samas ulatuses osakapitali osanikele väljamaksmisel maksukohustust ei teki.
 

Küsimus: Mis hetkest lõpevad juhatuse liikme volitused?27.10.2011

Osaühingul on juhatuse liige J, kes on kantud ka b-kaardile. Osaühingul on 100% ainuosanik V. V otsustab, et vahetab juhatuse liikme välja ning astub ise juhatuse liikmeks. V tahab ennast ainukese juhatuse liikmena (juhatajana) b-kaardile kanda ning J b-kaardilt kustutada, kuid V ei teavita sellest J-i.
Järgmisel päeval teeb J osaühingu nimel tehingu.
Kas tehing kehtib?

Vastus: Jüri Sirel, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Äriühingu siseselt on juhatuse liikme tagasikutsumise otsus jõus alates hetkest, kui see tehti juhatuse liikmele teatavaks. Kolmandate isikute suhtes, kes ei pidanud äriühingu sisesest otsusest teadma, on juhatuse liikme tagasikutsumine jõus alates äriregistri kande tegemisest äriühingu B-kaardil. Seega juhul, kui juhatuse liige ei olnud tehingu tegemise ajal tema tagasikutsumisest teadlik, tegi ta tehingu õiguspäraselt. Juhul, kui juhatuse liige oli teadlik enda tagasikutsumisest, siis tegi ta tehingu oma volitusi ületades, kuid tehing on siiski jõus, kui tehingu teine pool ei teadnud, et juhatuse liige on tagasi kutsutud ja et juhatuse liikmel enam esindusõigust ei ole. Kui juhatuse liige ületas teadlikult oma volituste piire, siis hoolimata tehingu kehtivusest kolmanda isikuga, on äriühingul võimalik esitada süülise kahju tekitamise korral kahjunõue juhatuse liikme vastu.
 

Küsimus: Uus osanik ei kustuta eelmise juhatuse liikme andmeid registrist?26.10.2011

Tere,
Uus osanik ei kustuta eelmise juhatuse liikme andmeid registrist? Mis teha? Kuidas käituda sel juhul?

Vastus: Jüri Sirel, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Juhatuse liige võib juhatusest tagasi astuda sõltumata põhjusest, teatades sellest enda määranud organile (nõukogule, osanike üldkoosolekule). Kui juhatuse liikme kohta äriregistrisse tehtud kanne muutub juhatuse liikme tagasikutsumise, tagasiastumise või ametiaja lõppemise tõttu ebaõigeks, siis tuleks juhatuse liikmel sellest kohe äriregistrit teavitada ning esitada äriregistrile teade enda poolt juhatusest tagasiastumise kohta. Kui registripidajal on andmeid tehtud kande ebaõigsuse kohta või kande puudumise kohta, võib ta teha vastavaid järelepärimisi. Kande ebaõigsuse või puudumise kindlakstegemisel teatab registripidaja sellest ettevõtjale, kelle avalduse alusel tulnuks kanne teha. Kui kahe nädala jooksul teatamisest ei ole kande tegemisele või parandamisele vastu vaieldud, teeb või parandab registripidaja kande ise.
 

Küsimus: Kas ettevõtte saab registreerida hoonestamata kinnistule?19.10.2011

Tere
Kas võib ettevõtte registreerida esialgu veel hoonestamata kinnistule, mis on samas ettevõtte omanduses?

Tänades

Vastus: Jüri Sirel, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Tsiviilseadustiku üldosa seaduse kohaselt on juriidilise isiku asukohaks tema juhatuse asukoht või juhatust asendava organi asukoht, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti (§ 29 lg 1).

Äriseadustikus hoonestamata kinnistule äriühingu registreerimisele piiranguid ette nähtud ei ole. Eelkõige on äriregistris registreeritud aardessi puhul oluline, et aadressile saadetud post jõuaks äriühingule ka reaalselt kohale. Kui hoonestamata kinnistu puhul on äriühinguga posti teel suhtlus tagatud, siis ei tohiks siinkohal probleeme tekkida.
 

Küsimus: Osakapitali muutmine euroks, digiallkirjastamine juriidilise isiku esindaja poolt18.10.2011

Kui firma omanikud on 2 eraisikut ja 1 ettevõte, kas siis käib euroks ümber muutmise protsess kuidagi teisiti või samaväärselt, kui omanikeks on kõik eraisikud, ehk et, kuidas saab/peab ettevõte digiallkirjastada nii osanike otsust kui põhikirja? Kas seda peab tegema omakorda selle ettevõtte omanik või omanikud ja ongi korras?

Vastus: Jüri Sirel, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kapitali muutmine eurodeks toimub ühtemoodi olenemata sellest, kas äriühingu omanikeks on eraisikud või juriidilised isikud. Osaühingut ja aktsiaseltsi esindavad juhatus ja juhatuse liikmed (äriseadustik § 1801 lg 1 ja § 307 lg 1). Esindusõigus kehtib kõikide tehingute tegemisel igale juhatuse liikmele, kui põhikirjaga ei ole ette nähtud, et juhatuse liikmed esindavad osaühingut või aktsiaseltsi mitmekesi või ühiselt. Seega juhul, kui äriühingu üheks omanikuks on teine äriühing, allkirjastab vastava omaniku otsuse omanikuks oleva äriühingu juhatuse liige.
 

Küsimus: Kas enne tähtaega tagasikutsutud nõukogu liikme tehing kehtib?18.10.2011

Oletame, et aktsiaseltsil A on nõukogu liige X ja 100% ainuaktsionär Y.
Y otsustab, et vahetab nõukogu liikme X välja ning astub ise nõukogu liikmeks. Y teeb vastavasisulise ainuaktsionäri otsuse, et kutsuda X nõukogust tagasi ning valida uueks nõukogu liikmeks Y. Y teavitab sellest ka X-i, kuid X vaidleb sellele kategooriliselt vastu. X rõhutab, et teda valis nõukokku eelmine aktsiaseltsi 100% aktsionär C ning valis ta 3 aastaks. Seni on möödunud ainult 1,5 aastat.

Järgmisel päeval teeb X aktsiaseltsi A nimel tehingu (laenuleping), millega aktsiaselts annab ühele äripartnerile väikese 100 eurose laenu.

Kas tehing kehtib?

Vastus: Jüri Sirel, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Äriseadustiku § 306 lg 1 ja § 307 lg 1 tulenevalt esindavad aktsiaseltsi juhatuse liikmed. Nõukogu planeerib aktsiaseltsi tegevust ja korraldab aktsiaseltsi juhtimist ning teostab järelevalvet juhatuse tegevuse üle (ÄS § 316). ÄS § 318 lg 4 kohaselt ei või nõukogu liikmeks olla aktsiseltsi juhatuse liige. Reeglina nõukogu liikmetel aktsiaseltsi esinduõigust ei ole. Antud situatsioonist ei nähtu, et nõukogu liikmel oleks äriühingu nimel tehingute tegemiseks olnud erivolitus ning seega võib järeldada, et nõukogu liige tegutses antud juhul ilma volituseta ning sõlmitud laenuleping on tühine. Oluline on märkida ka seda, et ÄS § 319 lg 4 kohaselt võib üldkoosoleku valitud nõukogu liikme sõltumata põhjusest igal ajal tagasi kutsuda.
 

Küsimus: Osaühingu omaniku vastustus pankroti korral12.10.2011

Kas OÜ pankroti korral kirjutab riik maksuvõla korstnasse või peab OÜ viimane omanik selle kuidagi ikkagi ära maksma? Kas OÜ omaniku isiklik vara - maja, autod ka ohtu satuvad?

Vastus: Jüri Sirel, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Äriseadustiku §-i 135 lg 2 järgi ei vastuta osaühingu osanik isiklikult osaühingu kohustuste eest ning sama §-i lg 3 kohaselt vastutab osaühing ise oma kohustuste täitmise eest oma varaga.

Pankrotiseaduse (§ 108 lg 1, 2) kohaselt muutub pankroti korral võlgniku vara pankrotivaraks, mida kasutatakse sihtvarana võlausaldajate nõuete rahuldamiseks ja pankrotimenetluse läbiviimiseks.

Antud juhul muutub pankrotivaraks osaühingu vara, mis oli osaühingul pankroti väljakuulutamise ajal, samuti vara, mis nõutakse või võidetakse tagasi või mille võlgnik omandab pankrotimenetluse ajal. Seega rahuldatakse võlausaldajate nõuded osaühingu varast ja osanike isikliku vara arvelt nõudeid ei rahuldata.

Sellegi poolest on olemas ka reaalne võimalus, kus pankrotis äriühingul tekib endise omaniku või juhatuse liikme vastu nõue, kui nimetatud isiku tegevusega on äriühingule tekitatud süülist kahju (äriseadustiku § 187 ja § 188).

Reeglina aga omanik või juhatuse liige ettevõtte kohustuste eest oma isikliku varaga ei vastuta ning piiratud vastutusega äriühingute kaudu tegutsemise peamiseks eeliseks ja eesmärgiks ongi just omaniku vastutuse piiramine.
 

Küsimus: Põhikirjas miinimum- ja maksimumkapitali sätestamine eurodes06.10.2011

Tere!
Seoses eurole üleminekuga peab muutma põhikirja, aga mure järgmine:
Põhikirjas on kapitali suuruse kohta, kus on reaalsed summad, ainult selline säte: osaühingu miinimumkapitali suuruseks on 100000 krooni ja maksimumsuuruseks 400000 krooni.
Reaalselt on ettevõtte põhikapitali suuruseks 100000 krooni aga seda põhikirjas pole, see kajastub ainult ettevõtjaportaali ankeedis ja krediidiinfos jms. Kui nüüd hakata konverteerima, kas siis peabki põhikirjas nii miinimum- kui ka maksimumkapitali eurodeks tegema, või peab muutma põhikirja, et põhikapitali suuruseks on 100000 krooni. Kuidas käituda põhikirjaga, kus on sisse kirjutatud nii miinimum- kui ka maksimumkapital?

Vastus: Jüri Sirel, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Äriseadustiku § 139 lg 1 p 2 sätestab, et osaühingu põhikirjas märgitakse osakapitali suurus, mis võib olla määratud kindla suurusena või miinimum- ja maksimumkapitalina, kusjuures miinimumkapitali suurus peab olema vähemalt 1/4 maksimumkapitali suurusest. Seega võib põhikirjas olla osakapitali suurus määratud nii kindla suurusena kui ka miinum- ja maksumumkapitalina. Valdaval enamusel juhtudest määrataksegi põhikirjas osakapitali suurus miinum- ja maksimumkapitalina, et seeläbi jätta võimalus osakapitali suurust vajadusel muuta põhikirjas määratud piirides ilma põhikirja eraldi muutmise vajaduseta.

Osakapitali täpne suurus määratakse aga sellisel juhul asutamisotsusega või hiljem selle muutmisel vastavasisulise osanike otsusega. Osakapitali täpne suurus kantakse osaühingu registriosa B-kaardile ning sealt on see alati kontrollitav.

Antud juhul on soovitatav muuta põhikirja selliselt, et määrata osakapitali suurus uuesti miinimum- ja maksumumkapitalina, kuid seda tuleb nüüd teha eurodes. Osakapitali uus täpne suurus tuleks määrata vastava osanike otsusega ning seejärel tuleks vastav osakapitali täpse suuruse muutmine kajastada Äriregistri kaudu ka osaühingu B-kaardil.
 

Küsimus: Töövõimetuspensionär ja OÜ06.09.2011

Kas inimesel, kes on 80% töövõimetuspensionär, on mingid piirangud OÜ asutamiseks/üle võtmiseks või siis keegi seda ei kontrolli ja see tähtsust ei oma?

Vastus: Jüri Sirel, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Kui isik on teovõimeline, siis piiranguid ei ole. Kui isiku teovõime on piiratud, siis ei või isik teha tehinguid (näiteks OÜ asutamine, omandamine vms), millises ulatuse on tema teovõime piiratud.

Samas ei või aga olla juhatuse liikmeks isik, kelle suhtes kohus on kohaldanud juhatuse liikmena tegutsemise keeldu või ettevõtluskeeldu, samuti isik, kellel on keelatud tegutseda samal tegevusalal, millel tegutseb äriühing, või kellel on keelatud olla juhatuse liige seaduse või kohtulahendi alusel.
 

Küsimus: Kaks juhatuse liiget, kuidas vastuolu lahendada?06.09.2011

Osaühingul on kaks võrdset juhatuse liiget, kes on ka osanikeks 37/63. Juhatuse liikmetel on õigus esindada osaühingut üksinda, juhatuse liikme lepinguid ei ole sõlmitud. Töö jaotamine toimub suuliselt ja kirjalikult ilma ametlikke koosolekuid kokku kustumata.
Juhatuse liige (JL) 37 peab alla kirjutama HMN toetuse lepingu, kuid leiab, et see on vastuolus firma huvidega juhatuse liikme (JL) 63 kahjuliku tegevuse tõttu (pidevalt ei pea tähtaegadest kinni, ei tule otsustamise langetamise nõupidamistele, käitub vastutustundetult nii firma kui klientide suhtes) ning ei soovi enda peale taolist vastutust võtta. JL 63 süüdistab JL 37 firma huvide rikkumises ning väidab, et JL-el 37 ei ole õigust peatada projekti, mis on viimase arvates liiga riskantseks saanud JL 63 tegude tõttu ning tõenäoliselt toob kahjumit nii firmale kui ka kolmandatele isikutele. Samuti on JL-me 37 tegevus takistatud, kuna JL 63 keeldub temaga suhtlemisest, jätkates aktiivset tegevust ja otsuselangetamist ilma JL 37 nõusoleku- ja läbirääkimiseta ning samas lubades kohtusse kaevata.
Kuidas olukorrale lahendus leida?
Osanikul 37 on piisavalt kirjavahetust (email, skype) osanikuga 63, kust on selgelt näha, et viimane ei pea tähtaegadest, ignoreerib kutseid nõupidamisele ja muu ülalnimetatu.

Vastus: Jüri Sirel, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Sirel & Partnerid OÜ, http://sirel.com/

Sellistele keerulistele olukordadele ei ole võimalik välja pakkuda ühte kindlat standartset lahendust. Samas aga on Äriseadustikus siiski mitmeid erinevaid võimalusi, mille kaudu oleks olukorra lahendamine põhimõtteliselt võimalik.

Näiteks sätestab Äriseadustiku § 184 lg 5, et juhul, kui osaühingul ei ole nõukogu, võivad osanikud, kelle osadega on esindatud vähemalt 1/10 osakapitalist, mõjuval põhjusel nõuda juhatuse liikme tagasikutsumist kohtu poolt. Kohtusse pöördumise korral tuleb tõendada, et esineb mõjuv põhjus (näiteks äriühingu huvide selge kahjustamine juhatuse liikme poolt) juhatuse liikme tagasikutsumiseks. Seega on oma ülesandeid mittetäitev või äriühingu huve kahjustav juhatuse liige võimalik kohtu kaudu tagasi kutsuda.

Äriseadustiku § 167 lg 1 alusel võib kohus osaühingu hagi alusel osaniku osaühingust välja arvata, kui osanik on oma kohustuse mõjuva põhjuseta olulisel määral täitmata jätnud või on muul viisil osaühingu huve oluliselt kahjustanud ega ole kohustust täitnud ega kahjustamist lõpetanud, vaatamata ka osaühingu kirjalikule hoiatusele. Hagi osaniku väljaarvamiseks võivad osaühingu nimel esitada osanikud, kelle osadega on esindatud üle poole osakapitalist, kui põhikirjaga ei ole ette nähtud suurema esindatuse nõuet. Seega on teatud juhtudel võimalik ka äriühingu huve kahjustav osanik äriühingust välja arvata.

Ühtlasi peab iga juhatuse liige oma kohustusi täitma korraliku ettevõtja hoolsusega ning juhatuse liikmed, kes on oma kohustuste rikkumisega tekitanud kahju osaühingule, vastutavad tekitatud kahju hüvitamise eest solidaarselt. Seega on võimalik kõik juhatuse liikme poolt tekitatud kahjud tema käest isiklikult sisse nõuda.