Asjaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas omanikul on midagi enda kaitseks teha, kui omavalitsus tahab üle meie maa rajada avalikku teed?19.10.2012

Tere, ehk saate palun nõu anda.
Tegu on looduskauni maastikukaitsealaga. Meie krundini tuleb avalikult kasutatav tee, edasi on eratee, mis viib meie majani, sellega tee lõpeb. Peale meie maad on naabri maatükk (hooneteta) ja edasi riigimaa tükk (ka hooneteta). Nüüd KOV tahab ehitada avalikult kasutatavat teed üle meie ja naabri maa kuni riigimaani, et hoogu juurde anda kohalikule turismindusele loodusturismi näol. Peamine argument on suur avalik huvi ja see, et igaühel on õigus saada riigimaale, maa-amet lubas meie maad sundvõõrandada, kui oleme tee rajamise vastu. Kas sellises olukorras maaomanikul ka mingid õigused on? Kui minna kohtusse, kui suur on tõenäosus, et maa siiski võõrandatakse?
ette tänades,

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kahjuks jääb küsimusest väga palju selgusetuks, s.h millised on alternatiivid sellele riigimaale pääsemiseks, milline on vajadus, millised on maastikukaitseala kitsendused jne. Iseenesest seadus annab sundvõõrandamiseks võimaluse küll, kuid selleks, et seda teha, peab olema täidetud rida tingimusi. Seetõttu ei saa ka mingisugust tõenäosust sundvõõrandamise või võõrandamata jätmise kohta öelda. Üldiselt on kohtusse minemise tõenäosus alati 50:50... te kas võidate või kaotate.
 

Küsimus: Kuidas saan maja müüa kui riigil on ostueesõigus?08.10.2012

Tere!
Ostsin maja Lääne-Virumaale 1992 a. Maja asub osaliselt looduskaitsevööndis hoiualal, mis võeti kaitse alla septembris 2005 a. Mulle on saadetud teade kitsendusest, mida tohib sellel alal teha ja mida ei tohi. Isegi maja ei tohi müüa kellele ise tahan. Hoiuala piires oleva kinnisasja või selle osa võõrandamisel on riigil ostueesõigus. Kes on ostja kui mul tekiks maja müügi soov ning kuidas peaksin edasi toimima?
Tänan!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ostueesõigus ei tähenda, et te ei või oma maatükki võõrandada. Seda teostatakse nii, et te müüte oma maa teie enda poolt vabalt valitud isikule. Seejärel on riigil õigus maa ise ära osta - ehk et ta astub senise ostja asemele ja ta ostab maa täpselt samadel tingimustel ära, millega te selle juba enda poolt valitud ostjale müüsite. Teie jaoks ei muutu midagi, vaid ostja jääb sellest ilma. Riik võib nii otsustada, kuid ei pruugi.
 

Küsimus: Kas kaasomandi müümisel teisele kaasomanikule võib olla ka sümboolne hind või peab olema turuväärtus?03.10.2012

Tere,
Kui korter on kaasomandis 50:50 ning üks omanikest tahab kaasomandist loobuda, siis kas ostu-müügitehing nende kaasomanike vahel võib toimuda ka sümboolse summa eest, nt 1 euro, kui mõlemad sellega nõus on? Kinkelepingut ei sooviks sõlmida, sest siis on teisel poolel võimalus aasta jooksul leping tühistada.

Ette tänades

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Võite rahulikult sümboolse hinnaga maha müüa, keegi ei keela! Sellisest kinkelepingu tühistamise võimalusest ma polegi kuulnud ...
 

Küsimus: Kuidas mõjutab ostetava korteri omandisuhet minu poolt päranduseks saadud korteri tagatiseks panemine?28.09.2012

Tere!
Soovime osta elukaaslasega pangalaenu abil korteri. Kuna sissemaksu raha puudub, siis paneme lisatagatiseks minu nimel oleva päranduseks saadud korteri. Soovin teada, kuidas peaksin laenulepingu sõlmimisel toimima, et minu huvid kaitstud oleksid? Kas peaksin olema pigem laenu taotleja või kaastaotleja? Kas ostetav korter hakkab kahekesi laenu võttes kuuluma meile mõlemale võrdsetes osades? Kas on võimalik, et kuna lisatagatis on minu nimel, siis mulle hakkab kuuluma näiteks 75% korterist vms? Olen Teile abi eest juba ette tänulik!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Päranduseks saadud korteri tagatiseks panemine ei mõjuta ostetava korteri omandisuhet ei mitte mingil viisil.
Te ei ole oma küsimuses märkinud, kas olete oma elukaaslasega abielus või mitte. Eeldades, et te ei ole abielus, tuleb märkida, et korter hakkab kuuluma sellele, kes selle ostab ja kes kinnistusraamatusse omanikuna kantakse. Selles peate te omavahel ise kokku leppima, kellele kui suur osa kuuluma hakkab, kuid kindlasti tuleb see müügilepingus ära fikseerida ja mõtteliste osade suurus ka kinnistusraamatusse kanda. Vastasel juhul te korteri omanikuks ei saa. Ainult laenulepingus enda kaastaotlejana üles andmine ei tekita teile korteri omandisuhetes mitte mingeid õigusi. Laenulepinguga tekib teil rahaline kohustus panga ees, mitte korteri omaniku ees. Ei ole ka vahet, kas taotlete laenu ise või teeb seda elukaaslane või teete seda koos. Juhul, kui olete abielus, on põhimõte sama, kuid selle erisusega, et kui korter ostetakse ühisvarasse, siis kutsub notar teid tehingusse ja saate nii oma õigusi paremini teostada. Mõtteliste osade suurus tuleb ikkagi eraldi omavahel kokku leppida, kui ei lepi, siis jagunevad osad võrdselt.
 

Küsimus: Kas omavalitsusel on õigus anda luba piiril asuvast kraavist maha võtta meie maa poolel asuvaid puid?28.09.2012

Tere,
Hiljuti laiendati meie juures teed ning parandati kraave. Kraavid aga olid vanad ning peal kasvasid puud, osa kraavi on kinnistute piiril - osa valla oma ning osa meie oma. Probleem selles, et kas vallal on õigust anda eraisikule luba maha võtta tervelt kraavilt puud ilma meid teavitamata ning luba küsimata?
Aitäh

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kuna see oli tee tööde tegemiseks vajalik, siis on küll jah õigus!
 

Küsimus: Kui üle eratee käivad 10 kinnistu omanikud, kas siis ainsaks lahendiks on, et kõik sõlmivad eraldi kokkuleppe tee omanikuga?25.09.2012

Tere
Eramaaks on kinnistatud muuhulgas tee, millega on juurdepääs 10-le kinnistule ja sellele teele ei ole kunagi olnud seatud servituuti, sest eelmine maaomanik lasi sealt läbi sõita. Kuna tee kasutajaid on nii palju, siis kas KOV saab/peab selgelt nähtava avaliku huvi tõttu nõuda maaomanikult selle tee avalikuks tegemist, kasvõi KOV teeks määramist või KOV kasuks servituudi seadmist? Kas seda saab KOV kasvõi kohtu kaudu teha? Või on tõesti ainus väljapääs, et kõik 10 kinnistuomanikku sõlmivad igaüks maaomanikuga servituudid? Kuidas üldse servituudi seadmise protsess välja näeb?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Maaomanike huve peavad eelkõige kaitsma maaomanikud ise. See kinnistu omanik, kelle maal tee on, võiks mõelda selle tee vallale võõrandamisele, siis saaks vald intensiivse avaliku huvi olemasolul teed hooldada jms. Isenesest võiks maatükil asuva tee ka praegu avalikuks teeks teha, kuid seda peab maaomanik ise tahtma. Praegusel juhul tuleks seada maatükile servituut kõigi 10 kinnisasja teenindamiseks. Servituudi seadmise protsess on selline, et minnake notarisse ja sõlmitakse servituudi seadmise leping.
 

Küsimus: Kui remondis olnud auto põles koos töökojaga ära, kuidas peaksin käituma, et saada omale samaväärne auto?12.09.2012

Tere.
Juhtus selline asi, et viisin oma auto remonditöökotta remonti, aga seal põletati minu auto koos töökojaga maha. See juhtus 24.juulil. Nad andsid asendusauto mulle sõitmiseks ja lubasid otsida mulle samaväärse auto asemele. Olen käinud 2 korda küsimas ja olen saanud vastuseks: oota, me teenime kõigepealt raha. Küsiksin: milline peaks olema nende poolt antav "samaväärne" auto (kas hinnalt – kes hindab või tehniliselt samaväärne) minul oli Nissan Almera 1997 a luukpära, lisadest põhiline konditsioneer, el.aknad, mootorimaht 1600 m3, võimsus 66KW, värv punane, ülevaatus tehtud mai kuus sel aastal. Kui annavad teise auto, kas siis ülevaatus ja vormistamiskulud ARK-is kuuluvad nendele. Kas minul on ka võimalus esitada neile pretensioone kui ilmnevad autol tehnilised probleemid ja üleandmisel mitte märgatud vead ning kui pika aja jooksul peale auto üleandmist mulle on minul võimalus esitada pretensioone?
Lugupidamisega

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui ettevõte on avaldanud valmisolekut teile uus samaväärne auto osta, siis sellega ongi mured murtud. Mis puutub auto tehnilisse seisukorda, siis siin tuleb lähtuda mõistlikkuse põhimõttest. Auto peaks vastama teie endise auto väljalaske aasta ja sellise läbisõiduga auto ligilähedasele tehnilisele seisukorrale, kuid on ka selge, et kõiki vigu ei saa näha ega ennustada. Samas on teil väga raske tõendada, et teie 1997.a Almera oli oluliselt paremas seisukorras, kui see, mis teile nüüd ostetakse. Ühel olid ühed vead, teisel on teised.
 

Küsimus: Kas kingiks saadud maja peale laenu võttes peab ka kinkija nõusolek olema?10.09.2012

Tere!
Vanaema kinkis oma maja mulle. Tahaksin võtta pangalaenu, kas saan kingiks saadud maja laenu tagatiseks panna ja kas vajan ka vanaema nõusolekut?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

E ole vaja. Omanikul on kõik õigused teha oma asjaga seda, mis pähe tuleb.
 

Küsimus: Mis toimub detailplaneeringu avaliku arutelu koosolekul?04.09.2012

Kõne all oleva detailplaneeringu on vaidlustanud mitmed naaberkinnistute omanikud, kusjuures on vaidlustatud nii KOV tegevus planeeringust teatamise, kui ka keskkonnamõjude hindamise algatamata jätmise osas, kui ka DP ise.
Vaidlustused esitati KOV-le kirjalikult ja nüüd on KOV teatanud, mis kuupäeval toimub DP avalik arutelu.
Minu küsimus on, et mida kujutab endast avalik arutelu ja kuidas seal käituda nii, et KOV ei saaks pärast väita, et vaidlustajad osalesid koosolekul, neile selgitati olukorda ja kehtestame selle planeeringu ikkagi. Põhjendatud kartuse KOV sellesuunalistest mõtetest annab KOV "Vastus DP vaidlustamisele", kus ühtegi DP vastuväidet ei rahuldata. Tundub, et KOV kavatseb jokk-skeemiga DP siiski kehtestada, hoolimata rohkem kui ühe piirikinnistu vastuväidetest. Kuidas saab kindlalt saavutada, et vaidlusalune DP saadetakse järelevalvemenetluseks maavanemale? Mida saavad naaberkinnistute omanikud veel teha, enne potentsiaalset kohtusse päärdumist?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Avalikul arutelul esitatakse detailplaneeringule oma vastuväited koos põhjendustega, miks üks või teine asi tuleks teisiti lahendada. See, kas enne DP kehtestamist see ka maavanemale ülevaatamiseks esitatakse, sõltub planeeringu mahust (kuni kolm elamut, määratakse ühe krundi ehitusõigus vms). Väikesemahulisi planeeringuid ei pea kooskõlastama, kuid tuleb arvestada naaberkinnistu omanike huvidega. Suuremate planeeringute puhul on DP kooskõlastamine kohustuslik. Kui maavanemaga kooskõlastamise kohustust ei ole, siis ei saa seda ka kuidagi tagada. DP kehtestamise eelduseks ei ole kõigi naabrite nõusolek. Oluline on see, et kõigi huvidega oleks arvestatud ja pakutud välja neile lahendus. Naaberkinnistute omanikel ei olegi muud teha kui oodata, kas nende ettepanekutega arvestatakse või mitte ning kui nad leiavad, et DP-ga on nende õigusi rikutud, siis DP kehtestamise otsus kohtus vaidlustada.
 

Küsimus: Kas kaasomandis olevale maale võib maja ehitada ilma teiste kaasomanikega kokku leppimata?03.09.2012

Tere!
Peale vanemate surma pärisid lapsed seadusjärgselt maja ja maa. Omavahel pole midagi ära jaotatud. Kas üks lastest võib ehitada sinna maale oma maja ilma teistelt luba küsimata?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui pärimisel midagi ära ei jagatud, siis võib eeldada, et kinnistu jaguneb kaasomanike vahel võrdsetes mõttelistes osades. Kaasomandi kasutamine toimub kokkuleppel teiste kaasomanikega, mis tähendab, et ilma teiste omanike nõusolekuta ei või maatükile midagi ehitada.