Asjaõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas lahendada olukord, kui naaberkinnistul asuva puu oksad kukuvad ohtlikult lasteaia mänguväljakule?25.04.2013

Lasteaia vahetus läheduses asub vana vaher, mille oksad kõrguvad üle mänguväljaku. Maa, millel puu kasvab, on eraomandis. Kord on juba juhtunud, et puu küljest murdus oks ja kukkus mänguväljakule ajal, mil lapsed õues mängisid - imekombel keegi pihta ei saanud. Lapsevanemad on mures, sest puu kujutab endast ohtu lastele, aga ka mänguväljaku rajatistele. Millised õiguslikud alused on lasteasutusel/omavalitsusel kõne all olev puu spetsialistide poolt lasta maha võtta, kui maaomanik (puu omanik) ei ole koostööaldis? Tänan!

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Naaberkinnisasja omanik võib tema aeda ulatuvad oksad ise ära lõigata, kui puu omanik seda ei tee. Enne lõikama hakkamist peaksite aga paluma seda puu omanikul teha.
 

Küsimus: Kas omanikul on õigus sulgeda krundi keskelt läbi jooksev tee, kui naabritel on oma kinnistule ligipääs tagatud?22.04.2013

Tere,
Kas kinnistu omanikul on õigus aia ja väravaga sulgeda krundi keskelt läbi jooksev tee (ilma kõvakatteta), kui kõikidel naabritel on oma kinnistule ligipääs tagatud?
Tegemist on endise aianduskooperatiivi ringteega, mille tagumises nurgas on ühtse kinnistuna erastatud kahel pool teed asuvad maatükid. Naabritele jääb alles nende jaoks lühim tee krundini. Sulgemise põhjuseks on krundi keskelt läbi kihutavad autod, mis on ohtlikud lastele. Kas ja kuhu asjaajamiseks pöörduma peaks?
Tänan.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Kui tee ei ole vajalik selleks, et naabrid avalikult kasutatavale teele pääseksid, siis võite tee sulgeda. Oluline ei ole isegi mitte see, kumb tee on pikem, vaid just see, et neile oleks tagatud ligipääs. Peaksite pöörduma kohalikku omavalitsusse ja uurima, milline on selle tee staatus. Kui tegemist on erateega (eeldatavasti on see nii), siis ei takista teil keegi sinna aeda ette ehitamast või seda üles kündmast.
 

Küsimus: Kas ridaelamuboksi ettevõtte kontori rajamiseks peab ka teistelt boksiomanikelt nõusolekut küsima?02.04.2013

Tere,
Olen ridaelamu boksi omanik. Minu naaber otsustas oma korterist teha firma kontori. See on kestnud juba mitu aastat. Algul, kui ta siia kolis ja remonti tegi, siis küsisin ta käest, et kas siis minu kõrvale tuleb mingi kontor, vastas tema, et ei tule, siin hakkab elama tema poeg. Pean veel ära mainima, et mu naaber ostis ära 2 boksi ja minu boks on nende vahel. Nii siis ühes elab ta ise ja teises boksis on firma kontor. Maja õu on aiaga piiratud, privaatne, nüüd aga voorib siin võõrast rahvast edasi tagasi, hullem kui mõnes kohalikus poes. Minu käest see naaber mingit nõusolekut ei ole küsinud ja mina ütlesin talle juba siis kui ta alles remontis, et mina siia mingit kontorit küll ei taha ja sellega ei ole nõus. Mina leian, et sellega on igasugune privaatsus ja kodurahu rikutud, olen oma õues ja vaatan kuidas võõras rahvas sõelub edasi ja tagasi. Küsikski, et kas naabril on üldse sellisele tegevusel mingit õigust ja kuidas pean mina nüüd käituma ja kust abi saama. Aitäh.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Võiks alustada sellest, et mis on naabri ridaelamuboksi aluse maa sihtotstarve - kas on elamumaa (võiks eeldada) või ärimaa; mis on ehitusprojektis ridaelamuboksi kasutusotstarve ning kas kasutusluba on väljastatud elamule või bürooruumidele. Maatükki võib kasutada vastavalt selle sihtotstarbele ehk siis sinna võib ehitada sellise ehitise, mis oleks maatüki sihtotstarbega kooskõlas, teiseks võib ehitist kasutada kooskõlas ehitusprojekti ja ehitisele väljastatud kasutusloaga.
 

Küsimus: Kas kaasomanikul on õigus asuda mõttelise osa kingisaaja asemele kihkelepingus toodud väärtuse kinni maksmisega?28.03.2013

Maja on kaasomandis ebavõrdsetes mõttelistes osades, üks kaasomanikest on sõlminud kinkelepingu oma mõttelise osa kinkimiseks (poeg kinkis isale). Kas teistel kaasomanikel on võimalus tehing vaidlustada (näiteks ostueesõiguse alusel või mõne muu seadusest tuleva õiguse alusel) ja saades ise antud kaasomandi omanikuks tasudes kinkijale kaasomandi väärtuse, mis on fikseeritud kinkelepingus.

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Ostueesõigus ei kehti, kui kingitakse laste või vanemate vahel, mingit muud varianti ma asja endale saamiseks praegusel juhul ei tea ...
 

Küsimus: Millised on nõuded tähistamiseks, kui sooviks piirata kinnistu ja eratee kasutamise võõrastele?25.03.2013

Millised seaduslikud nõuded ja kohustused on kinnistu piiramise tähistamisel hajaasustatud alal? 12ha maaala, mida läbib välja kruntimata ajalooliselt väljakujunenud juurdepääsutee. Teeseaduse §2 kohaselt on tee igasugune sõidukitega või jalgsi liiklemiseks mõeldud rajatis. Pinnasetee on seega eratee teeseaduse § 5 2 tähenduses. Ei ole soov piirata viimase kinnistu omanike juurdepääsu koju saamiseks, vaid võõraid. (Videovalve, liiklusmärgid, piirded).

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Küsimuses on vastus olemas. Kui tegemist on erateega, siis võib maatüki omanik selle kasutamist piirata. Selle peate ise välja mõtlema, mis antud olukorras mõistlik oleks. Tavaliselt pannakse sellistel puhkudel sissesõitu keelav liiklusmärk koos mööndusega, et valdaja loal võib märgi alt siiski läbi sõita.
 

Küsimus: Kas hoone laiendamiseks on vajalik kõigi kaasomanike nõusolek?20.03.2013

Tegemist kinnisasjaga, registris ühepereelamu, kaasomand. Määratud notariaalne kasutuskord. Tegelikult on kolm korterit. Üks kaasomanik soovib muuta sihtotstarvet ja ehitada garaažist elutoa.
Teine kaasomanik soovib pikendada maja katust garaaži suunas ja seega suurendada oma elamispinda. Lisaks soovib ülejäänud garaaži katusele rajada terrassi, mis oleks tema ainukasutuses.
Kas nendeks toiminguteks on tarvis kolmanda kaasomaniku nõusolekut?
vastust ootama jäädes

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Selliste tööde teostamiseks on teil vaja niikuinii ümberehitusprojekt koostada ning sellele on kindlasti vaja ka kolmanda kaasomaniku nõusolekut. Olenemata kasutuskorrast, jääb kaasomandi suurus samaks, kui te selle muutmises eraldi kokku ei lepi.
 

Küsimus: Mida pean ette võtma, kui kaasomanik on minu loata metsas raietööd ette võtnud?20.03.2013

Tere,
Kaasomandis olevas metsas tehakse raietöid ja teine omanik ei ole nendest teadlik. Seega ei ole andnud luba nendele raietöödele. Raietööde tegija ehk teine omanik ei taha saadud tulu jagada ja tahab saadud kasu hoida endale. Mida peaks ette võtma?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Selline tegevus on lubamatu. Saate kaasomaniku vastu kahjunõude esitada ja nõuda samas tema tegevuse kohest lõpetamist.
 

Küsimus: Mille alusel võib telefonioperaator keelduda mu telefonilt võrgulukku maha võtmast?20.03.2013

Ostsin kunagi iPhone'i soodustusi saamata ja ka tähtajaliste kohustusteta telefonioperaatori ees. Nüüd tahtsin vahetada operaatorit, aga selgus, et telefoni saab kasutada ainult selles konkreetses müüja võrgus. Kui palusin lukk maha võtta, siis keelduti. Põhjenduseks öeldi ebamäärane "me ei pea seda tegema". Mille alusel selline käitumine õigustatud võiks olla? Tegemist on ju mulle kuuluva asjaga. Lepingus pole kuskil kirjas, et operaatoril säilib õigus minu omandi kasutust piirata. Ja kui see pole õiguspärane käitumine, siis mida peaksin sellises olukorras vastama/millisele paragrahvile viitama?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Selline käitumine ei olegi õigustatud. Võiksite proovida sama operaatori teise kontori poole pöörduda ja loota, et terve mõistus võidab. Ma ei tea, et kusagil seaduses oleks paragrahv, mis sunniks telefonioperaatoril müüdud kaupa ümber seadistama. Võiks eeldada, et lepingus on piiranguperiood fikseeritud. Kui leping on läbi, siis peakski sellele punktile tuginema, mis võimaldab rakendada keeldu ainult teatud aja jooksul.
 

Küsimus: Mida ette võtta, kui võlg on tasutud, kuid võlausaldaja ei vabasta korterit hüpoteegist?20.03.2013

Tere,
Lugu selline. Minu onu võttis ühe naisterahva käest aastal 2003 laenu 80 000 krooni ja see naisterahvas seadis oma kasuks onu korterile hüpoteegi 90 000 krooni. Nagu ma nüüd hiljem olen teada saanud, et see 10 000 krooni pandi kulude katteks, juhuks kui laenuvõtja ei maksa laenu korrektselt tagasi. Laen on tagasi makstud lepingu järgi laenu tagastamise tähtajaks. Makse kviitung on olemas. Sellele naisterahvale on korduvalt saadetud teateid kutsega tulla notarisse hüpoteeki vabastama. Ta eirab teateid ja soovib asjaga mitte tegeleda. Varsti saab tehingust 10 aastat. Onu on surnud ja kui hakkasime pärandi asju ajama, siis tuli selline lugu välja. Oleme proovinud nüüd ka ise selle naisterahvaga kokkulepet saavutada, aga ta ei soovi sellest loost midagi kuulda. Olekski küsimus, kuidas saaksime olukorda lahendada? Kas ainus võimalus on minna kohtusse? Ja mis saab siis kui 10 aastat saab täis? Kelle jaoks siis asi aegub?

Tänud ette

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Teil ei ole muud teha kui kohtusse pöörduda, sest kinnistusraamatusse tehtud kannet saab muuta ainult puudutatud isiku nõusolekul. Kui nõusolekut ei ole, siis asendab seda kohtuotsus. Kui võlg on tasutud ja selle kohta täitmiskviitung ka olemas, siis ei ole tal põhjust hüpoteegi kustutamisest keelduda. Kui kümme aastat saab täis, siis ei juhtu mitte midagi.
 

Küsimus: Mida saab teha erastamata korteriga, kas tohib kasutada ja üürile anda?20.03.2013

Palun andke nõu mida saab teha erastamata korteriga? Korter sai kunagi ostetud, aga erastada ei saanud. Nüüd peab maksma tühjalt seisva korteri eest. Nagu aru saan, et üürile anda võib, aga kas võib seda teha tähtajatult? Mida peab tegema, et üürnikke sealt välja ei tõsteta aastate pärast? Andke nõu kelle poole selle küsimusega pöörduda?

Vastus: Taivo Saks, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Taivo Saks & Partnerid OÜ, www.tsp.ee

Erastamise aeg on ammu möödas. Kui olete ehitisregistris hoone omanik, siis võiks ehk tulla kõne alla esmalt müük läbi täitemenetluse ja seeläbi korteri kinnistamine, kuid siin on ka enne terve rida küsitavusi, mh et kui palju on majas kortereid, mis nende inimeste huvi on jne. Küsimusest ei selgu, miks ei saanud kinnistada ja milliseid makseid nüüd siis tühjalt seisva korteri eest maksma peab. Peaksite oma küsimusega juristi poole pöörduma, sest olukord on küllaltki halb.