Maksud ja raamatupidamine

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas kajastada UK-s asutatud tütarettevõtte osakapitali sissemakset emafirma bilansis?29.05.2012

Eesti firma asutas tütarettevõtte UK-s 1 naela eest. UK bilansis on osakapital (called up share capital) 1 nael. Registreeritud osakapital on 1000 naela, millest siis 1 nael on reaalselt tasutud. Kuidas peaks tütarettevõtet emafirma bilansis kajastama?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Emafirma bilansis kajastub tütarfirma finantsinvesteeringuna, mille suurus on 1 nael (eeldusel, et tütarfirmal puudub tingimusteta nõudeõigus osaniku vastu).
 

Küsimus: Kas ettevõttele tasuta kasutamiseks antud korteri välja üürimisel ettevõtte poolt kaasnevad maksud?28.05.2012

Eraisikust korteriomanik annab oma korteri ettevõttele tasuta kasutamiseks (sama eraisik on ettevõtte ainuomanik). Ettevõte teeb korterile hoolduskulusid ja samas üürib korteri välja ja saab sellest üüritulu. Kas eraisikul või ettevõttel võivad kaasneda antud tehingutega seoses maksukohustused (tulu jääb ettevõttele)? Korter on eraisikul seotud eluasemelaunuga. Tänud!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Mingeid maksusid nende tehingutega kellelegi ei kaasne.
 

Küsimus: Kuidas toimub maksude arvestus, kui Eesti ettevõte osutab teenust Norras?18.05.2012

Tere,
Plaan on Eestis registreeritud firmaga Norras teenust pakkuda. Lugesin arvukalt nende maksuametkonna ja saatkonna tekste. Kuid siiski jääb vastus ühele asjale saamata. Milliseid kulusid on võimalik näidata Norras töötades Eesti raamatupidamises nii, et kohapeal teenitud kasum ei oleks nii suur, et Norrasse peaks hakkama makse maksma. Kas ma sain õigesti aru, et seal on alul võimalik teha tööd nii, et kõik maksud laekuvad Eestis ja kas sinna saab viia tõendi selle kohta nagu Soome see on võimalik esitada. Kas oskate tuua välja veel erinevusi võrreldes Soomes töötamisega (Eesti firmaga hetkel) või on midagi, mida tasuks Norrasse minnes veel arvestada?
Tänud vastamast

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Iga firma kajastab oma raamatupidamises kõiki tulusid ja kulusid, sõltumata sellest, kus need on tekkinud. Norras võib Eesti firmal Norras maksustatav tulu tekkida ainult juhul, kui teenust osutatakse sealse püsiva tegevuskoha kaudu. Püsiva tegevuskoha tekkimine on reguleeritud Norra ja Eesti vahelise maksulepinguga, mis ei erine märkimisväärselt muudest Eesti maksulepingutest. Püsiva tegevuskoha tegevus, sh raamatupidamine ja maksuarvestus toimub vastavalt asukohamaa seadustele. Milliseid kulusid võib maksuresident, sh välismaise ettevõtja püsiv tegevuskoht oma tuludest maha arvata, sõltub lisaks seadusele ka kohaliku maksuhalduri praktikast. Mainitud tõend (ilmselt on mõeldud vormi A1, mis näitab, et töötaja sotsiaalkindlustuse tagab Eesti) sobib ka Norras. Mängureeglid on Euroopas üsna ühesugused.
 

Küsimus: Kuidas toimub maksustamine kui pool aega töötan Soomes ja pool aega Eestis?16.05.2012

Tere

Kavatsen võtta poole koormusega töö Soomes (Soomes registreeritud ettevõttes). Teise poole ajast töötan Eestis registreeritud ettevõttes. Olen enamuse ajast Eestis (rohkem kui 183 päeva aastas).

Kuidas toimub tulu- ja sotsiaalmaksude arvestamine kahe erinevates riikides asuva töökoha puhul? Kas toimub ka topeltmaksustamine?

Tänud!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Tulu topeltmaksustamine on välistatud Eesti ja Soome vastava lepinguga. Kui viibite Soomes alla 6 kuu, siis on tulumaksu määr 35 % palga ja soodustuste summast. Enne maksu kinnipidamist arvestatakse maha 510 eurot kuu või 17 eurot päeva kohta. Lisaks peetakse palgast kinni tööpensionimaks ja töötuskindlustusmaks (kokku 4,44 - 5,54 % brutopalgast). Enne tööle asumist tuleb hankida kohalikust maksuametist maksukaart ja anda see tööandjale. Lähemalt vt www.vero.fi.
Soomes teenitud tulu ja tasutud tulumaks näidatakse Eesti tuludeklaratsiooni tabelis 8 Soome maksuameti õiendi alusel. Kui Soomes saadud tulult Eesti tulumaksuseaduse järgi arvutatud maks on Soomes tasutud maksust suurem, siis tuleb vahe tasuda Eestis.
Erinevate sotsiaalkaitse toetuste rakendamine sõltub Soomes sealse tööandjaga sõlmitud töölepingu iseloomust. Kui leping on tähtajatu või tähtajaga vähemalt 2 aastat, loetakse teid sotsiaalkaitse mõttes Soome alaliseks elanikuks, kellel (ja teatavail tingimustel ka perekonnal) on õigus kõikidele sotsiaaltoetustele. Tasuda tuleb kõiki makseid analoogiliselt Soome kodanikega. Igal juhul tuleb end registreerida kohalikus pensioniametis (KELA). Lähemalt vt www.kela.fi.
Tööpension saab olema kõikides riikides väljateenitud pensionide summa. Tööpensionikindlustusmaksu maksab Soomes tööandja (keskmiselt 21,4 %, sh töötajalt kinnipeetav 4,3 – 5,4 %), lähemalt vt www.etk.fi.
 

Küsimus: Mille alusel arvestatakse kuupalgalisele töötajale puhkusekompensatsioon?15.05.2012

Tere!

Kas kuupalgalisele (kes saab muutumatu suurusega töötasu) töötajale arvutatakse puhkusekompensatsioon töölt lahkumise korral samadel alustel kui puhkusetasu s.t. töötajale makstakse muutumatu suurusega töötasu või tuleb lõpparve arvestada 6 kuu keskmise kalendripäeva tasu alusel?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Muutumatu suurusega töötasu maksmist jätkatakse ainult puhkuste korral. Töölepingu ülesütlemisel arvutatakse hüvitatav kasutamata põhipuhkus keskmise kalendripäevatasu alusel.
 

Küsimus: Kas osaühingul tekib kinnistu müügist käibemaksukohutus?14.05.2012

Kui osaühing (ei ole käibemaksukohuslane) müüb oü-le kuuluva kinnistu (põhivara), summa ületab 16 000 eurot. Osaühingul aktiivne äritegevus juba mitu aastat puudub. Kas antud tehing toob kaasa käibemaksu kohustuse ja millal?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Ei too. Majandustegevuses kasutusel olnud kinnisasja võõrandamine on maksuvaba.
 

Küsimus: Kui osaühing korraldab välisriigis koolituse, kas sellega kaasneb Eestis registreerimisi või muid kohustusi?09.05.2012

Tere,
Kui Eestis registreeritud osaühing korraldab mõnes teises (EL) riigis koolituse (täiendkoolitus Eestis registreerimist mitte nõudval alal, nt. IT), kas sellega kaasneb ka mingeid registreerimise (Eestis või välisriigis) või maksudega (välsiriigis) seonduvaid kohustusi?

Kuidas on lood välisriigi ettevõtte poolt makstud ühekordse loengutasuga (Eesti OÜ esitab arve)?

Tänud!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kui Eesti ettevõtja osutab välisriigis koolitusteenust välisriigi registreeritud maksukohustuslasele, siis sellega ei kaasne Eestis ega ka välisriigis mingeid maksukohustusi. Registreerimiskohustus võib tuleneda välisriigi õigusaktidest. Arvele tuleb märkida teenuse saaja käibemaksukohustuslasena registreerimise number ja käibemaksumääraks 0% ühes pöördmaksustamise viitega. Kui koolitatakse mittemaksukohustuslasi, siis peab Eesti firma registreerima end eelnevalt kohalikus maksuametis.
 

Küsimus: Kuidas arvestatakse puhkusetasu kuupalgalistel, kui palk on viimase kuue kuu jooksul muutunud?07.05.2012

Tere,

Olen kuupalgaline töötaja. Palka vähendati poolte kokkuleppel alates 1.märtsist. Puhkusel olin 28 päeva apillis. Puhkuserahasid soovisin saada tagantjärgi koos aprilli töötasuga. Apilli töötasuga aga sain täpselt oma vähendatud palga ulatuses puhkuserahasid. Raamatupidja ütleb, et kuupalgalistele on õigus maksta eelmise kuu töötasu ulatuses puhkuserahasid.
Kas mul on õigus saada puhkuserahasid oma viimase 6 kuu töötasude järgi või tõesti ainult selle ühe viimase kuu järgi?
Tänud!

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Teie puhkusetasu määramine märtsis kehtima hakanud palgamäära alusel oli ebaõige. Puhkusetasu arvutatakse viimase kuue kuu keskmise või kokkulepitud töötasu alusel. Kui kokkulepitud palk pole selle aja jooksul muutunud, siis jätkatakse selle maksmist puhkusetasuna. Kuna puhkasite aprillis 28 päeva, siis pidi puhkusetasu ilmselt olema võrdne varasema palgaga. Eelduseks on, et eelviimane tööpäev enne puhkuse algust oli enne firma palgapäeva (so päeva, mil maksti töötasu märtsi eest). Kui see tingimus pole täidetud või palk muutus ka eelneva kuue kuu jooksul (so septembrist veebruarini), siis arvutatakse puhkusetasu keskmise töötasu alusel.
 

Küsimus: Millised maksud tuleb maksta kinnistu (maa ja maja) müügil?03.05.2012

Juhul kui müüakse maja, kus püsielanikke pole. Kuidas käib sel juhul maksude maksmine riigile ja mille alusel arvestatakse maksusumma?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Kinnistu võõrandamisel maksustatakse sellest saadud kasu. Kasu on müügihinna ja soetamismaksumuse vahe, millest on maha arvatud otseselt müügiga seotud kulud. Müügihind, soetusmaksumus ja müügikulud kajastatakse tehingu tegemise aasta kohta esitatavas tuludeklaratsioonis (tabel 6.3) ja need peavad olema dokumentaalselt tõendatud. Maksumäär on 21%. Juurdemaksmisele kuuluva summa arvutab maksuhaldur ja teavitab sellest maksumaksjat. Maksuteates näidatud juurdemakse tuleb tasuda tehingule järgneva aasta 1. oktoobriks. Tulumaksuga ei maksustata tulu omandireformi käigus tagastatud maa (koos sellel asuvate ehitistega) võõrandamisest.
 

Küsimus: Kas omaniku poolt osaühingule intressivaba laenu andmisel tekib mingi maksukohustus?30.04.2012

Kas omanik (füüsiline isik) võib oma osaühingule anda intressivaba laenu (lühiajalist) ning kui ta näiteks järgmisel aastal soovib seda laenu kajastada osakapitali sissemaksena, tuleb tasuda mingi imeline nn. dividendide tulumaks?

Vastus: Vello Vallaste, PhD (majandus), MEng, MPsych, CMC, Vallaste ja Partnerid OÜ, www.vjap.ee

Laenu võib anda igaüks, laenu saamine ei tekita kunagi maksukohustust, sõltumata sellest, kes on laenuandja või milline on intress. Osakapitali on laenu arvel võimalik suurendada, käsitledes laenuandja nõudeõigusest loobumist mitterahalise sissemaksena.