Politsei

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuhu peaksin pöörduma, kuidas peaksin asja lahendama, kui inimene mind avalikult terroriseerib, solvab ja mõnitab?09.04.2018

Tere!
Kuhu peaksin pöörduma, kui kuidas peaksin asja lahendama, kui inimene mind avalikult terroriseerib, solvab ja mõnitab? Käib ukse taga ja akende all karjumas halbu sõnu jne. Kas sellise asja vastu saab teha üldse avaldust?

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere
Kui isik on Teie akna all ja karjub siis oleks mõistlik valida 112 ja kutsuda patrull välja.
Antud kirjelduses on üsna vähe infot aga võimalik, et tegevus kattub ahistava jälitamise koosseisuga, seega võite tema tegevust avalduses võimalikult detailiselt kirjeldada ja esitada avalduse lähimale jaoskonnale.
Samuti on võimalik pöörduda kohtusse ja taotleda kohtult lähenemiskeeldu.
 

Küsimus: Kui saan bussipiletita sõidu eest trahvi, kas ma ei saa aasta aega autolube teha?09.04.2018

Kui saan bussipiletita sõidu eest trahvi, kas ma ei saa aasta aega autolube teha?

Aitäh vastamast

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere
Kui see on Teie ainuke kehtiv karistus siis ei ole see takistuseks.
 

Küsimus: Kui enne lubade saamist jäin lubadeta sõidu eest vahele, kas siis igal juhul aasta lube teha ei saa?09.04.2018

Tere!
27.jaanuar sõitsin ilma lubadeta. Pidin otsust ootama kuni kuu aega. Otsuses oli kirjas, et tuleb tasuda trahv 120€ (mille tasusin paari päeva jooksul) ja polnud juttu arki eksamite aja edasilükkumisest. Sel hetkel kui vahele jäin oli mul koolis teha veel teooria eksam. Kui selle järgmisel nädalal tehtud sain panin kohe aja arki mida mul maanteameti lehekülg võimaldas. Sain ka kahel korral sõidueksamile. Viimasel korral öeldi, et ebaõnn oli. Proovisin täna panna uut aega kuid oli ees kiri, et on kehtiv karistus ja see tõttu ei ole võimalik. Seal all oli link kust sai vaadata mis karistus on. Vajutasin, kuid see ei toiminud, hooldustööd. Helistasin info numbrile ja sealt sain uue numbri kust ka midagi teada ei saanud. Tahaksin teada kas pikeneb aasta igal juhul kui isegi otsuses kirjas polnud. Kas ka autokool tuleb algusest alustada ja kas ka kogu sõudu ja teooriatunnid? On lubatud ilma otsuses märkimata lubade edasi lükkumisest siiski neid kuu aega pärast otsust edasi lükata?

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere
Antud teemat peaks käsitlema ka autokool. Isikule, kellel on kehtiv karistus LS § 201 eest, ei ole võimalik juhtimisõigust anda LS § 106 lg 1 p 3 alusel. Seda ei pea olema otsuse kirjas, tegemist on Liiklusseaduses kirjas oleva sättega, viimast käsitletakse autokoolis. Karistus muutub kehtivaks trahvi tasumise kuupäevast. Ehk siis 1 aasta pärast alates trahvi tasumisest on Teil võimalik uuesti eksamisel registreerida.
 

Küsimus: Kas politseiametnikul peab olema põhjus sõiduki peatamisel?09.04.2018

Tere.

Sooviksin teada, kas politsei peab põhjendama miks sõiduk peatati ning samuti millised oleksid tagajärjed kui ma keelduksin muudest toimingudest?

Aitäh!

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Juhi küsimisel selgitatakse ka peatamise põhjust. Toimingutest keeldumise tagajärgi selgitatakse samuti enne toimingu läbiviimist või kui neid selgitada palutakse.
 

Küsimus: Kas 13-aastane võib juhtida rollerit (kuni 15kw) kergliiklusteel või jalakäia teel ja külavaheteel?09.04.2018

Tere
Kas 13-aastane võib juhtida rollerit (kuni 15kw) kergliiklusteel või jalakäia teel ja külavaheteel, kus jalakäija liikleb teepervel? Kas peab olema luba ja kus seda saada? Ja kas rolleril peaks olema kohustuslik kindlustus või on see vaid soovituslik?
Ette tänades

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Lühike vastus on, et ei või. 15kw mootori puhul on tegemist mopeediga (LS § 2 p 42 p 56). Vastavalt LS § 103 lg 1 p 1võib mopeedi, ehk AM-kategooria, juhtimisõiguse anda vähemalt 14 aastasele isikule. Seega võite nimetatud sõidukiga liigelda kui olete saanud 14, läbinud koolituse ja omandanud juhtimisõiguse.
 

Küsimus: Kas registrisse eksamile saab minna, kui alaealisel on karistus lubadeta sõitmise eest?09.04.2018

Tere!
Kui alaelaine sõidab autoga, siis kui suur on ette nähtud rahatrahv, kui tal on olemas luba õppesõidule teeliikluses aga kõrval ei ole juhendajat? Kas arki eksamile saab minna kui alaealisel on karistus lubadeta sõitmise eest?

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere!
Vanus ei mängi selle kaasuse puhul rolli.
§ 201. Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimine juhtimisõiguseta isiku poolt

(1) Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest vastava kategooria mootorsõiduki või trammi juhtimisõiguseta isiku poolt –
karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut või arestiga.

Ja isikule, kellel on kehtiv karistus eelnimeatud paragrahvis toodud süüteo eest, ei ole võimalik anda juhtimisõigust. Seega kuni Teie karistus on kehtiv (1 aasta trahvi tasumisest) ei ole Teil võimalik eksamiel minna.
 

Küsimus: Kas hädakaitse puhul on teleskoopnuia kasutamine lubatud?14.02.2018

Kas hädakaitse puhul, kui ründaja on füüsiliselt ohtlik mulle, on lubatud kasutada teleskoopnuia? Seadustik ütleb, et teleskoopnui on tsiviilkasutuses keelatud, aga hädakaitse puhul on reeglid laiemad.

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Ainus stsenaarium kus see seaduslik oleks, mis mulle pähe tuleb. Te näete kuidas teleskoopnuia kandmise õigusega isik muudetakse ründaja poolt vastupanuvõimetuks. Teie haarata tema nuia ning tõrjute seejärel ründe. Muudel juhtudel, kuna tegemist on tsiviilkäibes keelatud relvaga,ei või Te seda omada, seega ei saa Teil seda olla ka hädakaitse puhuks.
 

Küsimus: Mida teha, kui saan ähvarduskirju ja kardan, kas teha avaldus politseisse?14.02.2018

Tere!
Mul on mure. Ma ei tea enam ise kuidas ja mida ma peaksin tegema. Sain enda klassiõe sõbralt 5 erineva facebooki konto alt ähvarduskirju (kõikide nende kontode omanik on sama isik). Kus kirjas, et ma lõpetan surnukuuris ja saan peksa varsti jne. Eile sain jälle teada, et plaanitakse mulle kättemaksu ja, et saan peksa. Kas mul oleks mõttekam nende kirjadega pöörduda politseisse ja teha avaldus? Kuna ma tegelikult suhteliselt kardan enda elu pärast ja ei tea enam ise mida teha.

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Tegemist on olukorraga kus peaks teadma täpsemalt juhtumi tagamaid. Võtke minuga palun otse ühendust: andero.sepp@politsei.ee või kui seda ei soovi siis jah, pöörduge jaoskonda.
 

Küsimus: Kuidas teada saada korteriomaniku kontakti, kui vaja oleks luua korteriühistu?14.02.2018

Tere!
Kortermajas korterit omav isik töötab ja ilmselt ka elab Soomes ja on katkestanud igasugused sidemed. Teated ja e-kirjad kohale ei lähe ning inimene on justkui kadunud. Siinse korteriga seotud arveid ei tasu. Kuidas oleks võimalik sellisel juhul saada sellise inimese kontaktandmeid, et teda teavitada probleemidest. Nimelt on tegemist korteriühistu moodustamisega ja kõigi korteriomanike andmed ja aadressid on vajalikud. Kuidas toimida? Kas kuulutada tagaotsitavaks?

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Tagaotsitavaks teda kuulutada ei saa. Aga võite proovida eesnimi.perenimi@eesti.ee ning isikukood@eesti.ee peale e-kirja saatmist.
 

Küsimus: Kas alaealine võib omada e-sigaretti ja seda tarbida, kui on sellel nikotiinivaba vedelik?14.02.2018

Kas alaealine võib omada e-sigaretti ja seda tarbida, kui on sellel nikotiinivaba vedelik?

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Tubakaseadus § 27. Alaealisele kohaldatav keeld

(1) Alla kaheksateistaastasel isikul (edaspidi alaealine) on suitsetamine, suitsuvaba tubakatoote ja tubakatootega sarnaselt kasutatava toote tarvitamine keelatud.

Seega ei ole Teie kirjeldatud tegevus alaealisele lubatud.