Politsei

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas see on karistatav kui võõras inimene jälgib igat käiku mu tegu - millal välja lähen, mis seljas on, palju meiki on...? 10.11.2016

Tere.
Kas see on karistatav kui võõras inimene jälgib igat käiku ja tegu (millal välja lähen, mis seljas on, palju meiki on, millal tulen, kellega lähen jne) internetis kasutab juba teiste kontosi, et mind jälgida ning see kõik on kestnud juba üle aasta aga mina ei saa nii rahus elada kui keegi võõras mind jälgib ja jutust see inimene aru pole saanud.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Antud küsimuses on raske nõu anda, kuna tegelik taust vajab täpsustamist. Jah, karistusseadustikus on olemas järgnev paragrahv:
§ 137. Eraviisiline jälitustegevus
(1) Jälitustegevuseks seadusliku õiguseta isiku poolt teise isiku jälgimise eest tema kohta andmete kogumise eesmärgil –
karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.

Aga siia alla ei kuulu info, mis on lihtsasti kättesaadav ka ilma erinevad meetodeid või tehnikat kasutamata. Naaber vastasmajast näeb alati, millal lähete ja tulete, kuid ta ei pane sellega automaatselt toime jälitustegevust. Kui Teie facebookis on uued pildid Teist ja keegi selle isiku sõpradest neid talle näitab, siis ehk tuleks need sõbrad ära blokeerida, nende õigusi kontol nähtaval olevate asjade suhtes vähendada või ise sinna mitte midagi postitada, mida Te ei soovi võõrastega jagada.

Kui Te isikut teate, siis saate näiteks oma sõpradele teada anda, et nad ei jagaks Teie kohta käivat infot temaga. Kui tema tegevus häirib juba Teie igapäevaelu, on võimalik pöörduda kohtusse lähenemiskeelu rakendamiseks.
 

Küsimus: Kas on võimalik midagi teha olukorras, kus koerad on avalikus kohas lahtiselt ja koeraomanik naerab mulle näkku?10.11.2016

Kas on võimalik midagi teha olukorras, kus koerad on avalikus kohas lahtiselt ja koeraomanik naerab mulle näkku, et nad (koerad) ju ei tee midagi? Selleks ajaks kui mupo kohale jõuab on koeraomanik oma koera või koertega juba ammu lahkunud.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Antud olukorra kohta saab esitada munitsipaalpolitseisse kirjaliku avalduse. Veel parem, kui avalduse juures on ka pilt või videofail, kus on näha, millal ja millised koerad ning kus täpselt ringi jooksevad.

Ja siiski, helistada tasub ikka. On täiesti võimalik, et lähim patrull ei asu kaugel ning neil on võimalik kohe tulla ise seda juhtunut registreerima. Ning kui tundub, et need koerad kujutavad ohtu Teile või teistele inimestele, võite helistada ka 112.
 

Küsimus: Kas alaealine saab trahvi ise ära maksta või peab eestkostja ka kaasas olema?10.11.2016

Tere!
Alaealine jäi joomisega vahele, vanus 17. Võimalus on trahvi ise ära maksta minnes politsei juurde. Kas selleks peab olema ka eestkostja kaasas?

Ette tänades! :)

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Trahve tasutakse pangaülekannetega. Eestkostja osalemine antud toimingutes ei ole vajalik.
 

Küsimus: Kas ma saan ise esitada avalduse politseisse, kui mind süüdistatakse varguses, mida ma teinud ei ole?10.11.2016

tere,
Kas ma saan ise esitada avalduse politseisse, kui mind süüdistatakse varguses, mida ma teinud ei ole? Süüdistaja ise ei ole asja politseisse andnud.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Ei saa. Tegemist on seaduse mõttes laimamisega ning laimamise juhtumeid lahendab tsiviilkohus. Rohkem infot: http://www.kohus.ee/et/kohtuasjade-menetlused/tsiviilkohtumenetlus
 

Küsimus: Kas alla 16-aastane laps võib olla peol peale kella 23 kui tal on vanema nõusolek?10.11.2016

Kui toimub pidu, kus on inimesi üle ja alla 16 aasta ja ka üle 18 aasta, kas siis alla 16 aastane laps võib seal viibida kui ta alkoholi ei tarbi ning vanem/vanemad sellest teavad ja on talle loa andnud?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Lapsevanem saab anda loa mitte lapsele, vaid sellele täiskasvanud inimesele, kes lapse eest seal peol vastutab. Sel juhul on võimalik küll niimoodi ka pärast 23 peol olla.
 

Küsimus: Kas see on karistatav, kui elukaaslane tuleb töö juurde isikliku elu asju klaarima, räuskama ja last nõudma?10.11.2016

Tere!
Minu elukaaslasel käis tööjuures tema eksmees ähvardamas, sõimamas, ning enda last nõudmas (neil on kohtu poolt graafiku alusel lapsehoidmine määratud), aga kui oli aeg last hoida, siis lapse isa oli kodust ära ja ei võtnud telefoni vastu, ning hiljem päevapeale tuli last tööjuurde nõudma.
Kas selline käitumine on karistatav? Ja millised õigused on neiul oma tööaja rahuliku kulgemise eest?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kui tegemist on asutusega, siis sellisel puhul on kõige mõistlikum kutsuda kohale turvamees. Kui isik keeldub lahkumast, siis juba politsei.

Kui eksmees karjus solvanguid ja roppusi, on naisel õigus pöörduda kohtusse. Kui ta karjus ähvardusi naise elu, tervise või ka vara suhtes, siis saab naine teha politseisse kuriteoteate. Kui ta tol hetkel tunneb ka hirmu on elu pärast, siis võib alati helistada ka 112.

Tagada, et sellist asja enam kunagi ei juhuks, otseselt ei saagi. Mehega peab rääkima, et sinna töö juurde tulemine ei ole lubatud ja kutsutakse politsei, kui ta tuleb ja keeldub lahkumast. Võimalus on ka minna kohtusse ja jagada lapsehooldus selliselt, et mehel ei ole õigust oma last kas üldse näha, mis on küll väga ränk lahendus, kuid kui lastevanemate omavaheline suhtlus on võimatu ja üks kujutab teisele ohtu, siis midagi peab muutuma.
 

Küsimus: Mida teha, kui naabrid suitsetavad toas ja see imbub minu korterisse?10.11.2016

Tere! Mul on mure naabritega, kes elavad minu üleval. Naabrid on ahelsuitsetajad, üks sigaret ei jõua kustudagi kui teine põlema pannakse ja suitsu tõmmatakse toas. See suitsuhais tungib väga tugevalt minu koju ja ma lihtsalt ei suuda nii elada. Aasta alguses käisin ka ukse taga rääkimas, et see häirib mind ja suitsu hais tungib tuppa, selle peale vastati mulle, et jah nüüd on juba väljas soojem ja võime teha suitsu rõdul (tegemist on vene rahvusest 50-dates inimestega) ja nad on mõlemad kodused. Mina olen samuti oma 5-aastase lapsega kodune ja ma ei soovi, et mu laps peaks oma kodus hingama sisse tubaka haisu. Nüüd kui jälle külmaks on läinud tõmbavad nad jälle toas suitsu ja see on nii kohutav, et nutt tuleb kurku. Kuhu ma võiks pöörduda sellise murega? Kas saab midagi ette võtta? Suured tänud ette vastamast!

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kõige mõistlikum on see teema tõstatada maja ühistus ja üle vaadata reeglid selliselt, et kõikidel oleks üheskoos seal hea elada. Olgu selleks kas kokkuleppe sõlmimine suitsetajatega või maja ventilatsioonisüsteemi parandamine. Politsei saab menetleda lähtuvalt tubakaseaduse § 29 keelatud kohtadest ja seal on kirjas vaid koridor, trepikoda ja muu üldkasutatav ruum. Kui süütegu ikkagi neis kohtades toime ei panda, siis meie käed jäävad lühikeseks.
 

Küsimus: Mis summa või mitu ühikut on miinimum karistus juhilubadeta sõidu eest?12.10.2016

Mis summa või mitu ühikut on miinimum karistus juhilubadeta sõidu eest?

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Karistusseadustiku § 47 lg 1: Kohus või kohtuväline menetleja võib väärteo eest kohaldada rahatrahvi kolm kuni kolmsada trahviühikut. Trahviühik on rahatrahvi baassumma, mille suurus on 4 eurot.
 

Küsimus: Kas mina vastutan, kui rendin maja välja ja sinna tulevad alaealised, kes tarbivad alkoholi?04.10.2016

Kui olen ise täisealine ning rendin maja (u 24 tunniks) ning sinna tulnud alaealised tarbivad alkoholi, kas siis mina vastutan nende eest ning kas mina võin selle eest trahvi saada?

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Vastaksin Teie küsimusele küsimusega. Kui Teie juurde tuleb seltskond alaealisi kes soovivad Teie maja rentida, et seal kanepit kasvatama asuda. Kas ka siis oleks Teie ainus mure, et ega Teid selle eest karistada saa? Olukorras kus Teil on ette teada, et alaealised kavatsevad Teie renditavat maja kasutada õigusrikkumise toimepanemiseks võiksite pigem keelduda rendile andmisest.
 

Küsimus: Kas seletuskiri on kohustuslik, kui jäin alaealisena joobes olekus vahele?04.10.2016

Tere!
Jäin alaealisena joobes vahele. Kirjutati protokoll, aga promilli ei kirjutatud sinna ning öeldi, et 15 päeva jooksul pean kirjutama seletuskirja. Politsei ütles, et hea kirja puhul võidakse karistust leevendada aga samas, mis nii hull ikka võib juhtuda, 40 eurot maksimaalne trahv. Seega küsimus, kas see on kohustuslik?

Vastus: Andero Sepp, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee