Dieet ja treening

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas alustada kaalulangetamist ja kust leida tervislike toitude retsepte?21.01.2014

Tere!
Olen 20.a., 163 cm pikk ja kaalun 81 kg. Oma kaaluga maadlen juba ca 10 aastat, kunagi kui 12-13 olin, oli mul ka vereõhuga probleeme, see oli liiga kõrge, käisin arstil siis määrati dieet, millega võtsin alla 55 kg peale (enne dieeti olin jõudnud 64 kg). 4 aastaga olen võtnud 20 kg juurde, väga suuri muutusi pole toitumises olnud.
Nüüd ei oska end kuidagi käsile võtta, töötan toitlustuses (rämpstoit), üsna raske on loobuda sellest :D või üldse headest asjades.
Mulle maitseb ka väga tervislikum toit, olen otsinud netist retsepte aga ei leia. Ma tean, mis on tervislik toitumine jne aga retseptidest jääb puudu, mulle ei meeldi üksluine toitumine köögiviljad ja liha näiteks, mõtlen kindlat toitu nagu näiteks ühepajatoit, supp jne.
Oskate ehk nõu anda, kust saaks retsepte või kuidas alustada kaalulangetamist?
Ette tänades

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere! Nelja aastaga 20 kilo kaalutõusu on väga palju ja sellega on ilmselgelt vaja tegeleda. Kaalust allavõtmiseks paraku ei pruugi üksikutest retseptidest abi olla. Selleks, et kaal alaneks, on vaja jälgida kogu päevast söömist, toidu kvaliteeti, söömise sagedust, füüsilist aktiivsust jne.
Soovitan teile figuurisõprade programmi ja näidismenüüsid, mis on koos retseptidega! Retseptid on koostatud lihtsatest igapäevastest toiduainetest. Seda on võimalik teha internetis või valida sobiv grupp. Programm aitab hoida toidust saadava päevase energia piirides, mis kindlustab kaalu alanemise. Figuurisõprade programm ei sea keelu alla ühtegi toidugruppi ja annab võimaluse teha valikuid vastavalt oma maitsele.
Tutvu võimalustega www.figuurisobrad.ee
Tulemus on garanteeritud! Palju edu!
 

Küsimus: Mida süüa igapäevaselt, et saada täis foolhappe norm algusjärgus raseduse ajal?18.01.2014

Tere!
Mida süüa igapäevaselt, et saada täis foolhappe norm raseduse (rasedus algusjärgus) ajal? Üldiselt olen ma alati igapäevaselt söönud päevalilleseemneid ja puuvilju (minu teada peaks nendes olema foolhapet. Teen tavaliselt endale smuutit või puuviljasalatit. Puuvili, mida tavaliselt kasutan, on banaan, õun/pirn/kiivi. Tihti lisan ka marju, nt jõhvikas/astelpaju/mustsõstar oleneb mis parasjagu kodus olemas on. Peterselli ja rohelist salatit tarbin ma nädalas mõned korrad. Mis lihtsaid soovitusi oskate veel anda, et saaksin foohappet. Või peaks ikkagi tabletina lisa võtma?

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere.
Te sööte väga õigesti. Roheline salat on hästi oluline. Sellesse sobivad peale peterselli ja lehtsalati ka beebispinat, kergelt aurutatud brokoliõisikud, roheline spargel, lillkapsa õisikud. Foolhapet saab veel ubadest, hernest, läätsedest. Kaunviljad võiks olla menüüs paaril korral nädalas. Üle nädala on soovitav teha maksarooga, millest saab nii rauda kui ka foolhapet. Loomulikult vahetage menüüsse sobivaid aedvilju ja kõike ei ole ju vaja ühekorraga süüa! Arvan, et sellise toitumise korral ei ole vaja tabletilisa. Heade soovidega Mai Maser.
 

Küsimus: Kas kreatiini tarvitamine pikemas perspektiivis ka kuidagi tervisele kahjulikult võib mõjuda?27.11.2013

Tere
Pärast aastast jõusaali külastamist hakkasin kasutama kreatiini kapsleid. Tootja poolt etteantud annused 2 tk 2 x päevas nii treening- kui ka vabadel päevadel. Tundub, et mõjuvad, kuna jõudu on nagu rohkem. Kuid küsimus oleks selline, et kas kreatiini tarvitamine pikemas perspektiivis ka kuidagi tervisele kahjulikult võib mõjuda?
Muid massi ega jõujooke ei tarbi. Üritan lihasmassi toitumisega saavutada. Kuna kreatiini puhul oligi ka kirjas, et on mõeldud eelkõige loomulikul viisil lihasmassi suurendajatele.
Lugupidamisega

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Tere
Avaldan oma isiklikku arvamust. Ei ole üldse toidulisandite pooldaja ja arvan, et pikaajaline kasutamine ei ole näidustatud. Loomulikult selle toote tootja ja tarnija on huvitatud, et inimesed oleks selle toidulisandi nõelal. Vaevalt, et on tõenduspõhiseid erapooletuid uuringuid, mis tõestaksid, et see toode on ohutu. Püüdke ikka õige toitumisega saavutada häid tulemusi.
Teile edu soovides,
Adik Levin
 

Küsimus: Kas tohib igapäevaselt joogivee asemel tarvitada gaseeritud- ja mineraalvett?11.11.2013

Tere! Kas tohib igapäevaselt joogivee asemel tarvitada gaseeritud- ja mineraalvett?

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Parem on kasutada mineraalvett, mitte gaseeritud. Tallinnas on joogivee kraanis arvatavasti ka kvaliteetne joogivesi.
Lugupidamisega,
Adik Levin
 

Küsimus: Kas keha on võimeline vitamiinijoogi lahusest midagi omastama ning mis on negatiivsed mõjud?06.11.2013

Tere!
Mul on küsimus toidupoodides müüdavate vitamiini- joogitablettide kohta, mis lahustuvad vees (multivitamiin, C-vitamiin jne).

Kas keha on võimeline lahusest midagi omastama ning mis on negatiivsed mõjud?
Parimat soovides!

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Tere
Raske küsimus. Farmaatsia ja toiduainete tööstus kindlasti kiidab oma toodangut. Minu isiklik arvamus on, et väga vähesel määral meie organism omastab neid aineid. Loomulikult minu poolt välja öeldud ei pruugi olla viimane tõde!
Lugupidamise ja austusega,
Adik Levin
 

Küsimus: Kuidas lahti saada kõhu ümber kasvanud voltidest?19.09.2013

Olen 17-aastane tütarlaps ning probleemiks on kõhu ümber kasvanud voldid ning alapepu peal on juba 15-aastasest saadik rebendid. Mis ma ette pean võtma, et nendest lahti saada, toitun väga korralikult, liigun palju ringi. See probleem rikkus mu suved üldiselt ära, kuna ei julgenud lühikeste pükstega üldse käia. Loodan, et saate mind aidata, ma olen nii mures. Kas on vaja mingit trenni teha või siis mingi toitaine ära eemaldada nimekirjast - söön kõike. Pole isegi kahtlust, et ei tahaks midagi, kõik mis söödav, olen ära söönud, kuigi ei armast eriti seeni ega ka keedetud juurvilju.

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere! Kõhu ümber kasvanud voldid viitavad sellele, et toitumine ei ole vastavuses keha vajadustega, liigne salvestatakse rasvana. Lisaks liikumisele ja treenimisele on vaja tähelepanu pöörata söömisele - eelkõige kogustele. Keelatut pole ja ühtegi toitainet pole õige välja lülitada. Süüa tuleks enam-vähem kindlate vaheaegade tagant, umbes 3-4 tunni tagant mõõdukaid koguseid. Iga toidukorra juures võiks - peaks olema peotäis köögivilja. Hoiduda liigsest maiustamisest, juhuslikust näksimisest ja magusatest jookidest ning liikuda (treenida) võimalikult palju. Eriti pöörata tähelepanu õhtustele söömistele, sest just siis on tihti kõige suurem oht liigselt süüa. Õhtusöök olgu kerge ja mõõdukas ja mitte liiga hilja. Naharebendite tekkimine on väga individuaalne ja võib Teie puhul olla seotud liigse kehakaaluga. Kui kahtlete oma oskustes õieti ja piisavalt süüa ning sealjuures kaotada kõhuvolte, soovitan pöörduda toitumisspetsialisti poole. Kui Teie lähedal on Figuurisõprade grupp, tulge kindlasti vaatama - tutvuma. Tasuda tuleb siis kui olete otsustanud liituda, kuulata võite aga niisama. Kindlasti saate jagu voltidest ja hulgaliselt teavet kuidas edaspidi kaaluprobleeme ennetada. Edu soovides!
 

Küsimus: Kas toitumisega saaks midagi muuta, kui vererõhk kõigub kuid proovid on korras?18.09.2013

Tere,
abikaasal on umbes pool aastat vererõhk kõikunud - 152/102; 140/92; 120/90 jne
Kehakaal on 100 kg, pikkus 190 cm ja vanus 33 aastat. Perearst tegi vereanalüüsid, mis kõik olid korras (veresuhkur, kolesterool jne). Jäeti nn jälgimise alla - mis tähendab, et midagi ei tehta, ei ole tagasi kutsutud.
Kas peaks uuesti pöörduma perearstile või juba siiski mõne spetsialisti poole?
Ka abikaasa õel on probleeme vererõhuga, eriti just alumise näitajaga (liiga kõrge).
Kui palju ja mida saaks ise ära teha?

Lugupidamisega

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Kui vererõhk kõigub, siis on olemas risk kõrgvererõhktõveks. Perearsti soovitus on igati õige, kuid täpsustamist vajab kontrollimise sagedus. Mingit konkreetset ennetavat ravimit ei ole olemas. Tõsiselt tuleb aga võtta üldiseid tervisliku eluviisi soovitusi, milledeks on piisav uni, stressi vältimine, liikumine, tervislik toitumine. See eeldab päevakava läbimõtlemist, lõõgastavate liikumisvõimaluste sisseseadmist (nt ujumine, pallimäng, rattasõit, talvel suusatamine jne.) ja oskust pingete korral leida hobisid jm. Toidu osas tuleks olla ka regulaarsusest kinnipidaja, rasvast ja magusat piirata ning umbes 10 % kehakaalu vähendada. Soola kogust hoidke 5 g piires, vajalik on suitsutatud ja soolatud toodete vältimine. Eriarsti sellise kirjelduse juures praegu pole vaja.
Lugupidamisega Mai Maser
 

Küsimus: Kuidas edasi kaalu langetada, kui sain 25 kilo alla, kuid nüüd oleks nagu surnud punktis, kaal enam ei vähene?10.09.2013

Tere!
Olen 2 aasta jooksul kaalust alla saanud 25 kg. Lasin koostada spetsiaalse toitumiskava ja see tõega toimis hästi. Praegu olen aga juba aasta aega enam-vähem samas kaalus ja kaal enam ei taha kuidagi väheneda. Oleks vaja veel vähemalt 10 kg alla võtta. Momendil kaalun oma 168 cm pikkuse juures 94 kg. Hommikul jalutan koeraga ja õhtul teen tunnikese kepikõndi aga kaal ei lange. Vett joon 1,5 l lisaks teele ja kohvile. Olen nõu pidanud ka oma isikliku konsultandiga aga olen nagu kännu taha kinni jäänud ja edasi ei saa. Võib-olla on Teil mingi hea nipp pakkuda, et asi hakkaks jälle toimima?
Lugupidamisega,

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere! Nagu Teie kirjast selgub, olete kaalu langetanud väga pikka aega. Paraku ei selgu, mida sisaldas spetsiaalne toitumiskava. See, mis toimis alguses ei pruugi praegu enam töötada. Kui sööte endiselt toitumiskava järgi, siis kas arvestate seda, et olete maha võtnud ja Teie energiakulutus põhiainevahetusele on väiksem - seega mahavõtmiseks peab saama toidust vähem energiat kui varem. Kontrollige üle oma toiduportsjonid. Hea on vahetada toiduaineid - tihti kiputakse sööma ühtesid ja samu toiduaineid pikema aja jooksul. Kas ja kuidas on tagatud toitumise mitmekülgsus? Keha vajab kõiki toitaineid, ka kaalu alandades. Liikumisega on sama lugu - kui olete pikemat aega sama koormusega treeninud, siis keha harjub koormusega ning sellest enam ei piisa kaalu langetamiskes. Teil oleks vaja kas koormust tõsta või siis vahetada liikumisviisi ja teha erinevaid alasid - kepikõnd, rattasõit, ujumine jne sõltuvalt võimalustest. Võib proovida intervalltreeninguid, kus suured koormused vahelduvad kergetega. Hea on selles osas konsulteerida treeneriga.
Kui Teil on võimalus, soovitan pöörduda figuurisõprade gruppi, kus saate mentoriga konsulteerida ja koos otsustada edasise tegutsemise osas tulemuste saavutamiseks.
 

Küsimus: Kelle poole pöörduda 8-aastase tüdruku kehakaalumurega?10.08.2013

Tere.
8-aastase tütarlapse kaal on 64 kg pikkus umbes 145 cm. Oleme püüdnud ise hakkama saada, kuid asi läheb aina hullemaks. Sooviksin teada kuhu pöörduda, et teha vajalikud proovid ja saada juhtnööre sh. nädalamenüü näiteks. Kõik pakutavad asutused tegelevad täiskasvanutega.

Ette tänades,
mures lapsevanem

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Tere,
Saan Teie murest aru. Soovitaksin proovida siiski abi saada oma perearstilt või laste endokrinoloogilt ja gastroenteroloogilt. Kuna mina ei esinda firmat, kes tegeleb nende probleemidega, siis ei ole mul eetiline reklaamida mingisugust erafirmat.

Teile edu soovides,
Dr. Adik Levin
 

Küsimus: Kas kõhunääre pankreas hakkab insuliini eraldama kohe, kui me keelega magusat tunneme?10.08.2013

Tere,
Palun öelge, kas kõhunääre pankreas hakkab insuliini eraldama kohe, kui me keelega magusat tunneme või on ajendiks midagi enamat?
Küsimus puudutab saadaolevaid stevialehest valmistatud tablette ja vedelikku ehk nn suhkruasendajaid.
Tänades

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Kõhunääre hakkab insuliini eritama siis, kui veresuhkru tase on suurenenud. Selleks aga peab olema süsivesikuid sisaldav toit imendunud. Stevia mõjutab maitsemeelt ja ei suurenda veresuhkrut. Kuna ta ka ei anna kaloreid, siis sobib hästi maiasmokkadele.

Lugupidamisega,
Mai Maser