Dieet ja treening

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas oleks õige toituda, et veel mõni kilo alla võtta ja kust oleks võimalik leida näidismenüüsid?31.05.2012

Tere!
Olen 49-aastane 162/58. Tegelen mõõdukalt spordiga -rattasõit, kõndimine. Poleks paha mõned kilod veel maha võtta. Minu teada võiksin tarbida päevas 1700 kalorit (umbes nii üritangi). Kuidas oleks õige toituda, et poleks pidevat näljatunnet? Kas kuskilt oleks võimalik leida näidismenüüsid?
Kena kevadet!

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Kui soovite mõne kilo maha võtta, siis on vaja saada toidust vähem energiat kui kulutate. Teie vanusele, kehakaalule ja pikkusele vastavalt on põhiainevahetuseks vajalik energiahulk ligikaudu 1300 kcal, lisaks päevasest füüsilisest aktiivsusest tulenev lisaenergiavajadus. Kui tegelete spordiga iga päev 1 tunni, siis on aktiivsusest sõltuv lisaenergiavajadus umbes 600 kcal. Mahavõtmiseks on vaja tekitada energiadefitsiit umbes 500 - 600 kcal, seega oleks hea kui hoiate toidust saadava energia umbes 1400 kcal piires (vähem pole ka soovitav). Näidismenüüd sellise energiahulga saamiseks leiate Figuurisõprade kodulehelt www.figuurisobrad.ee, valides Lost menüü, neljaks nädalaks. Selle hind on 1,98 EUR ja kasutus on internetipõhine. Menüü järgi toitudes ei tunne Te nälga ja see kindlustab vajalike toitainete saamise. Loodetavasti saate sellelt lehelt hea ülevaate oma toitumise reguleerimiseks nii, et vabaneda mõnest liigsest kilost.
Palju edu ja ilusat suve!
 

Küsimus: Mida teen toitumise ja treeningute osas valesti, et kehakaal langema ei hakka?09.05.2012

Tere,
Olen 36a, kaalun 69 kg ja pikkus 162 cm. Olen ilmselgelt ülekaaluline. 4 kuud tagasi oli sünnitus, rinnaga ei saa kahjuks toita, trenni olen teinud praeguseks 1 kuu - sörkjooks 40 min 2-3 korda nädalas, vahel ka rohkem. Söön tatart, riisi, kartuleid, väldin pastatooteid ja nisutooteid, täielikult olen loobunud magusast, vahel harva joon siidrit (2*kuu jooksul) ja kaalu on alla läinud 0,9-1 kg. Mida ma valesti teen? Olen selline pirnikujulise kehaga - puusa pealt pekki maha saada on jah raske, aga ka keskkohast ei lähe midagi maha. Peale jooksu teen veel erinevaid kõhulihaste harjutusi 15+15+15.

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Te teete kõike õigesti ja olete saavutanud tubli tulemuse! Sünnitusest on ju nii vähe aega möödas. Jätkake sama moodi. Toidu osas ei saa ülevaadet kogu menüüst ja soovitaksin köögiviljadest aeg-ajalt süüa kaunvilju (uba, läätsed, mais, herned, kikerhernes), mitte üle 150 g päevas! Kiudainerikka toiduna need kulutavad rohkem energiat, samuti kui maitseb, võiksite näiteks tšillit retseptides kasutada. Magusast - marjad on head ja annavad vähem kaloreid. Täpsemate toidusoovituste ning tagasiside saamiseks soovitan kasvõi kuu aega käia figuurisõprade rühmas, kust saab mitmekülgse toitumise kohta head nõu.

Parimate soovidega,
Mai Maser
 

Küsimus: Soovin kaalus alla võtta, miks trenn ja dieedid ei toimi?04.05.2012

Tere,
Olen juba pikemat aega üritanud kaalus alla võtta ja keha natukenegi trimmi saada. Olen proovinud dieete ja trenni teen ka, aga kõik mis asub nabast allpool on kogu aeg sama. Jalad on nagu puupakud ja tagumikust ei maksa rääkidagi.
Miks trenn ja dieedid ei toimi? Kas probleem võib olla milleski muus?
Trenni teen muidugi edasi (istuma pole jäänud) ning jälgin ka üsna karmilt, mida söön.

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Ilmselt on Teie puhul on tegemist kehatüübiga, mil keharasvad kipuvad ladestuma alakehale. Kehatüüp on ühelt poolt geneetiline, kuid teiselt poolt reguleeritav elustiiliga. Kehatüüp määrab ära ainevahetuse iseärasuse. Teie kehatüübi (Endomorf) puhul on ainevahetus aeglasem, mille tulemusel salvestab organism toiduenergiat rasvana kergemini.

Alakeha rasv allubki raskemini jõupingutustele, seepärast edu saavutamine nõuabki pikemat aega ja kannatlikkust. Kõige suurem vaenlane on dieeditamine (ühekülgne ja liiga vähekaloriline), mil aeglustub ainevahetus ja pärast dieeti rasva salvestumise võime suureneb. Süüa tuleb regulaarselt, kindlatel kellaaegadel 3,5 – 4 tunniste vahedega. Õhtueined peaksid olema süsivesikutevaesemad ja sisaldama rohkem valku ning köögivilja. Süsivesikutest sobivad kiudainerikkad, soovituslikult hommiku ja lõunasöögiks – tatar, kaerahelbed, täisteratooted, puuviljad jne. Järjepidev treenimine kiirendab ainevahetust ja põletab rasvu. Sobib rahuliku pulsiga rasvapõletustreening. Pidev õige toitumine ja igapäevane füüsiline aktiivus (elustiil) võib anda aja jooksul häid tulemusi! Edu ja jõudu!
 

Küsimus: Milliseid toite peaksin eelistama, et kehakaalu vähendada (mul on A negatiivne veregrupp)?22.04.2012

28a, naine, 171cm, 72 kg

Tere,
küsimus selline, et kas A negatiivse veregrupiga inimesele on mingid toiduained väga kahjulikud ja mingid väga kasulikud. Olen mures oma pideva kaalutõusuga, nii kui mõned päevad rohkem söön, siis kohe tulevad kilod, mis naljalt enam alla ei lähe, viimase kümne aastaga olen juurde võtnud 20 kg, mulle tundub, et see ei ole väga normaalne. Enda arust liigun piisavalt, söön päevas mitu korda suhteliselt tavalist toitu. Kui vahest püüan vähem süüa, siis 1-2 kg saan alla, aga pigem on ikkagi see, et aasta aastalt kaal aina tõuseb. Eriti koguneb rasv kõhupiirkonda, mis teeb mind üsna murelikuks. Mida ma peaksin tegema ja milliseid toite eelistama?
Tänud ette!

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Tere,
See on tore, et noor inimene tunneb muret, kuidas ennast aidata. Kõigepealt A- veregrupp ja üldse veregrupid ei anna võimalust korrigeerida oma toitumist. Veregrupi dieet ei ole teaduslikult põhjendatud. Mina võin soovitada vere immunoloogilist testimist ning seejärel saate teada, missugused toidud teile sobivad ja missugused mitte. Peale selle saate teada, mida millega koos süüa. Võin soovitada ühineda Role individuaalse toitumise programmiga. Telefon 626 4230.

Teile edu ja jõudu soovides,
Adik Levin
 

Küsimus: Kas kaerapiim võib tervisele halvasti mõjuda?22.04.2012

Tere!
Ostsin sojapoest Midzu sojapiimamasina ja teen kaerapiima, lootes, et kaerapiim mõjub tervisele väga hästi. Olen piima joonud 1 l päevas ja nüüd selgus, et veri on paksuks läinud. Arst küsis kohe, mida ma joon (arvas, et põhjus on kaerapiimas). Üldiselt joon tavalist vett ka kuskil 1,5 l päevas. Ise arvan, et joon piisavalt palju, ei tohiks olla vedeliku puudus.
Küsimus selles, kas kaerapiim mõjub tervisele kuidagi halvasti?
Naine, 66a, 158 cm, 77 kg.
Tänan!

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Kaer ja kaeratooted on kasulikud toidud. Kuid toitumine peab olema mitmekülgne ja tasakaalustatud, mis tähendab, et ka heade toitudega ei tohi liialdada. See puudutab ka pikaajalist (ei selgu tegelikult kui kaua) kaerapiima joomist. Kuna kaer on väga rikas kiudainete, aga ka mineraalainete, mikroelementide ja vitamiinide poolest, siis soovitaksin selle joogiga pidada vahet, kuulata raviarsti nõuandeid ja teha vere kordusanalüüse. Edaspidi aga piirduda 2-3 klaasiga päevas.

Lugupidamisega,
Mai Maser
 

Küsimus: Kuidas alandada kaalu umbes 10 kg?11.04.2012

Tere,
Olen 49-aastane naisterahvas, pikkusega 168 cm, kaaluga 96,1 kg.
Kehakaal muutus peale mehe surma, 9 aastat tagasi. Lihtsalt sõin ennast suureks. Olen madala vererõhuga, ühe neeruga, koos kroonilise neeruvaagna põletikuga, südamehaige koos rütmihäiretega, liigeste reumat põen alates 33-ndast eluaastast, kuu jooksul kannatan vähemalt 3 korral migreenihoogude all. Töötan väga stressirohkel töökohal, juhtida 20 inimest ning üksust, seega töötan umbes 24 tundi päevas. Kasvatan aktiivset 9-aastast noormeest.

Liigun teadlikult õhtuti mõne kilomeetri, proovin süüa tasakaalustatud toitu, kuid õhtuti on söögiisu nii piinav ja kurnav, et käin ja näksin kogu aeg, päeval ainult maitsen toitusid ja ei söö peale supi midagi.
Tänan Teid õpetliku ja toetava vastuse eest.

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Tere,
Tõepoolest saan Teie murest aru. Tunnetan, et Teil on kõrge motivatsioon ennast aidata. Kõigepealt see, et Te ei söö päeval ja näksite terve õhtu, on tõepoolest üheks põhjuseks, miks Teie ainevahetus on selline nagu ta on. Peale selle näitab sümptomite kirjeldus, et toitute valesti. Ma ei hakka lahkama kõiki probleeme ja soovitaks Teile ühineda meie individuaalse toitumise programmiga. Saate teada, missugused toidud Teile personaalselt sobivad ja missugused ei sobi üldse. Peale selle saate teada, mida millega koos süüa.
Helistage telefonil 6264230. Praegu uuendame ka oma internetilehekülge: www.role.ee

Teile edu ja tervist soovides,
Adik Levin
 

Küsimus: Kuidas toidulisandite abita kaalu langetada?10.04.2012

Tere,
Olen 43-aastane ja kaal 115 kg, pikkus 170 cm.
Peale GNLD toodete kasutamise ei ole ma oma kaalu probleemidele abi saanud - kas on ka odavamat lahendust olemas, mis ei tooks hiljem kaalu tagasi?

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere! Olen teiega ühel nõul, et toidulisanditega kaalu alandamine ei anna püsivaid tulemusi, sest ei tegele ülekaalu põhjustega, milleks on üldjuhul vale toitumine ja vähene liikumine. Õige toitumine ja mõõdukas füüsiline koormus aitavad kaalu kontrolli all hoida püsivalt. Selleks soovitan endale selgeks teha tervisliku ja tasakaalustatud toitumise põhialused ja hakata oma toitumist jälgima eesmärgiga jääda neile truuks ka edaspidi. Kui on olemas tõsine soov ja valmisolek, soovitan toitumisalaste teadmiste täiendamiseks pöörduda Figuurisõprade poole, infot saab www.figuurisobrad.ee kodulehelt. Koos mahavõtmisega kogute teadmisi toitumisest, toiduainetest, õpite tundma oma harjumuspäraseid käitumismudeleid, mis on soodustanud kaalu tõusu ja neid korrigeerima, saate ideid päeva toidusedelite koostamiseks jne. Seega ainus ja kõige odavam lahendus on muuta oma elustiili toitumise ja liikumise osas. Soovin ilusat kevadet ja julgust teha elus muutusi!
 

Küsimus: Kuidas kaalu kontrolli alla saada, kui liikumine on raskendatud?06.04.2012

Tere,
Mul on palju kirjutada. 1991. aastal võtsin ma kaalust alla ja jäin depressiooni. 1996. aastal sain invaliidsusgrupi ja siiani olen depressiooni tõttu grupil. Olen sündinud kõverate jalgadega ja ei saa joosta (põlveliigeste nihestus). Kui väljas on libe, ei lähe ma kodustki välja. Praegu olen 52-aastane. Kolm aastat tagasi saabus kliimaks ja hormoonide puuduse tõttu kaotasin tihti teadvuse ja kukun. Samal ajal hakkas vererõhk piinama. Nii, et mul ei olnud jõudu kaalu jälgida. Ma olen 156 cm pikk ja kaalun praegu 120 kg. Kõik need kolm aastat käisin nagu purjus.

Jalavalu pärast liigun vähe. Eelmine aasta kaotas mul radikuliidi pärast pool jalga tundlikusse ja mul on raske kõndida. Ma saan aru, et liigne kaal segab, aga kuidas sellest lahti saada, ma ei mõista. Liigne kaal soodustas minu haigusi ja väheliikuv elu ei aita tast lahti saada. Depressioon nõuab magamist nii öösel kui päeval. Nii sügav depressioon nõuab nagu diabeetki sagedat söömist. Praegu ma ei söö nii tihti, aga liigun ikka vähe. Tahaks kas või 20 kg alla võtta, aga kuidas? Jalgratta simulaatori kasutamine on raskendatud vererõhu pärast. Ilusa ilmaga tahaks jalgrattaga värskes õhus sõitmas käia. Aga see ei aita. Aidake mind kuidagi. Võib olla on mingi nõks istudes kaalust alla võtta?

1991. aastal ma võtsin natukene alla - ei söönud magusat ja saia. Siis jäin haigeks ja ei julge uuesti sel viisil kõhnuda. Aga sellist kaalu kanda on väga raske. 24. aprillil tuleb mul songa lõikus. Selleks ajaks tahaks 5 või kasvõi 2 kg maha võtta. Isegi ühe kilo kaupa oleks väga hea maha võtta.
Ette tänades!

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Kuna te saate vähe liikuda, siis vajate täpset toitumisjuhist. Kindlasti tuleb päevane üldkaloraaž hoida madalal, kuid toidus peavad olema kõik vajalikud toitained. Suhkrut ja saia ei ole mingil juhul vaja, süsivesikud tuleks saada kiudainerikkast toidust (nt. kliipudrud, puu- ja köögiviljad). Vaja on süüa kala, taimseid õlisid, juua vett. Teie toidusoovitusi ja menüüd aitavad teha figuurisõprade mentorid (rühmajuhid). Liikumise osas soovitan teha päeva jooksul harjutusi veepudelitega, mida saab teha ka istudes. Ikkagi täpsed juhised ja õpetused saate liikumistreeneritelt. Nad näitavad ilusasti ette kõik selle, mida on vaja. Kuid ebareaalne on kaalus maha võtta vähem kui 3 nädalaga väga palju, aga 2 kg on reaalne! Soovin Teile edu!

Lugupidamisega,
Mai Maser
 

Küsimus: Kuidas ülekaaluga toime tulla?28.03.2012

Tere,
Olen 39-aastane naine, kaalun 97 kg ja olen 170 cm pikk. Peale hormoonide tarbimist tuli juurde 19 kg. Arst ütles algul, et see kaal kaob, aga möödas on kaks aastat ja muutuseid pole toimunud. Loomulikult ma ei suuda ka enesega kokkuleppele saada toitumise osas - masendushoogude ajal söön vahetpidamata. Vahel tekivad sellised magusa isud, et käed hakkavad värisema, ei oska enam midagi peale hakata, sest igal hommikul mõtlen, et nüüd hakkan korralikuks, aga õhtu lõpeb teisiti ja siis on süümepiinad suured.
Kuna ülekaal hakkab ka tervisele (hingamine, jõuetus, liigesevalud), siis oleks soov saada spetsialisti abi, kuidas edasi toime tulla, sest soov on olla jälle normaalkaalus. Kuhu pöörduda ja kellelt abi paluda.
Tervitades

Vastus: Helle Kahro, koolitaja, Kahro Koolitus OÜ

Tere!
Ilmselt vajate nii psühholoogilist kui ka toitumisalast konsultatsiooni. Söömahooge aitavad kontrolli all hoida ka teatud toidulisandid, mis vähendavad oluliselt ka magusaisu. Kui soovite lähemalt teada, võtke ühendust.

Lugupidamisega,
Helle
 

Küsimus: Kuidas hakata õigesti kaalu langetama 11-aastasel noorukil?28.03.2012

Sooviksin saada informatsiooni, kuidas hakata 11.a. noorukil õigesti kaalu langetama. Kui hakkas väike ülekaalulisus tekkima, siis 3 aastat tagasi sai arsti juures käidud. Tehti kõik proovid - kilpnääre, suhkruhaigus (lähisugulastel esinevad). Soovitati rohkem liikuda, kuigi ta oli juba üsna liikuv - käis hiphopis ja toitus tervislikult.

Kaks aastat tagasi hakkas rasv ladestuma kõhule, hiljem seljale ja nüüd ka käsivartele ja jalgadele. Viimased pool aastat ei taha ta enam liikuda, meelita ja räägi, aga mingi stiimul ei mõju. Teiste inimeste ütlemised on mõjunud vist juba stressi tekitavalt. Hakkab juba seda teemat vältima. Olin ise ka lapsena paks, kasvasin varem välja kui teised eakaaslased. Kuuendas klassis olin kõige lühem ja endal ei ole ülekaalu rohkem olnud. Tüdruk kasvab ka varem välja.

Kuidas hakata õigesti liikuma ja toituma, et kehakaalu natukenegi langetama hakata. Kasv on 157 cm ja kaal 66 kg. Olen saadetest kuuland, et liiga ülekaaluline laps ei tohiks liikuda, peaks hoopis võimlema jne. Vastakaid arvamusi on seinast seina. Kuidas toimida õigesti?

Ette tänades ja soovitusi oodates,
lapsevanem

Vastus: Helle Kahro, koolitaja, Kahro Koolitus OÜ

Tere,
Soovitan teil aeg kinni panna toitumisnõustaja juurde. Nende kontaktid leiate aadressilt: http://www.toitumisteraapia.ee/

Lugupidamisega,
Helle