Dieet ja treening

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas linaseemnekeedust on gastriidi ravis mõtekas kasutada?05.02.2013

Tere,
Küsin veelkord linaseemnetõmmise kohta, kuna olen peale omeprazoli-kuuri lõpetamist endiselt hädas ägeda gastriidiga. Olen palju lugenud ja uurinud, kuid endiselt jääb selle valmistamine selgusetuks. Kuna toidan ka 8-kuust last rinnaga, on see minu jaoks eriti oluline. Kas linaseemnekeedust valmistades peaks peale 10-minutilist keetmist siiski SEEMNED VÄLJA KURNAMA ja uuesti läbi keetma (nagu on mõnel pool soovitatud) või piisab 1 keetmisest. Olen mõlemad variandid läbi proovinud, kuid teisel keetmisel ei jää limast eriti midagi alles. Samas tahaksin olla veendunud, et sinihape on sellest vedelikust kadunud, mida pikalt ja igapäevaselt tarvitama plaaniksin hakata.

Või ei ole keedus gastriidi ravis Teie arvates mõtekas? Palun abi.

Lugupidamisega
N, 27, 161, 50.

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Linaseemnekeedise valmistamiseks üheks päevaks piisab 2 spl linaseemnetest. Laske neil seista külma vee all vähemalt 2 tundi. Seejärel loputage sõelal leige veega üle. Ajage klaas vett keema ja asetage pestud seemned keedunõusse, keetke 10 minutit. Jahutage ära ning siis valage sõelale ning kurnake vedelik välja. Seemnekestad jäävad sõelale, need visake ära ja jooge ainult saadud sültjat vedelikku hommikul enne sööki mõned lonksud.
Kaks korda ei ole vaja keeta. Vajadusel võite seda jooki juua veidi mitme söögikorra eel.
Kuid kogu gastriidi ravi küsimustes hoidke ikka kontakti perearstiga, sest vaja on tagasisidet haiguse kulu kohta. Siis oskab ta ravi kõige paremini korraldada.

Lugupidamisega,
Mai Maser
 

Küsimus: Kuidas koduste ja lihtsate viisidega kaalu kontrolli all hoida?05.02.2013

Tere.
Olen 45-aastane naine, kaalun 62 kg ja pikkus 166, kaal ei lange, vaid aina tõuseb, lisaks sellele võtan osteoporoosi ravimeid, menopausi eelne seisund algas juba enne 40-ndat eluaastat, siis hakkaski kaal ka tõusma, arst mul dieeti eriti pidada ei luba, kuna niigi on luude hõrenemine, hiljuti kaotasin ka oma töökoha, nii et liikumist ka suurt pole, trennis käimise võimalus ka puudub, kuna elan maal ja pole meil siin selliseid võimalusi. Lisaks sellele puudub ka sissetulek, ainult töötu abiraha. Seega jäävad tasulised trennid ja abid minu jaoks ära. Söögiisu on ka hea, vahest muidugi meeletu magusa isu ka, seda suudan ikka ohjeldada, aga mitte alati. Minu trenniks on ainult kodune majapidamine, puude tuppa kandmine jne, käin ikka muidugi kõndimas ka, aga sellest pole abi. Ehk oskate mullegi midagi tõhusat soovitada, et mida süüa ja kui palju süüa, putru ma kohe üldse ei taha. Päikest teile ja jään teie vastust ootama.

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Te kirjeldate suurepäraselt kõiki tegureid, mis soodustavad ülekaalu teket. Proovime nendest ükshaaval jagu saada.
1. Ääretult oluline on ka koduse elukorralduse juures teha kindel kellaajaline päevakava, kuhu kuulub 3 söögikorda, lisaks 1 vahepala. Regulaarne söömine, vähe korraga, aitab magusaisust ka lahti saada.
2. Odav sportimine on igapäevane hoogne kepikõnd, mida võiks olla isegi 2 korda päevas! Ajaliselt peaks olema 45 min või 1 tund korraga - alguses lühem aeg, tasahaaval pikendage aega. Liikumine kiirendab vereringlust ja ainevahetust ning kulutab rasva.
3. Osteoporoos ei takista teil päevast toidu kaloraaži vähendada. Piima ja piimatooteid ei tohi ära jätta, kuid piisab kahest ühikust, mille all ma mõtlen - kas 1 klaasi petti ja 100 g lahjat kodujuustu või mingi teine variant (n. maitsestamata jogurt ja määrdejuust jne). Kuid köögivili iga päev ja kala 2-3 korda nädalas peaksid olema menüüs.
4. Puder, kliipudrud on head, lahjad ja hästi kõhtu täitvad. Kui aga need kuidagi ei sobi, siis kanamuna, sepik, täisteraleib koos punapeedi-küüslaugusalatiga või mingid teised köögiviljasalatid sobiksid.
Täpsemaid toiduvalikuid leiate raamatust "Kaalul on ülekilod. Nõuanded ja edulood neile, kel aastaid üle 40". Selles on ka rohkesti retsepte, mis just teile sobivad. Raamatut saate raamatukogust laenutada.
Soovin teile järjekindlust, siis olete ka edukas.

Lugupidamisega,
Mai Maser
 

Küsimus: Kas toidulisandis (Raspberry Ketone Forte) sisalduv hormoon (adiponectin) võib organismi loomulikku ainevahetust häirima hakata, kui selle kasutamine lõpetatakse?17.01.2013

Tere,
Praegu reklaamitakse internetis jõudsalt toidulisandit Raspberry Ketone Forte, http://www.raspberryketonesforte.com/ee/, mis põletavat kõige tõhusamalt kõhurasvu. Sellega seoses tekkis küsimus, kas selles tootes leiduv hormoon (adiponectin) võib organismi loomulikku rasvade ainevahetust häirima hakata, kui selle kasutamine lõpetatakse?

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Toidulisandite kasutamise probleem on väga tõsine probleem. Tihti firmad, kes tarnivaid toidulisandeid, soovitavad kasutada neid kui ravimeid. Probleem on aga selles, et ravimite kasutamisele eelnevad väga tõsised uuringud ja seejärel vaadatakse selle ravimi kasutamist üle iga riigi Ravimiametite poolt. Toidulisand on aga toit ja neid ei kontrollita nii nagu ravimeid. Loomulikult firma, kes toodab toidulisandeid, reklaamib seda kui väga efektiivset. Nende info on alati positiivne. Kuna puuduvad erapooletud uuringud selle toidulisandi kohta, siis mitte keegi maailmas ei saa anda vastust Teie küsimusele. Selleks aga, et uurida erapooletult toidulisandi koostist ja mõju, on vaja laboratooriumit ja suurt investeeringut.
Omalt poolt ütleks, et toidulisandite võidukäik on globaliseeruva maailma turumajanduse produkt. Tähtsam on kasutada mitte toidulisandeid aga õigesti toituda ja liikuda.
Teile edu ja head tervist soovides,
Dr. Adik Levin
 

Küsimus: Kas täiskõhutunne ja seedeprobleemid võivad olla tingitud liigsest happelisusest või hoopis närvidest?11.12.2012

Tere,
Mul on juba 2 nädalat olnud selline täiskõhutunne (nagu hapet toodaks) ja ka wc-s käimine on valuline (teise häda korral). Joon mahlasin ja toitun nüüd suhteliselt vähe - enamasi söön suppi, kuid iga nädal ikka tahkemat toitu ka.
Vanus 42, kaal 75 kg, pikkusus 170 cm. Varem pole seedimisega kurtmist olnud.
Kas need kirjeldatud probleemid võivad olla tingitud närvidest (depressioon) või on mul lihtsalt happelisusega probleem?
Aitäh vastuse eest!

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Teie terviseprobleemile on raske interneti teel vastust anda. Võimalusi on palju. Pöörduge perearsti poole ja koos leiate kindlasti lahenduse. Võimalikud on toidu ja toitumisega seonduvad küsimused, kasvõi väljenduma hakanud piimasuhkrutalumatus. Kõik see aga vajab täpsemat anamneesi ja jälgimist, vajadusel analüüside tegemist.

Parimate soovidega,
Mai Maser
 

Küsimus: Kas ilma keetmata linaseemned sisaldavad tõesti sinihapet?11.12.2012

Olen tarvitanud purustatud linaseemneid pea igapäevaselt ühe teelusikatäie, näiteks jogurtis vmt. Juhtusin lugema ajakirja "Tiiu", kus Selma Teesalu ütleb, et neid ei tohi ilma 10 min keetmata kasutada, kuna nad eraldavad mingit sinihapet ja see on kahjulik. See hirmutas päris ära. Samas on ju ka poetoodetel vähesel määral keetmata kujul linaseemneid lisatud. Kas oluline on kogus? Kuidas siis ikkagi võib neid linaseemneid kasutada, mida on ju peetud kasulikuks mitmete väärtuste poolest?

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere.
Linaseemned sisaldavad rohkesti limaainet linamariini. See vabastab soolestikus seedimisel sinihapet. Sellepärast tooreid seemneid ei või toiduks kasutada. Umbes 10-minutilise keetmise jooksul toksilisus kaob. Sellepärast on soovitav valmistada supilusikatäiest linaseemnetest klaasis kuumas vees tõmmis 10 min keetmisega. Seejärel lasta seista 6-8 tundi ja siis hakata tarvitama - võtta sisse 1-2 supilusikatäit korraga.
Kui linaseemneid on kasutatud toidulisandites, siis on märgitud juurde ööpäevane annus.

Lugupidamisega,
Mai Maser
 

Küsimus: Mida arvata Herbalife`i toitumisprogrammist?11.12.2012

Avalikus kohas (kaubanduskeskuses) mõõtis keegi meesterahvas südame rasva. Normaalne pidi olema 3-4 %, minul oli üle 10 %. Siis kutsuti mind Herbalife`i klubisse, kus korra ka käisin. Seal selgitati, et tähtsaim toidukord on hommikusöök, mida saab tasu eest kohapeal (klubis) ja mis koosneb puhtast aaloejoogist, taimejoogist nimega Thermojetics ja valgu-vitamiini-mineraalikokteilist Formula. Peaaegu kõik kohalolijad tõid näiteid, kuidas on paranenud veresuhkur, kolesterool, langenud kehakaal, leevendunud valud jne.
Igaks juhuks tahaks enne klubiga liitumist Teie arvamust, kas selline hommikusöögimenüü sobib igaühele või on sellele ka vastunäidustusi.
Vastuse eest ette tänades!

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Herbalife programm on tuntud äriprojekt. Huvitav, et kaubanduskeskus lubas seda reklaamida oma ruumides. Ei ole eetiline kommenteerida seda, mida ise ei ole läbinud. Minu isiklik seisukoht on see, et tuleb kaugemale hoida igasugustest toidulisanditest, kuna meie ei tea nende koosseisu ja kuidas ta mõjutab meie organismi ainevahetust. Alati on õigem pöörduda looduse poole ja kasutada mahetoitu spetsialisti kaasabi.

Teile edu ja jõudu soovides,
Dr. Adik Levin
 

Küsimus: Kehakaal ei lange, mida peaksin muutma?15.09.2012

Tere,
Olen üsna noores eas, alla 15 aasta vana. Olen 161 cm, kuid kehakaalu ma öelda ei soovi. Ma ei saa aru, miks minu kaal ei lange. Käin hetkel peaaegu iga päev jooksmas ja kui kooli kõrvalt aega on, hakkan varsti ka lasketiirus käima. Kirjutan ka oma toitumisest, et saaksite öelda, mida ma muutma peaksin. Hommikuti enne kooli ma eriti ei söö, kuna mul tekib väga kahtlane iivelduse tunne, nii et jätan söömata. Koolis lõuna ajal ka alati ei söö. Tean, et toidu kallal vinguda ei tohiks, aga lihtsalt nagu pole isugi koolis. Ja kui koju tulen, siis ma söön ja söön isegi rohkem kui vaja ning lisaks veel õhtul kui ema ja isa süüa teevad...
Kas ma peaks midagi muutma? Joon ka limonaade ja söön magusat. Olen mõelnud need ära jätta, kas siis peaks ka hakkama kaal langema?
Palun andke nõu, mida ma peaksin muutma. Sooviksin võtta alla kindlasti 20 kilo, ehk oskate aitata.
Tänud

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Söömise osas on võrdselt tähtsad kaks asja: kuidas ma söön ja mida söön. Teil on oluline need mõlemad asjad nn. korda teha, siis hakkab kehakaal ka kohe langema.
Kuidas süüa: toidukordi peab olema 4-5 ja igal korral sobiv toiduvalik. Korraga süüa vähe, muidu näljatunne viib õhtusele ülesöömisele. Väga oluline on just hommikune söömine!!!
Mida süüa: palun vaadake toitumise soovitusi aadressil: www.toitumine.ee
Need tuleks põhjalikult läbi mõelda ja endale selgeks teha iga toidugrupi osas.
Kui on raskusi, soovitan leida endale sobiv figuurisõprade rühm, seal mentor juhatab koos vajalike menüüsoovitustega ja aitab startida. Kindlasti saate hakkama, aga esialgu on vaja abi ja ühtlasi saada tagasisidet. Kord nädalas vajaksite nõustamist seniks kuni olete toitumisharjumusi suutnud muuta.

Parimate soovidega,
Mai Maser
 

Küsimus: Kuidas saaksin kodus oma ph-taset mõõta?04.08.2012

Tere!
Avastasin ph-toitumise. Loen praegu Robert O. Youngi raamatut "ph IME". Olen seda alati teadnud, et parim toit on kõik värske, kuid nüüd tekitab küsimusi see, et Young soovitab magusaid puuvilju mitte liiga palju tarvitada. Kas see ikka on õige? Kahtlen selles. Suhkur, mida saame magusast puuviljast, ei ole ometi seesama mürk, mida saame valgest suhkrust!
Olen uurinud ka toortoitumist ja tean, et maailmas on väga palju inimesi, kes toituvadki põhiliselt puuviljadest, pähklitest ning on sel moel paranenud ka rasketest haigustest. Mida teie arvate?
Ja veel. Youngi raamatust lugesin, et on olemas ph-paberiribad, mille abil saab ise määrata oma ph-taset, samuti on olemas patareidel töötav elektronmõõdik. Eesti apteegid ei paista neist asjust midagi teadvat. Kust neid saada? Oleks ju huvitav oma silmaga veenduda, kuidas mu toitumine otseselt vere ph-taset mõjutab.
Tänud ette vastuse eest!

Vastus: Helle Kahro, koolitaja, Kahro Koolitus OÜ

Tere!
Alustame ehk sellest, et Young ei keela suhkru söömist, vaid ütleb, et MITTE LIIGA PALJU. Ärme unusta seda, et Youngi raamatus on enamus näiteid inimestest, kes on kas raskes või väga raskes seisundis tema poole pöördunud. Tavalisele segatoitlasele tunduvad tema soovitused tõesti äärmuslikena. Mis puutub erinevatest toiduainetest saadavatele suhkrutele, siis suhkur on suhkur ja lõppkokkuvõttes tema mõju organismile liigse tarbimise korral kahjulik. Mis ei tähenda seda, et me peaksime ignoreerima, millest me selle suhkru saame. Suhkrust saab põhjalikumalt lugeda mõned aastad tagasi ilmunud raamatust "Suhkur - magus enesetapp".
Mis puutub pH testritesse, siis neid saab minult.
Helle
 

Küsimus: Kuidas saaks diabeetik ülekaalust lahti?26.07.2012

Olen naine, 32-aastane, 165 cm, kaal 136 kg. Arst avastas 4,5 kuud tagasi, et olen diabeetik (II aste) ja võtan iga päev rohte. Olen jälginud ka toitumist, aga ei midagi. Üksi on raske kaalust alla saada. Mulle oleks tuge vaja, kuidas seda teha. Ilmselt toitun ka valesti, olen täiesti abitu. Äkki saate kuidagi nõu anda ja aidata. Tänades!

Vastus: Helle Kahro, koolitaja, Kahro Koolitus OÜ

Tere!
Toitumine tuleks kindlasti üle vaadata, aga nii suure ülekaalu puhul oleks hea siiski põhjalik konsultatsioon mõne toitumisterapeudi juures. Väga hästi on II tüübi diabeetikute puhul aidanud ka aluseliste toidulisandite tarvitamine.
Helle
 

Küsimus: Kas peaksin tarbima toidulisandeid, kui mul on taas tekkinud rasedatele omased söögiisud?01.07.2012

Tere,
Olen 38a naine, 168 cm ja 65 kg. Oskate ehk öelda, kas meeletu himu süüa krohvi viitab aine või vitamiini puudujäägile organismis. Selle himu leevendamiseks krõmpsutan porgandit, redist ja keedetud peeti. Liha söön väga vähe. Viimati oli vajadus krohvi süüa 5a tagasi rasedana, lapse sünniga vajadus vaibus. Nüüd aga kestab selline olukord juba pea aasta aega ja vaibumist ei ole märgata, pigem vastupidi. Üldine enesetunne on ka halb, olen jõuetu ja kurnatud. Perearsti poolt olen terveks tunnistatud.
Lugupidamisega

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Tõepoolest saan aru Teie murest. See on väga keeruline situatsioon. Ma saan aru ka sellest, et olete oma perearsti juures käinud.

Minu soovitused oleks järgmised:
1. Perearst on Teid küll terveks tunnistanud, kuid ma siiski soovitaksin külastada gastroenteroloogi, et teha täiendavad uuringud. On vaja täpselt teada, kui palju Teil on veres Ca, P ja teisi mineraale.

2. Kui kõik analüüsid ja uuringud on korras, siis oleks soovitav kohtuda psühhoterapeudiga, et püüda aru saada, miks see sümptomaatika on Teil tekkinud.

3. Ei ole ka üleliigne läbida individuaalne toitumise programm. Seda võib teha Roles (www.role.ee).

Soovin Teile tugevat usku oma paremasse tulevikku. See kindlasti saabub.

Lugupidamisega,
Adik Levin