Dieet ja treening

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas kaal tagasi alla saada, palun soovitage midagi?25.05.2014

Tere!
Olen 175 cm pikk ja kaalun 113 kg, ülekaal on hakanud segama. Soovitage kuidas alla saada, mida ja kui palju süüa ja mida üldse süüa. Tahan 70 kg peale tagasi saada.

Vastus: Helle Kahro, koolitaja, Kahro Koolitus OÜ

Tere!
Kuna küsimus on väga üldine, siis antud vastuse formaat ei võimalda täpsemat nõu anda. Vastus saab olla ka väga üldine. Kaalust alla saamiseks tuleks kulutada päevas rohkem kaloreid, kui sisse sööte, juua rohkelt vett, suurendada toortoidu osa, mitte süüa pärast kuute õhtul ja loobuda magusast. Samuti on liikumisel suur roll kaalu alandamisel.
 

Küsimus: Mitu minutit ja mis koormusega peaks velotrenažööril rasvapõletustrenni tegema, et sellest ka kasu oleks?21.05.2014

Tere!
Olen 47-aastane 87 kilo kaaluv naisterahvas. Koos toitumise muutmisega otsustasin teha trenni velotrenažööril - kõige sobivam, kuna on olnud 7 aastat tagasi hüppeliigese trauma ja nii koormab liigeseid vähem.
Kui olen algaja ja sooviks teha rasvapõletustrenni, kas siis 20 minutist päevas piisab või enne 45 minutit ei toimu mingit rasvapõletust? Kas trenni teha iga päev või piisab 3 korrast nädalas? Milline aeg oleks sobivam - hommik, päev, õhtu. Kas süüa võib natuke ka enne trenni.
Ette tänades

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Teie valik on õige. Kuid soovitan teha trenni tsükliliselt nii, et 10 minuti kaupa kolmel korral, iga korra vahet pidage umbes 5 minutit. See on psüühiliselt mõnusam kui pidev pikaajaline trenn, mis sobib sportlastele. Sobib treening üle päeva. Kellaajaliselt pole vahet, millal te seda teete. Eks ikka valige endale sobiv aeg. Sööge tavalistel söögikordadel ja kui on vaja vahepala enne trenni, siis tehke seda. Kindlasti pole hea tunne kui sööte enne treeningut kõhu kõvasti täis. Seda ei soovita. Lugupidamisega Mai Maser
 

Küsimus: Kas Cappy mahladesse on lisatud suhkrut?21.05.2014

Varasemast olen aru saanud, et Cappy kaubamärgiga mahladesse ei ole lisatud suhkrut. Näiteks nii apelsini- kui õunamahlade pudelitele oli lisatud kirje: no added sugar. Viimasel ajal olen täheldanud, et see kirje on ära kadunud. Kas see tähendab, et koostis ikkagi sisaldab lisatud suhkrut ja kui on, siis kui palju? Ehk kas tegemist on nüüd mahlajoogiga, mitte mahlaga.

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Kui on tegemist nimetusega 100% mahl, siis võite olla kindel, et need ei sisalda lisatud suhkrut - see kehtib ka küsitud Cappy mahlade kohta. Eesti Vabariigi toiduseaduse määruses Mahlatoodete koostis- ja kvaliteedinõuded ning märgistamise erinõuded (20.06.2013.a.) on reguleeritud erinevate mahlatoodete mõisted ja nõuded sisaldusele. Kuna nimetus "100% mahl" ise eeldab, et suhkrut pole lisatud, siis pakendi märgistusel seda väitena enam eraldi välja ei tooda.
"no added sugar" kirje kadumise põhjuseks on määruse vastuvõtmine.
 

Küsimus: Kui palju peaks päevas vett jooma ja kas peab ennast sundima mingi hulga ära jooma isegi kui ei ole janu?19.05.2014

Tere!
Olen 47-aastane naisterahvas. Mul on selline küsimus, et soovitatakse vedelikku tarbida päevas joogina 1,5-2 liitrit. Hiina meditsiinis soovitatakse juua aga siis kui organism vajab - on janu. Vägisi tarbimisega pidi kaasnema vajalike toitainete väljauhtumine organismist ja neerude liigne koormamine. Olen proovinud juua päevas 1,5 liitrit vähehaaval klaasikeste kaupa päeva jooksul. Kui mul aga janu pole ja joon, läheb süda pahaks ja tekib okserefleks. Kas peaksin vägisi vedelikku sisse ajama või on mul miskit viga, et ma sellist vedelikukogust ei kannata? Janu on mul ka väga harva.
Ette tänades

Vastus: Helle Kahro, koolitaja, Kahro Koolitus OÜ

Tere!

Mida te peate silmas vedeliku all? Kas see on vesi, tee,kohvi, mahl, piim vm? Kui peate silmas vett, siis soovitan juua maksimaalselt 1 liitri iga oma 25-30 keha kg kohta ööpäevas. Kui te ei ole harjunud vett jooma, siis tuleb tõsta seda aeglaselt, alustades mõnest klaasist päevas ja seda siis poole klaasi kaupa suurendades.
Juua tuleb aluselist vett, mille pH on kõrgem, kui 7.4, siis ei teki ka okserefleksi, ainete väljauhtumist ja neerude ülekoormamist. Selleks sobib Devini mineraalvesi, mida saab poest, või siis 4Salts, mida saate tellida www.innerlightinc.com/177356
 

Küsimus: Kust kaltsiumi saada, kui piimatooteid ei soovitata ja kalaga liialdada ka mitte?09.05.2014

Tere!
Olen 47-aastane naine. Seoses üleminekueaga on hakanud kehakaal tõusma. Olen püüdnud oma toitumist muuta - varem oli toit lihapõhine, nüüd püüan rohkem puu- ja juurvilja tarbida. Kehakaal seisab paigal, tunnen aga väsimust ja pidev nälg on. Otsustasin proovida veregrupi dieeti. Olen A positiivne. Tekib aga küsimus, kust kaltsiumi saada, kui piimatooteid ei soovitata ja kalaga liialdada ka mitte? Mul niigi veres kaltsiumi sisaldus väga väike. Õhtul enne magamaminekut vajan midagi soolast. Tungiv vajadus on, nagu alkohoolikul alkoholi järele. Kas peaksin oma soovi eirama või võin midagi soolast lubada. Liikumist olen ka pisut suurendanud, ennast üle ei koorma. Kas kaalutõus on üleminekueas paratamatu.
Ette tänades

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere.
Üleminekuea alguses kipub kehakaal tõusma ja siis on oluline süüa mõõdukaid toidukoguseid, õhtuti mitte liialdada, liikuda palju ja suurt rõhku panna köögiviljadele, mis on lahja toit. Sööge vähe korraga, aga 4 korda päevas. Regulaarsus aitab nälga eemal hoida.
Veregrupidieeti ma ei soovita, kuna sellel ei ole teaduslikku alust. Kaltsiumi paremaks omastamiseks on just kala ja piimatooted vajalikud. Ka köögiviljadest saab veidi kaltsiumi. Soola on soovitav umbes teelusikatäis päevas tarbida. Kuid osa soola saame valmistoiduga - leib, juust, lihatooted jm. Selle arvestust on vahel raske pidada. Kuid sool ei ole ju keelatud. Kui vererõhk kipub kõrgem olema, siis on vajalikud suuremad piirangud. Üleminekueas on 4-5 aastat tavaliselt keerulised, seejärel hormoonide tase stabiliseerub ja saate kindlasti kehakaalu hoida soovitud tasemel. Heade soovidega Mai Maser
 

Küsimus: Kas tohin kasutada suhkru asemel mett või mõnda muud suhkrut, kui mu veresuhkur on kõrgenenud?09.05.2014

Mul on kõrgenenud (7,8) veresuhkur. Kas tohin kasutada suhkru asemel mett või mõnda muud suhkrut? Millised toiduained on täielikult keelatud?
Tänan

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Veresuhkru taseme ohjamiseks eelistage suhkruasendajatest suhkrulehe ehk stevia graanuleid või estrakti. Tal on veidi spetsiifiline järelmaitse, kuid see ei ole ebameeldiv. Aga magusast ei ole vaja täielikult loobuda, võib ka mett ja suhkrut piiratult tarbida. Oluline on täpselt jälgida päevast süsivesikute hulka. Arvestamist õpetavad põhjalikult diabeediõed. Mittesoovitav on rasvane toit ja alkohol.
Lugupidamisega Mai Maser
 

Küsimus: Kas mineraalvees sisalduv naatrium on tervisele samamoodi kahjulik kui keedusool?02.03.2014

Tere! Kas mineraalvees sisalduv naatrium on tervisele samamoodi kahjulik kui keedusool? Näiteks meeldib mulle juua mineraalvett, mille Na sisaldus on 1,7 g/l, seega liitrist mineraalveest saab peaaegu päevase Na normi täis, aga mujalt toidust tuleb ju ka veel. Kas peaks piirama mineraalvee joomist või valima väiksema Na sisaldusega vee?

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere.
Joogiks lubatud mineraalvee maksimaalne soolasisaldus võib olla 4 g/l, kuid siis seda vett võiks juua 1 klaas päevas. Mineraalvees sisalduvat naatriumi hulka ei saa otseselt võrrelda keedusoolaga (NaCl). Naatriumi ioonid aitavad seedesüsteemis imenduda aminohapetel (valk) ja glükoosil. Oluline on see, et mineraalveest saadud naatriumiga koos on bikarbonaadid ja sulfaadid, mistõttu toimub tema imendumine erinevalt keedusoolast saadavast naatriumkloriidist. Sellepärast teile meeldiva mineraalvee soolasisaldus ei kujuta ohtu. Loomulikult eeldan, et te ei joo seda liitrite kaupa ning olete toiduvalmistamisel soolaga siiski mõõdukas.
Parimate soovidega Mai Maser.
 

Küsimus: Millest võib see olla, et kaal tuleb vaatamata regulaarsele trennile ikka juurde ja mis uuringuid võiks veel teha?13.02.2014

Tere!
Olen võtnud juurde 20kg, poole aastaga taas 7 kg.
Käin trennis 4-5 korda nädalas ning trennid on erinevad ja mitmekülgsed. Ei hakka täpsemalt kirjutama oma treeningkava ning toitumiskava, kuid olen põhjalikult tutvunud ning nõu pidanud erinevate spetsialistidega ja antud elustiili juures ei tohiks ülekaalu eksisteerida.
Terve oma elu olen olnud aktiivne ning suurepärases vormis ning olen veendunud, et antud probleem on seotud mõne tervisehäirega.
Kuna mul on pärilik ebaregulaarne menstruatsioon ning naistearst soovitas võtta selle korrigeerimiseks Yasminelle tablette, siis ilmselgelt on kaalutõus ka osalt nendega seotud, samas kunagi ammu kui neid võtsin, kaalutõusu ei tekkinud.
Lähen homme arsti juurde(uue) ning lasen teha lisauuringud. Kuna on palju inimesi, kes kurdavad oma kaalutõusu üle aga neid ei võeta tõsiselt, kuna suur protsent lihtsalt tarbib üle. Minu puhul on aga nii, et vajan arsti, kes teeks vajalikud uuringud. Keda te soovitaksite lisauuringuteks ning kas oskate öelda kas võib asi olla neerudes? Tean, et võib olla ka kilpnäärme ületalitus, kuid eelmise aasta uuringutest selgus, et kilpnäärmega on kõik korras. Võib olla kuidagi vere uuringutes on algselt see peidus ja kohe uuringud ei näitagi midagi? Küsin, kuna tookord olid näitajad üldse kõik väga head - kolestorool jne aga samas eratreeneri juures on näha, et rasvaprotsent on oluliselt tõusnud. Tunnen, et olen vett täis ja paistes.

Tegemist on minu jaoks väga suure probleemiga mitte ainult välimuse pärast, vaid ka selles, kuidas vaimne enesetunne on sellest tingitud. Pole kerge olla terve elu suurepärases vormis ja siis elada midagi sellist üle, et ükskõik mida teed ei lange kaal vaid tõuseb.
Lugupidamisega ja Teid tervitades.

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Teie selgitusest paistab, et liikumise ja toitumisega peaks olema korras ja need on kontrolli all. Esimene lüli, kellega konsulteerida, on ikkagi perearst, kes oskab anamneesi ja eelnevte analüüside põhjal otsustada täiendavate uuringute ja konsultatsioonide vajaduse üle. Kilpnäärme osas võib oletada alatalitlust, mitte liigset aktiivsust.
Kui on küsimus vee kogunemises, siis on otsustajad südamearst ja neeruarst. Vesi võib koguneda ka liigselt soolase söömisest. Kuid need kõik on oletused. Kahjuks ma ei saa rohkem aidata.
Lugupidamisega Mai Maser
 

Küsimus: Kuidas on õige toituda, kui mitmete toitude söömisega kaasneb mul kõhulahtisus?12.02.2014

Tere,
Mul on mure, et ma ei saa süüa toorest salatit ega puuvilju, kuna kohe tekivad kõhus valud ning kõht on lahti. Nii on ka mitmete teiste toitainetega.

Ehk oskate öelda, millest võib see tingitud olla. Hommikuti söön tavaliselt putru, e-ainete vaba sinki ning vahel juustu, kanaliha või kodujuustu. Päevas joon vaid 1 väikese tassi kohvi. Olen pensionär, ei tarvita alkoholi ega suitseta.
Olen naine, pikkust 165 cm, kaal 80 kg .

Teid tänades!

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Kindlasti pöörduge perearsti poole põhjuste väljaselgitamiseks. Ma võin ainult oletada teie kaebuse põhjal, et tegemist võib olla mingi kroonilise (alaägeda?) põletikuga. Sageli on põhjuseks üks bakter (Helicobacter pylori). Kuid seda tuleb uurida. Kaebuste leevendamiseks soovitan süüa kõiki aedvilju töödeldud kujul - kas aurutatud, keedetud, grillitud, puuviljad ja marjad kas kompoti või kissellina ja vähe korraga. Teile ei sobi ka hapud mahlad. Kergendust võib tuua ka leige kummelitee joomine enne sööki. Kuid kindlasti vajate meditsiinilisi uuringuid.
Lugupidamisega Mai Maser.
 

Küsimus: Milline on kaerakile ehk kiisli toitainete ja energiasisaldust?09.02.2014

Tere, sooviksin teada kaerakile e kiisli toitainete ja energiasisaldust?
Ette tänades

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Kaerakile toitainete sisaldus sõltub tema valmistamisviisist ja lähteaine valikust, milleks võib olla peenike kaerajahu, peened kiirhelbed või jämedad kaerahelbed. Kui võtta valmistamiseks 1 klaas kaerajahu ja valada peale 0,75 l vett, lisada 2 viilu leiba, siis käärimise ajal lahustuvad vette nii toitained (valgud ja omega rasvhapped), vesilahustuvad vitamiinid, antioksüdandid, taimsed hormoonid (kasvu soodustav hormoon auksiin) kui ka mineraalained.
Vedelikus on optimaalne toitainete kooslus. Sama on ka kaerapiima valmistamisel. Edasi kurnatakse tahke osa välja ning vedelik keedetakse kiisliks. Kui ei lisata juurde rasvainet või marju ja suhkrut, siis võib umbes olla tassi (60 ml) kile energiahulk kuni 130 kcal.
Lugupidamisega Mai Maser