Dieet ja treening

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Ülekaaluline ei ole, kuid kas toitumisega saab "punnkõhust" lahti?13.12.2011

Tere,
Olen 25-aastane neiu. Sooviksin teada, kas ainult tervisliku toitumisega (st eraldi trenni ei tee) ja tavalise päevasega liikumusega on võimalik lahti saada kõhul olevast paarist lisa cm-ist?
Olen 167 cm pikk ja kaalun 50 kg. Tean, et olen isegi alakaaluline, kuid miskipärast on mul kõhu peal pisike rasvapolster ja kuna trennivõimalusi minu kodukohas pole, kas siis tervislikult toitudes on võimalik sellest kõhust vabaneda?

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Tõepoolest, kehakaaluga on kõik korras ja midagi liigset pole. Kõhupiirkonna väike rasvapolster on normaalne ja tavaline nähtus naistel. Ühelt poolt võib olla see tingitud kehatüübist ja teiselt poolt on naised loodud kandma ja kasvatama uut elu ning väike rasvapolster on kaitseks. Samas aitab kõhtu siluda treening. Selleks pole vaja spordiklubi, kodus saab iseseivalt väga edukalt kõhulihaseid treenida, mille tulemusel paraneb kehahoid ja kõht ei vaju „punni“. Tervislik ja mitmekülgne toitumine on igati vajalik mitte ainult figuuri hoidmiseks, vaid ka hea enesetunde, naha värskuse ja tervise jaoks. Seega piisav liikumine ja õige toitumine kindlustavad hea kehakaalu ja enesetunde.
Jõudu ja edu kõhulihaste treenimisel!
 

Küsimus: Milline toiduaine sisaldab B1 vitamiini?11.12.2011

Tere,
Milline toiduaine sisaldab B1 vitamiini või tuleb seda osta toidulisana apteegist?
Olen 48-aastane naisterahvas, kaalun 73 kg ja pikkust on 165 cm. Tänan

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
B1 vitamiini (tiamiini, laguneb kergesti) on päris paljudes taimse ja loomse päritoluga toiduainetes. Kui süüa mitmekülgselt ja olla tervisliku eluviisiga, siis apteegist juurde pole vaja osta. Haiguste ja eriolukordade puhul rääkige arstiga. Vitamiin B1 sisaldavate toiduainete loetelu on päris pikk ja kindlasti sööte sellest reast iga päev midagi: täisteraviljatooted, hirss, kaerahelbed, rukis, pruun riis, herned (kuivatatud), sojaoad, õllepärm, päevalilleseemned, maapähklid, nisuidud, maks, linnuliha, kala, lahja sealiha. Lisan, et naiste päevane B1 vitamiini vajadus on 1-1,2 mg. Tema imendumist halvendavad suitsetamine, alkoholi tarbimine, antibiootikumid. Tasub teada, et kuumutamisel B1 vitamiin laguneb kergesti ja sellega väheneb omastatav kogus.

Lugupidamisega,
Mai Maser
 

Küsimus: Kaalutõus peale menopausi, kuidas on võimalik seda pidurdada?05.12.2011

Tere,
Olen 54-aastane naine, 1.70 cm ja hetkel 79 kg. Olin pikalt haige - mao-, selja- ja peavalud vaevasid pidevalt. Sõin valuvaigisteid ja tundsin lausa füüsiliselt, kui raske on olla. Selgus, et samal ajal ka kehakaal tõusis, enne kaalusin pidevalt 67 kg.
Kuna nüüd on selge, et algas menopaus, siis hädad arvatavasti sellest tingitud ja arst peab ka kaalutõusu sellega seonduvaks. Vaatamata sellele, et käin trennis 2x nädalas ja suure söömaga ei ole, segab mind see kaalutõus. Kas üldse on võimalik seda pidurdada või peangi sellega leppima? Ette tänades, U

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Kõik teie poolt kirjeldatu muudab organismi ainevahetuslikku tasakaalu. Lisaks kaasneb menopausilähedase ajaga rasvarakkude eriline aktiivsus, kus nad tahavad võtta üle östrogeeni tootmise, et hoida alles naise keha järglaste saamise funktsiooni. See aga toob kehakaalu juurde. Kaalu tõus seiskub kindlasti, kuid täpset aega on raske ennustada. Praegu on teie kehamassi indeks 27-28 piirimail. Seda võib eakatel lugeda normilähedaseks. Teete õigesti, et olete aktiivne liikuja. See aitab kaalu hoida. Treeningutevabadel päevadel püüdke ka rohkem kõndida. Liikumise järel on söömine alles teisel kohal. Toiduvalikus on oluline mõõdukus ning maiustamisest hoidumine. Soovitan juua vähemalt 1,5 l vett või teed päevas. See on hea abimees toidukoguste vähendamisel (täidab ju kõhtu!) ja elavdab ka ainevahetust. Soovitan mõnedki korrad käia figuurisõprade rühmas, kus saate julgustust ja häid nõuandeid. Figuurisõpradele on kõik toiduained lubatud ja soovitused põhinevad Eesti ametlikel toidusoovitustel, kogused on vaid väiksemad. Nendest soovitustest saate hea abi!

Lugupidamisega,
Mai maser
 

Küsimus: Sünnituse järgselt ei taha kehakaal kuidagi langeda, mida teha?30.11.2011

Tere,
Olen 22-aastane, 1 lapse ema. Olen 169 cm pikk ja kaalun u 90 kg.
Kaalus võtsin juurde rasedusega. Nüüdseks on mul laps 4-kuune. Liigun palju, aga kaal seisab ikka ühe kohapeal. Käin ka vähest aega jõusaalis ratast sõitmas.
Söön ma endaarust suhteliselt normaalselt:
Hommikuti kohvi (must, suhkruga) ja paar võileiba.
Lõunal sama.
Õhtul (kella 5 aeg) sooja sööki. (portsjon ei ole suur)

Kas oskaksite aidata, mida ma peaksin oma söömises muutma, või mida tuleks teha, et kaal ka langema hakkaks?

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Selleks, et kaal liikuma saada, on ilmselt vaja teha muudatusi söömises. Kahjuks ei selgu kirjast, kas toidate last rinnaga? Süües hommikuks ja lõunaks võileibu, pole ilmselt parim valik – toiduvalik jääb ühekülgseks. Selleks, et kaal alanema hakkaks, oleks vaja jälgida toidu mitmekülgsust ja piisavust, samuti toitumisrütmi. Soovitav on süüa 3 põhitoidukorda ja 1-2 vahepala. Ainuüksi vähe söömine ei aita. Süües toidukordadel vähe ja üksluiselt, tingib see toidukordade vahel pideva näksimise - viiluke siit, suutäis sealt, magus küpsis, komm vms ja see võib toimuda automaatselt, endale tunnistamata.
Mida võiks silmas pidada: iga toidukorra juurde suur pihutäis köögivilju või kaunvilju kas toorelt või hautatult, vahepaladeks puuvilju. Lõunasöök peaks olema mitmekülgsem, sisaldades rohkelt köögivilja, liha või kala ja juurde kartul, riis või makaron.
Juua umbes 6 klaasi vett päevas. Ka õhtuse sooja toidu puhul sõltub väga palju toidu valmistamise viisist. Hoolitseda selle eest, et õhtune toidukord oleks kerge ja sisaldaks taist liha või kala, köögivilja, mõõdukalt piimatooteid. Toidu valmistamisel jälgida teadlikult lisatava rasvaine hulka – parimad valmistusviisid on keetmine, hautamine, ahjus valmistamine st kõik see, mis ei nõua palju rasva. Piimatoodete puhul valida väherasvasemaid, n 10% hapukoort, väherasvast kohupiima jne. Selleks, et saada täielikku ülevaadet oma toitumisest, soovitan näiteks 1 nädala jooksul kõik kirja panna, mis suhu lipsab. Sellega võib näiteks pöörduda ka toitumisspetsialisti poole, kes oskab siis juba anda konkreetseid soovitusi.
Palju edu!
 

Küsimus: Kas toitumisega on võimalik liigset higistamist vähendada?19.11.2011

Olen 40a naine. Olen aastaid häiritud olnud liigse higistamise ja intensiivse higilõhna pärast. Olen kasutanud tablette ja muid viise, kuid miski ei ole muudatust toonud.
Kas toitumise muutmisega oleks võimalik selles osas abi saada?

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Teie probleemi põhjusi võib olla palju ja ilmselt olete sellel teemal ka perearstiga rääkinud ning vajalikud uuringud on tehtud? Üldistest soovitustest on aktiivne eluviis ja rohke liikumine ning sagedased veeprotseduurid, dušš vaheldumisi külma ja sooja veega jm. Otsene toitumissoovitus sõltub uuringutulemustest (st kas mõne toitaine piiramine, ärajätmine või asendamine). Üldisemate hulka kuulub aga kindlasti rohke joomine, kuna sellega koos viiakse ka jäägid uriiniga välja, siis eemaldatakse rohkem ka halvalõhnalisi aineid. Joogiks sobivad taimsed teed, kasu on olnud nõgesetee joomisest. Toidu osas võiks eelistada taimset toitu, salateid, vähendada aga liha söömist. Ei sobi teravamaitselised toidud, vürtsid. Siit ka soovitus - maitsestamiseks kasutada ürte.

Parimate soovidega,
Mai Maser
 

Küsimus: Kuidas võidelda õhtuse söömahullusega?01.11.2011

Tere,
Olen 40-aastane naine. Teen 3 korda nädalas trenni. Tavaliselt kepikõndi, treeningu pikkus 9 km.
Minu mureks on suur õhtune söögiisu. Peale õhtusööki hakkan alati maiustama ja isegi siis, kui kõht on täis, sirutub käsi ikka magusa poole.

Päeva jooksul toitun korralikult. Söön hommikusööki (2 viilu teraleiba + sink, juust) ning alati ka lõunasöögi ja õhtusöögi. Söön nii liha, kala, juustu, leiba, kartulit kui ka värsket. Tegelikult saan kõhu korralikult täis ja maiustamiseks vajadust ei ole. Nüüd olen 9 kuuga juurde võtnud 7 kg. Nii umbes aasta olen ma õhtuti maiustanud. Istun peale toimetusi televiisori ette (või loen raamatut) ja kuigi kõht ei ole tühi, hakkan maiustama. Kahjuks ei piirdu ma ühe-kahe kommiga, vaid söön ära terve paki + veel küpsiseid ja kondenspiima lisaks. Pole vahet, milline istuv tegevus see on, ikka haarab käsi magusa poole. Kõige hullem on see, et ma ei suuda seda magusa söömist lõpetada.
Ikka mõtlen, et nüüd on kõik, aga kui õhtu on käes ja komm on põses, siis alati "meelest läinud", et maiustamisega on lõpp.
Mida teha?
Kuidas saada lahti suurest maiustamisest?

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Sama mure on olnud nii mõnelgi ja abi saamine on igaühel erinev. Magusaisust tuleb püüda tahtejõuga jagu saada. Loetlen üles erinevaid võimalusi ja tuleb katsetada, mis aitab kõige paremini. Lisaks soovitaksin ka hommikused võileivad vahetada pudru vastu.
1. Esimene soovitus on see, et mitte mingil juhul osta koju maiustusi. Kui ei ole kommi võtta, siis lihtsalt ei saa seda ka süüa.
2. Proovige magusaisu vaigistada mõnusa dušiga või vanniga. Veeprotseduurid on alati rahustava toimega.
3. Planeerige õhtusse pikk jalutuskäik või tempokas kepikõnd.
4. Jätke päevase kaloraaži reserv nii, et saaksite endale lubada tass müslit, mis teha magusaks meega.
5. Jooge klaas teed, mis on magustatud suhkruasendajaga (aspartaam, steevia jm) või teelusikatäie meega.
6. Mõnikord aitab vürtsitatud toidu söömine. Näiteks proovige süüa tükike küpsetatud fileeliha mädarõika või sinepiga.
7. Jooge tomatimahla, ka see võib juhtida tähelepanu maiustustelt eemale.
8. Mõelge päeval läbi plaan, mida õhtul teha või mida süüa ja tooge vastav toit koju käepäraseks võtmiseks.
9. Kõik algab mõtlemisest - seda püüdke endale sisendada. Mõtte suunamisega saate teha ära üllatavalt palju!
Soovin häid tulemusi ja pakutud võimaluste hoolikat läbimõtlemist. Loodan, et mõni nendest sobib teile.

Parimate soovidega,
Mai Maser
 

Küsimus: Väikelapse toitmine munaga09.10.2011

Tere,
Minu poeg on 1a ja 9-kuune. Tal oli väiksemana mingi allergia, ilmselt minu toidust, kuna sai sel ajal rinnapiima. Praegu kaalub ta 12 kg.

Millal on õige aeg lülitada lapse menüüsse tahke toit (muna)? Kas munaga harjutamisel tuleks alustada munavalgest või munakollasest? Millal ja kui kaua peaksin väiksele muna keetma. Perearst väitis, et pool tundi? Mulle tundub see aeg väga pikk.
Tänan Teid vastuse eest!

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Imiku toidusedelis alustatakse tahke toiduga 5.-6. elukuust. Esialgu antakse proovida väikeses koguses ja järk-järgult tuleb juurde igal kuul üks tahke toit. See aeg on teie lapsel juba nn. läbi käidud ja praegu, kus ta on 1a 9-kuune, peaks sööma kõike. Küsimus on alati allergias, mistõttu on eri soovitused. Munakollast võinuks ta süüa 8 kuu vanusest alates esialgu väikesest kogusest, nt veerand munakollast, siis aga kuu jooksul terve munakollane ja edasi muna 2-3 korda nädalas. Kuna munavalge võib põhjustada allergilist reaktsiooni, siis see ei sobi alla 1 eluaasta. Soovitav on muna keeta kuni 10 min.

Lugupidamisega,
Mai Maser
 

Küsimus: Toitumine sooltepõletiku korral26.09.2011

Tere,
Olen 51-aastane naine, pikkus 175 cm, kaal 59 kg.
4 aastat on mul olnud peensoole ja jämesoole põletik. Viimase aasta jooksul võtan regulaarset Asacol tablette. 4 aastaga olen kaalust kaotanud 6 kg, varem olin 65 kg. Mida ja kuidas süüa, et kaalu enam mitte kaotada?

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Teie mure on täielikult arusaadav. Kirjutate, et Teil on peen- ja jämesoole põletik. Küsimusest ei ole väljaloetav, kas olete külastanud gastroenteroloogi ning kas on tehtud kõik vajalikud uuringud. Oleks hea teada ka sümptomeid.

Omalt poolt väidan, et toitumisel on Teie jaoks väga tähtis roll. Võin soovitada meie individuaalset toitumise programmi. Teie jaoks oleks see väga näidustatud, kuna immunoloogiline diagnostika aitab selekteerida neid toite, mis Teile sobivad ja mis ei sobi. Peale selle õpetame, mida-millega koos süüa, et kaasa aidata paremale seedimisele seedetraktis.
Võite pöörduda telefonil 626 4230.

Teile head tervist soovides,
Adik Levin
 

Küsimus: Laserteraapia abil kaalu langetamine26.08.2011

Tere,
Kuidas suhtuda laserteraapia abil kaalu langetamisse?
Reklaamsõnumina tuuakse välja, et laser võtab ära ohjeldamatu söögi- ja magusaisu.
Kas see on tervislik ja ohutu meetod?
Kas on reaalselt võimlaik, et käies laserteraapias kaob magusaisu?
Milline on Teie arvamus?
Tänan vastuse eest!

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Tänud küsimuse eest!
Selline kaalulangetamise meetod on uus. Mul ei ole isiklikku kogemust ning seetõttu soovitada ei ole päris korrektne. Minu arvamus on, et sellesse meetodisse tuleb suhtuda väga ettevaatlikult, kuna ei ole veel teada, missugused on selle meetodi hilisemad mõjud meie tervisele. Kuna küsite minu arvamust, siis ütlen üheselt, et kasutada tuleb neid meetodeid, mis on loodusele lähedasemad ning ei kasuta keemilisi protseduure ja lisaaineid. Laser on äga tõsine relv ning enne, kui seda kasutada, peab väga tõsiselt mõtlema.

Lugupidamisega,
Adik Levin

Ps. Mina ise kasutan meie Role programmi ning leian, et see on efektiivne. Seda loomulikult siis, kui inimene hakkab tõsiselt tegelema oma tervise ja elukvaliteedi parandamise probleemidega.
 

Küsimus: Kuidas arvutatakse tervislikku kehakaalu?23.08.2011

Tere,
Kuidas arvutatakse inimese õiget (tervislikku) kehakaalu?
Tänan!

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Kehakaalu peetakse normaalseks üpris laiades piirides ning norm ei ole kõikidel inimestel ühesugune. See sõltub vanusest, pikkusest, soost, kehatüübist, toiduvalikust, liikumisharrastusest. Lihtsaim optimaalse kehakaalu arvutamise viise on Broca valem, kus kehapikkusest tuleb lahutada meestel 100 ning naistel 105.
Teine enamkasutatavaim tervisliku kehakaalu arvutamise viise on kehamassi indeksi (KMI) määramine kehakaalu ja pikkuse alusel. Selleks on valem, kus kehakaal kilodes tuleb jagada pikkusega meetrites ruudus. Näiteks kui kaalun 70 kg ja olen 160 cm ehk 1,6 m pikk, siis minu KMI on 70:1,6x1,6 = 27,3.
KMI väärtusi hinnatakse järgmiselt:
* alla 19 on kehakaalu defitsiit ehk alakaal
* 19-25 normkaal
* 25-27 kerge ülekaal
* 27-30 mõõdukas ülekaal
* üle 30 äärmuslik ülekaal ehk rasvumine.
On ka täpsemaid valemeid, kus määramise juures arvestatakse ka vanust. Eluea suurenedes on normkaal suurem, näiteks vanuses üle 65 võib KMI olla 24 - 29.
Kuid eesmärgiks peaks olema püsimine sellises kehakaalus, kus on hea enestunne ja terve väljanägemine.

Parimate soovidega,
Mai Maser