Dieet ja treening

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha, kui aktiivsel 5-aastasel lapsel kipuvad tekkima pidevad kipsi vajavad luumurrud?01.08.2013

Tere,
Mul on mure tütarlapse pärast, kellel vanust 5 a ja 5 kuud. Sündis esimesena kaksikutest, enneaegselt. 33+ nädalal. Kaaluga 1,6 kg. Esimesed 6 kuud toitus rinnapiimast. Nüüd kaalub 18 kg ja pikkus umbes 115 cm. Sööb kõike, putrusid, suppe, armastab kala, eriti piima just ei joo, aga kohupiim ja juust on menüüs peaaegu igapäevaselt. Puuvilju, juurvilju sööb ka toorelt heal meelel. Sellel suvel on sellel lapsel kolmas luumurd. Esimene oli kukkumine liumäelt, murdis parema käe. Siis kolme nädala möödumisel lasi end lahti ronimisredelilt ja murd oli labajalas. Sellega oli kipsis 1 nädala, kipsi purunemise tõttu pöörduti uuesti arstile, tema otsus oli mitte enam kipsi panna. Kandis mõned päevad sidet ja ei lastud joosta ega ronida. Siis hakkasime juba lastele andma Vitabiotics Osteocare Liquid 2 kord päeva supilusikatäis. Jõid kumbki 200 ml. Talveperioodil tarvitasid D vitamiini. Eelmisest murrust on möödas 3 nädalat ja nüüd tormates kukkus üle lävepaku ja murd on vasaku käe väikeses sõrmes. Jälle kips. Mida teha? Kas peab tegema mingid uuringud? Kas jätkame kaltsiumi magneesiumi andmist?
Tegemist on väga liikuvate lastega, kes on nii lasteaialapsed kui ka käisid iluvõimlemises.

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Lugupeetud Lapsevanem,
saan aru Teie murest. Arvan, et tegemist ei ole mitte banaalsete luumurdudega. Ma arvan (ainult kahtlustan), et tegemist võib olla kaasasündinud haigusega - kas või OSTEOGENESIS IMPERFECTA? Küsin, kas tema silmavalged on sinakad? Selles keskkonnas ei ole väga eetiline arutada, kas on tegemist haigusega või mitte. Laps vajab tõsiseid uuringuid meie Lastehaigla ortopeedide ja traumatoloogide poolt. Pöörduge näiteks Dr. Iljinskaja poole.

Teile edu ja kordaminekuid soovides,
Dr. Adik Levin
 

Küsimus: Kuidas pärast sünnitust oma tavakaalu tagasi saada?25.07.2013

Tere,
Olen 29-aastane naine, pikkus 1,70 ja kaal 78 kg.
Kuidas saada soovkaalu, kui toidan rinnaga last ja sünnitusest on möödas 2 nädalat. Enne rasedust olin 60 kg.
Kui kaua võib aega võtta, et oma 60 kg tagasi saada ja millist toidumenüüd jälgida?
Tänan vastuse eest!

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Kogunenud kilod on vajalikud rinnapiima tekkeks. Tavaliselt 6-kuulise imetamisega langeb kehakaal keskmiselt 7 kg, kuna imetamine vajab lisaenergiat. Vahel võtab lisakilode kaotamine rohkem aega. Igatahes imetamise ajal ei ole vaja süüa kahe eest, kuid ka liigseid piiranguid ei ole hea teha. Laps vajab rinnapiima! Enne lapse 10-kuuseks saamist ärge vähendage imetamist ning arvestage, et rinnapiima kogus ei sõltu niivõrd teie poolt söödud toidu hulgast, kui imetamise sagedusest. Tavalised soovitused on need, et mitte liialdada magusa ja rasvasega. Juua on vaja 600-700 ml rohkem tavalisest.
Sobivad täisterapudrud, liha (taine filee), kala, piimatooted, köögiviljad rohkem hautatult lapse esimestel elukuudel. Algul sööge ettevaatlikult ka puuvilju selles mõttes, et lapsel võivad tekkida seedehäired. Kui ei ole probleemi, siis 200-300 g päevas. Jälgige kõiki tervisliku toitumise põhimõtteid ning ärge hakake eksperimenteerima eri dieetidega. Tasahaaval suurendage liikumist, koos lapsevankriga on see päris hea treening! Ka see aitab taas heasse vormi saada. Kui Teil on lisa probleeme, siis saate nõustamist Figuurisõprade (kaalujälgijate) rühmas, kus on eraldi soovitused imetavatele emadele. Võite seal käia mõned korrad, siis saate tuge tervisliku toidu valikuks! Teie kaal läheb kindlasti normi!

Lugupidamisega,
Mai Maser
 

Küsimus: Kust alustada kaalu maha võtmisega?14.06.2013

Tere!
Olen ülekaaluline, soovin saada ideid, kuidas kaaluprobleemiga hakkama saada. Ja millega alustada. Ei oska kusagilt otsast alata. Olen juba pikka aega hoogu võtnud, et alustan dieeti jne, kuid sinna paika on need jäänudki. Kaaluprobleem on mulle väga suureks koormaks (olen ülekaaluline olnud terve elu ja nii suur pole minu kaal veel kunagi olnud...). Mõni päev on asi korras ja mõnikord ei taha enam peeglisse vaadatagi. Viimane laps sündis kolm kuud tagasi ja peeglist vastu vaatav pilt on kohutav. Lihtsalt meeletu masendus tuleb peale, iga päev ainult keerleb peas see, milline jube välja näen.
Lihtsalt peab kusagilt otsast algama.
Enam ei suuda!
Olen 29-aastane, kahe lapse ema, 165 cm pikk ja kaalun 93 kg. Liigun, päevas ikka 2-3 km korraga käruga, vahest jalgrattaga 10 km, kuid söömine on nagu on millal juhtub ja mida. Kuid rämpstoit ja igasugused magusad joogid pole minu toidulaual kunagi olnud. Kõige hullem on näksimine, ei suuda ennast tagasi hoida. Muidu tervis on korras, vererõhk normis ja enesetunne hea, jaksan kõike teha mis ette võtan. Kuid keha on nagu rasvakott! Eriti hull on kõht, mis lihtsalt ripub üle püksiserva, kuidas küll sellest lahti saada?

Millest peaksin alustama (millised toidud peaksin välistama, mitu korda päevas sööma, kui suures koguses, palju liikuma )?

Tänan vastuse ja abi eest

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Kaaluprobleemi lahendamine on pikemaajalisem ettevõtmine ja see pole sugugi raske kui järk-järgult muuta oma söömist üha tervislikumaks. Dieedid, mis on ühekülgsed, ei anna püsivat tulemust – pärast dieedi lõppemist endine kaal taastub ja tihti lisandub rohkemgi. Seepärast soovitan rahulikult läbi mõelda oma söömised ja leida sobivaim kuid tervislik viis igapäevaseks toitumiseks, mitte piinata end kasutute dieedimõtetega. Siinkohal soovitan pöörduda võimalusel Figuurisõbrad gruppi, kus saab konkreetse plaani alustamiseks, mis ka Teie ellu sobitub. Kuna Teil on 3-kuune laps, ei selgu kirjast, kas toidate last rinnaga. Lisan siia paar lihtsat punkti, mis aitavad alustada ja annavad juba paari nädalaga märgatava tulemuse.
Nagu teie kirjast selgub, on teie söömine "nagu on millal juhtub ja mida". Alustage sellest, et
1)Planeerige regulaarsed toidukorrad ja sööge 3 põhitoidukorda ja 1-2 vahapala päevas nii, et toidukordade vahed poleks pikemad kui 3-4 tundi. Toidukorrad peaksid olema piisavad ja toidukordade vahel juua ainult vett.
2)Valmistage toitu põhitoiduainetest ja vältige valmistoite ning näkse.
3)Hommikusöögiks puder või paar võileiba, vahepalaks puuvili, lõunaks paar kartulit või tass riisi või pastat (soovitav täistera), juurde pool taldrikutäit köögivilja ja tükike liha või kala soovi korral. Õhtupoolikune vahepala võiks olla näiteks võileib, köögiviljadega, juustuga vm ning õhtuks köögivili koos liha, kala, mereandide, kodujuustu, juustu vms. samuti sobivad õhtuks salatid, mis sisaldavad palju köögivilja, kuid ka valku ja/või piimatoodet ning väheke leiba vm teraviljatoodet. Köögiviljasalatitesse lisage mõõdukalt soovituslikult oliivi- või rapsiõli.
4)Toidukordade vahel jooge vett!
5)Kõikvõimalike maiustuste, kondiitritoodete, saiakeste ja muu taolisega püüdke jääda mõõdukaks (vähe ja harva – pidupäeval v pühapäeval) ja sel juhul planeerige need oma toidukorra osaks.
Selline toitumisviis välistab liiga tühja kõhu ja vajaduse pidevalt näksida. Samas saab põhitoiduainetest kõige paremini vajalikke toitaineid mõõduka kalorihulgaga. Rasvasemaid toiduaineid (nii liha kui piimatoodete osas) sööge koguseliselt vähem – väike tükike, viil, paar supilusikat jne ja hoolitsege, et iga kord kui sööte, ei puudu taldrikult mitmevärviline köögivili. Tihti on just toitumisel suurem mõju kaalu alandamises võrreldes liikumisega. Liikuda aga on vaja – iga päev! - soovitav vähemalt 45 minutit kuni tund korraga reipalt (n kõnd, jalgratas vm). Liikuge nii, et tunnetate koormust, keha muutub kergelt higiseks. Kui kaal alanema hakkab ja jõudu tuleb juurde, saab lisada nii intensiivsust kui pikendada aega.
Kokkuvõtvalt on Teil oluline planeerimine – söögiajad ja toidud – see aitab astuda esimese sammu. Andke endale ja oma kehale aega ja võimalusel konsulteerige Figuurisõbrad spetsialistiga, kes oskab teid suunata mööda lühemat ja lihtsamat rada heasse kehakaalu. Ilusat suve ja edu!
 

Küsimus: Miks mulle maitseb soolane toit?05.06.2013

Olen 30-aastane mees. Olen 183 cm pikk ja 95 kg raske. Elasin enne Eestis, aga kolisin 2 ja pool aastat tagasi Inglismaale. Siinne toidupoodides pakutav on erinev Eestis pakutavast. Näiteks müüakse siin klassikalist inglise hommikusöögi koostisosa peekonit juba eelsoolatuna, mistõttu pannil valmistades soola lisada pole tarvis. Isegi kui peekoni ja munaroale mitte mingeid maitseained lisada, on see ikkagi liiga soolane. Algul see häiris mind, ent nüüd olen sellega harjunud. Soolane on ta endiselt, aga see maitseb mulle hästi. Kahjuks on minu kehakaal tõusma hakanud. Selle 2 ja poole aastaga olen juurde võtnud umbes 8 kilo. Kas see on tingitud menüü muutustest, kus on rohkem ülesoolatud toiduaineid? Magusat ja šokolaaditooteid ma üldse ei tarvita. Liigun ka seoses tööga päris intensiivselt. Menüüs on mul enamasti ikkagi korralik liharikas toit (hapukapsad, kartulid, kotletid jm säärane). Ehk on tegu hoopis varajase keskeakriisiga, kus kaal kontrolli alt käest kipub minema?

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere.
Sool on maitseparandaja number 1 ja võib ahvatleda sööma suuremaid portsjone. Iseenesest on soola vaja ja ma arvan, et ta ei ole ainuke "süüdlane". Teistmoodi toit, lisandunud eluaastad ja ilmselt regulaarse sportimise puudumine - kõik kokku vajavad arvesse võtmist. Teile võiks sobida:
1. söömise regulaarsus 3 korda päevas ja kunagi ei tohiks olla piinavat näljatunnet st vajadusel 1 kerge vahepala;
2. jälgige, et päeva jooksul oleks rasvade vahekord nii, et loomset rasva 1 osa, õli ja rasvast kala 2 osa. Püüdke vahetada kotletid lõhe vastu, st eelistage kala. Rasvad annavad kõige rohkem energiat ja rasv on maitseparandaja number 2. Asendage "leivamääre" vahel avokaadoga;
3. Teil ilmselt ei ole kolmas maitseparandaja, milleks on suhkur ja magus, arvestatavad;
4. Kindlasti vähendage harjumuspäraseid portsjone umbes viiendiku võrra. Kui sellega tulete toime, siis on pool lahendust käes. Selle osa võib ka asendada köögiviljade ja salatiga, mis on lahjad, kuid annavad mahtu;
5. Liikumist vajav töö ei asenda kuni 45 min igapäevast ekstra liikumist - pallimäng, rattasõit, kepikõnd, jõusaal - mis iganes sobib. Kui lisanduvad aastad (20 asemel 30), väheneb ainevahetus juba umbes 10%. Tulebki harjumuspärasest vähem hakata sööma. See ei ole veel keskeakriis, kuid keha ei kasuta ülesehitamiseks nii palju kui varem, sest põhiline ehitustöö on tehtud!
Loodan, et mõni antud soovitustest sobib Teile. Lugupidamisega
Mai Maser
 

Küsimus: Millest võib olla tingitud 4 aastat kestnud iiveldus, üks arst soovitab ravida närve, teine magu?12.05.2013

Tere!
Olen 38-aastane naine ja kannatan juba neli aastat selle käes, et süda on paha. On ka depressioon ja kasutan AD-e ja rahustit ning magamise jaoks seroqueli. Diagnoositud on ka krooniline atroofiline gastriit, mille tõttu võtan igal hommikul kas siis omeprasooli, pantoprasooli jne... Aga minu perearst ütles, et see iiveldus ei ole tingitud gastriidist vaid närvidest. Psühhiaater jälle käsib magu ravida. Aga minu enesetunne on alla igasugust arvestust, vahel öögin ja hambaid pesta õieti ei saa. Olen seetõttu segaduses ja ei tea kuhu pöörduda, palun soovitusi, sest ma ei suuda seda iiveldust enam taluda!

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere
Teid on põhjalikult uuritud. Ainsana ma ei näe, kas sisekõrva ja vestibulaaraparaati (tasakaalusüsteemi) on uuritud? Kui ei ole, siis soovitan ka seda veel teha.
Võimalik on ka korraldada eriarstide konsiilium, kus spetsialistid ühiselt arutavad kõiki aspekte ja leiavad lahenduse. Seda peab tellima perearst ning valmistama ette kõik vajalikud analüüsid.
Inimene on keeruline ja kui kaasaja meditsiin jääb tõepoolest hätta, siis jääb veel üle proovida alternatiivmeditsiini ja loodusravi. Kuigi neile ei ole alati teaduslikku põhjendust, on oluline vaevustest vabanemine.
Heade soovidega Mai Maser
 

Küsimus: Millisel viisil peaksin toituma, et tõsta kehakaalu (olen alakaauline)?12.05.2013

Tere,
Mul on selline mure, et olen 18-aastane alakaaluline neiu ja kaal ei tõuse kuidagi. Pikkust on mul 160 cm ja kaal 45 kg. See probleem on kestnud nüüd juba pea viis aastat. Söön igapäevaselt korralikke portsjone, mitmekesine tervislik toitumine. Pole kunagi dieete pidanud.
Kas oleks midagi, mis aitaks kaasa mu kaalutõusule?
Lugupidamisega.

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Soovitan põhjalikult nõu pidada perearstiga. Ta saab teha vajalikud analüüsid, et selgitada alakaalulisuse põhjust. Toidu osas on oluline eelnev täpne toidupäeviku pidamine ning selle põhjal on võimalik teha soovitusi muudatusteks. Hoiatuseks niipalju, et rasvade-valkude ja süsivesikute põhivahekorda ei ole soovitav palju muuta. Võib vahetada light tooted rasvasemate vastu, kuid muus osas tuleb lähtuda tehtud uuringute ja analüüsi tulemustest.
Lugupidamisega Mai Maser
 

Küsimus: Kas individuaalse toitumiskava koostamiseks vajalikku vereanalüüsi võib mõjutada hormoonspiraali kasutamine?30.04.2013

Tere,
Olen naine, 41 a, pikkus 173 cm, kaal 77 kg. Kehakaal tõuseb väga kergesti. Olen huvitatud Role toitumiskavast, kas vereproovi analüüsi tulemust võib mõjutada see, et mul on hormoonspiraal?

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Tere,
Kui kasutatakse hormoonpreparaate, on probleeme immunoloogilise analüüsi tõenduspõhisusega. Seda analüüsi on mõtet teha kolme kuu pärast peale hormoonpreparaadi kasutamise lõpetamist.

Teile edu soovides,
Adik Levin
 

Küsimus: Miks soovitavad arstid mitte süüa pärast kella 6-te õhtul, kas sellel on ka mingi teaduslik põhjendus?23.04.2013

Tere!
Sooviksin teada, miks arstid ei soovita süüa pärast kella kuute õhtul. Millest on see ajaline määratlemine tingitud ning mismoodi see organismi negatiivselt mõjutab? Tänan

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Tere
Ma siiski täpsustaks, et ainult osa arste on arvamisel, et peale kella kuut ei ole vaja süüa. On ka teisi arvamusi ja see oleks selline, et peab kindlasti sööma. Mina isiklikult olen viimase arvamusega rohkem päri. Inimene peab sööma iga kolme tunni järgselt. Toiduportsjonid minimaalsed ja nälga ei tohi inimene tunda. Nälg just soodustab üleliigset kaalu. Kahjuks on nii, et toitumise soovitused on seinast seina ja see räägib just sellest, et kaasaja toitumisest meie teame veel väga vähe.
Teile edu soovides,
Dr. Adik Levin
 

Küsimus: Mida peaksin teisiti tegema, kui ei saa pärast suitsetamise mahajätmist kaalu alla?19.04.2013

Tere,
Olen 30-aastane naine. Kaal 89 kg, pikkus 165 cm.
Oktoobris jätsin maha suitsetamise, sellega seoses tuli ka kaalu juurde. Nüüd märtsi lõpus võtsin kaalu taas käsile. Algkaal oli 94 kg, olen 5 kg maha saanud, kuid nüüd ei toimu enam midagi.

Iga päev käin kepikõnnil 6-10 km (1-1,5 tundi). Hommikul toorsalat, lõuna ajal soe söök ja õhtul taas toorsalat. Nälga ei tunne, kui kõht tühjaks läheb, siis köögiviljad alati olemas.
Vett joon ca 2 l päevas + veel paar tassi rohelist teed.
Miks on kaal seisma jäänud? Mida peaksin teisiti tegema?

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Tere!
Saan aru Teie murest. Olgugi, et Te veel ei ole saavutanud positiivset tulemust, olete olnud väga tubli. Kõige tähtsam on see, et Teil on suur soov ise ennast aidata. Minu soovitused oleks:
1. Toituda mitte kolm korda päevas aga iga kolme tunni järgselt;
2. Iga portsjon peaks olema mitte suur. Peab nii minimiseerima, et ei jääks nälga;
3. Menüüs peaks olema kindlasti küllaldane hulk valku, rasvu ja süsivesikuid. Viimastega mitte liialdada;
4. Praegu mitte mingil juhul ei soovitaks minna mao vähendamise operatsioonile. Enne tuleb kõik konservatiivsed meetodid ära proovida.
5. Tervisesport ja liikumine. Kaalu langedes pidev koormuse suurendamine. Jälgida pulssi ja enesetunnet.
Peale 1,5 kuud tahaks teada, kuidas läheb, et siis edasi minna.

Teile edu soovides,
Dr. Adik Levin
 

Küsimus: Miks alkohoolsetel jookidel ei ole märgitud kalorisisaldust?08.04.2013

Miks alkohoolsetel jookidel ei ole märgitud kalori sisaldust, kuid karastusjookidel ning muudel jookidel on see märgitud?

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere! Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega reguleeritakse toiduainete ja jookide pakenditel olev kohustuslik info. Selle määruse kohaselt ei ole alkohoolsete jookide pakenditel koostisosade loetelu ja toitumisalane info sh energiasisaldus kohustuslik ja seetõttu puudub sellealane info. Nii karastusjookidel kui muudel jookidel on see aga kohustuslik.