Küttesüsteemid

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis võib põhjustada alumiinium-radiaatorite prõksumist?11.12.2015

Korteris kolm alumiinium-radiaatorit, milles olevat vett soojendab gaasikatel. Kaks neist radikatest soojenedes hakkavad häirivalt prõksuma nii, et ööseks tuleb regulaatornupp kahe peale keerata. Üks radikas võib aga olla põhja keeratud ja teeb harva mõne prõksu (see asub katlast kõige kaugemas toas)?

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere.
Ilmselgelt on on tegu metalli soojuspaisumise ja - kahanemisega.
Vaadake, kuidas radiaator ja torustik on kinnitatud. Kui üks ots on kinni, siis teistes kinnitustes peab toru saama liikuda. Võib ka õli või teflonlehe toru ja kinnituse vahele panna.
 

Küsimus: Millised võivad olla põhjused, miks osad radiaatorid soojaks ei lähe?03.12.2015

Köögis ja vannitoas on radikad soojad, aga elutoas on õrnalt leige ja magamistoas jahe ja ühistu väidab, et on radikaid on õhutatud aga midagi muutunud ei ole. Kas asi võib olla tsirkulatsiooni pumbas või on kuskil ummistus, et radikad soojaks ei lähe. Tänan

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere
Teil on õigus. Viga võib olla ringluspumbas kuid ka torustikus võib olla ummistus või õhukork. Esimese asjana kontrollige ja puhastage filtrid küttesüsteemis. Loodetavasti on vähemalt üks seal ikka olemas.
Kui küttesüsteem on varem olnud tasakaalus, siis arvatavasti on ka nüüd, kui keegi oma tegevusega pole seda rikkunud.
 

Küsimus: Miks gaasikatel end pidevalt sisse-välja lülitab ja kas rõhu langemisel võib olla ka muu põhjus kui leke?20.11.2015

Tere
Seinal asetsev gaasikatel Junkers Eurostar on ühendatud tarbevee boileriga. Vana boiler oli katlakivi täis ja sai pandud uus (220L). Kui ainult tarbevett kasutasime suvel, oli kõik OK. Nüüd, kui I korruse pesemisruumi põrandaküte ka taga (ülakorruse radiaatorid kinni), katel (gaasileek) lülitub iga 3min tagant tööle. Töötab umbes 20sek ja lültab välja ja 3 min pärast taas tööle ja nii 24/7.
Lisaks tarbeveele kütab pesuruumi põrandat, mis on ca 20m2, gaasikulu u 4m3/24h. Kas selline sisse-välja lülitamine on normaalne? Vanasti ei olnud nii tihti. Ja teine küsimus. Panen pidevalt rõhku katlasse juurde, et manomeeter näitaks 2bar, kuid vajub ikka alla - iga 4 päeva tagant panen juurde. Torumees ütles, et kusagil peab leke olema. Kas on muid variante? Ette tänades

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere.
Kuna suvel katel toimetas ainult tarbeveega, siis kütteosa probleem ei avaldunud. Katla käitumine viitab väga väikesele, ebapiisavale tsirkulatsioonile küttesüsteemis - temperatuur tõuseb kiiresti, kuna ringlust ei ole. 3 minutit on juhtplokist etteantud minimaalne kahe järjestikuse süütamise vaheline aeg. Talvel jääte sellise aeglase küttevee ringluse korral külma. Kontrollige filtreid süsteemis ja kraanide asendeid. Muidugi ei saa välistada, et katlas on mingi rike või ummistus.
Kui teil varem küttesüsteemi rõhuga probleeme pole olnud, siis võiks arvata, et leket iseenesest pole tekkinud. Kontrollige paisupaagi korrasolekut. Tühja paisupaagi vasturõhk peab olema ca 1 bar. Arvatavasti see nii enam ei ole. Kui paisupaak on katki, siis tuleb see asendada või paigaldada odavam katlaväline paak.
 

Küsimus: Mida annaks teha, et gaasikatlaga toodetav soe vesi jõuaks kiiremini korteri teise otsa vannituppa?27.10.2015

Tere,
Lasin paigaldada 2 a tagasi Junkers ZWB 28-3C läbivoolukatla. Katel köögis kraani kõrval ja vannituba korteri teises otsas, soojaveeliin sinna ca 14 m. Probleemiks see, et soe vesi jõuab reaalselt vannituppa kohale väga hilja peale kraani lahti keeramist. Pole küll mõõtnud, aga tundub, et pool ämbrit kuni ämber vett kindlasti tuleb enne alla lasta kui duši alla kannatab minna.
Pakkusin ise kohe välja, et peaks äkki elektriboileri vahele panema, mida toidetaks gaasikatlast aga paigaldaja ütles, et pole vaja. Saan aru, et mingil määral aitab ehk tarbeveetemperatuuri katlal suuremaks sättimine aga mitte revolutsiooniliselt. Kas lahenduseks võikski olla ainult boileri vahele panek. Plastist soojaveetoru on korralikult plasthülsi sees ja täies pikkuses asub toas aga ei ole küll soojustatud, mida raske teostada esteetilistel kaalutlustel. Kahjuks vist katla sisemine pump ei saa juba liinis olevat vett päevasel ajal aeg ajalt ringi pöörelda ja kuumaks ka kütta? See oleks ehk muidu mingiks teoreetiliseks lahenduseks.

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere.
Lihtsaim lahendus on tõesti puhverboileri paigaldamine tarbimispunkti lähedusse. See peaks siis sooja vee kiiremini kraanini tooma ja siluma temperatuurikõikumised.
Sooja tarbevee retsirkulatsiooni ühe toruga teha ei saa, vaid vaja on
ka lõpppunktist tagasitulevat toru ja pumpa ringluse tagamiseks. ZWB28-3C katel küll võimaldab seda, kuid arvestada tuleb energiakuluga sel ajal, kui sooja vett ei tarbita. Seetõttu peavad nii minev kui tagasitulev toru olema väga hästi soojustatud ning pumba tööd peaks juhtima taimer.
 

Küsimus: Milline peab olema turvaline ventilatsioon gaasikatlaga korteris?08.10.2015

Tere,
Kortermajas on igas korteris oma gaasikatel. Korterites on sundventilatsioon, akendel värskeõhu klapid ning lisaks klapiga ava. Kuid korterites on väljatõmme ventilaatoriga ehk paigaldatud on ka tagasilöögi klapid. Küsimus on selles, kas selline gaasikatla paigaldamine on lubatud? Gaasilekke korral ei pruugi ju gaas välja minna sest ventilatsioon on avatud ainult siis kui ventilaator töötab. Kas see on ka seadusega kuidagi määratud?

Ette tänades

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere
Lühike vastus on, et kui Inspecta Eesti on projekti kooskõlastanud, siis on see normidele vastav.
Sundventilatsiooniga korterites on raskendatud korstnaühendusega seadmete töö, kuna ventilatsiooni väljatõmme võib õhupuuduse tõttu õhu korstnas tagurpidi liikuma panna.
Ventilatsioon peab olema selliselt ehitatud, et kui väljatõmbe ventilaator seisma jääb, siis peab loomulik väljatõmme säiluma sellisel määral, et gaasi pihkamise korral oleks ohutus tagatud. Teine võimalus on, et ventilaatori seismajäämise korral suletakse ka gaas.
 

Küsimus: Kas uued eurodirektiivid puudutavad ka varem ostetud gaasikatlaid?05.08.2015

Tere,
Mul on kodus 2005. aasta lõpus paigaldatud turbo gaasikatel ZSE24-4MFA. Kas minu katelt puudutab ka sügisel jõustuv eurodirektiiv? Mida soovitate ette võtta?
Aitäh

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere
Euroliidu nn. ökodirektiiv ei puuduta juba paigaldatud gaasikatlaid. Need võivad töötada oma eluea lõpuni. Teie 2005. aasta lõpus paigaldatud seade Junkers ZSE24-4MFA on varsti 10 aastat vana ning keegi ei tea, kaua ta veel kestab. Eesti "Küttegaasi ohutuse seaduse" § 4.1 p.3 kohaselt loetakse gaasiseadme kasutusajaks 15 aastat, kui tootja ei ütle teisiti. Koduseadmete tootjad ei ütle teisiti.

Nüüd on Teie otsustada, kas Teie katel toimib rahuldavalt. Juhul, kui otsustate kütteseadme välja vahetada, on praegu veel võimalus hankida samatüübiline (kinnise koldega ning sooja tarbevett mahutisse akumuleeriv) tavakatel ning teostada katlavahetus suhteliselt lihtsalt. Seda saate teha seni, kuni katlaid hulgimüüjate, kaupluste ja paigaldajate ladudes veel on.
Juhul kui Te seda ei tee, siis hiljem tuleb Teil praegune katel asendada kondensaatkatlaga. Selle katla kasutegur on küll tavakatla omast 10...15% kõrgem ja gaasikulu väiksem, kuid katlad on kallimad ja paigaldus keerukam. Kuna põlemisjääkide temperatuur on madal, tuleb paigalduse käigus välja vahetada katla õhu/suitsu-toru ning ehitada katlast väljuvale kondensaatveele äravoolutorustik.

vt. veel Delfi lugu-
http://kasulik.delfi.ee/news/uudised/euroliidu-uus-sugisest-kehtiv-noue-teeb-majaomanike-elu-oluliselt-kallimaks?id=71768939
 

Küsimus: Kas on võimalik paigaldada korstnasukka kortermaja koridori ventilatsioonikorstnasse?20.05.2015

Kas on võimalik paigaldada korstnasukka kortermaja (12 korteriga) koridori ventilatsioonikorstnasse, et saaks korteris ahju kütta?

Vastus: Tauno Topkin, küttesüsteemide müügijuht, City Kliima OÜ, www.citykliima.ee

Pigem peaks seda küsima korstna/kamina ehitaja käest.
Pigem arvan, et ei saa.
 

Küsimus: Kas see on normaalne, et vabalthingav gaasikatel süütab ennast iga 4-5 minuti järel?30.04.2015

Tere,
Junkersi vabalthingav katel süütab ennast iga 4-5 minuti järel. Kas see on normaalne? Hetkel veel pole ruumitermostaate ühendatud. Korter väike 40m2. Ühendatud on põrandaküte ja radiaatorid. Katla pealt on küttevesi u 70 kraadi peale keeratud.
Kui see on normaalne, kas ainus lahendus on akupaak lisada süsteemi?

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere
See on normaalne. Katlal on ette antud ooteaeg, millest śagedamini ta kütma ei lülitu. Tavaliselt on tehaseseades see 3...4 minutit. Mõnel katlal annab seda muuta, mõnel mitte. Kui saab muuta, seadke aeg pikemaks. Nii ta siis töötabki, et proovib iga natukese aja tagant, kas tema poolt pakutavat sooja vaja on.
Kontrollige, et küttevee ringlus oleks tagatud, s.t. filtrid puhtad, vähemalt üks radiaatoriventiil avatud,.
Keerake katlatermostaadilt temperatuuri alla - 70 kraadi on liiga palju ka talvel, kui õues on miinus 20.
Ühendage ruumitermostaat, mis annab katlale teada, millal tuba soe on. Tõsi küll, siis jääb ka põrandaküte külmaks.
 

Küsimus: Kas see on normaalne müratase, kui magamistoa seina taga oleva gaasikatla müra segab magamist?10.04.2015

Tere
2013 renoveeritud 38 m2 korteris on lokaalne gaasiküte, katel asub dushiga WC-s (2,5 m2) ja siseseinal. Kuna seina taga on magamistuba, siis katla töötamise ajal on müra selline, et väga ei maga. Ka teevad radikad ja torud sellise tugevusega häält, nagu oleks kraan lahti. Kas aitaks ümberprojekteerimine, katla viimine mujale? Või on probleem kasutajas, so annaks kuidagi režiimi timmida, praegu katel töötab intervallidena, kütab/vaikus. Katel ise ok, tuba soe.

Tänan!

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere
Katla vibratsioonimüra on väiksem kui sein, millel katel asub, on jäik ning ei ole seest tühi.
Torudes tekkiv voolumüra on väiksem, kui vähendada ringluspumba kiirust. Siiski ei soovita kasutada kõige väiksemat kiirust ( enamasti on neid kolm), kuna sel juhul ei pruugi pump pärast seismist alati käivituda. Küttesüsteemis tuleb muidugi korralikult õhutustada. Kui kuulete vulinat, siis on õhk süsteemis.
Väikeste korterite häda on selles, et kütteks vajalik võimsus on alati väiksem kui katla miinimumvõimsus. Soovitan kasutada ruumitermostaati, mis lülitab katla põleti ja pumba välja, kui ruumitemperatuur on saavutatud. Tulemus on see, et katel töötab ainult siis, kui tõesti on vaja.
 

Küsimus: Kas tuleb küttesäästu kui asendame radiaatorkütte põrandaküttega?27.02.2015

Tere,
Tegemist eramajaga, köetav pind 80 ruutmeetrit. Hetkel seinas radikad, mida köetakse linna keskküttega, samas kasutame vahest ka Kalvis puupliiti, mis on ühendatud radikatega, et vajadusel puuküttega radikaid saaks kütta.
Sooviksime nõuannet, kas tuleb energiasääst, kui võtame radikad seintelt ära ja teeme põrandakütte, mida saab kütta linna keskküttega? Põrandas oleks temp madalam, aga samas pinda mida kütta on rohkem kui radikate korral. Kuidas saaks arvutada energiasäästu?
Millist soojussõlme oskate soovitada, mida linnaküttele vahele panna? Sealt saame ka sooja vett.
Praegu nt toimub radikate korral vabavool, ehk tavaliselt pump kraadi -7 kuni 0 juures ei olegi sisse lülitatud ja radikad on ikkagi mingil määral soojad ja kütet kulub vähem. Kas põrandakütte korral saab ka nii reguleerida, et teatud temperatuuri korral, kui temp erinevus on suur, siis pumpa sisse ei lülita ja põrandad on ikka mingil määral soojad?

Vastus: Simmo Paomets, tehniline juht, Gaspre OÜ, www.gaspre.ee

Tere
Põrandaküte annab võrreldes radiaatorkütte säästu vaid mõne protsendi. Ainult selle võrra, et õhu konvektsioon laealust ei küta. Köetava ruumi kubatuur on ikka sama.
Kui te siiski soovite põrandaküttele üle minna, siis tuleb soojuskandja temperatuur alla saada 25...35 kraadini ja kindlustada
torudes piisav voolukiirus. Sobivaid valmis pumbagruppe on poodides saada kuid otsige endale abiline, kes hüdraulikaosa õigesti kokku paneb.