Majavamm, hallitusseened

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas polüstürool (peno) tekitab hallitust?26.01.2012

Tere,
kas vastab tõele, et penoga soojustus tekitab hallitust?

Vastus: Jane Oja, mükoloog, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee

Tere!
Ei, see väide ei vasta tõele. Ükski materjal ise ei tekita hallitust vaid põhjuseks on materjali vale kasutamine või paigaldamine.
 

Küsimus: Kas niiskes keldris võib olla tegemist vammiga?29.11.2011

Tere!
Individuaalelamu, ehitatud 60-ndatel aastatel, on keldriga ja kuna asub madalal pinnasel ning kui rohkem sademeid ja linna kanalisatsioonis mingi tõrge, siis tungib vesi keldrisse, mõne aja pärast kaob ära. Keldris on salved alustel, nii et vesi salvedeni ei jõua. Nii on olnud aastaid, tänavu avastasime aga, et kartulisalves on kartulid valget värvi hallituses nagu vatis, mitte kõik, osa saab kasutada. Ka kiviseintel ja keldri riiulitel on valget värvi laigud, riiuleid sai küll äädikaga pestud, kuid mõne aja pärast oli hallitus tagasi. Kas võib olla tegemist majavammiga?

Vastus: Jane Oja, mükoloog, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee

Tere!

Kirjeldatud olukorra põhjal on keeruline öelda, kas tegemist on majavammi või tõesti ainult hallitusega. Teada saamiseks soovitan Teil tekkinud seenest võtta proov ning saata spetsialistidele, kes selle laboris kindlaks määravad.

Parimatega!
 

Küsimus: Punakas tolm mööblil ning põrandal, hallitusseen ja putukad valamu taga - millega on tegu?09.11.2011

Tere,
Tänavu septembris avastasin Hiiumaal vana palkmaja köögis punakat tolmu, mis kattis põrandat ja mööblit. Lähemal uurimisel leidsin valamu tagant 6 aastat tagasi vahetatud aluspalgilt, mis oli asetatud otse kruusale ja tihendatud Makroflexiga, seenkahjustuse. See kattis nii palgi alumist külge kui ka saunapoolset kiviseina. Eemaldasin seene, millel olid all narmaseosed. Samas lendles ruumis hulgaliselt sääsesarnaiseid putukaid. Tiivad ja lennuvõime nagu sääskedel, ainult tagaosa kollast värvi. Ilmselt oli aastaid kapi taha tilkunud vett. Töötlesin pinda kahel korral paarinädalase vahega tõrvaõliga. Sain ka nõuande, et peaks palgi kruusa seest välja kaevama ja tagama õhu juurdepääsu. Nüüdseks on see tehtud. Palgi väljakaevamise ajal avastasin, et see on kahjustuse kohtades pehkinud. Käega oli võimalik suuri tükke välja rebida. Palki koputades kostab õõnes heli. Võtsin mõned tükid pehkinud palki analüüsimiseks kaasa, aga kahjuks oskas kojamees need ukse tagant prügikasti toimetada. Kas oskate mingit diagnoosi panna? On see majavamm või mõni muu seen? Millega veel pehkinud palgiosi immutada võiks?
Juba ette tänades vähemalt 150 aastat vana palkmaja omanik A.

Vastus: Jane Oja, mükoloog, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee

Tere!

Teie kirjelduste kohaselt võiks küll eeldada, et tegemist oli majavammi poolt tekitatud kahjustustega. Kõige rohkem viitab sellele punakaspruun eostolm, mis on majavammi puhul tavaline. Mõningaid pilte majavammist võite leida järgmiselt kodulehelt - http://mycology.ee/. Pehkinud palgiosad, mis on veel ehituslikult tugevad, võib immutada spetsiaalselt seenetõrjeks mõeldud tõrjevahendiga, näiteks DeepKill'iga. Võimalus on veel pehkinud detailid teisaldada ning allesjäänud puitkonstruktsioonid tugevdada.

Edu!
 

Küsimus: Kas majavammi likvideerimisel piisab tõrjest või peab palgi asendama?27.10.2011

Meil on tekkinud üsna ootamatult majavamm (maja on olnud samas olukorras 3-4 aastat). Avastasime, et vamm on pugenud soklipleki all oleva tugilaua ja palkide vahelt tuppa. Ootamatu on see, et see koht peaks olema niiskusele kättesaamatu ja ka voodrilaud on paigaldatud nõuetekohaselt tuulduvalt.
1. Kas on hädavajalik eemaldada viljakehadega saastunud palgid või aitab ka puhastamine, kuumutamine ja mürgitamine?
2.Kas mürgitamise võiks ka ise ette võtta ja mis aine oleks kõige tõhusam (boracol või midagi muud)?

Vastus: Jane Oja, mükoloog, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee

Kõigepealt selgitage välja, miks majavamm on tekkinud. Kõige olulisem on kõrvaldada põhjused ning jälgida, et uue konstruktsiooni puhul ei korduks sama olukord. Majavamm suudab transportida vett ka 6 meetri kauguselt, mistõttu võib seeneniidistik ulatuda kaugemale algsest tekkekohast.
1. Eelkõige on hädavajalik eemaldada need puitdetailid, mille ehituslik tugevus on kadunud. Kui viljakehadega kaetud palke ei ole võimalik teisaldada, võib need puhastada viljakehadest ja seeneniidistikust, kuid hiljem tuleks eelnimetatud detailid kindlasti "läbi immutada" majavammi tõrjeks mõeldud kemikaaliga.
2. Eestis enamkasutatud kemikaalid puidu puhul majavammi tõrjes on DeepKill ja Boracol.
 

Küsimus: Hallitus keldris, kas foto järgi on võimalik hinnangut anda?27.10.2011

Tere,
soovin teada, kas hallitusele on võimalik hinnangut anda ka pildi alusel või on vaja vastava ala spetsialist kohale kutsuda? Kui on võimalik pildi alusel, siis kuhu võiksin pildi saata?

Vastus: Jane Oja, mükoloog, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee

Parima hinnangu hallituse kohta saab anda ikka spetsialist, kes on olukorda ise hindamas käinud ja hallitusest ka proove kogunud hilisemateks seeneliikide määramiseks.
 

Küsimus: Hallitusseened/spoorid/eosed tööruumides?19.10.2011

Kas sellised näidustused tööruumides 1-2 tunni viibimise tagajärjel nagu punetiste (allergia) ilmumine kehal/näol, silmade valu, nägemise ähmasus, liigeste valu, kurgu kipitus, jooksev nina, sagedane köha kuni kopsupõletikuni välja (eriti uutel töötajatel) võivad olla tingitud nendes ruumides tsirkuleerivatest hallitusseente eostest/spooridest. Töötame sundtsirkulatsiooniga ruumides, mis on küll minimaalne, kuid võiks olla piisav, et tsirkuleerida mikroorganisme! Samas õhuniiskus ainult 25-30%, kuid veelekked majasisesest vihmaveetorustikust + kanalisatsioonist ripplagedega renoveeritud paneelmajas küllalt sagedased. Tänan! M

Vastus: Jane Oja, mükoloog, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee

Tere!

Selliseid sümptomeid võivad ruumiõhus leiduvad mikroorganismid küll põhjustada ning eriti kui ruumiõhus on mikroorganismide hulk suurem, kui välisõhus. Täpsema ruumiõhu mikroorganismide hulga ning liigilise koosseisu saab välja selgitada õhuanalüüside abil.

Edu!
Jane Oja
 

Küsimus: Pärast pakettakende paigaldust on tekkinud hallitus19.10.2011

Elan kortermajas, peale pakettakende paigaldamist on iga sügis ja talv olnud õudsad, kuna aknad on niisked ja seintele on tekkinud hallitus. Kuna mul on väikesed lapsed, siis on mul väike hirm, et lapsed võivad haigestuda, kuna olen sellest hallitusest igasuguseid kohutavaid jutte kuulnud. Mida teha?

Vastus: Jane Oja, mükoloog, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee

Tere!

Teie eluruumides on puudulik ventilatsioon, mida soovitame kõigepealt parandada. Tekkinud hallitus tuleb nii aknapaledelt kui ka seintelt puhastada desinfitseeriva ainega (nt vesinikülihapend). Edasi tuleks välja selgitada probleemide tekke põhjused ning need likvideerida, selleks kontakteeruda eriala spetsialistiga.

Edu!
Jane Oja
 

Küsimus: Kuidas kindlaks teha, kas majavammi niidistik on arenenud seintele edasi?06.10.2011

Tere. Ostsin maja millel oli köögi põrandal vamm, lõhkusin põranda välja, eemaldasin 50 cm pinnast. Niidistik oli ka maja vundamendil.
Küsimus siis järgmine, kuidas teada saada kas niidistik on edasi arenenud seintele ja mida ette võtta? Silmaga pole peale eemaldamise midagi näha.


Tänud

Vastus: Kristel Pau, ehitusmükoloogiliste ekspertiiside teostaja, SA Eesti Mükoloogia Uuringutekeskus, http://mycology.ee

Tere.
Soovitame kindlasti majavammi kahjustusega põrandaäärsed seinad avada ca 30 cm kõrguseni. Kui tõesti pinnad on puhtad, soovitame siiski edaspidise kindluse mõttes töödelda alumine puidust kandekonstruktsioon tõrjevahendiga. Soovitavalt tõrjevahendiga "läbi immutada".
Juhul, kui kahjustunud põrand oli kõrvalpaiknevate ruumide läheduses kahjustunud, tuleks kontrollida ka kõrvalpaiknevate ruumide põrandate, seinte ja vahevundamendi seisukorda.
Majavammi puhul on tegemist kõige kiirema leviku ning suurema kahjustusulatusega majaseenega.

Edu!
 

Küsimus: Kui kiirelt majavamm võib areneda?30.09.2011

Kui kiiresti võib majavamm areneda ja levida? Kui järsku selgub, et vamm on majas, siis kui pikaajaline probleem see võib olla?

Vastus: Kristel Pau, ehitusmükoloogiliste ekspertiiside teostaja, SA Eesti Mükoloogia Uuringutekeskus, http://mycology.ee

Tere!
Kirjanduse andmetel võib heade tingimuste korral majavammi seeneniidistik kasvada 5-6 mm päevas. Siiski alati see seen nii kiiresti ei levi - kõik sõltub tingimustest: temperatuur, niiskus ja toitainete kättesaadavus. Ei saa täpselt öelda, kui kaua on majavamm hoones arenenud, kuigi kogemuste ja kahjustusulatuse alusel järeldusi teha on võimalik.
 

Küsimus: Kopituse hais, kuidas teha siseõhu analüüsi?30.09.2011

Meil on individuaalmaja. Majja sisenedes mingit lõhna ei ole. Kui aga kodunt välja läheme on riietel kopituse hais (muuseumi või selline keldri hais). Vöörad ei tunne ka majja sisenedes mingit lõhna, see aga tardub riietele ja suhteliselt tugevalt. Viimasel ajal kipuvad ka tervised jukerdama. Kummalised nohud ja köhad.
Kuidas oleks vöimalik siseõhu analüüsi teha? Tõenäliselt on midagi valesti. Kuigi niiskuskahjustusi näha ei ole.

Vastus: Kristel Pau, ehitusmükoloogiliste ekspertiiside teostaja, SA Eesti Mükoloogia Uuringutekeskus, http://mycology.ee

Tere!
Mis on selle lõhna põhjus, on tõepoolest niisama väga raske arvata. Õhuanalüüse teevad Eesti Mükoloogiauuringute Keskuse mükoloogid hallitusseente ja vajadusel ka bakterite osas. Siseõhust võetud proove võrreldakse välisõhust võetud proovidega ja tehakse selle põhjal järeldused - kas probleem võib tuleneda nendest kahest bioloogiliselt komponendist. Soovi korral võtke palun ühendust telefonil 5082385.