Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas saaks kaukaasia lambakoera tuppa, ta kardab üle lävepaku tulla?27.09.2014

Tere,
Jutt käib 1-aastasest kaukaasia lambakoerast. Koer kardab üle ukseläve tuppa tulla. Olen proovinud juba kõike, ainul mitte füüsilist jõudu, arvates, et saame niisama hakkama. Aga nüüd, kui talv on saabumas, on vaja siiski teda teinekord toas hoida. Kuidas seda saavutada?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Proovige esmalt anda talle süüa ukse ees, 2-3 meetri kaugusel. Kui see läheb hästi, siis pange söögikauss 1 meetri võrra lähemale. Kui ka see läheb hästi, siis pange kauss päris ukse ette ning sealt edasi hakake kaussi tasa-pisi panema ukselävest sissepoole. Las ta sööb ning peale seda peab ta olema vaba. Mingil juhul ärge kutsuge sisse, muidu hakkab ta jälle kartma. Las ta harjub sööma ukse juures. Kui ta ei ole nõus sööma, siis ärge andke ka teises kohas. Tuleb aeg, mil tühi kõht ületab hirmu ja lõpp-tulemusena koer enam ei karda üle ukseläve sisse astuda.
 

Küsimus: Kas peaksin muretsema, kui kass on hakanud viimasel ajal norskama?24.09.2014

Tere.
Ma olen 5-aastase emase kassi omanik. Ma olen viimasel ajal tähele pannud, et ta nohiseb või siis täpsemalt öeldes lausa norskab magades. Kas ma peaks muretsema?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Üks tervisekontroll ei teeks paha. Kui looma juures on midagi, mida varem polnud, on alati põhjust muretsemiseks. Sageli selgub, et tegemist pole tõsise terviserikkega ning siis ei pea enam mõtlema ja muretsema.
 

Küsimus: Mida teha kassiga, kes ründab valimatult teisi kasse ja koeri?24.09.2014

Võtsime umbes 2 kuud tagasi omale hulkuva kassi. Kass on umbes aastane, isane ja kastreeritud. Süüa anname 2 korda päevas (kitekat) ja saab liikuda nii toas kui õues.
Probleemid on sellest, et ta on väga agressiivne teiste loomade suhtes. Kui näeb õues mõnda teist kassi või koera, siis ta absoluutselt ei vaata ega hinda olukorda vaid momentaalselt hüppab kallale. Vahel on sama ka inimestega, jälgib jalgu ja hüppab kihvadega kinni. Samuti kipub ta hulkuma, ta saab ise käia tuppa ja välja nii kuidas soovib, kuid käib ennast järjepidevalt ka naabrite juurde tuppa pressimas. Naabrid kurdavad, et ei saa uksi ega aknaid lahti hoida, sest kass kohe toas.
Oleme välja selgitanud ka tema mineviku. Omanik peksis teda ja kohtles halvasti. Ühel hetkel kolis omanik ära ja kass jäi pooleks aastaks üksinda korterisse kinni. Keegi käis teda seal küll vahepeal vaatamas, aga see oli ka kõik. Hetkel oleme välja mõelnud lahenduse, et istub päeval toas ja ööse laseme õue, kuid sooviks siiski teda rahulikumaks kuidagi muuta. Muidu on väga nunnukas ronib sülle ja otsib tähelepanu ning lähedust, kuid mingil hetkel sõidab katust täitsa ära.
Kas on mingeid lahendusi?
Aitäh.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Kirjast ei tule välja, kus te elate ja mis tingimused seal õues üldse on. Kui maal oma talus ja metsa sees, siis ma saan aru kui kass väljas käib. Kortermajas aga on täiesti sobimatu oma looma õue lasta. Nagu näha ongi sellest palju probleeme. Naabrid kaebavad, loom on teistele ohtlik ja ohtlik ka endale, sest õues võib juhtuda temaga igasuguseid õnnetusi.

Mina näen ainukese valikuna kassi toas pidamist või teise variandima, et leiate turvalise õues käimise võimalusega maakodu. Kass ega ka koer ei tohiks üksi ringi jalutada ja päris kindlasti ei erine kass sellepoolest kuidagi koerast!

Kindlasti on võimalik looma kasvatada ümber ja anda talle tagasi usaldus inimese vastu. Seda aga saate teha teie ja omas kodus. On näha, et elu väljaspool kodu teeb ta kurjaks ja ajab stressi.

Üks suur probleem teie jutus on ka toit. Selline toit võib sõna tõsises mõttes olla ohuks isase kastreeritud kassi elule. suur osa loomakliinikute patsientidest moodustavad just kastreeritud poetoitu söövad kassid. Poe toit on äärmiselt ebakvaliteetne ja sama hästi võiksite teda saepuruga sööta, kui see talle maitseks. Toiteväärtus ja kasulikkus on alla igasuguse arvestuse. KiteKati koostis (ja ka teiste poetoitude koostis) muudab uriini aluseliseks, mis on soodus keskkond põieliivade tekkeks, mis on kassile äärmiselt piinarikas ja ummistades kuseteed võib lõppeda ka surmaga (kass ei saa urineerida). Kass on lihasööja, liha aga selles toidus ei leidu.

Selleks, et teda rahustada ja harjutada tubase eluga peaksite vahetama selle toidu (saab aru, et see on odav lahendus) korraliku toidu vastu (kulub umbes 2 kg kuus ja maksab 20 euro ringis). Soovitan Royal Canini rahustavat toitu, sest see annab kiire tulemuse. Mind selle firmaga miski ei seo, aga tegemist on tõesti minu teada ainsa omalaadse tootega mis meil saada on.

Heade soovidega,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Miks kassipoeg sööb liivakasti liiva, kas see võib olla vitamiini puudus?24.09.2014

Tere!
Kuu vanune kassipoeg tõttab õigel ajal liivakasti pissile, aga algatuseks ahmib suuga paakuvaid liivahelbeid suhu ja üritab neid süüa. Kas kiisul on mingi vitamiini puudus? Ema toidab ilusti, kassipoegi vaid kaks. Ei oska midagi ette võtta.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Olen sellisest probleemist varem ka kuulnud. Otseselt takistada seda ei saa. Kui siis ainult peale passides. Vitamiini puudust ma ka ei kahtlustaks. Pigem tuleks valida selline liiv, miskõhtu sattudes kõige vähem kahju teeks või mida ei saakski väga maitsta. Äkki proovite mõnda aega liivana kasutada pelleteid. Sobivad nii küttepelletid kui k aosad kassiliivad, mis on pelletiks pressitud. See ei tohiks suhu mahtuda. Muutub küll paari päevaga saepuruks, aga ikka parem kui saviliiva süüa.

Parimat,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kuidas võõrutada koera, et ta ei kaevaks peenraid segi?15.09.2014

Tere,
Minu koer kaevab peenrast taimi ja lilli välja. Nii kui tekib must muld, siis hakkab kratsima. Oleme proovinud erinevaid asju (pulbreid, geele, aed ja nöör ümber peenra). Kuid midagi ei aita. Tal on olemas oma koht, kus kaevata, aga see ei meeldi talle. Kas on veel võimalusi et sellest harjumusest lahti saada?
Tänades

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Esiteks tuleb aru saada miks teie koer kaevab. Kas tal on igav ja otsib igavusest tegevust või ta kaevab peale taime istutamist või ta otsib endale jahedama kohta või ta otsib lõhna järgi hiirte või muttide kanaleid või talle meeldib jalutada naabritele külla. Meie koerte metsikud sugulased väga palju kaevavad selleks, et saada süüa näiteks kasulikke taimi ja juuri või jahivad loomi kes peidavad ennast urus või saada endale ja poegadele turvaline koht. Meie koertel on kaevamine geneetiline. Juhul kui teid huvitavad just taimed, tuleb aru saada, et värske kaevatud maa lõhnab teistmoodi. Koera territooriumi peal ei tohi mitte midagi olla teistmoodi kui tema on harjunud. Pange taime ümber väiksed kivid või koera väljaheited ja pange peale- veel parem ümber plastik või metallivõrk. Kui te panete võrgu ümber, kaevake selle maa sisse umbes 10 sentimeetrid. Hoidke need päevad koera eraldi ja laske selle koha juurde ainult siis kui Teie olete kõrval ja saate koerale keelata kaevamist ja kiita teda kui koera tähelepanu läheb kõrvale. Kohal, kus on koerale lubatud kaevata, kaevake sisse mänguasjad ja midagi söödavat, näiteks kont. Emased võivad kaevata endale pesa enne poegemist. Sel juhul tuleb talle korraldada mugava koha, et temal ja kutsikatel oleks mugav. Kui koer kaevab aia alt ja jookseb jalutama, tuleb muretseda kindlam aed, mis sisse kaevatud või alus peab olema betoneeritud. Edu teile.
 

Küsimus: Mida anda kassile närimiseks, kas selleks peab olema mingi spetsiaalne kindel asi?13.09.2014

Tere, mu kass on 12-13 nädalane ja ta on emane kass. Öösel on toas ja päeval käib õues. Pole steriliseeritud. Tal on kombeks midagi närida just kui hambad sügelevad. Ei tahaks koguaeg kätt ka närimiseks anda, kuna muidu võib suurena ka teisi hammustada. Mänguhoos on muidugi teistmoodi see närimine. Aga kas ma saan midagi teha või on see loomulik, et närib asju.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Närimine on jah kassipoja komme. Üks väga halb komme. Mõni teeb seda rohkem ja mõni vähem, aga kindlasti on täiesti lubamatu närida inimest. Kass ei ole koer, kellele anda närimiseks konti ja kui tal on tõesti nii väga vaja närida, küll ta seal õues seda materjali leiab ka.
Võimalik, et tegu on ka hammaste vahetumise ajaga, mis seda kihku suurendab, aga sisuliselt on inimese närimine lubamatu ja võib saada raskeks käitumishäireks. Üldiselt kasvab kass halbadest kommetsest esimesel eluaastal välja,kui neid ei lasta süveneda.

Head soovides,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kas kass on haige, kui nina kuiv, silmad märjad, on loid kuid sööb?10.09.2014

Meil on u 7-aastane steriliseeritud Pärsia kass. 20. augustil võtsime hoiupaigast juurde 6-aastase steriliseeritud kassi. Uus kass on väga mänguhimuline ja ergas, vana kass hoiab distantsi ja sisiseb. Nüüd aga mõned päevad on "vana kass" väga vaikseks jäänud. Silmad on suured ja märjad, nina kuiv. Sööb ja joob ilusti. Enamus ajast magab, enam ei jälgi pingsalt uut kassi - hakkab vist harjuma. Muret teeb aga - ta ei ole endine. Ei maga inimese teki peal, ei tule hommikul äratama, uksele ei tule vastu, ei küsi häälekalt süüa, ei nurru nii palju. Kas võib olla, et uue kassiga tuli kaasa mingi viirus? Kui loom sööb, kas siis on terve, samas kui nina on kuiv, kas on haige?
Olen segaduses.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

On täiesti võimalik, et vanem kass on langenud uue kassi tulekust sügavasse depressiooni. Võimalik, et aeg aitab siin olukorda siluda, kuid seni peaksite ilmselt tegelema aktiivselt pärslase hingeelu poputamisega. Tähelepanu, silitused, lähedus - usun et seda pakute talle niigi, kuid katsuge olla veel tähelepanelikumad.
Tema puhul oleks ka väga oluline kasutada mõnda stressi maandavat vahendit. On olemas kassidele mõeldud tilgad Calmex ja Royal Canini toit calm, mis siis aitavad kassil stressi maandada ja üsna ruttu ja tõhusalt. Saab neid loomakliinikust.
Ärme aga välista võimalust, et ehk on tal tõesti tervisega midagi viltu - asjade kokkulangemine. Ehk oleks mõistlik kass lasta veterinaaril üle vaadata.

Heade soovidega,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Mida teha, et kass lillepotist mulda välja ei kraabiks?08.09.2014

Tere!
Mul on selline mure, et mu kass (1 aasta ja 3 kuud, steriliseeritud, toakass) käib öösiti mu draakonipuud rüüstamas - kraabib potist mulda välja ja närib lehti. Olen kuulnud, et draakonipuu pidi kassidele mürgine olema. Mis ma teha saaksin, et ta mu taime rahule jätaks. Varem olen lillepotti hoidnud kuskil kõrgel riiulil või teises toas, kuid nüüd saime endale uue kummuti ja ma väga tahaks, et toas natuke ka rohelust oleks ja et ma saaksin oma puud seal kapi peal hoida.

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Tegu on tõesti kassile mürgise taimega. Tuleb ilmselt siiski valida, et kas lill või kass. Loomakliinikutes olen näinud müügil ka üht rohelist geeli, mis on mõeldud kasutamiseks peenardes, ehk aitab ka lillepotis ja kass lõpetab mulla kaapimise. Kahjuks ei ole selle probleemi puhul mingit ime lahendust.

Heade soovidega,
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Kuidas mõjub kassile narkoos?03.09.2014

Tere!
Küsisin 4-kuuse kassi valutava jala kohta ja tänan väga vastuse eest. Aga vastusest lugesin, et arst oleks pidanud katsuma kassi jalga ja selgroogu ärkvel olles. Arst tegi seda siis, kui kass oli narkoosi all. Muidu ainult vaatas ja kui kass ei lasknud endast ärkvel olles pilti teha, tehti süst. Valuvaigistit ei ole antud. Mingi ravi kohta (täpselt ei ole enam meeles) ütles arst, et kass on liiga kerge, et talle tablette anda. Kas röntgeni pildid peaksin saama ka enda kätte? Kuidas mõjub kassile narkoos? Kui ma uuesti pean minema, siis peab ju ka uue pildi tegema ja see tähendab ju ka uut narkoosi. Ette tänades!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Röntgenipildi peate loomulikult enda kätte saama, kui soovite saada senise haigusloo väljavõtet teise arsti juurde minekuks (pildid käivad haigusloo juurde ja te olete ju nende eest maksnud).

Mõte oligi selles, et kohe mitte kassiga tormata kuhugi mujale, vaid näidata neid röntgenpilte ka teistele loomaarstidele, kellel võib olla nende interpreteerimisega rohkem kogemusi või kes on lausa spetsialiseerunud loomade ortopeediale ja neuroloogiale.

Võib-olla on parem, kui Te helistate mulle kliinikusse 505 3111 ja me saame rahulikult seda asja arutada.
 

Küsimus: Mida teha kui kassil olid mitu päeva krambid ja nüüd on väga haige?02.09.2014

Umbes nädal tagasi algasid meie 10-aastasel kassil krambid. Seniajani on ta olnud terve ja elurõõmus kass. Peale krambihoogu lamas ta umbes veerand tundi oimetuna põrandal, seejärel toibus ja oli terve nagu ikka. Hoo ajal pritsis kassil suust sülge, nii et isegi lähedalolev sein oli pritsmeid täis. Krambihoog oli tal mitu päeva järjest igal õhtul. Kuna päeval käis kass ka väljas, siis seda ma ei tea, kas tal ka sel ajal hooge oli.

Nüüd ei ole paar päeva enam krampe olnud, aga kass on järsku jäänud väga haigeks. Isu ei ole enam, isegi oma lemmiktoite ei taha. Ainult magab kogu aeg oma pesas. Välja pissile läheb ainult siis, kui mina ta süles õue viin. Aeg-ajalt näugub haledalt ja vaatab mulle otsa, justkui paludes abi. Mida teha? Kas see võib olla mingi mürgitus? Kassikese arstile viimiseks ei ole hetkel raha.
Tänud nõu andmast!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Krampide puhul on tõesti mitmeid võimalusi, miks need tekivad. Põhjust hakatakse välja selgitama erinevaid võimalikke tekkepõhjusi kas siis kinnitades või välistades. Kõne alle võivad tulla tõepoolest mürgistused aga ka peatraumad, kasvajad, langetõbi jpm.
Selguse saamiseks oleksid teatavad analüüsid (veri, uriin) hädavajalikud, et saada aimu, mis kassi vaevab.
Mürgistustega, mida Te ise kahtlustate, kaasnevad reeglina ka oksendamine ja kõhulahtisus, aga et midagigi täpsemini arvata oleks vaja alustuseks kass lihtsalt kliiniliselt läbi vaadata. Sellest oleks, ma usun, suur abi.