Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Millal on õige aeg vähki põdev koer magama panna, et ta ei peaks piinlema?26.11.2014

Tere! Kahjuks on meie koeral vähk ja seda ei anna ravida. Koer on päris kõhnaks jäänud, sööb kuidas kunagi ja õues samuti lodev. Teada saime septembris. Küsimus selline, millal oleks õige aeg ta magama panna, et pisikene ei peaks piinlema (juhul, kui ta piinleb)? Aitäh!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

See on väga tõsine, raske ning mitte mingil juhul hetkeemotsioonide ajel sündida tohtiv otsus.
Arst, kes sellise diagnoosi loomale paneb ( tuginedes erinevatele analüüsidele) seletab ka loomaomanikele pikalt ja arusaadavalt millise kasvajaga on tegemist, milliseid organeid on see tabandanud ning mis ja kui ruttu organismis selle tagajärjel juhtub. Samuti saab selgitada, mida loom tunneb ning milliseid märke tema välimuses, käitumises, toitumisharjumustes jälgida ning millele mingisugused muutused viitavad.
Kui haigus areneb juba nii kaugele, et Teie väike sõbrake piinleb, tunnete te selle oma südames ära. Peamised argumendid selle raske otsuse tegemiseks on : loom ei saa/ei taha enam süüa ning juua; loom ei saa enam ilma kõrvalise abita püsti ega liikuda mille tagajärjel tekivad lamatised ning "allapissimisest tugev nahapõletik.
Vähihaige looma elupäevad tuleb muuta nii mugavaks kui Teie võimuses on. Kui vaja siis viia ta süles õue pissile, sööta lusikaga , muretseda ja anda vajaminevad valuvaigistid ning veeta koos nii palju aega kui vähegi võimalik
Ja seda viimast otsust aitab Teil teha Teie pere loomaarst, keda te usaldate, kes ei lase Teil valesti otsustada ning aitab jagada seda suurt vastutuskoormat
 

Küsimus: Kuidas õpetada koera nii, et ta saaks aru, et ta andis mulle märku ja nüüd lõpetaks haukumise?26.11.2014

Tere!
Meil on kodus 9-kuune emane mastifi kutsikas. Koer elab õues. Mul on probleem koera haukumise kohta. Kuidas õpetada koera nii, et ta kuuletuks ja lõpetaks haukumise. Muidugi haugub ta siis, kui näeb inimest, aga käsu peale võiks ta aru saada, et ma sain aru, et on võõras ja nüüd lõpeta palun see tegevus. Olen proovinud käsklust SIIA, kuid tavaolukorras tuleb ta minu juurde, aga kui on näha kedagi võõrast, siis SIIA käsklus ei mõju.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Igal koeral on rohkem või vähem kaasa sündinud looduse instinktid mis antud koeral tähendab tasemel ELU või SURM. See võib olla jahi instinkt – kui ei püüja saag-sured ära näljast. Ja üks kõik et tema iga päev saab täis kausi süüja. Jahi käitumine temal on allteadvuse tasemel. Selle koera võib õpetama rahuliku olukorras perfektne sooritama kuulekuse elementid kuna koeral rahulikult puhkab jahi instinkt. Ja selleks et õpeteda selle koera kuulata sõna kui tal on aktiivne jahi instinkti käitumise mudel, tuleb läbima selle koeraga väga õige koolituse. Vale koolitus võib ära rikkuma koera ja isegi koer võib hakkama rünnata oma pere liikmed. Kahjuks sellega mul on praegu palju tööd.
Valve koertega põhi käitumise mudel on – VALVA MUIDU SINU TERRITOORIUMI PEALE TULEB VÕÕRAS ja paremas olukorras saab endale tema territooriumi koos kõige mis on seal näiteks tema pesa, pereliikmed, söögikaus, peidetud kaevatud sisse tema aarega ja veel millegaga, ja surub maha endise peremehe. Halvemas olukorras tuleb võõras ja tappab teda. Kartmine ja on alus valve koera käitumise mudelil. Koer kes mitte midagi ei karda käitub rahulikult kuna ta ei näe et keegi konkretne tahab võtta seda mis talle kuulub. Ja kohe lõpetab ründamine kui see oht lõppeb. Selle pärast valve instinktiga koerad kõigidele teatavad et see koht on kinni ja tema seda valvab. Ja kui suurem valve instinkt on koeral siis ja raskem teda õppetada kuulata sõna selles olukorras.
Mul on kogemus töötama tibetimastiifidega. Nende õppus võttis kõige rohkem kannatust ja aega sellepärast et nemad igal pool on valve instinkti all. Ja isegi siis kui ta ei ründa kui ta ei näe kuskilt ohtu, ta kogu aeg ootab selle ohtu muidugi peale selle kui ta on kodus rahuliku olukorras. Teises olukorras väga raske suunata tema tähelepanu teise suunta. Ja siin ei aita majus või mänguasi. Samal ajal kui tibetlasega kasutada jõudu nad kohe panevad ennast lukku ja lahevad sügavalt enda sisse. Kui karistusega ületada piiri, koer võb hakkama rünnata pereliikmed aga mitte praegu. Selles ja ongi veeall kivid. Enamus see tuleb välja ainult 3 aastaks. Muidugi mõned arenevad varem. Eile helistas mulle naine kes räägis mulle et tema tuttavadel tibeti mastiif ründab pere liikmed. Soovitan pöörduma hea koerakäitumise spetsialiisti poole, kes õppetab teid kuidas kooliama teie koera. Interneti kaudu võib väga lihtne rikkuma ära koera. Spetsialist peab näha teie koera ja muidugi teid selleks et valima õige koolituse meetodi.
Edu teile.
 

Küsimus: Kas see on normaalne, et 1-aastasel saksa lambakoeral on "noku pidevalt väljas"?24.11.2014

Tere,
Suur mure 1-aastase saksa lambakoeraga. Noku ei seisa "püksis", istudes on 10-15cm väljas ja seistes ka ikka 2-3cm ripub, seistes mitte alati.
Probleem olnud juba kutsikast peale, kuid kasvatajad ütlesid, et see normaalne, läheb vanemaks saades üle. Ise ka arvasin, et nad sellised lipa-lopa kutsikatena, et lihase nõrkus vm.
Muidu koer terve ja rõõmus ja kena aga selline piinlik värk.
Palun nõu, mida teha või peab leppima sellega?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Laske loomaarstil üle vaadata kas tegemist on anatoomiliste iseärasustega (näiteks prepuutsium liiga lühike) või hoopis neuroloogiliste põhjustega (koera närvisüsteem on selline, et iga tugevam emotsioon kutsub esile ka erektsiooni).
 

Küsimus: Kas see võib olla vanusest, et 9-aastane koer jäi ootamatult nädalaga pimedaks?21.11.2014

Tere. Meie 9-aastane kaukaaslase-bernhardiini segu sõber, kes on olnud kogu aeg elurõõmus tegelane, jäi suht järsku pimedaks. Järsku selles mõttes, et nädalaga on kaotanud nägemise täielikult, silmadel oleks kui kae. Ka kuulmine on kehvemaks jäänud ja pea piirkonda puudutades võpatab nagu kardaks. Sööb ja joob ilusti. Kas see on tingitud vanusest või on midagi ohtlikumat? Oleme päris mures, korralik loomaarst on 20 km kaugusel aga pelgan, et ta ei pea autosõitu vastu ja kui 75 kg autos tammuma hakkab, on veits ohtlik. Ette tänades ... Jõgevamaalt.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Koertel esineb kaed päris tihti. Eeskätt on see vanusest tingitud aga välistatud ei ole see ka muude tervisehädade tüsistusena.
See, et ta võpatab puudutuse peale , võib olla tingitud sellest, et kui ta ei näe ega ka kuule enam, siis ta lihtsalt ehmatab selle puudutuse peale.
Hea oleks ikkagi lasta arstil need silmad üle vaadata (ja ühtlasi ka koer ise muidugi ,et avastada muid tervisehädasid kui neid peaks olema). Võibolla saab teatavate ravimitega silmaprobleeme pisut leevendada ( oleneb mis tüüpi kae koeral on).
 

Küsimus: Milliste kulutustega peaks arvestama Welsh Corgi Pembroke ülalpidamisel?20.11.2014

Tere.
Oleme pikalt kaalunud endale võtta Welsh Corgi Pembroke kutsikat. Kuna kutsika soetamine on kallis, siis sooviks teada, milliste kulutustega peame edaspidi veel arvestama? Palju ja mida Corgid söövad? Kui lihtne on Corgisid koolitada? Kas Corgidel on palju tervisehädasid?

Ette tänades,

Vastus: Astrid Lundava, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik, Eesti Kennelliit / juhatuse liige, www.kennelliit.ee, www.dogshow.ee

Tere,

olete sattunud õige inimese otsa selle küsimusega - welsh corgi pembroke on olnud minu tõug 20 aastat juba, kui esimese corgi Eesti tõin.

Welsh corgi on karjakoer, kes on pigem suur koer väikse koera mõõtudes. Ta on lihtsalt koolitatav ja sobib väga hästi pere esimeseks koeraks. Söömise osas on lihtsaim viis kuivtoit. Mina kasutan selleks Royal Canin kuivtoitu, kuid erinevaid brande on palju. Koguseliselt kulub ühes päevas ca 130 grammi kuivtoitu (ühes kuus siis ca 4 kg).

Tervise osas julgen öelda, et tegemist on suhteliselt terve tõuga. Veterinaari juurde jõutakse pigem tekkinud traumadega, kui mõne kroonilise murega (allergiad jmt mured ei ole omased). Pärilikke haigusi pole palju ja osasid on juba võimalik välistada kutsika loovutuseas (südamekahinad ja osad silmahaigused). Hea kasvataja need uuringud ka teeb enne kutsika loovutamist.
 

Küsimus: Kuidas aidata tänavakassi, kas on võimalik, et ta harjuks tubase elu ja kodus olevate kassi ning koeraga ära?20.11.2014

Tere!
Mul on juba päris pikka aega suur mure seoses tänavakassiga. Tegelikult juba eelmise aasta talvel märkasin, et meie kortermaja ees käib üks kass. Naabrinaisel on alati olnud komme tänaval elavatele kassidele aknast süüa visata, ilmselt sellepärast käibki. Passib terve päeva maja ees ja ööseks läheb nt mõne auto alla magama. Mul on alati nii kurb teda näha. Suvel on kõik nagu okei, sest süüa ta saab ja siis on soe, aga nüüd on jälle juba väga külmad ilmad. Hommikuti, kui kooli lähen ja maa täiesti härmas on, siis ka vaatan hetkeks väga kurva pilguga, kuid midagi nagu teha ei saa.
Aga ma tahaksin aidata. Väga suure hea meelega võtaksin kassi endale. Siiani on mind takistanud see, et vanemad väga kahe olemasoleva looma pärast ei taha võtta.
Kas on võimalik, et ta harjuks tubase elu ja kodus olevate kassi ning koeraga ära? Ma tõesti väga tahaksin aidata, aga ei oska nagu kuskilt alustada. :/

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Väga tore, et olete märganud abivajajat ja soovite aidata! Kõik loomad harjuvad väga ruttu heade elutingimustega ja oskavad hinnata sooja pesa ja sööki. Talv on kõigile väga raske üle elada ja põhjustab kannatusi.
Olge nii kena ja kirjutage meie info epostile info@kassideturvakodu.ee . Küsige nõu, kuidas saate aidata ja kuidas saame meie teid aidata. Looma tänavalt päästmine on alati hea inimese ja meievaheline koostöö. Mida saate teha teie ja midagi meie. Esmalt siis oleks teil vaja nõuandeid kassi püüdmisel ja koju toomisel. Teadmisi millega arvestada ja kuidas temaga käituda.

Aitäh teile!
Marion
Kasside Turvakodu
 

Küsimus: Miks on meie emane kass hakanud pissima ja kakama tuppa?20.11.2014

Umbes nelja aastane emane kass on hakanud pissima ja kakama tuppa kindlatesse kohtadesse. Umbes kaks aastat tagasi elasime teises kohas ning seal kakakas meie teadmata rõdule, kuid nüüd praeguses kohas elades on ta viimasel ajal hakanud esialgu kakama maha ja nüüd ka pissima! Umbes aasta tagasi võtsime ka teise kassi, kes on kastreeritud ja see kass kellega probleem on, tema on steriliseerimatta!

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Peate esmalt tegema kindlaks, et ega pole mõni tervisehäda tekkinud kassil ja alles siis võib hakata võimalike käitumishäirete peale mõtlema.
Alustame ka sellest, et te elate steriliseerimata kassiga koos, kellel on põhjust stressiks kordi rohkem kui opereeritud kassil
 

Küsimus: Kas peaks muretsema, kui koer vist tõmbas lihatüki kurku ja see ei anna veel pärast mitmeid kordi oksendamist rahu?19.11.2014

Täna (17.nov) juhtus minu koeraga (berni alpi karjakoer) selline asi, et andsin talle väikese ahjus küpsetatud liha jupi, mille peale panin sulajuustu ning ta vist tõmbas selle omale kurku, kuigi tavaliselt mälub ka kõige pisema toidupala mitu-mitu korda läbi enne kui alla neelab. Tõusis istukile, hakkas õhku ahmima, üritas neelata, köhis ja nii natuke aega. Seejärel oksendas ning küsis kohe õue, kui õue lasin, hakkas meeleheitlikult muru sööma ning seejärel oksendas ka muru uuesti välja. Aegajalt ikka veel üritas neelata ning tõmbas keelega üle oma huulte ja köhatas. Juhtus see umbes poole 4 ajal päeval, kuid tunde hiljem ikka veel tulevad mingid hood, kus üritab meeleheitlikult neelatada ning lakub huuli, mõni kord ka köhatab. On veidike õnnetum kui muidu, aga endiselt oli huvitatud jalutama minekust, tõi õues mänguasju ja liputab saba. Samas tundub, et midagi ikka veel ärritab teda.
Millega võiks tegu olla?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kas see Teie poolt antud lihatükk oli kuum/tuline? Kui ja, siis võis just sulajuust ärritada neelu või söögitoru limaskesta ja kutsuda esile sellise reaktsiooni. Kui ei, siis oleks mõistlik lasta loomaarstil suuõõs üle vaadata ja vajadusel uurida endoskoobiga ka kõri ning hingetoru
Kui koer oksendas, kas siis väljus ka Teie poolt antud lihatükk? Kas peale seda intsidenti koer sööb ja joob tavapärasel moel? Neelab ilma raskusteta? Ei hingelda rahuolekus? Koera suuõõnt on raske uurida ja seda eriti ärkvelolekus aga käige ikka igaks juhuks kliinikus ära.
 

Küsimus: Mida teha, kui sündinud kassipoja saba on kahju saanud ja nüüd ots on must ning kuivab ära?18.11.2014

16.novembril sündisid kassipojad ning ühele kassipojale oli kassiema kogemata haiget teinud. Kassipoja sabal pole karvu. On vaid punane roots, mis muutub aina suuremas ulatuses otsast mustaks ja kuivab kokku. Mida teha ja kuidas käituda?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui sabaots muutub mustaks ja "kuivab kokku" on vigastuse tagajärjel lakanud kudede verevarustus mille tagajärjel need kärbuvad. Mõistlik oleks lasta loomaarstil kahjustada saanud osa sabast eemaldada.
 

Küsimus: Mida teha ja kas peaksin muretsema, kui seni probleemideta käitunud kass kakas vaibale?14.11.2014

Tere!
Selline mure, et paar päeva tagasi kakas 4-aastane seni väga korralik olnud steriliseeritud kiisupreili vannitoa vaibale. Kusjuures pissinud oli oma kasti. Järgmine päev käis korralikult oma kastis (värske liiv). Ma ei oska sellele ainult mitte mingit põhjust leida, sest ta pole kunagi nii teinud, samuti ei ole ka kassi igapäeva elus miskit muutnud (toit, liiv, uued asjad vms). Ka ei olnud liiv mustem varasemast, tõsi, kuna ma puhastan liivakasti igapäevaselt sealt pissist liiva minema visates, siis kasti oli jäänud juba suht vähe liiva ja eks lõpp on ikka juba pisut mustem, kuid ei midagi sellist mida varem ei oleks olnud. Ainuke asi mille peale ma ise tulin, on see, et me oleme teinud pikema reisi plaane ning seejuures arutanud kiisule asenduskodu leidmist, et võib olla on kiisu tajunud miskit talle ebameeldivat meie meeleolust. Ma olen suht murelik, et äkki nii hakkabki olema, eile panin tagasi ka pestud vannitoa vaiba kuid senini pole õnneks veel miskit juhtunud (ei kasti ega vaibale). Mida teha ja kas peaksin muretsema?

Vastus: Marion Maksimov, Kasside Turvakodu asutajaliige, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Kui tegu on ühekordse juhtumiga, siis ma ei pööraks tähelepanu. Muretsema võib hakata siis, kui selline käitumine korduma hakkab.

Heade soovidega,
Marion
Kasside Turvakodu