Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas tohiksime võtta kassipoja samast pesakonnast, kust meie praegu kahjuks FIP tõttu surev kassipoegki pärit on?11.03.2015

Tere!
Meie Briti lühikarvalisel kassil, kes on alles 6-kuune, diagnoositi FIP. Hetkel ta veel elab, kuigi on näha, et mitte enam kauaks - arstide sõnul on veel jäänud vaid mõned päevad. Soovitati ka eutanaasia teha, kui ta hingamine raskemaks läheb, kuna siis võib olla vedelik kopsudesse läinud. Hetkel on seda otsust raske vastu võtta, aga ilmselgelt ei lase ma tal ka piinelda ja teen seda, kui aeg käes. Minu küsimus on aga, et kuna lastel on kiisu kaotust väga valus üle elada, siis oleme arutanud, et uus kass võtta. Ka siin lehel lugedes olen saanud vastused, mida eelnevalt teha ja kui kaua oodata, aga mis on Teie arvamus, kui võtame kassi samalt inimeselt? Hetkel on meie kassi kasvandaja meile väga toeks olnud, kinnitas, et kõik teised pojad on terved ja lubas kindluse mõttes ka oma kassidele koronaviiruse testid teha. Meile väga meeldib meie praegune haige kiisu, meile meeldiks väga võtta sama pesakonna kassipoeg, kuid siiski on kahtlus, et kas see on õige ... Teist korda sama stsenaariumi me läbi elada ei tahaks. Teid vastuse eest väga tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Oleneb, kustkohast Teie kass FIP´i põhjustava koronaviiruse sai.
Nakatumine toimub otsekontakti teel niiöelda kassilt kassile. Tavaliselt põevad seda õuekassid. Kassipojad saavad nakkuse tavaliselt emalt.
Kuna viirus on keskkonnas vastupanuvõimeline nädalaid ,(leidub süljes, tatis, roojas) on ka teie kodu saastunud ja uut kassi kohe võtta pole mõistlik. Võtta samast pesakonnast uus kass. Julge samm aga ....
 

Küsimus: Kas see on normaalne, et 6-kuuse kassi käpad on alt külmad?09.03.2015

Tere. Mul on kodus 6-kuune kass. Kas see on normaalne, et kassi käpad on alt külmad? Muidu tal midagi muud ei paista olevat. Ikka seltsiv ja energiline. Enne lihtsalt pole olnud tal külmi käppi. See juba mitu päeva.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Huvitav mure. Varem ei olegi sellise probleemiga pöördutud. Kas käpad on kogu päeva jooksul külmad? Ka magamast tulles?
Kui kassi käpapadjandid tunduvad külmemad kui tavaliselt ja üldises olekus ja käitumises mingeid muutusi pole ( sööb-joob, puhkab ja mängib, käib regulaarselt oma hädasid tegemas) ning ka kraadides pole kiisul alapalavikku, siis tuleks jälgida, mida ta teeb ja kus viibib.
Kuna kass on juba kuuekuune ja väljas on üsna intensiivne kasside jooksuaeg kõigi oma häälte ja lõhnadega, siis äkki veedab teie kiisu valdava osa oma ajast akna ja/või ukse juures kus võib olla külmem õhk/pind. Kui tundub, et pole see põhjuseks, arstlikku kontrolli.
 

Küsimus: Kas isase küüliku märgistamine uriiniga on normaalne, kui see on oranžikat-pruunikat tooni?06.03.2015

Kas isase (arvatavasti isane) küüliku märgistamine uriiniga on normaalne, kui see on oranžikat-pruunikat tooni? Ta on umbes aasta vanune ja pole kordagi näinud, kuidas ta märgistaks. Vahest on olnud ka "wc potis" saepuru oluliselt tumedam kui tavaliselt.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

See on täiesti normaalne
 

Küsimus: Kas vastab tõele, et mõni toode eemaldab koeral juba tekkinud hambakivi?06.03.2015

Tere, Minu 3,5-aastasel keskmist kasvu koeral on tekkinud tagumistele hammastele hambakivi, varsti peab vist arsti juurde minema, et narkoosi all mehaaniliselt see eemaldada lasta, põletikku ega ka halba hingeõhku jms. häda tal ei ole. Küsimus oleks, mida arvate tootest Platinum Oral Clean and Care? Mida reklaamitakse piltidega ja tekstiga nii - täiuslik suuhooldust koertele ja kassidele. Eemaldab hambakivi tõhusalt, parandab igemepõletikke, annab värske hingeõhu ja hooldab hambaid ning igemeid loomulikul viisil (müügil koertekeskus.ee). Kas vastab tõele, et toode eemaldab ka juba tekkinud hambakivi? Kui nii siis tasuks vast enne seda kasutada?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Vaatasin seda preparaati Teie poolt mainitud lehel. Lubatud on tõesti ilusti ja palju, justkui enne valimisi kohe.
Minu kui arsti jaoks ei ole see info aga piisav, sest pole kirjeldatud preparaadi koostisosi ning nende täpseid toimemehhanisme ja ka võimalikke kõrvalmõjusid kokkupuutel limaskestaga või suisa alla neelates. Samuti räägitakse seal ägedast igemepõletikust - kas see on siis ravim?
Samuti tuleks diferentseerida hambakattu ja hambakivi, kontrollida igemetaskuid ning hambakatt/kivi tekib ka hammaste sisepinnale mitte ainult välimisele.
Meie praktikas ei ole erinevad hooldusvahendid, kui neid ei kasutata just profülaktiliselt ja maast-madalast saati, osutunud eriti tõhusateks, aga ega Te ilmselt saagi täiesti ammendavat vastust enne, kui järele proovite.
 

Küsimus: Mis vaevab emast kassi kellel lähevad krambid järjest hullemaks?04.03.2015

Kaheksa aastasel emasel kassil, steriliseerimata, on kõhukrambid juba pikemat aega ja aina tugevamaks need lähevad. Peale krampi tuleb emakast valget lima ning kass peab end kogu aeg tagant lakkuma. Veel ajab üks silm iga päev silmanurka kärna ja üks kõrvadest sügeleb pidevalt. Toast olen leidnud kassi kaks valget vurru/kulmukarva. Ja mulle tundub, et silma pealt ja kõrva lähedusest on karv kiilanenud, silm tundub karvadest natukene liiga hõre. Käisime krampidega umbes kuu aega tagasi ka arstil, seal kirjutati rohud peale ja kõik. Aga roht tegi kassil kõhu nii lahti, et iga krambiga tuli tagant vedelat kakat välja. Siis lõpetasin rohu andmise ja vahepeal läks kõik korda aga nüüd on tagasi ja tundub hullemalt. Kass räägib ka nagu meiega, kurrutab kui kramp tuleb ja peale seda mjäub. Kas oskate öelda mis kassil viga võib olla?
Aitäh. Olen nii mures tema pärast.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Soovitan kõhuõõnest röntgenülesvõtet, kliinilist verd ( kas ja kui tugev põletik) ning võimalusel ka väljutatavast eritisest tsütoloogiline proov. Olenevalt proovide ja uuringute vastustest sobilik ravi ,aga soovitan loom steriliseerida, sest kui on tegemist mädase emakapõletikuga, on see kõige tulemuslikum ravimeetod.
 

Küsimus: Mis võib kassil viga olla, et on loid ja ei lase ligi?04.03.2015

5a emane kass. Peale jooksuaega muutus selliseks loiuks. Siis tekkis hingamisel nagu selline kõrbi ja vahest nagu köhib. Enam ei söö korralikult. Alguses arvasime, et karvapallid, et köhib aga salv ei mõjunud. Siis tekkis kahtlus, et järsku ussid aga ussirohi ka ei mõjunud. Enam ei tea milles asi!?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui niiöelda lihtsamad asjad on ära proovitud ja tulemust ei ole, siis tuleks edasi minna juba täpsemate uuringutega. Röntgenpilt kindlasti ja vajadusel kliiniline veri. Kindlasti on oluline arsti juures teada kui kaua peale jooksuaega need muutused tekkisid, mida kassiga sellel ajal ebatavalist juhtus ( käis õues, puutus mingi võõra loomaga kokku, anti mingit ravimit) kas loom sööb ja joob korralikult, roojab ning urineerib häireteta, kas on mingeid uusi toataimi toodud, kas kass on vaktsineeritud.......
 

Küsimus: Mis kassil võib viga olla, kui ta oksendab ja pissiga koos tuleb veri?03.03.2015

Täna hommikul on kass mitmeid kordi oksendanud ja teeb oma häda põrandale, igale poole kus ta laseb, on veresegune loik järgi. Tal on ka kassiaids, kas see võib kuidagi sellega seotud olla ja mida ette peaks võtma?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Veresegune uriin on tõsine põhjus kiiremas korras arstile pöördumiseks. Tegemist võib olla nii põletikuga, põiekividega, kasvajaga ning see tuleb ruttu välja selgitada, et alustada õige raviga. Urineerimishäired võivad, olenevalt probleemist muidugi, üsna kiiresti päädida sellega, et tänu alumiste kuseteede tursetele ja mehhaanilistele ummistustele ei saa kass enam urineerida ning see seisund on äärmiselt eluohtlik.
See, et tal on ka FIV, kahandab oluliselt organismi vastupanuvõimet igasuguste haigustekitajate suhtes ning seda enam vajab ta kiiret abi.
 

Küsimus: Mida teha, et küülik ei kraabiks põrandat, vaipa ja puuri põhja?03.03.2015

Kas selle vastu saab midagi teha, et küülik niimoodi ei kraabiks põrandat, vaipa ja puuri põhja? Puuris olles tihti järab ta ka hammastega trelle.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kirjast ei selgu, kas küülik on noor või vanem, isane või emane, on ta niimoodi teinud kogu aeg või mingist hetkest alates. Kas on midagi tema elukorralduses muutunud, et tal oleks põhjust olla stressis?
Küülikud on oma eluviisilt uruloomad ning suured kraapijad ning kaevajad, mis võib osutuda nende toaspidamisel suureks probleemiks.
 

Küsimus: Kas pean muretsema, et Yorkshire terjeril on kõht punnis ja kõva, kuigi tunneb ennast igati hästi?02.03.2015

Tere!
Mul koeral (3 a) on juba nädal aega kõht punnis, lausa kera. Tunneb ennast aga väga hästi, jookseb, mängib, sööb ja joob nagu alati, kuid ei anna rahu ta väga punnis kõht. Ei tea kas see tuleneb sellest, et vahest annan talle süüa mida isegi söön aga kui kõhtu puutuda, siis on kõva ja väga suur. Kuigi kordan, et tunneb ennast hästi, teeb oma asjad ka ilusti ära kuid kakab võib-olla natukese normaalsest rohkem.
Palun aidake!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Võib täiesti olla, et see "oma toit",mis Te talle annate, on kas liiga vürtsine, liiga rammus või sisaldab selliseid toitaineid (näiteks teravilja-või piimavalk, piimasuhkur) mis tekitavad soolegaase. York on ka nii väike, et tal paistab see puhitus ka kohe silma.
Aga nagu ma ütlesin on see võibolla nii.
Soovitan täpsema diagnoosi saamiseks ikkagi kliinikutee jalge alla võtta. Röntgenpilt või ka ultraheliuuring näitavad üsna täpselt miks kõht sedasi punnis on. Niikuinii ei lase see muretsemine teil rahulikult olla nii et käige parem ära.
 

Küsimus: Kas loomaarsti seisukohalt on väikesele pikakarvalisele koerale sobilikum pigem traksid või rihm?12.02.2015

Kumba varianti loomaarsti seisukohalt on väikesele pikakarvalisele koerale sobilikum, kas pigem traksid või rihm?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kõik oleneb sellest, kuidas koer käitub. Kui ta on rahulik ja ei rapsi väga, siis kaelarihmast justkui piisaks. Traksidega on lihtsam teda ohjeldada aga pika karva puhul võivad need tekitada pusasid.