Dieet ja treening

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kaseiinivaba dieet16.03.2011

Tere,
Mul on spetsiifilise arenguhäirega 6-aastane poisslaps. Ta peaks sellel sügisel kooli minema, aga ta ei taha õppida, ei suuda keskenduda, on pahur ja isegi agressiivne. Käisime psühholoogi juures Tallinnas (ise elame Haapsalus), kes soovitas meile kaseiinivaba dieeti, ilma mingeid uuringuid tegemata. Mida Teie arvate sellisest dieedist?

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Jagan täielikult Teie muret. Psühholoogi poolt antud soovitusega olen ainult osaliselt nõus. Tõepoolest, sellised lapsed, kellel on autism või hüperaktiivsus koos agressiooniga, on väga problemaatilised haiged. Kahjuks medikamentoosne ravi on minimaalne ja tihti me ei saavuta seda efekti, mida me tahame saada. Viimasel kümnendil, eriti Euroopas, on hakatud neid lapsi abistama toitumise korrigeerimisega, individuaalse toitumise programmi näol. Selline lähenemine on andnud ka positiivseid tulemusi. Arvan, et mitte ainult kaseiinivaba dieet, aga ka individuaalne toitumise programm võib olla efektiivne: ehk teiste sõnadega tuleb kindlaks teha, missugused toidud sobivad ja missugused toidud ei sobi Teie lapsele. Peale selle, et laps omastaks kõik vajaliku toidust, peaks vanemad teadma, mida millega süüa ja missugused toidud ei sobi mingil juhul kokku!

Seda teenust osutab meie OÜ Role, www.role.ee.
Loomulikult garantiisid meie anda ei saa, aga see oleks üks võimalus proovida ja aidata Teie last.

Lugupidamisega,
Adik Levin
 

Küsimus: Probleem kaltsiumi omastamisega13.03.2011

Tere,
Mul on probleeme kaltsiumi omastamisega. Kas looduslik kaltsium on organismile vastuvõetav?
Kas kanamuna koortes leiduv kaltsium on omastatav ja kuidas ning kui palju võib seda päevas tarbida?

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Autor on tõstetanud väga tõsise küsimuse. Vaatamata meditsiini suurtele saavutustele on kaltsiumi omastamine inimorganismi poolt ikkagi problemaatiline. Piim ja piimatooted tõepoolest sisaldavad suurel hulgal kaltsiumi, kuid mitte harva näeme juhtumeid, kui inimene kasutab oma menüüs piima ja piimatooteid, aga osteoporoos on neil ikkagi välja kujunemas, samuti on neil inimestel väsimus, närvilisus, krambid jne. Probleem on kaltsiumi omastamises seedetraktis. Selleks, et kaltsiumi paremini omastada on vaja kasutada ka D-vitamiini 400 RÜ päevas, sidrunhapet. Kahjuks liigne fosfori sisaldus toidus segab kaltsiumi omastamist, sellepärast soovitame kasutada neid kaltsiumi preparaate, mis on seotud glükoosi või laktoosiga. Oleks hea, kui organism saaks kaltsiumi mitte vähem kui üks gramm päevas.
Toidus on kaltsiumi kõige rohkem piimas ja naturaalsetes piimaproduktides. Kahjuks aga kõikidele inimestele piimatoidud ei sobi! Selleks oleks soovitav, et iga inimene kontrolliks, kas talle piim ja piimatoidud sobivad või on talle vastunäidustatud.

Peale selle on küllaldaselt kaltsiumi järgnevates toitudes: lõhe (isiklikult ei soovitaks oma toidulaual kasutada Norra lõhet, aga naturaalset merest püütud kala - ta ei ole nii rasvane ja välimus annab ka soovida, kuid ta on naturaalne ja väga kasulik organismile), sardiinid, mereproduktid ja roheised juurviljad.

Mis puudutab tükeldatud kanamuna koort, ei oska ühest vastust anda, kuna sellise kaltsiumi imendumine seedetraktis on problemaatiline.

Dr. Adik Levin
Meditsiiniteaduste Doktor
OÜ Role teaduslik Juhendaja

PS. OÜ Role võib teha IgG testi, kus on võimalik teada saada, missugused toidud inimesele sobivad ja missugused ei sobi, sealhulgas ka kõik piimatooted.
 

Küsimus: Miks kehakaal ei lange?22.02.2011

Tere,
Mida teha, kui organism on läinud nö säästurežiimile? Kas sellest on võimalik välja tulla?
Olin lapsena paksuke - maksimum kaal tõusis 13a 68 kg-le. 15a hakkas kaal järsku langema ja 3 kuuga võtsin alla 11 kg. Nii olingi kuni esimese lapse sünnini (21a) 57 kg. Kui laps sai 2-aastaseks, kaalusin jälle 60 kg ja olin endaga rahul. Teine laps sündis, kui olin 25-aastane. Võtsin rasedusega tohutult juurde ja läksin hirmsat moodi paiste. Kui tütar oli 2-aastane, hakkas kaal ise taanduma ning vanuses 27-33 kaalusin 57-59 kg. Seejärel hakkasin täheldama kaalu tõusu, aga nüüd oli mul enda jaoks rohkem aega, ning hakkasin trenni tegema (rattaga sõitma) ja söömist jälgima (püsisisin jätkuvalt 59 kg peal, kuigi see ei olnud enam nii kerge).

Vahetasin töökohta ning uuel ametikohal olid päevad pingelised ja pikad. Tihtipeale jõudsin koju kell 10 õhtul ja eks siis oli ka aega süüa. Küll mitte palju (ehk mõistuse piires), aga võtsin 2 aastaga juurde 10 kg.

Praegu olen 42. Pikkus 163,5 cm ja kaalun 67 kg. Mida iganes ma ka ette ei võtaks ja kui palju ka trenni ei teeks (40 km jalgratta sõitu, 10 km suusatamist, 15 km kepikõndi vms), isegi 100 g ei tule alla. Samas söön juurvilja ja puuvilju. Valge saia, saiakesed, makaronid, või, koore, sealiha jms olen juba ammu menüüst välja jätnud. Joon väga palju vett. Šokolaadist ei ole küll täielikult loobunud aga 100 g kuus ei ole vast ka kõige hullem patt? Samas kohupiima pean lausa vältima, kuna see paneb kõhu kinni ja üldse on kõhukinnisus probleem - eriti ovulatsiooni päeval ja enne menstruatsiooni. Kas läbitud hormoonravi, munasarja tsüstide tõttu, on ainevahetuse tõesti nii sassi löönud, et isegi keeduporgand tundub rasvaks muutuvat? Kas on võimalik sellest välja tulla?
Aitäh!

Vastus: Helle Kahro, koolitaja, Kahro Koolitus OÜ

Tere!
Kehamassiindeksi järgi olete veel normaalkaalus, kuigi ülemise piiri peal. Tõepoolest, vanusega ainevahetus aeglustub ja kehakaal kipub tõusma.
Olete sisse viinud häid muudatusi oma toiduratsiooni - teete trenni ning joote piisavalt vett. Soovitan teil juua aluselist vett. See aitab efektiivsemalt happelisi jääke kehast välja uhtuda, mis tekivad ka liigsest treenimisest, mitte ainult happelist jääki tekitavast toidust. pH teooria väidab, et meie organism kasutab meie rasvkude happeliste jääkide ladustamiseks siis, kui meie organism ei saa hakkama nende väljutamisega. Kui hakata tõstma keha aluselisust, siis hakkab ka kaal langema.
 

Küsimus: Ülekaal - millest peaksin alustama?22.02.2011

Tere,
Olen ülekaaluline, soovin saada uusi ideid, kuidas kaaluprobleemiga hakkama saada.
Millest peaksin alustama (millised toidud peaksin välistama, mitu korda päevas sööma, kui suures koguses)? Tänan vastuse eest.

Vastus: Helle Kahro, koolitaja, Kahro Koolitus OÜ

Tere,
Vaadake kõigepealt üle ööpäevane tarbitav veekogus. Kui olete vähene veejooja, siis alustage sellest, et hakkate tasapisi tõstma oma veetarbimist. Soovitav oleks kasutada aluselist vett ja juua ühtlaselt päeva jooksul. Rohke ja kestev ülemäärane vee tarbimine koormab südant ja neerusid, seetõttu tuleb seda teha teadja arsti soovitusel. Teiseks, suurendage värskete aedviljade kogust oma toidus ja jätke välja saiad, koogid ja muud maiustused. Ärge sööge peale kella 6-7 õhtul ja liikuge 3 korda nädalas pool tundi. Väga hea on alustada (kepi)kõndimisest.
 

Küsimus: Kuidas vähendada kõhu ümbermõõtu?21.02.2011

Tere,
Mulle teeb muret kõht - võimlen ning katsun süüa vähem, kuid saledamaks ma ei lähe. Mida selleks teha, et kõht kaoks eest? Olen juba 55-aastat vana, võib-olla mulle ei mõju enam midagi. Lugupidamisega

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Kahjuks ei selgu kirjast, kas on ülekaalu ja kui, siis palju? Kas selline murettekitav kõhuke on olnud varem või tekkinud viimasel ajal? Naised on tihti hädas pisut punnis kõhukesega, mis tingitud kehatüübist. Kui olete vormis ja kaalu pole vaja alandada, siis aitab kõhtu pisut siluda järjepidev kõhulihaste treening. Kui on liigseid kilosid, tasub proovida kehakaalu alandada nii toitumise reguleerimise kui treeningutega, mille tulemusel jääb väiksemaks ka kõhupiirkond. Kui proovida vähem süüa, on oluline teada, kui palju ja mida vähem. Kaalu alandamisel tuleb jälgida toidu kvaliteeti ja mitmekülgsust. East tingitult on toidust saadava enegiahulga vajadus väiksem, samas toitainete vajadus isegi suurem. Seepärast on väga oluline jälgida toidu kvaliteeti, et tagada vajalike toitainete saamine. Kindlasti tuleb kasuks pöördumine toitumisspetsialistide poole, kes annavad nõu kaalu alandamiseks tervislikul viisil.

Parimate soovidega,
Kaja Torm
 

Küsimus: Psühholoogiline tugi kehakaalu langetamisel11.02.2011

Tere,
olin kunagi figuurisõprades püsiliige. Peale rasedust on mul taas ülekaal, olen 162 cm ja 84 kg. Mul on nüüd kaks väikest last, elame Viimsis, gruppides enam käia ei saa, kuna lastega on see ebamugav. Üksi kodus kaalu langetada ei oska, kuna motivatsioon on nõrk. Kaks või kolm korda päevas söön õigesti, aga järgmisel korral juba valesti, unustan enda jaoks olulised asjad. Mul on vaja kedagi, kes saab mind aidata interneti teel. Võin kuhugi kohale tulla vaid 1 kord kuus. Mul on lihtsalt vaja inimest, kes psühholoogiliselt mind aitab. Olen valmis teenuse eest maksma, aga mitte nii palju kui individuaalsetel konsultatsioonidel. Millist nõu saate pakkuda?

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Kõige paremini saate psühholoogilist tuge ja ka vastuseid kõigile küsimustele figuurisõprade gruppides. Soovitan otsida endale sobiv grupp üles (või on selleks endine grupp) ja kokkuleppel mentoriga käige seal 1 kord kuus. Märkate kohe, kui palju on sellest abi. Külastage vahepeal internetis www.figuurisobrad.ee foorumit, kuhu saate samuti esitada küsimusi ja olla kontaktis teistega. Kuna teil on väikesed lapsed, siis nemad aitavad teil olla kehaliselt aktiivne kas lapsevankri või käruga praegu lumes turnides! Tulete kindlasti toime!

Teile edu soovides,
Mai Maser
 

Küsimus: Suur ülekaal - mida veel on võimalik teha?11.02.2011

Olen terve oma teadliku elu olnud paks. Lapsena olin ujuja, 2x päevas trenn, aga ikka paks. Kaks korda olen alla võtnud dieediga. Esimene kord 60 kg nn kaloriratta abil. Seedimine läks selle tagajärjel paigast ära ning siiamaani, umbes 30a, tuleb tualetis käies aeg-ajalt verd. Ma sõin väga vähe ja polnud tualetti asja umbes 2 nädalat. Kui vaja oli, siis kiskus mul seal midagi katki. Teine kord olin kaalujälgija ning 6 kuuga võtsin alla 65 kg - alustasin üle 160 kg ja jõudsin 92-ni (olen 176 cm). Kaks aastat jälgisin programmi, aga kaal hakkas sellest hoolimata tõusma ning nüüd olen jälle umbes 170 kg. Üks soovitus oli minna opile, aga ma kardan, et kui ma vähe söön, siis tekib jälle see kõhukinnisus. Ei oska enam endaga midagi peale hakata, olen ka töövõimetu oma tohutu kaalu tõttu. Palun andke nõu, mida veel on võimalik teha.

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tervist! Esmalt vajate korralikku arstlikku konsultatsiooni alates perearstist ja lõpetades kirurgiga. Kuid kohe praegu tuletage meelde mitmekülgse toitumise põhitõed ja hakake "korralikult" sööma - 5 korda päevas, regulaarselt ja vähe korraga. Mingil juhul ei tohi nälgida! Ka jooma peate kas vett või taimset teed. Kindlasti piirake soola (mitte üle 3-5 grammi päevas). Kehalisest tegevusest tulevad kõne alla käte-jalgade harjutused, kuid suuremat pingutust praegu teha ei või. Kaalu langetamine on aeganõudev protsess. Kuna mainite seedehäireid, siis nii selles osas kui ka võimalike ainevahetushäirete ravi osas saab aidata ainult arst.
 

Küsimus: Kehakaalu tõus07.02.2011

Olen 54a naine. Kaal on püsinud pidevalt 69-70 kg piires (pikkust on 166 cm), kuid mõned kuud tagasi kasvas kaal hüppeliselt 5 kg. Tunnen ennast halvasti, paksuna ja ebamugavalt. Mingeid ravimeid, mis kaalu tõstaks, ma ei kasuta - mõtlen üleminukueaga seoses hormoontablette. Elan samamoodi nagu varem ja toitun samamoodi nagu varem. Kuigi terve suve sõin meeletult jäätist, mis mulle kohutavalt maitseb ja olen ka banaanidega maiustanud. Üks probleem mul on - seedimine pole päris korras. Vahepeal käib kõht korralikult läbi, aga seejärel on jälle probleeme, kuigi olen üritanud süüa kiudainerikkaid toite. Ei oska midagi enam ette võtta, et need üleliigsed kilod maha saada. Ehk oskate mulle nõu anda.
Tänan!

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere Sirje! Seoses üleminekueaga toimuvad organismis hormonaalsed muutused, mille tulemusel keha põhiainevahetuseks kuluv energia väheneb, samas toitainete vajadus kasvab, kuna nende omastamine halveneb. Kui kaal tõusis hüppeliselt, võib olla põhjuseks liiga suur toidust saadav energia. Liialdused toidu osas tõstavad kehakaalu kiiremini kui varem. Selleks, et lisandunud kilodest vabaneda on vaja oma toitumine kriitiliselt üle vaadata. Vankumatu reegel tervislikuks toitumiseks on mitmekülgsus, korrapärasus ja toidust saadava energiahulga kontrolli all hoidmine. Seega soovitan süüa korrapäraselt 3 põhitoidukorda ja vahepala nii, et toidukordade vahe ei ületaks 4,5 tundi. Lisada igale toidukorrale koguseliselt pool köögivilja - köögivili "lahjendab", vähendab toidust saadavat koguenergiat ja suurendab toidu kogust – kõht saab täis. Toidukordade vahel juua klaas-paar vett. Valida toite, mis sisaldavad vähe peidetud rasvu, samas kasutada mõõdukas koguses õli toidu valmistamisel, salatitesse. Liikumine ergutab nii ainevahetust kui ka seedimist, seepärast soovitan iga päev vähemalt pool tundi liikuda (kõnd, kepikõnd vms). Kõhukinnisuse tekkeks võib olla mitmeid põhjusi, ka psühholoogilisi, kuid regulaarne söömine ja liikumine aitavad nii kaalu korrigeerida kui ka kõhu korras hoida. Samas võite pöörduda Figuurisõprade poole, kes aitavad välja selgitada põhiainevahetuseks kuluva energia ja anda asjatundlikke soovitusi tervisliku menüü osas.

Edu soovides,
Kaja Torm
 

Küsimus: Kaalu langetamine07.02.2011

Tere,
Olen 49a, kaal 94 kg, pikkus 1.60.
Pean kaalu langetama, aga ei oska koostada tervislikku ja odavat menüüd. Ehk oskate nõu anda, millest alustada.

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Te olete esimese sammu juba astunud endapoolse küsimuse esitamisega. Alustamisel tuleb anda vastused sellele, mida ma söön ja kuidas söön. Pole kahtlust, et te teate, milline on tervislik ja mitmekülgne toit. Sellest aitab kinnipidada nädalase menüü etteplaneerimine ja toidupäeviku pidamine kasvõi mõne nädala jooksul.
Kuidas süüa - kindlasti täidetud taldriku põhimõttel, kus pool kogusest peaksid olema köögiviljad, veerand liha või kala ja veerand kas kartul, riis või makaronid. Väga oluline on süüa sagedasti (kuni 5 korda päevas) ja vähe korraga ning vältida suurt õhtust söömist. Ilmtingimata kuulub soovituste juurde liikumine ja kehaline tegevus vähemalt 1 tund päevas ja regulaarselt! Kuid täpsemaid odavaid retseptisoovitusi ja teie valikute elluviimist aitavad teha figuurisõbrad (südamesõbrad) oma rühmades, millede kohta leiate infot www.figuurisobrad.ee.
Kehakaalu langetamine ja vööümbermõõdu vähendamine on tervisele väga olulised.

Parimate soovidega,
Mai Maser
 

Küsimus: Kaalu langetamine, kilpnäärme alatalitus06.02.2011

Tere!
Olen 53 aastane naine, kilpnäärme alatalitusega kiiritusravi tagajärjel. Kuna ka südameklapi kahjustus, ei saa väga jõuliselt sportida. Muret teeb kehakaal, mis on üle normi. Pikkus 172 cm, kaal 80. Toitun mitmekesiselt, kardan aga, et panen mööda kalorsusega. Dieeditanud pole kunagi, kaal on kimbutanud 4 viimast aastat. Jätsin siis ka suitsetamise maha. Paluksin abi selles osas, kas kilpnäärme alatalitusega, mis on tablettidega kompenseeritud, on mingit lootust ja võimalust alla võtta. Lugupidamisega, Ülle.

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere Ülle, Selliste näitajate juures on teie KMI 27, mis näitab kerget ülekaalu. Teie terviseprobleemid ei luba toidukogustega liialdamist, kuid mitmekülgsus ja toidukordade regulaarsus aitavad toime tulla. Jälgige seda, et sööte vähe korraga, aga kolmel põhilisel toidukorral ja hea on kaks väikest vahepala. Siis ei lähe kõht liiga tühjaks ja ei tule liialdamist. Soovitan meeles pidada, et toitu saate "lahjendada" köögiviljadega, ikka pool hautatult ja pool toorelt. Köögivilju võiks poole kilo ümber päevas süüa. Ka soovitan pidada toidupäevikut, siis on ülevaade mitmekülgsusest silmade ees päevade lõikes. Liikuge kindlasti iga päev just nii palju, kui südame tervis võimaldab. Konsulteerimise mõttes aga võiksite figuurisõprade rühmas käia kasvõi 3-4 korda, et oleks võimalus küsida ja "kontrollida" enda valikute sobivust kehakaalu langetamiseks.

Parimate soovidega,
Mai Maser