Dieet ja treening

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas toituda, kui magu on eemaldatud?06.05.2011

Va Adik Levin!
Minu isal avastati paar aastat tagasi maovähk ning operatsiooniga eemaldati magu, sapp ja põrn. Ta on läbinud kaks tulemuslikku keemiaravi. Nüüd on tal probleeme isutusega ning kõht on pidevalt lahti.
Kas Teie kliinikult saaks abi õige toitumise määramise vms kaudu?

Ette tänades,
murelik tütar

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Tõepoolest saan Teie murest aru. Peale neid raskeid operatsioone võib taastumise protsess olla keeruline. Tähtis on just õige toitumine. Meie individuaalne toitumise programm oleks üks võimalus aidata Teie isa seedetrakti ja immuunsüsteemi. Kuid aus on ka see, et kõik sõltub praegu, kuidas hakkab ennast näitama tema põhihaigus.

Teile edu ja jõudu soovides,
Adik Levin

PS. Pühapäeval, 8. mail, on võimalus kuulata minuga tehtud intervjuud, Raadio 2 saates "Hallo, kosmos!" (kl. 14-16), http://r2.err.ee/saated?saade=285, kus on palju juttu toitumisest.
 

Küsimus: Magusasõltuvus05.05.2011

Tere,
Olen hetkel veel normaalkaalus, aga kardan, et kui nii jätkan, siis olen varsti ülekaaluline. Minu nõrkus on maiustused. Suudan kõike muud süüa normaalselt, aga õhtused maiustamishood tahaksin ma küll lõpetada.
Tavaliselt joon õhtul kruusi kohvi ja selle kõrvale tahvel šokolaadi, pool pakki küpsist ja pool purki kondenspiima. See magusa ja rasva kogus on liig mis liig. Olen proovinud, et söön porgandit või kurki või mõnda puuvilja, aga tulemuseks on ikka see, et hakkan lõpuks magusat sööma, sest juurvili ja puuvili ei ole see mida organism nõuab.
Tavaliselt on need õhtused magusahood siis, kui päevatoimetused on möödas ning olen sättinud ennast telekat vaatama.
Mida teha, et vabaneda magusasõltuvusest?

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Õhtuste magusahoogude tekkimiseks võib olla mitu põhjust. Magusasoov on vajadus süsivesikute järele. Kirjast ei selgu, kuidas sööte päeva jooksul, kuid üks oluline magusasoovi põhjustaja on päevane ebakorrapärane ja süsivesikutevaene toit. Süsivesikuid saame teraviljatoodetest, kartulist, pasta- ja riisiroogadest, puuviljadest. Kui sööte hommikusöögi (soovitavalt puder, võileivad vms), korraliku lõunasöögi (mis sisaldab kartulit, riisi või pastat) ja õhtusöögi ning nende vahele vahepalad (puuvili, müslibatoon, jogurt vms), mis annavad süsivesikuid, aitab see leevendada magusavajadust. Samuti võiks õhtusöök lõppeda väikese magustoiduga, mis aitab küllasustunde tekkimisele.

Teine põhjus võib peituda kinnistunud harjumuses end päeva lõpus magusaga premeerida. Koos teleri sisselülitamise või kohvilõhnaga käivitatakse harjunud magusasoov. Esmalt soovitan üle vaadata oma päevane söögisedel ja püüda jälgida piisavat süsivesikute saamist. Samuti võiks proovida süüa mõõdukalt magusat päeva esimesel poolel - see võte on paljusid aidanud - magusaisu vaibub. Kui olete päeva jooksul piisavalt süsivesikuid tarbinud, ei ole magusasoov õhtul organismi vajadus, vaid juurdunud harjumus, mida saab muuta teadlikult, muutes õhtust tavapärast tegutsemisahelat. Uue harjumuse kujunemine võtab aega, kuid aitab vabaneda probleemist.
Kaunist kevadet ja edu!
 

Küsimus: Suitsetamisest loobumine ja ülekaal04.05.2011

Tere,
Olen 43-aastane naine, 165 cm pikk ja kaalun 69 kg.
Kuu aega tagasi jätsin suitsetamise maha ning sel ajal oli kehakaal normis (kaalusin 65 kg). Toitusin enne tervislikult (teadlikult) ja teen seda siiamaani. Minu menüüs on palju juur- ja puuvilju. Auto asemel hakkasin jalgrattaga tööl käima. Suurem mure on, et seedimine on täitsa korrast ära nüüd.
Kas ebakorrapärasest seedimisest võib kaalutõus tingitud olla? Ei tahaks ju kaalu pärast enam suitsetama hakata.
Tänan vastuse eest!

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Suurepärane, et suutsite suitsetamisest loobuda - pidage vastu!
Nikotiin on mürk ja selle poolt põhjustatud häired võivad püsida pikemat aega. Kaalutõus suitsetamisest loobumisel tuleb rohkem sellest, et asendate harjumuspärase suitsu näksimisega. Kuid üldiselt võib organism olla häiritud veel mitu aastat! Öeldakse et 3-5 kg võib päris kergesti juurde tulla. Kuid sellest saab vabaneda nn. heade toiduvalikute ja liikumisega (nagu teete - jalgrattasõit!).

Soovitan seedimise korrastamiseks püüda süüa võimalikult regulaarselt, vähe korraga ja toidukordi võiks olla kuni 5 (koos kahe vahepalaga!). Sööge rohkem hautatud köögivilju ning vähem toorest. Head on ka hapendatud piimatooted - kas maitsestamata jogurt, vahetevahel Hellus-tooted või biojogurt, keefir. Ärga nendega liialdage, sest jogurtid on üldiselt kaloririkkad nii rasva kui ka süsivesikute poolest. Osad on isegi liiga magusad! Juua soovitan päevas 6-8 klaasi vett. Kuna mainite seedeprobleeme, siis võimalik, et teile sobib joogiks leige kummelitee. Tõsisemate seedehäirete korral konsulteerige oma perearstiga.

Lugupidamisega,
Mai Maser
 

Küsimus: Jo-jo efekt04.05.2011

Tere,
Olen terve elu maal elanud, trenni teinud ja söönud tervislikku maa toitu. Peale A-hepatiidi põdemist ei söö ma rasvaseid toite (rämpstoitu), kooke ning ei tarbi magusaid jooke ega alkoholi. Ikka olen ülekaalus. Ka peale lapse sündi, 20 aastat tagasi, olin suures ülekaalus, kuid sain kilod enam vähem normi piiridesse (pikkus 158 cm ja kaalusin 60-62 kg). Olin siis 18-aastane ning sellest ajast on mul olnud suured kehakaalu kõikumised - kaal tõuseb hirm-kiiresti üles ja samas läheb ka alla. Praegu olen jälle 69 kg ja see tuli kuu ajaga. Ja muutnud ei ole ma mitte midagi.
Käin vahetustega tööl ning öösel tööl olles ma reeglina ei söö - äärmisel juhul õun ja 2 tassi musta kohvi.
Lisan veel infoks, et munasarjas on mul tsüstid.
Millest võib selline kaalukõikumine tingitud olla?
Kas oleks mingi tänapäevane lahend minu probleemile?

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere.
Tänapäeva toidusoovituste põhimõte on mitmekülgne toiduvalik, mitmekesisus, mõõdukus ja toiduenergia saamine vastavalt vajadusele. Viimane tähendab seda, et kehaline tegevus peab olema kooskõlas toidust saadud kalorite hulgaga (toiduenergiaga).
Võimalik, et teie kehaehituse ja ainevahetuse tüüp on selles osas väga tundlik reageerima. Seega soovitan tervisliku toiduvaliku juures järjekindlalt teha ka sporti, selle sõna kõige laiemas mõttes. Vähemalt üle päeva (parem veel kui iga päev) peaksite pühenduma tund aega aktiivsele liikumisele (nt kepikõnd, jalgrattasõit, pallimäng jne). Mingil juhul ei tohi nälgida. Nälgimisega kaal langeb, kuid samas hakkab keha söömise korral rohkem salvestama varudesse. See on väga hea, et te öösel ei söö. Öine energiavahetus on alati aeglasem ja siis tuleb ka kaalulisa kergemini. Kehatüüpi muuta ei saa ja ilmselt on teil oluline pidevalt teha toiduvalikuid selliselt, et loomne toit ei ületaks umbes 15% päevasest toiduenergiast ning vastavalt taimne toit, mis annab reeglina vähem kaloreid, oleks umbes 85% piires. Menüü osas täpsemate juhiste saamiseks võiksite mõneks ajaks pöörduda Figuurisõprade rühma.

Lugupidamisega,
Mai Maser
 

Küsimus: Mure kehakaaluga01.05.2011

Tere,
Olen 24-aastane naisterahvas, 168 cm pikk ja kaalun 90 kilo (mis on minu jaoks väga palju). Käin iga päev 6 km kaugusel rattaga tööl (kokku 12 km), aga kehakaal ei lange kuidagi. Hommikul joon kohvi ning päeval ei söö midagi, kuna tööjuures ei ole ka erilist isu. Söön siis, kui koju jõuan - kuskil poole kuue (või kuue) paiku. Kaal kõigub kogu aeg 90 kg kandis, aga reeglina mitte allapoole, vaid ikka veidi üles ning 90 peale tagasi.
Olin kunagi sale, aga kolimised ja lörri läinud suhted viisid kaalutõusuni. Kuidas ma saaksin oma algse 70 kg peale tagasi? Endal on juba väga ebamugav, sest riided on väikesed ning ei jaksa pidevalt ka garderoobi muuta. Lisan veel seda, et olen suitsetaja. Lapsi mul ei ole. Kardan, et suur ülekaal mõjutab ka lapse saamist.
Mida peaksin muutma, et saavutada normkaal?

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Loomulikult on Teie mure arusaadav. Teie motivatsioon ennast aidata on kõrge, kuid kahjuks lähenete oma probleemile valesti. Mitte mingisugust näljutamist! See on Teie kõige suurem möödalask. Selleks, et Teid aidata, on vaja põhjalikku uuringut ja koolitust, seetõttu soovitan läbida Role individuaalse toitumise programmi, www.role.ee. Kui olete läbinud, saan ka tulevikus nõu anda.

Lugupidamisega,
Adik Levin
 

Küsimus: Toitumine depressiooni korral26.04.2011

Tere,
Olen 23a naine, kannatan juba poolteist aastat ärevuse ja paanikahoogude ning depressiooni käes. Hetkel saan ravi antidepressantidega, Cymbalta ja Xanax'iga. Haiguse tõttu on mul väga tugevad seedehäired: iiveldus, kõhulahtisus, kõhuvalu.
Milline oleks õige toitumine depressiooni korral, mis leevendaks vaevusi ja mõjuks hästi ka meeleolule?
Milliseid toidulisandeid võiksin kasutada? Olen kuulnud, et Mg pidi väga hea olema ja ostsin preparaadi, kus Mg on diglütsinaadina. Samas pidi Mg ka kõhulahtisust põhjustama ning seetõttu ei ole ma seda veel võtma hakanud.
Lugupidamisega

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere,
Ravimite kõrval aitab teil kindlasti vaevusi leevendada päevareziimi korrastamine, kuhu jääks aeg söömiseks 4-5 korda, vähe korraga, kuid regulaarselt. Samuti korralik puhkus öise unena ning päeval väljas kehalise tegevuse näol - kas rattasõit, kepikõnd, jõusaal vm. Need on üldised soovitused, aga ääretult olulised.

Otseselt toitu valides on olulised B-grupi vitamiiniderikkad toidud, milleks on leib, täisterapudrud, kaerahelbed, kaunviljad, maks. Närvisüsteemi toetav on eriti vitamiin B6, mida saab peale leiva ja maksa ka munakollasest, banaanist ja porgandist.

Soovitaksin mitmekülgse toiduvalikuga püüda toime tulla, sest nii vitamiinide kui ka mineraalainete hea koosmõju toimib just siis kõige paremini, kui te saate need toidust. Ükski toidulisand ja üksikult võetud tablett ei mõju nii hästi.
Head meeleolu aitavad luua ka piim ja piimatooted, nagu juust, kodujuust, Helluse jogurtid (kuna mainite ka seedehäireid).

Magneesium ja kaalium on tuntud närvitegevuse ja südamelihase töö tugevdajatena. Peale tablettide on piim, muna, liha, idandid, seemned ja rohelised salatid head magneesiumi allikad. Kaaliumi aga on kõige rohkem puuviljades. Soovitus on süüa iga päev 2-3 puuvilja. Kuna tervise pärast võib mõni toiduaine vähem sobida, siis tehke toidusedelis muudatusi aeglaselt ja esialgu ikka väikestes kogustes. Siis ennast jälgides selgub, mis sobib teile kõige paremini. Paratamatult tuleb endaga toidu osas ka vahel eksperimenteerida. Raviarst aga otsustab, mida peaks tabletina juurde võtma. Püüdke aga eelkõige süüa hästi mitmekülgselt!

Kiiret paranemist soovides,
Mai Maser
 

Küsimus: Kraanivee joomine26.04.2011

Tere,
Olen 63-aastane naine, 163 cm, 55-57 kg. Olen enam-vähem vormis, sest elan aktiivset elu ja toitun mõistlikult.
Perearst soovitas mul juua 2 liitrit vett päevas, vähese punase soola lisamisega. Olen sedalaadi soovitusi aastate jooksul ka ise mitmest kohast lugenud. Mina aga ei suuda seda juua - ma ei suuda üldse vett juua, kuna süda läheb pahaks. Tee, kohv, piim ja mahl sobivad. Pudelivett ei osta ma rahalistel põhjustel ning ei jõuaks seda maale ka vedada.
Kas on mõni soovitus, mis paneks kraanivett tarbima, s.t teeks selle meeldivamaks?

Vastus: Helle Kahro, koolitaja, Kahro Koolitus OÜ

Tere!
Kraanivee teeb meeldivamaks ioniseerimine. Ioniseerimisaparaadi soetamine on kallis, aga tasub ära. Teine variant on kasutada naatriumkloriti tilku. Sobib ka sidruniviilude lisamine veele.
Kui te ei ole harjunud vett jooma, siis alustage väikestest kogustest, mida hakkate tasapisi suurendama. Algul kolm korda päevas pool klaasi nädal aega, siis kolmveerand, kuni jõuate perearsti soovitatud koguseni.
 

Küsimus: Depressioon ja toitumine26.04.2011

Tere,
Olen 23a naine, kaal umbes 52 kg. Alates 2009. aasta sügisest olen hädas paanikahoogude, ärevuse ja sügava depressiooniga. Haiguse tõttu on mul tihti iiveldus, kõhuvalud, kõhulahtisus ning puudub söögiisu. Ravi saan antidepressantide ja Xanax'iga.
Kas on mingeid toiduaineid, mis võiksid mu vaevusi leevendada ning mida oleks targem depressiooni puhul vältida? Olen kuulnud toidutalumatuse testidest jms, aga ütlen ausalt, et praegu mul selle jaoks võimalused puuduvad.
Tänan vastuse eest!

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Mõistan Teie muret. Eestis on tehtud EU uuring, millest lähtuvalt omab umbes 1/3 patsientidest täna depressiooni sümptoome. Loomulikult peaks ainult osa olema medikamentoossel ravil. Selle seisundi paranemises on määrav tihti õige toitumine.
Role individuaalne toitumise programm on aidanud tihti depressiooni sümptoomidega patsiente. Peaks kindlasti kasutama nii medikamentoosset teraapiat kui ka individuaalset toitumise programmi. Kahjuks on see tasuline teenus.

Soovin Teile rohkem positiivset mõtlemist,
Adik Levin
 

Küsimus: Kas luupust (haigus) saab toitumisega mõjutada?26.04.2011

Tere,
Mul diagnoositi hiljuti ravimatuks peetud haigus nimega luupus. Arstid määrasid antibiootikumid, hormoonravi ja mitmesugused muud ravimid. Mind huvitab, kas ja mida saab selle haiguse puhul toitumisega ära teha - millest hoiduda ja mida tarbida?
Olen 46-aastane naine, 162 cm pikk, 57 kg.

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Saan Teie murest aru, kuna tegemist on süsteemse haigusega. Teie mõte, aidata end ka ise toitumise korrigeerimisega, on õige.
Selle haiguse puhul on esmane nende rohtude kasutamine, mida arst on Teile määranud. Õige toitumine on üks võimalus aidata oma organismi ehk seedetrakti ja immuunsüsteemi. Tutvuge Role individuaalse toitumise programmiga, www.role.ee. Õige toitumine võib tõsta Teie organismi kaitsevõimet.

Soovitan Teil tulla minu loengule, 27. aprillil 2011, kell 17:00. Organisaator on Hr Aivar Haller, telefon 516 2211.

Teile edu soovides,
Adik Levin
 

Küsimus: Probleem toitumisega26.04.2011

Tere,
Olen 17-aastane, kaalun 67 kg ja pikkust on 158 cm.
Ilmselge ülekaal :(

Võib-olla on üheks ülekaalu põhjuseks see, et mulle meeldib koguaeg midagi näksida. Söön vahel tunni jooksul 3-4 õuna või teisi puuvilju. Tihti ei söö ma mitmeid päevi sooja toitu, pigem salateid, jogurteid ja puuvilju (vahel liialdan ka küpsistega). Soovin nii väga alla võtta, kuid kahjuks lähevad asjad ikka käest ära. Koguste mõttes ei ole ma kindlasti õgija ning saiakeste poole ei vaata ma üldse.

Minu küsimused:
Kas puuviljad võivad tekitada ülekaalu?
Kuidas vähendada näksimise harjumust?
Kas sooja toidu asemel salatite, jogurtite ja puuviljade söömine võib kehakaalu negatiivselt mõjutada?

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Saan Teie probleemist aru.
Kõigepealt vastaksin Teie küsimustele:
1. Puuviljadega liialdamine võib anda ülekaalu;
2. Inimene võib olla näljane ainult 20 minutit. Näksimine võib kustutada nälja tunnet, aga küsimus on selles, kui suur hulk ja mida inimene kasutab nälja kustutamiseks. Näksimine võib olla ka stressi, depressiooni ja ülepinge sümptom;
3. Ei saa asendada. Süüa tuleb nii ühte kui teist.
Arvan, et vajate arsti (sealhulgas endokrinoloogi) konsultatsiooni. Teie ainevahetuse eripärast tulenevalt peate hakkama mõtlema, kuidas edaspidi toituda.

Konkreetselt võin Teile soovitada läbida Role individuaalse toitumise programm, www.role.ee. Paistab, et motivatsioon on Teil olemas, kuid kas on piisavalt iseloomu oma toitumisharjumuste muutmiseks?

Edu ja head suve soovides,
Adik Levin