Dieet ja treening

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Võitlus ülekaaluga23.04.2011

Tere!
Olen 24-aastane naine, 169 cm pikk ja kaalun 82 kg. Olen päris palju ülekaalus ja see teeb mulle suurt muret. Mul on 2,4-aastane väike poja.
Peale lapse sünnitamist muutuski kõik - varasemalt ei ole mul kaaluga probleeme olnud. Kui olin rase, oksendasin palju ja olin väga peenikene. Peale poja sündi, imetasin täpselt pool aastat ja ka siis ei olnud kaaluga probleeme. Seejärel hakkasid kilod tasakesi tulema ja kui laps sai 1-aastaseks, oli mul kilosid juba natukene rohkem kui oleks pidanud. Nüüdseks, kui laps on 2-ne, olen väga paks. Sünnituse järgselt oli kõhu nahk veninud ning kõik on kogunenud kõhu peale - olen hetkel nagu 7-ndat kuud rase. Kintsud ja käed on samuti väga paksud.

Minu tavapärane päev näeb välja selline:
Hommikuti enne tööle minekut söön mõne võisaia või leiva (vorsti, juustuga) ning joon kõrvale rohelist teed.
Lõunaks ostan poest sooja toitu, salatit, banaane, õuna või söön väljas praadi või suppi.
Õhtul kodus söön kella 18 paiku kodutoitu - tavaliselt mingit praadi, harvem suppi.
Ma ei söö krõpse ja muud sellist. Mulle maitseb küll šokolaad ning igasugu koogid ja pirukad, kuid ma lihtsalt ei osta ega söö neid.

Eelmine suvi käisin paar kuud järjepidevalt jooksmas, aga ei võtnud absoluutselt alla. Mul on hetkel istuv töö, kontoris. Tööle asusin veebruarist, varem olin lapsehoolduspuhkusel.
Olen proovinud ka peale kella 18 mitte süüa, kuid kehakaal alla ei lähe. Joon päevas üsna palju vett, kuid ka see ei aita.

Eilsest hakkasin jalutamas käima (õhtuti umbes 1 tund). Mulle meeldis ning plaanin sellega jätkata. Muutsin ka menüüd - hetkel söön hommikul 4 supilusikat müslit jogurtiga ning kõrvale kerge võileib. Päeva jooksul joon palju vett, lõunal söön supi ning õhtul kl. 18 paiku kodutoitu.

Olen positiivselt meelestatud, kuid siiski mõtlen, et miks ma ei saa enam kehakaalu alla? Olen ju proovinud igasugu asju.
Kas võib olla, et mulle ei sobi mingid kindlad toidud? Kuidas seda teada saan?
Kas on mingisuguseid toidulisandeid, mis võiksid mind aidata või peaksin hoopis arsti jutule minema?
Kas kuskil on olemas sellised inimesed, kes aitavad personaalselt toitumise ja kõigega just nii nagu minule oleks sobilik ja vajalik?

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Olete tõepoolest tubli inimene, kuna olete hakanud suhtuma oma tervise probleemidesse väga tõsiselt. Teie probleem ei ole meditsiinile uus. Juhtub nii, et peale sünnitust on emal probleeme oma tervisega ja eriti teeb muret kaalu probleem. Kuna meditsiiniliselt on siin mitte üks, aga mitu põhjust, siis ei hakka ma praegu neid lahkama, vaid keskendun sellele, kuidas Teid aidata.

Kõigepealt, mitte mingil juhul ei soovitaks kasutada toidulisandeid. See on viimase 50 aasta uus lähenemine. Kahjuks turul on need hästi müüdavad, kuid ei ole mõtet seda keemiat kasutada, olgugi, et jutt on bioloogilisest preparaadist. See ei ole ravim ja ei vaja ravimina sertifitseerimist. Siit ka järeldus, et toidulisandiga ei ole tehtud küllaldaselt uuringuid. Palun tutvuge minu artikliga, mis ilmus paar nädalat tagasi Õhtulehes: http://www.ohtuleht.ee/422499.

Tõepoolest saan soovitada Role individuaalset toitumise programmi, www.role.ee. Selle programmiga teeme me kindlaks, missugused toidud Teile sobivad ja missugused ei sobi. Teiseks õpetame lahustoitmise süsteemi ehk teisisõnu, mida millega koos süüa ja kolmandaks saate soovitused, mida tähendab õigesti toituda.
Probleem on muidugi selles, kust osta kvaliteetset toitu. Tutvu, Adik Levini, artikliga "Meie ohtlik toidulaud" (Maaleht, 21.04.2011):
http://www.maaleht.ee/news/uudised/arvamus/meie-ohtlik-toidulaud.d?id=44512875).

Vaatamata kõigele soovin Teile edu, kuna olete õigel teel ja mõtlete sellele, kuidas parandada oma elu ja tervise kvaliteeti.

Lugupidamisega,
Adik Levin
 

Küsimus: Toit ja treening19.04.2011

Tere,
Olen 51-aastane, kaalun 90 kg ja olen 163 cm pikk.
Toitun teadlikult - hommikuti söön kaerahelbeputru, mis on veega keedetud ning joon ilma suhkruta kohvi.
Lõunat söön 12 paiku. Kas praad või supp ja mõnikord magutoit (enamasti puuviljad - üks banaan või pirn).
Õhtusöök on kell 18. Peale seda proovin, mitte enam süüa. Õhtuti teen metsakõndi - 1,5 tundi, vähemalt kolm korda nädalas.
Kaal ei lange, on ainult tõusnud viimase aasta jooksul. Olen momendil veel hormoonravil.
Kas saan veel kuidagi ennast aidata?
Aitäh!

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Kuigi püüate teadlikult toituda ja liikuda, ei ole see tulemust andnud - peab ilmselt detailsemalt oma päevaseid söömisi hakkama kirja panema, et saada täielikku ülevaadet. Kuna kirja põhjal on raske hinnata, kui palju ja mida päeva jooksul sööte, ei saa ka anda konkreetseid tegutsemissuundi. Soovitan näiteks ühe nädala menüüga pöörduda toitumisspetsialisti poole, kes oskab hinnata nii toidu tasakaalu kui ka toidust saadavat energiat. Siin võib olla mitu põhjust. Toidust saadav energia ületab kulutuse - üleliigne salvestatkse keharasvana. Toidust saadav energia on liiga kasin ja keha ei hakka rasvu põletama, pigem neid säilitama.

Soovitused, millele võiksite kohe tähelepanu pöörata:
1. Toidukordade vahed võiksid olla iga 4-4,5 tunni tagant - seega pikkige oma toidukordade vahele väikesed kerged vahepalad - puuvili, kerge jogurt, näkileib teega vms.
2. Hoolitsege selle eest, et põhitoidukordadel, nii lõuna ajal kui õhtul, oleks umbes pool toidu kogusest köögivili.
3. Püüdke juua päevas 4-5 klaasi vett toidukordade vahel (kui pole harjunud vett jooma, alustage väiksematest kogustest).
4. Kirjutage mõne aja jooksul üles oma menüü nii täpselt kui võimalik (ka kellaajaliselt), siis näete paremini tervikpilti ja saate nõu küsida spetsialistidelt.
Edu soovides!
 

Küsimus: Konservide tarbimine13.04.2011

Tere!
Kirjutasite varasemas vastuses: "Ei soovitaks üldse kasutada oma toidulaual konserve (tuunikala).".
Olen küll lugenud-kuulnud varem, et konservid ei ole head - kuid miks? Tuunikala peaks ju ometi tervislik olema? Kas on parem üldse mitte konserve tarbida?
Tänan vastuse eest!

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Tänan Teid küsimuse eest.
Tuunikala on väga hea kala ning toidulaual võiks ta alati olla. Kas aga eelistada konserve? Arvan, et lühiajaliselt konserve kasutada ei ole suur probleem. Pikaajaliselt aga ei soovitaks. Miks? Aga just sellepärast, et konservides on säilitusained ja muud ained, mida tootja kasutab oma töös. Siit ka vastus, et konservis olev kala ei ole alati naturaalne. Konserve kasutavad näiteks kosmonaudid, kuna neil ei ole muud võimalust toituda, kui nad viibivad mitmeid kuid orbiidil.

Soovin Teile head tervist ja kordaminekuid,
Adik Levin
 

Küsimus: Kõhuvalu ja kinnine kõht - kuidas toituda?08.04.2011

Tere,
Olen vanemas eas naine, kaal 100 kg.
Kolm aastat tagasi oli ajuinfarkt, mille tagajärjel ei saa liikuda.

Söön päevas 5 korral, enamasti läheb kõht tühjaks ka öösel. Korraga saan vähe süüa, kuna kõht hakkab valutama. Uuringud haiglas näitasid tugevat põie põletikku. Nüüd on see möödas, aga kõhuvalu on jäänud. Tihti on toiduks kanalihaga tehtud juurviljad ja kartulipuder. Piimatoodetest piimasupp, kohupiim, jogurt, kohuke. Hommikul kaerahelbepuder ja kohv piimaga. Palju joon vett ning õhtul kakaod.

Kuna ma liikuda ei saa (isegi küljele pöörata saan kellegi abiga), siis laman peamiselt selili. Igapäevane mure on kõhuvalu - kõht on kinni.
Mida toitumise osas muuta, et olukorda parandada?

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Saan väga Teie murest aru. Loomulikult insuldijärgne seisund on see, mis süvendab Teie halvenenud elukvaliteeti. Arvan, et mitte ainult ravimitel, vaid ka toitumisel, on Teie seisundis väga suur tähtsus. Võin arvata, et piimatoodete nii suur valik Teie menüüs on kahtlase väärtusega. Tundub, et individuaalne toitumise programm on Teile kindlasti näidustatud. Teil on vaja teada, missugused toidud Teile sobivad ja missugused ei sobi. Peale selle võiks kõhuvalusid leevendada õige toitude kooslus, mida kasutate oma menüüs. Kõigepealt aga oleks vaja ennast perearsti ja gastroenteroloogi juures uurida, et teadvustada seedetrakti seisundit ning välistada tõsiseid haigusi. Kui need on välja lülitatud, siis võiks pöörduda OÜ Role poole, mis asub Tallinnas. Kuna Teie ei liigu, siis on konsultatsiooni saamine problemaatiline.

Soovin Teile edu ja head tervist,
Dr. Adik Levin
 

Küsimus: Aluseline vesi05.04.2011

Tere,
Mis on aluseline vesi? Kuidas seda saab?
Tänan vastuse eest!

Vastus: Helle Kahro, koolitaja, Kahro Koolitus OÜ

Tere,
Aluseline vesi on vesi, mille pH väärtus on üle 7.
Seda võib saada, ostes endale veeionisaatori, mis Teie kraanivee aluseliseks muudab või siis kasutada pH tilku, mida lisatakse samuti kraanivette.
 

Küsimus: Söömine ja unisus31.03.2011

Tere,
Olen 50-aastane naisterahvas koos oma kaaluprobleemidega. Viimase 4 aastaga on kehakaal tõusnud 72-lt 90le kg (pikkus 178 cm).
Põhiprobleemiks on minu toitumisharjumused - hommikul ärgates süüa ei taha (joon klaasi vett + kruus piimaga kohvi), lõuna möödub märkamatult ja kui siis ükskord söön, on õhtu käes. Olen proovinud oma toitumist paika panna ja süüa neli korda või rohkemgi ning juua vett. Põhiprobleem on aga selles, et peale igat söömist muutun uniseks, olgu see kasvõi puuvili. Kui olen proovinud süüa päeval korralikult lõpeb see sellega, et ei saagi enam tööd teha, sest mul on uni ja peab magama. See ei kesta mitte 10-20 minutit vaid 1,5 tundi.
Öösel magan korralikult ja hästi, seetõttu une vajadust ei peaks päeval olema.
Tänaseks olen kindlalt otsustanud, et nii see enam edasi minna ei või ja midagi tuleb ette võtta, aga millest alustada?
Ette tänades!

Vastus: Mai Maser, meditsiinidoktor (MD, PhD), Figuurisõbrad programmi peakonsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Väljapääs on söömistavade muutmine ja mitmekülgsete toiduvalikute tegemine. Kuid Teie unisuse küsimus on tõsine probleem, millele võiksite saada lahenduse veresuhkru taseme kontrollimisega (kui te ei ole seda veel teinud!). Soovitan pöörduda perearsti poole ja võimalik, et glükoosi koormustest selgitab, kas pole mitte tegemist algava haigusega.

Parimate soovidega,
Mai Maser
 

Küsimus: Toidulisandite kasutamine30.03.2011

Tere,
Olen 55-aastane naine. Kehakaal tõusis viimase kahe aastaga umbes 15 kg (pikkus 171 cm). Põhjusi on ilmselt palju... stress, mis on mind tõsiselt vaevanud, üleminekuaastad jne. Käin looduses kepikõnnil, päris füüsilist trenni ei ole teinud. Mul on selline töö, kus töötan 24 tundi järjest. Päevane koormus on väga suur. Panin peale sammumõõtja ning sain tulemuseks 14 km ja üle 15 000 sammu. Magusasõber ei ole ma kunagi olnud - minu poolt jäävad kommid, tordid, saiad jms söömata. Päevas joon ainult ühe tassi kohvi. Meeldib rohkem soolane toit - kala ja kapsas igas variandis.
Läksin reklaami ohvriks ja ostsin ühe toidulisandi ACAI BERRY THIN kapslid, www.acaiberry-thin.com/ee/. Tänaseks on pooled söödud ja mind huvitab, kas on sellistel toidulisanditel üldse mingit mõtet? Lubatakse ainevahetuse kiirenemist ja kaalulangust.

Vastus: Kaja Torm, Figuurisõbrad programmi konsultant, OÜ Figuurisõbrad, www.figuurisobrad.ee

Tere!
Kehakaalu tõusu põhjuseks on siiski eelkõige toidust saadava energia mittevastavus keha vajadustele. Koos üleminekuea ja muutustega organismis aeglustub ainevahetus ja vajadus toiduenergia osas väheneb, samas aga toitainete vajadus isegi tõuseb. Stress või suur närvipinge on tihti need tegurid, mis tõstavad veelgi isu toidu järele.
Meie turul pakutakse hulgaliselt kõikvõimalikke toidulisandeid, mis lubavad vabaneda ka liigsetest kilodest. Samas soovitatakse nende kasutamisel süüa tervislikult ja liikuda, mis juba ise soodustavad kilode vähenemist. Toidulisandid võivad anda organismile tuge teatud vitamiinide, mineraalainete vms osas, kuid vaevalt teenivad salendavat eesmärki. Kehakaalu langetamiseks on olulised siiski tervislik toit ja kehaline aktiivsus (mis mõjutab soodsalt ka ainevahetust). Kuna liigute palju, tuleks mahavõtmiseks pöörata tähelepanu hoopis toidu kvaliteedile, hulgale, mitmekülgsusele ja söömisrütmile. Kui soovite saada ülevaadet kui palju ja mida iga päev sööte, soovitan nädala jooksul kõik kirja panna ja nõuannete saamiseks pöörduda spetsialistide poole. Toidulisandid ei ole lahendus ega anna püsivat tulemust. Edu soovides!
 

Küsimus: Valkude omastamine tavatoidust27.03.2011

Tere!
Olen 29-aastane mees, 176 cm, 85 kg.
1. Käin jõusaalis ja eesmärgiks on ülisuur puhas lihasmass. Huvitun, et millised toiduained oleks kõige paremateks valgu omastamise järgi. Millised ained oleks parimatest-parimad - mõtlen neid, mida enamik inimesi omastaks vabalt ning mille mitteomastamise tõenäosus oleks minimaalne. Näiteks, kas praemunadest omstab valke paremini kui tuunikalakonservist või kohupiimast?
Peale trenni kasutan vadaku sheiki, et jõuaks kiiremini verre.
2. Mure on, et millegipärast võtan liiga kiiresti juurde - näiteks 1,5 nädalat jõusalis ja 3 kg juure, kuid ei usu, et selles puhast lihast on.
Toitumine on korras - 5 korda iga 3h tagant. Trenni ajal ka vesi 1-2 liitrit, mis tuleb janust ja vajadusest mitte niisama.
Söögid: juurviljad, munad, teraleivad, kaer, tatar, kohupiimad, kodujuustud.
3. Sheik versus tavatoit - kumb on parem?
Eesmärk: Suur rasvavaba lihasmass!
Lugupidamisega

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Olete tubli, kuna püüate parandada oma elu- ja tervise kvaliteeti. Toitute viis korda päevas ehk iga kolme tunni järgselt - see kõik on positiivne. Pikkust on teil 176 cm ja kaal 85 kg. Arvan, et vajate professionaalse treeneri abi!
Mul on palju küsimusi:
Miks on vaja anda suuri koormusi jõusaalis?
Kas ei võiks konsulteerida spetsialistiga ja doseerida koormust just oma organismi vaatevinklist?
Mis puudutab toitumist, siis vajate tõepoolest individuaalset toitumise programmi. See "harju keskmine" lähenemine oma toitumisele ei ole õige. Teil on vaja teada, missugused toidud teile sobivad ja missugused ei sobi. Samuti on vaja teada, mida millega koos süüa, et organism omastaks toidust kõik vajaliku. Ei soovitaks üldse kasutada oma toidulaual konserve (tuunikala). Ei soovitaks kasutada kahtlase väärtusega energiajooke; praetud munast valgu omastamine on halvem kui keedetud munas.
Ühe võimalusena, teid konkreetselt aidata, soovitan tutvuda OÜ Role individuaalse toitumise programmiga www.role.ee.

Teile edu soovides,
Adik Levin
 

Küsimus: Probiootikumid25.03.2011

Tere,
Kas oskate selgitada, miks peale Lacto Seven (piimhappebakterid ja inuliin soolestikule ja kõhule) manustamist tekib käte punetav turse ja põletav tunne. Põletav tunne tekib ka alaselja lihastes ning alakõhus, soolestikus.
Tänan vastuse eest!

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Saan teie murest aru. Võin väita, et teie organism ei talu Lacto Seven preparaati. Võibolla on teil individuaalne talumatus. Vaatamata heale reklaamile arvatavasti just see toode teile ei sobi. Missugune komponent sellest preparaadist teile ei sobi on raske täheldada. Lahendus on lihtne: ei ole vaja kasutada seda preparaati.
Arvan, et teile on tähtis kindlaks teha missugused toidud teile sobivad ja missugused ei sobi. Sellisel moel on võimalik vältida allergilisi ja muid reaktsioone tulevikus. Sellist teenust tõepoolest osutab OÜ Role.
Teile edu ja head tervist soovides,
Adik Levin
 

Küsimus: Jodeeritud lauavesi21.03.2011

Tere,
Kas Te olete kuulnud jodeeritud lauaveest "I-vesi", www.i-vesi.ee. Kuidas sellesse tootesse suhtuda? Kas seda võib kasutada profülaktilise abina ülekaalulisuse vaates?

Vastus: Adik Levin, meditsiinidoktor (MD, PhD, MSc.D), õppejõud/professor

Tänan küsimuse eest. Kahjuks ma ei ole kuulnud sellise vee olemasolust, kuid arvan, et pidevalt kasutada seda vett küll ei tohiks, kuna see võib mõjutada kilpnääret. Selle vee lühiajalist kasutamist võiks kaaluda teadja arsti soovitusel.