Kodu ja aed

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas puhastada ohutult ja efektiivselt basseini veepiiril plaatidele tekkivat mustust, õlijas ehk ilmselt meigi, kreemi jäägid?15.01.2015

Kuidas puhastada ohutult ja efektiivselt basseini veepiiril plaatidele tekkivat mustust, mustuse liik õlijas ehk meigi, kreemi jäägid?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Nõu tasub küsida basseini tarvikuid müüvatest ettevõtetest.

Võiks proovida hõõrukiplaati (svammi) ja neutraalset lahusteid sisaldavat või siis nõrgalt aluselist ainet.
 

Küsimus: Kuidas saada akrüülitud vannilt maha juuksevärvi/palsamit?22.12.2014

Tere!
Kuidas saada akrüülitud vannilt maha juuksevärvi-tooniv palsam?

Ette tänades

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Värvide eesmärk on värvida, seega võib see olla väga komplitseeritud. Võite proovida melamiinist puhastusnuustikut. Seda müüakse nii professionaalseid koristustarvikuid müüvates firmades, kui ka tavapoes. Nuustik puhastab ilma aineteta ja tuleb teha pisut niiskeks ning kulub üsna kiiresti nagu kustutuskumm.
 

Küsimus: Kas on vahendit, millega töödelda puidust seinu ja lagesid, et sinna ei tekiks ämblikuvõrke?11.12.2014

Mul on laed ja seinad pandud puidust, kuid nende puhastamisega näen väga palju vaeva, sest pidevalt on need ämblikuvõrkudega kaetud. Kas on eestis kusagil müügil mingit vahendit millega neid seinu ja lagesid töödelda, et neid võrke sinna ei tekiks.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Spetsiaalset vahendit ei ole, pidev koristamine ja puhtuse hoidmine on kõige tõhusam.
Räägitakse veel, et ämblikele ei meeldi äädikas, piparmünt ja tsitruseliste lõhn. Võite neid vahendeid aegajalt kasutada nendes kohtades, kus ämblikel meeldib pesitseda.
Nende tõrjeks sobivad pikajalise toimega putukamürgid.
 

Küsimus: Mis raviteed soovitate, kui mul on sagedased kõhuvalud ja kõht lahti?10.12.2014

Mul on sagedased valud soolikates. Kõht lahti kogu aeg. Käin hommikuti mitu korda tualetis. Mida soovitate raviteedest?Tänan

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Lahtisuse korral on abi lepakäbidest. Segage sinna saialille õisi. Ka tammekoor on hea, aga peab keetma 30 min. ja lasta seista 40 min. siis juua.
Lepakäbid kallata keeva veega üle ja lasta seista 5-10 min, võib ka 2-3 minutit keeta. 1-2 spl 300 ml vee kohta.
Lepakäbisid saab nov-aprillini ka loodusest ja meie kodulehe e-poes on müügil nii kõhu tee, kui lepakäbid ka tammekoor.
Võite kasutada ka nelki- nii teena u.10 punga tassi kohta. 2-3 päeva.
Tedremarana juurt, koirohtu- need aitavad hästi viiruste ja bakterite korral. Kuid mitte üle ühe nädala.

Kui nädalaga pole abi saanud,pöörduge arsti juurde!!!!! tegu võib olla tõsise haigusega.


Peaksite kontrollima milles asi. Võite kasutada ka toidu maitsestamiseks punet, liivateed, koriandrit, iisopit- need korrastavad seedimist ja aitavad düsbakterioosi korra.
 

Küsimus: Kust saada soopihla tee tegemiseks materjali?05.12.2014

Kust saada soopihla tee tegemiseks materjali?

Tänan vastamast

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Kui soovite ise korjata- siis kasvab soopihl soos ja ka järvede soostunud kallastel. Ka rannaheinamaadel soistes tiikides. Meie kodulehel on ka pilt ja tutvustus tema kohta. Juuri kogutakse sügisel või varakevadel. Ka hetkel saab kätte- ainult lehti pole, mille järgi ära tunda, ainult pruunid varred on veest väljas. Oleme ka jää pealt neid kogunud. Kevadel ja sügisel peab arvestama, et vesi võib üsna sügav-60-90cm olla. Kui tahate osta, siis saate meilt-lisainfo : ravimtaimed@hot.ee või 5296536.

Katrin
 

Küsimus: Kas vaaraosipelgad ka käivad mööda kindlat rada, kuidas seda rada leida?02.12.2014

Kuidas ma leian üles vaaraosipelgate raja? Näinud olen neid köögis ja vannitoas, aga et nad mööda kindlalt rada käivad, pole tähele pannud?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kui paigaldate söödamajad "Biopren" kööki ja vannituppa seinte peale nendesse kohtadesse, kus olete sipelgaid märganud, siis näete kohe, et tekib sipelgate käigurada.
Samuti saate leida nende raja, kui panete ruumi väikese tüki värsket maksa.
 

Küsimus: Kas ma tegin kasvatamisel midagi valesti või oli seeme vale, et kummeli tee on kibe ja juua ei sobi?20.11.2014

Otsustasin hakata peenral tee jaoks kummelit kasvatama. Seemnepoest ostsin seemned, mis selleks sobisid. Nüüd, kui teed teha, on tee kibe, joogiks üsna kõlbmatu. Kas mina tegin midagi valesti või on tegemist siiski vale sordiga?

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Loomulik kummeli tee ongi nats mõrkja või kirbe maitsega...aga mitte kibe. Ma ei tea milliste seemnetega on tegu, joogiks kõlbab ikka teekummel(Chamomilla recutita)
Paljudele ei meeldi tema maitse, aga paljud just maitse pärast joovad! Iseloomuliku lõhnaga on nii taim ise kui tee!
 

Küsimus: Mille vastu aitab "kuldne vunts" ja kuidas selle taime raviomadusi kasutada?16.10.2014

Rahvakeeli "kuldne vunts" on kuuldavasti väga mitmete hädade puhul hea toimega. Kuidas seda kasutada?

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Kasutatakse erinevate hädade korral, kõrgevererõhu alandamiseks, gastriitide, sapihädade, peavalu, nahaprobleemide korral, organismi puhastamiseks. Ka kõripõletike ja reuma korral, juustekasvu parandamiseks, imuunsüsteemi tugevdamiseks, jne.
Väljutab jääk-ja mürkaineid. Venemaal on teda rohkem uuritud.
Kasutatakes tinktuurina, võetakse taimelt, 12 kasvu ja valatakse 70%piiritusega üle, lastakse seista pimedas 2 nädalat ja kurnatakse. Tarvitatakse 3 korda päevas, 1 dessertlusikatäis. Oleneb haigusest, seedeelundite probleemide korral pool tundi enne sööki. Võib lahjendada veega.
Kasvudest tehakse ka teed, valada 2-3 lehega võsu keeva keeva veega üle, lasta seista 20-30 min kaane all ja tarvitada.
Naha probleemide korral määritakse nahale.
Mahla koos meega kasutatakse bronhiidi korral.
Kahjuks puudub mul endal kogemus, tegu on taimega millest räägitakse rahva seas, ja internetis aga ametlikku infot tema kohta eestis pole. Kuldvuntsi teaduslike uuringutega tegeleb põhjalikumalt Irkutski Meditsiini Instituudi farmaatsia teaduskonna teadur V. V. Teljatjeva.
Kasvude võtmiseks peab olema taimel 12 sõlme.
 

Küsimus: Kuidas vaaraosipelgad pesumasina detailide vahelt kätte saada?16.10.2014

Tere,
Kolisin mõni aeg tagasi üürikorterisse, kus avastasin peatselt väiksed sipelgad. Üritasin nende liikumisradadest aru saada ja hankisin sipelgamaja, mingi aeg oligi vaikus, aga siis ilmusid nad taas. Ja ilmusid välja vannitoas, pesumasina detailide vahelt. Nüüd leian ma neid vannitoast ja pesumasina pealt ja seest pidevalt. Kuidas neile ligi pääseda, mis mürki kasutada, maja ju mikroskoopilisse vahesse pesumasina osade sisse paigutada ei saa?
Vähesel määral on sipelgaid ka köögis ja mõni üksik ka toas.

Mitu maja peaksin ostma või on olemas ka mingi pihustatav mürk, mis aitaks? Ees on ootamas kolimine, kas seda pesumasinat on üldse võimalik "puhtaks" saada nii, et uude elukohta sipelgaid kaasa ei viiks.

Palju sipelgate tõrje-majad, mürgid või tõrjuja kojukutse maksma võib minna? Sooviksin võimalikult täpset vastust, kuna olen mittetöötav puudega inimene ja iga sent on oluline.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Vaaraosipelgate tõrjeks soovitame söödamaju “Biopren pharaoants” 2,5g/tk, mida peab paigaldama ainult sipelgate käiguteedele, Teie peaksite need panema pesumasina lähedale ja kööki.

Pakutud söödamaja toimeaine mõjub otse emasipelga ehk "kuninganna" sigimisvõimele. Söödamaja on läbipaistvast materjalist, mis võimaldab kohe näha sööda lõppemist.
See kaudse tõrje meetod kestab suhteliselt kaua (umbes 3 kuud), sest ei ole teada varjatult pesitsevate sipelgate arv.
Orienteeruvalt kolme kuu vältel peab söödamaju jälgima, kui on tühjenenud, siis kindlasti koheselt uued panna.
Vajaminevat söödamajade arvu ei saa Teile kahjuks öelda, see sõltub konkreetselt pesade suurusest ja arvust, mis asuvad vahetult korteri lähiümbruses.

Kindlasti ei soovita Teil kasutada aerosoole, sest need vahendid hävitavad ainult töösipelgaid, kuid emasipelgas jääb ellu.
Vaaraosipelgate söödamaja hind koos käibemaksuga 7.- EUR/tk.
 

Küsimus: Kuidas saada lahti kassitapust, mis ronivad mööda vaarikavarsi?03.10.2014

Tere!
Kuidas saada lahti kassitapust, mis ronivad mööda vaarikavarsi? Kevadel proovisin noorelt välja katkuda aga suve jooksul läks asi metsikuks kätte.
Kas on mingi muu variant, kui kõik vaarika peenar pritsida üle Roundapiga ja uued vaarikad istutada, või mida soovitate, kassitappu on juba rohkem kui vaarika taimi?
Tänud ette vastamast.

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Praegu ei ole mürgitamisest kasu.
Kevadel, kui kassitappu vähe, pintseldage Roundupiga selle lehti. Uute tulles korrake tegevust. Kui kassitapp mürgist kolletuma hakkab, korjake ära ja põletage. Nii toimides ei pääse mürk vaarikataimede juurde pinnasesse.