Kodu ja aed

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas peaks kevadel hakkama pojengide eest hoolitsema?25.02.2015

Mulle kingiti maal maavalduse müügi tõttu 6 pojengipõõsast, vanemad sordid, erinevat värvi. Istutasin augustikuus Kakumäe alguses asuvasse koduaeda. Aias on päeva läbi päike. Kuidas nendega kevadel toimida? Kas komposti panna? Pojengide ees on juba varem kasvama pandud nartsissid ja tulbid, kas nad sobivad omavahel?

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Kui närtsinud varred on maha lõigatud, siis ei pea midagi tegema. Komposti peale panek on riskantne, kui pojeng jääb liiga sügavale, siis ta ei taha õitseda. Komposti oleks võinud istutusauku panna ;) Aga las ta nüüd olla. Kui pojengid ükskord õitsema hakkavad pole tulpidest ja nartsissidest midagi järel, see tähendab, et sobivad küll, püsikute vahele ikka pannakse sibullilli.
 

Küsimus: Kas mingi seadus kohustab korteriühistut tegema kortermajas sipelgatõrjet?20.02.2015

Tere!
Kas ühistu peab teostama kortermajas sipelgatõrjet, kui 30 korteriga majas on probleem umbes 7 korteris, ühes püstakus? Hetkel on ühistu tõrje tegemise vastu, et liiga kallis töö pidi olema. Ühistu juhatuse liikmete korteris probleeme pole. Olen oma korterisse ise söödamaju ostnud, kuid probleem ikka alles. Juba aastaid, mõneks ajaks rahu ja siis jälle sipelgad tagasi. Mida ette võtta.
Tänud ette!

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Korteriühistul tõrje teostamise kohustust ei ole.
Kuid kindlasti oleks tulemus efektiivsem, kui selles osaleksid kõikide probleemsete korterite omanikud.
 

Küsimus: Kuidas lahti saada kuivainetega kaasa tulnud liblikatest?18.02.2015

Soovin lahti saada kuivainetega kaasa tulnud liblikatest. Mis ainega neid tõrjutakse? Olen kõik kuivained välja visanud, kapid puhastanud õunaäädikaga. Aga ikka ilmuvad kuskilt välja.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Peale põhjalikku koristust tuleks kõik kapid, riiulid, lae ääred töödelda kahjuritõrjevahendiga, mis sobib koide tõrjeks.
Kuna tõrjevahendid ei mõju kõikidele arenguvormidele siis peaks kogu protseduuri kordama umbes 3-4 nädalase vahega.
Meie asutus kasutab ainult profi tooteid, kahjuks jaemüügis olevate vahendite kohta mul info puudub.
 

Küsimus: Kuidas pesta vaipa keemiavabalt?17.02.2015

Tere
Oleks väga vaja puhastada suurt vaipa, aga ei tea kuidas seda teha kodus, ilma, et peaks seda välja viima. Ning kindlasti sooviks ilma keemiata vaipa puhastada.
Ette tänades!

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Millisest materjalist vaip on?
Ise olen sellistes olukordades kasutanud aurupuhastust. Tulemus on olnud väga hea. Aurupuhastuse all pean silmas nö "kuiva auruga töötavat masinat", millel on kindlasti ka imur. Aurupuhastusest kirjutasin pikemalt Kodukirjas 2013 aastal.
 

Küsimus: Millist teed peaks jooma mao ülehappesuse korral ja kas juua pidevalt või teha kuuridena?09.02.2015

Millist teed peaks jooma mao ülehappesuse korral? Kas juua pidevalt või teha kuuridena? Kust on võimalik osta?
Ette tänades

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Tere,

Mao ülehappesuse korral on abi kanarbiku õite teest. Võib kasutada ka seguna põdrakanepi lehtede, islandi sambliku, vaarikalehtedega, kassinaeri juure või lehtedega. Taimi võib ka eraldi juua. Kaitsva toimega on kassinaeri ja altee lehed, juured, õied.Teha tõmmis-st valada peenestatud taimed keeva veega üle ja lasta tõmmata 30 min. Juua enne sööki-30 minutit enne sööki. Kuurina juua 2-3 nädalat, vajadusel ka pikemalt või korrata vajadusel. Hea on hommikul süüa kaerahelbe putru, lisada toidule ka natuke linaseemneid. Vältida lisaainetega toitu, kiirtoitu, valmistoitu, praetud ja suitsutatud tooteid, konserve!!
Päikest ja head tervist!
Katrin
 

Küsimus: Kui pikalt võib tarbida soopihla teed liigeste raviks?09.02.2015

Olen tarbinud nüüd 2 nädalat teie soopihla teed selja- ja liigeste valu/paistetuse raviks. Päeval olen joonud ka 1 tassi angervaksa teed (väga maitsev). Minu küsimus on, et kui pikalt võin ma neid tarbida ja kas pean vahet ka pidama?
Ja veel - mida te soovitate vererõhu madaldamiseks? Seni olen perearsti soovitusel kasutanud tablette (Nebilet) aga nüüd juba teist kuud järjest on vererõhk kõrge. Ja kas saab soopihla kasutada siis üheaegselt vererõhu alandava teega.

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Loodusrahvad on joonud soopihla ka igapäevase teena, musta tee asemel. Raviks sobib ka 2-3-nädalased kuurid, olenevalt hagusest ja ka sellest kui tugev on radikuliit või liigeste põletik, võib vahet pidada ja siis jälle korrata kuuri.Vahepeal juua kuldvitsast, kibuvitsast, kaselehtedest, mustasõstralehtedest, kummelist angervaksast valmistatud segu. Ka põldosja kuuri võib teha. Krooniliste liigestehaiguste korral peabki tegema 3-4 kuuri aastas tugevama taimega-ja määrima salvidega-ja vahepeal juua lihtsamaid segusid ja taimi. Ka mustasõstra marju on hea tarvitada. Head on ka vannid männiokstega või männiokka ekstraktiga, võib lisada ka nulu õli, julgemad teevad tärpentiiniga vanne, ka lavendel, kadakas on head-kas siis eeterliku õlina või taimedest tehtud keedusega, mida vannivette lisada.
Vererõhku soopihl pole kellelgi tõstnud (ei uurimuste ega minu kogemuste põhjal)-aga inimesed on erinevad, Võib põhjustada kõhukinnisust (sest tänu kootavale toimele kasutatakse ka kõhulahtisuse, sooltepõletike, kurgu, igeme jm limaskestade põletike korral.
On inimesi kes on ülitundlikud ja ei saa juua, põhjustab nahaärritust, halba enesetunnet seespidisel kasutamisel. Nemad on aga saanud kasutada soopihlast tehtud liigestesavi- milles meie kasutame ka kadaka, nulu-ja lavendli eeterlikke õlisid. Seda saab ka ise teha, õpetused on minu kirjutatud Korilase aastaringis ja kodulehel www.ravimtaimeaed.ee e-taimeravi raamatus.
Vererõhul võivad olla mitmed põhjused: Fütoteraapias jagunevad need neerude puudulikust tööst-, närvidest- ,kolesteroolist põhjustatud, vahel ka pärilik. Seda tuleks uurida. Paljud saavad abi kolesterooli korral harilikust mailasest, närvide korral veise-südamerohust, melissist, ka arooniat võib toidus joogis kasutada. Aga mitte liialdada. Järgida enesetunnet! Ka angervaks on hea taim- aga ei tohi kasutada, kui võetakse verdvedeldavaid ravimeid- angervaks ise on verdvedeldava toimega! Sama toimega on ka pärnaõied, nende tee on samuti närvidele hea.
Edu ja tervist
Katrin
 

Küsimus: Kas oskate midagi soovitada - pojal on silmavalged kollased ja maksapiirkonna valud, kuid aasta jooksul ei ole põhjust leitud?03.02.2015

Poeg on mul 23 a. vana, nüüd on käinud aasta arstivahet ja on olnud pideva jälgimise all, talle on tehtud igasuguseid proove, kuid pole põhjust leitud. Viga selles, et silmavalged on kollased, pillirubiin on kõrge ja aeg-ajalt on maksa piirkonnas valud. Sagedamini kõhuvalu, gaasid tulevad üles, kõht koriseb hirmsasti, valu läheb vahel väga hulluks, kasutab juba arsti soovitusel igasuguseid rohte ja seda aasta aega abi pole saanud, lähiajal läheb uutele vereproovidele ja tehakse ka toidu talumis testid. Kas oskaksite midagi soovitada.

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Ehk on abi segust milles on raudrohi,põdrakanep,vaarikalehed(noored)saialill,münt või meliss,nõges.gaaside korral võib kasutada köömneteed või fenkoliseemnetest teed,seemned jahvatada ja keeva veega üle valada.lasta tõmmata 10 min.Kuna uuringuid ma ei tea,siis soovitaks kontrollida kindlasti pankreast ja kas miski takistab sapivoolu või surub sapiteedele.
Teesid tuleks juua enne sööki 30 min u 1/3 tassi vähemalt !Võib ka hommikul ja õhtlul lisaks juua,kasvõi lonks.Edaspidi võib juua ka kollast karikakart ja kuldvitsa eraldi kuurina.Kuurid 10-14 päeva.
 

Küsimus: Millist turvast koduaias kasutada?30.01.2015

Meil on võimalus kasutada turvast aga ei tea valida. On olemas tume, tume pruun, hästi peenike ja teine heledam suuremate juurekiududega. See tumedam pidavat minema kütteturbaks aga meil on praegu siin see igasuguste lisanditeta puhas turvas. Kumba peaksin oma aias kasutama. Meie maa on küllaltki liivane ja juurdetoodud muld sisaldab savitükikesi. Olen küll suuremad savitükid kokku korjanud kuid peale kastmist või suuremat vihmasadu on näha hallikaskollased laigukesed maa peal.

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Tumepruun sobib paremini.
 

Küsimus: Mis värvi võiks olla köögiseinad ja avatud elutoa seinatapeet?27.01.2015

Köök on pikk ja kitsas. Uksest sisse astudes otse on aken. Vasakut kätt tahame panna musta-halliga ja hõbedase tööpinnaga köögi. See tuleb peaaegu seinast seina. Aga mitte laeni välja. Paremat kätt jääb poolavatult umbes 2m laiuse kaarega avaus elutuppa. Seega paremat kätt jääb ka meetri jagu seinapinda. Mis värvi võiks köögiseinad värvida. Ja mis värvi võiks olla elutoa tapeet. Pehme mööbel on tume, vaip pruunikirju, pigem säbruline. Kardinad on pitsist ja rulood akende ees.
Teid ette tänades.

Vastus: Kristiina Eljand-Roosimaa, Stilist,Sise-disainer, KEi Kristiina Eljand Interiors, www.roselandinteriors.ca

Tere,
Soovitaks köögiseinad heledamad hoida, siis pigem valged. Kuna hõbe,must ja valge on külmad toonid, siis võiks seda tasakaalustada heledus. Mina ei paneks üldse tapeeti elutuppa, kui siis ainult ühe seina kui soov on millegagi rõhutada. See peaks siiski haakuma ümbrusega ja toonidega.

Kristiina
 

Küsimus: Kas võiksite soovitada mööbli tooni kõrgete lagede ja kalasaba parketiga korterisse?27.01.2015

Tere,
Tegemist on vana majaga, korteris kõrged laed ja kalasaba mustris tammeparkett, valged tahvel siseuksed. Ühel pool tuba on suur pikk musta värvi nahkdiivan. Aknal ees valged õhulised kardinad. Tapeeti pole veel valinud, kuid hetkel aprikoosi toon vms. Sooviksin natuke nõu elutoa mööbli osas. Mis tooni võiks olla nt. tv-alus ja pisike söögilaud toolidega? Ilmselt tamme toon läheks paljuks?

Ette tänades

Vastus: Kristiina Eljand-Roosimaa, Stilist,Sise-disainer, KEi Kristiina Eljand Interiors, www.roselandinteriors.ca

Tere,
Kõrged laed ja kalasaba mustriga tammeparkett kõlab kihvtilt. Sinna sobiks kindlasti " ameerika pähkli " tooni mööbel kontrastiks. Samas on teil juba olemas kontrastne must diivan. Miks mitte siduda ja seda tasakaalustada siis pähkli tooniga. Pähkleid on erinevaid, ka must-pähkel on ääretult kena ja sobib hästi sellisesse interjööri.
Toolid võiks olla valged..

Tervitades, Kristiina