Kodu ja aed

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas madar ravib epilepsiat ja hüsteeriat?20.02.2014

7-aastasel lapsel on epilepsia ilma hoogudeta ja hüsteeriahood. Kas madara tee ravib neid haigusi?

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Madarat ma pole kasutanud, v.a neerude töö parandamiseks segudes, mis väljutavad vett. Kui vee hulk on organismis suur, võib see vallandada krambi hoo. Et vedeliku hulk kehas suur poleks, tuleks vältida soolaseid toite, sh ka valmistoitusid, kus on soolasisaldus suur.
Rohkem olen soovitanud kasutada närve rahustavaid ja lõõgastavaid teesid ja toitumisteraapiat. Ja on olnud positiivseid tulemusi. Ära jätta nisu jm gluteeni sisaldavad teraviljad, piim ja juust, igasugu valmistoit, eelistada kindlasti mahetooteid, maiustused ja suhkur ära jätta. Puuviljad ja värvilised köögiviljad on soovitavad. Iga inimene on erinev, kui piimatoodetest ei suuda loobuda, proovige mõnda aega ja jälgige tervist.
Teedest siis nurmenukku, kummelit, vaarikalehti, punet, melissi, monardat, münte.
Soovi korral lugege ka meie kodulehelt e-taimeravi raamatut.
www.ravimtaimeaed.ee
 

Küsimus: Mitu korda ja kui pika kuurina võin juua põldositeed?20.02.2014

Hakkasin jooma põldositeed. Praeguseni olen teinud nii, et ühe kuuri pikkus on 2 nädalat ja siis paus 2 nädalat ja siis uuesti. Kas see on liiga palju ja nii olen teinud eelmisest jaanipäevast.

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Soovitatakse küll 2 nädalaseid kuure, aga kui pikalt teha neid nagu Teie, alates jaanipäevast, siis jälgige enesetunnet. Põldosja pikaajalise kasutamise tagajärjel võivad ränisoolad ladestuda liigestesse ja mõnel inimesel, kellel on neerupõletik olnud, võib ärritada neerukude. Kirjast ei selgu miks Te kasutate.
Erinevates kirjutistes soovitatakse igasugu asju, ka põldosja lausa igapäevase toidulisandina, aga peaks jälgima enesetunnet ja vajadusel pause tegema. Liiga suurtes kogustes ja pikaajaline kasutamine võib põhjustada soolade ladestumist organismis ja ärritada neerukude.
Põldosja kuivatatud pulbrit koos munakoorest tehtud pulbriga võib koos mahlaga (sidruni, sõstra, astelpaju jne) võtta 1 spl päevas luude tugevdamiseks, juuste ja küünte kasvuks. Samuti 2-4 nädalat ja siis vahet pidada.
Tervist soovides
Katrin
Karepa Ravimtaimeaia Perenaine
fütoterapeut
 

Küsimus: Kuidas lahti saada vannitoas olevatest koonu kujulistest putukatest?19.02.2014

Koristan küll vannituba, aga mingid koonu kujulised putukad siplevad ringi, kui tule põlema panen. Kuidas neist lahti saaks?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Ilmselt on see majasoomukas Lepisma saccharina. Ta elab niisketes siseruumides: kanalisatsioonis, köökides, vannitubades ja keldrites.
Pesa teeb ta plaatide alla ja torustike ümbrusse. Majasoomukas liigub ühest ruumist teise, muuhulgas toru läbiviikude kaudu ning suudab ronida ruumi läbi haisulukkude. Munad muneb majasoomukas pragudesse ja lõhedesse, tõrjumiseks võib kasutada aerosoole ja pulbrit.
 

Küsimus: Kuidas seina küünlarasvast puhtaks saada?10.02.2014

Tere,
Sooviksin teada kust osta melamiinist käsna? Püüan puhastada valget, värvitud seina punase küünla rasvast tekkinud plekkidest. Küünlarasv tuli küll ära, kuid sein on ikka värvunud, on teil äkki veel soovitusi kuidas saaks seina puhtaks?

Jään ootama!
Aitäh

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Küünlarasv on rasvane mustus, selle eemaldamiseks võib kasu olla näiteks aurupuhastusest, aga miks mitte püüda seda kohta soojendada ka fööniga enne puhastamist. Soojus muudab parafiini vedalaks ja vedelat mustust on kergem eemaldada, eriti kui mustus on imbunud pooridesse. Samas võib-olla probleemiks mitte parafiin, vaid küünlarasva värv.
Melamiinist nuustikuid on müügil ka tavapoodides kodumajanduse osakonnas, samuti müüvad neid kõik professionaalseid koristustarvikuid müüvad ettevõtted.
 

Küsimus: Kas on võimalik, et koiliblikad on tuppa tulnud küttepuudega?10.01.2014

Kas on võimalik, et koiliblikad on tuppa tulnud küttepuudega? Toon tavaliselt mitme päeva küttevaru korraga tuppa. Mõne päevaga on tuppa siginenud kümneid koiliblikaid. Riidekapi sorteerisin hiljuti läbi ja seal ei olnud midagi kahtlast. Kas koipesa võib olla ka vanaaegse diivani sees? Kuidas seda kindlaks teha ja hävitada?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Küttepuudega on võimalik tuppa tuua erinevaid putukaid, kuid väga ebatõenäoline, et need on koid. Üks tavalisem putukas, kes võib end toas hästi tunda on harilik kiilassilm (Chrysoperla carnea).

Riidekoid võivad olla vaipades, pehmes mööblis (diivan, tugitoolid jne.), kindlasti peaksite mööbli hoolikalt üle vaatama.
Vastse tegevuse tulemuseks on ebaregulaarsed augud kangastes. Leitud kolle võimalusel kuuma triikrauaga triikida ja pritsida tõrjevahendiga.

Samuti võivad korteris lennata jahuleedikud. Sellisel juhul tuleks kõik kappides olevad toiduained (ka kinnised pakendid) üle vaadata, kahjustatud tooted ära visata, teha suurpuhastus.
Peale seda peab kõik kapid, sahtlid, lae ääred, põrandaliistud jne. üle töötlema tõrjevahendiga.
Sama protseduuri korrata umbes nelja nädala pärast.
 

Küsimus: Millised ravimtaimed sobivad roospõletiku raviks?26.12.2013

Tere,
Millised ravimtaimed sobivad roospõletiku raviks?
Tänan!

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Juua võiks soopihla, see on nii põletiku kui valuvastase toimega, kummelit, saialille, angervaksa. Ka külmi mähiseid võib teha nende taimedega, mähiseks sobib ka tammekoore külm keedus. Ise oleme aidata saanud ka liigeste salviga, mis on tehtud soopihlast ja seljasalviga, milles on soopihl ja varemerohu juur. Mõlemad salvid sisaldavad ka nulu ja lavendli eeterlikku õli. Soopihl ja varemerohi peavad olema kuumas õlis 6-8 tundi ahjus ja siis lisatakse vaha 10 protsenti ja eeterlikud õlid 3 protsenti mahust. Olen ise samuti just salvidest abi saaanud algfaasis ja valu ja paistetus on 3 päevaga kadunud. Veel võib proovida saialille ja lavendli salvi, sinna võib lisada ka põldosja ja teelehte. Hoida kuumas õlis või rasvas, näit kookosrasvas 2 tundi ja kurnata. Ka soopihlast ja varemerohust võib teha salvi palmi või kookosrasvaga. Täpsemaid juhiseid leiate ka meie kodulehelt www.ravimtaimeaed.ee ja kindlasti juua teesid, kummel, saialill peaksid kuumas vees tõmbama 30 min, soopihl ja tammekoor peavad keema 30 min.

Head tervist soovides!
Katrin Luke
Karepa ravimtaimeaia perenaine
 

Küsimus: Kuidas muuta korteri koridori, et välisukse avamisel ei oleks kogu korter trepikojast nähtav?02.12.2013

Kui korteri välisukse avan, siis avaneb vaade tervele korterile (korter väga väike). Minule see ei meeldi. Kui naaber koju samal ajal tuleb, siis on tal ühe pilguga ülevaade tervest minu korterist.

Minu mõte oli lahendada see kardinaga. Vahetult enne suurde tuppa jõudmist tuleb läbida nö väike tunnel, vasakule jääb WC ja paremale liugustega kapp. See tunnel on 1,5m pikkune ligikaudu. Kardin täidaks oma ülesannet, kuid kardan, et see muutub lõpuks tüütuks. Korra mõtlesin westerni stiilis baari uksi.
Teine variant oleks ülivõimas prožektor suurest toast särama panna ja suunata see korteri uksele, aga ma oleksin siis esimese kuuga pime :)

Kindlasti pole ma oma murega üksi. Kuidas on praktikas lahendatud selliseid probleeme?

Ette tänades

Vastus: Kristiina Eljand-Roosimaa, Stilist,Sise-disainer, KEi Kristiina Eljand Interiors, www.roselandinteriors.ca

Tere,
Põnevad mõtted, prožektorit ma vist tõesti heaks samuti ei kiidaks. Pole vast kõige mugavam lahendus. Kas olete mõelnud näiteks klaasseinale?
Osaliselt? Kile-mustriga seda lahendada katta ja põnevamaks muuta.
Kardin, sõltub milline. Narmas-kardin, kui interjööris kuhu ta sobiks, oleks mõeldav, kuid tavaline kardin ilmselt oleks ehk võõras. Et sellist esteetiliselt ka head tulemust saada väga palju miskit teha ei olegi. Kui lai on teie koridor? Kas oleks ka mõledav sinna tekitada sootuks statsionaarne sein osaliselt?
Kristiina
 

Küsimus: Millega puhastada heledat nahkdiivanit?12.11.2013

Sooviks määrdunud helebeeži nahkdiivanit puhastada-värskendada. Kas selleks on ka lihtsaid koduseid vahendeid või peaks mingi spetsvahendi ostma? Ja millised oleks õiged töövõtted-vahendid?
aitäh

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!
Mina olen oma nahkdiivani saanud puhtaks kasutades melamiinist plekieemaldusnuustikuid (valged, mis puhastades kuluvad ruttu). Neid müüvad nii tavapoed, kui ka professionaalseid koristustarvikuid müüvad ettevõtted, kust võib leida kvaliteetsemaid. Mõningate firmade nuustikud pudenevad kergesti.
Nuustik niisutatakse veega märjaks ja hakatakse nühkima (vältida ühe väikese koha tugevalt nühkimist). Samas pehme majapidamispaberiga pühkida ära eemalduv vedel mustus.
Kui pind on puhastatud, siis kasutada nahahooldusainet, et nahka värskendada.
Edukat puhastamist!
 

Küsimus: Milliseid ravimteesid võib juua sapikivide korral imetav ema?11.11.2013

Tere! Aasta tagasi avastati raseduse ajal kõhuvalude tõttu sapikivid. Loobusin laproskoopilisest opist ning pidasin toitumisega kuni sünnituseni vastu. Valudeta möödus 7 kuud ning nüüd algasid uuesti. Kuna imetan veel last ning mõte operatsioonist tekitab minus veidi paanikat, siis otsisin alternatiivseid muid lahendusi. Milliseid ravimteesid tohib imetav ema juua, et sapikivisid lahustada? Lisan ka minu ultraheliuuringu vastuse. Kivid ise pidid olema väiksed, alla 3mm: maks sileda kontuuriga, koldeleiuta, intraepaatilised sapiteed ei ole laienenud, sapipõies konkremendid, sein ei ole paksenenud, sapipõie cysticyses väike konkrement.D.Cholodochus 1,0 cm, pankrease kontuur sile, koldeid ei leidu, peripankreaatiline ruum vaba, neerudes paisunähte ei ole, põrn iseärsusteta, kusepõis väe täitunud, sisaldis kajavaba, sooltes rohkelt gaase, kokkuvõte:cholecystolithiasis.
Kas oskate ka kivide lahustamise või maoloputuse kohta anda rohkem infot?

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Kuna teil on sooltes gaasid, siis sobivad köömned, fenkol, aed-liivatee. Rinnaga toitmise ajal piparmünti ei tohiks juua, alla 3-aastastele lastele pole soovitav... aga kui lõpetate, võite proovida piparmündiga segusid, piparmünt on lõõgastav, võilille juurt, kollast karikakart on joodud pikaajaliselt kivide korral. Et nad valu ei teeks, kasutage toidus, näiteks putrudes, linaseemneid, seedimist ja sapi eritust soodustavad ka harilik pune, basiilik, tüümian jm maitsetaimed, mida võib toidule lisada, sapieritust soodustavad ka kibuvitsamarjad. Kuna kivid teevad liikudes valu, võiks kasutada kassinaeri või altee ürdi või juurte leotist, linaseemneid. Ka kummeli tee on valuvaigistav. Kivisid on lahistatud ka musta rõika siirupiga või salatit süües. Veel on kasutatud hariliku siguri juurt, hariliku kuldvitsa teed. Kolesterooli korral sobib harilik mailane. Kõik teed kindlasti enne sööki.
Infot ja pilte taimede kohta saab meie kodulehelt www.ravimtaimeaed.ee
Tervist soovides Katrin
 

Küsimus: Mul on korterisse tekkinud imelikud mustad pisikesed mardikataolised putukad, millega võib olla tegu?04.11.2013

Mul on korterisse tekkinud imelikud mustad pisikesed putukad, kuskil 1 kuni 2 mm, nagu pisikesed mardikad. Elutsevad pimedates tolmustes paikades nagu diivani taga, voodi all. Voodi alla oli mul pandud rullitud vaip ja kui ma selle välja võtsin pudenes sellest väikeseid heledaid ussikesi, nii 2 kuni 3 mm ja paar mardikat...millega võib olla tegu?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks kirjelduse järgi ei ole võimalik putukat määrata ja nõu Teile anda, võimalusel palun tooge mõned mardikad meie kontorisse, asume Türi tn. 3 Tallinn.
Lisainfo tel. 6501860