Kodu ja aed

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas äädikapuu talub ümberistutamist?03.10.2014

Meil on plaanis tuleval kevadel äädikapuid ümber istutada. Puud on selleks ajaks 3-aastased. Kuidas võiks äädikapuu ümberistutamist taluda ja kas üldse talub? Tundub, et meie aias neile meeldib, kasvavad hästi, on talunud suuremat pügamist, miski ei tundu neid häirivat. Ümberistutamisel on omad tagamaad, millest siin pikemalt rääkima ei hakkaks.

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Nii suure puu ümberistutamine on alati riskiga seotud. Aga hea käega inimesel lähevad kõik kasvama. Võtke võimalikult suure mullapalliga ja kastke istutusauku istutamise ajal, mitte pealt peale istutamist.
 

Küsimus: Mis võivad olla need imepisikesed tilga kujulised alla mm putukad ja kas need on parasiidid?03.10.2014

Tere!
Avastasime oma üürikorteris imepisikesed imelikud putukad (alla millimeetri). Keha on neil tilgakujuline, pea tundub olevat ümar, värvuselt natuke nagu läbipaistvad/kreemikad valged. Liiguvad suht kiirelt. Esimest korda avastasime oma vastsündinud lapse voodist madratsi alt voodivõrelt. Tekkis neid sinna lõpuks päris palju. Arvasime, et kuna ostsime poest madratsi mingi kõrrelise täidisega tulid nad sealt voodi sisse. Madratsi viskasime minema, voodi läks karmi talvega rõdule seisma. Kuid isegi krõbedad miinuskraadid ei teinud neile midagi, endiselt võib neid seal voodivõrede vahel siblimas näha. Nüüd olen avastanud mõned samasugused putukad raamatute vahelt, pappkarpide pealt. Enda voodist pole ühtegi veel leidnud.

Kas tegu võib olla mõne kahjutu koduloomaga või oleme mingi suure portsu otsa sattunud?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks ainult kirjelduse järgi ei oska nõu anda. Kindlasti tuleks putukad eelnevalt määrata. Soovi korral võiksite mõned isendid tuua meie kontorisse.

Tegemist võib olla kõdutäilistega - Psocoptera
Eestis võib esineda 30-45 liiki.
Elavad pehkinud puidus, lindude pesades ja niisketes siseruumides.
Toituvad hallitusest, taimede ja putukate jäänustest.
Võivad kahjustada niisketes tingimustes raamatuid, putukate ja taimede kogusid.
Võivad olla ka ehitustes asetleidva veejooksu avastajateks.
Kõdutäiliste esinemise kohad võib töödelda insektitsiidide lahustega.
Kindlasti peab leidma ja likvideerima putukate tekkepõhjuse- kõrge õhuniiskus, hallituse olemasolu.

Nagu eelnevalt mainitud ei pruugi tegemist olla kõdutäilistega, esmalt tuleks putukas määrata.
 

Küsimus: Kust leida puuvõõrikut?25.09.2014

Tere,
Mind huvitab, kust ma võiksin Eestis leida puuvõõrikut? Aitäh vastuse eest!

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Meil looduses teda ei kasva. Kui, siis vaid lõuna pool. Lätis ja Leedus aga leidub. Kuna ta kuulub ravimisarnaste taimede hulka, siis tohib seda müüa vaid apteekides. Sealt peaksitegi küsima. Vanasti müüdi ka Looduse Maailm jm vene kaupa müüvates poodides, kuid nüüd on puuvõõriku müük väljaspool apteeki keelatud. Küsida võite igaks juhuks Kagro grupist, nemad on maaletoojad, telefon 55 545 269.
Lugupidamisega,
Katrin Luke
 

Küsimus: Kuidas tõrjuda lasteaias jahuleedik/jahukoid, kõiki toiduaineid ei saa ju ära visata?23.09.2014

Meil lasteaias on viimasel ajal pidevalt mingid koi-laadsed liblikad lae ja seina vahelises praos. Üldjuhul nad ei lenda, kui, siis juhul, kui neid segada. Pole ju reaalne visata ära terve lao sisu. Kas on mingit aerosooli või muud, millega neid tõrjuda? Kunagi aastaid tagasi oli mul kodus nii. Siis viskasin ära kõik, alles jätsin vaid suhkru. Äädikaga pesin kapi riiulid ja panin kastanimunad riiulitele - rohkem pole neid elukaid näinud. Aga mida teha nii suures ettevõttes?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kindlasti peate kogu lao sisu üle kontrollima (ka kinnised pakendid) ja ainult kahjustatud tooted ära viskama. Vastasel juhul jäävad koid edasi arenema.

Peale kontrolli tuleb kõik kapid, riiulid, sahtlid, lae ääred, põrandaliistud töödelda tõrjevahendiga. Sama protseduuri korrata umbes nelja nädala pärast.

Jaemüügis olevate toodete kohta mul kahjuks info puudub, sobivat toodet aitab kindlasti leida teenindaja või leiate tooteinfo etiketilt.

Soovikorral saate tõrje tellida ka meie asutusest.
 

Küsimus: Kas keegi tegeleb ka mügride püüdmisega ja kes võiks mind ka välja koolitada?15.09.2014

Tere
Meil on mügri aias. Olen kasutanud erinevait lõkse ja ka karbiiti. Kasu ei midagi. Ilmselt jääb puudu oskustest. Mügri ohustab juba elupuude hekki. Kas Teil on teada keegi kogenud mügripüüdja, keda soovitada ja kelle nõuannete tulemusena saaks ka mügri tõrjutud. Oleks huvitatud väljaõppe võimalusest kohapeal.

Lugupidamisega

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Rentokil OÜ kontorist aadressil Türi tn. 3 on võimalik osta mutilõksu, selle abil saate püüda ka mügrisid. Lõksu kasutamise kohta saate infot ja soovitusi samuti meie juurest.
Ekstra väljaõpet ja koolitust kahjuks ei korraldata.
 

Küsimus: Mida teha kui äädikakärbsed on akna taga ja akent lahti teha ei saa?08.09.2014

Viimased 2-3 nädalat on 5. korruse korteri akna taga kubisenud äädikakärbestest. Eriti akende põsed ja katusealune metalläär, lisaks kihiseb ka rõdu. Maja fassaad on renoveeritud eelmisel aastal. Oleme proovinud lasta lendavate putukate tõrjevahendit, see tappis putukad küll ära, aga tunni-paari möödudes on uued putukad tagasi. Aknaid lahti teha ei saa, klaasid on täiesti mustatäpilised neist.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Meie praktikas on olnud analoogseid juhtumeid, tegemist võib olla ehitusliku veaga, üldjuhul on probleem olnud seotud uute fassaadide või akende vahetusega.
Ilmselt on sattunud vihmavesi fassaadi vahele ja soojade ilmadega hakkavad kõdukärblased seal arenema.
Kindlasti tuleks Teil pöörduda ehitaja poole, et ta vaataks renoveeritud fassaadi üle ja vajadusel teostaks parandustöid.
Aerosoolide asemel tuleks Teil kasutada pikaajalise toimega kontaktmürke või kutsuda meie tehnik tõrjet teostama.
 

Küsimus: Kas tohin koos ravimitega tarvitada kortslehe teed, kui jah, siis kuidas seda valmistada?08.09.2014

Tere!
Mul diagnoositi munasarja tsüst. Operatsiooni jõuab alati teha. Olen kuulnud, et kortslehe tee pidavat aitama. Tarvitan ravimeid Rivotril ja Remeron. Kuna naistepuna on nende ravimitega keelatud, sellest ka hirm muude ravimteedega. Kui tohin, siis kuidas teed valmistada ja kui mitu päeva?
Ette tänades

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Minu arvates võib kortslehte juua. Aga küsige arstilt üle. Tee valmistamiseks võetakse 1spl peenestatud taime 250ml vee kohta ja lastakse tõmmata kaane all 20 min. Seejärel juua. Tsüstide korral on kasutatud ka raudrohtu. Võib kasutada ka seguna. Raudrohtu kasutada 10-14 päevaste kuuridena, siis vahet pidada.

Tervist soovides,
Katrin
 

Küsimus: Kuidas valmistada varemerohu juurikast salvi liigesevalu leevenduseks?27.08.2014

Kuna suvi on läbi saamas ning loodus hääbumas, olen huvitatud kuidas valmistada varemerohu juurikast salvi liigesevalu leevenduseks. Kas kasutada searasva või viinamarjaseemneõli või hoopis midagi muud ning kas oleks hea lisada ka mesilasvaha ning kas salv võiks mõjuda hästi ka veenilaienditele? Tänan!

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Tere!
Varemerohtu võib teha nii searasva kui viinamarjaseemne õliga ning nüüd ka kookosrasva ja palmirasvaga, mida meil müüakse. Kui on vana radikuliit ja sundasendist või traumadest tingitud õla või seljavalu, võib varemerohujuurele lisada ka soopihla juurt. Mõlemaid hautada kuumas rasvas või õlis 5-8 tundi kuni varemerohu juur muutub klaasjaks. Siis kurnata ja lisada võib ka nulu ja lavendli eeterlikku õli 3-4% mahust, ehk siis liitrile õlile u 30-40 ml. Õlile lisada 10% mesilasvaha, rasvale mitte. Vaha peab olema sulatatud u 70C ja siis kohe kuumale kurnatud õlile lisada.

Varemerohu juurest saab teha ka õlileotist, mis on hea toimega nii ligestele kui traumadele. Tükelda juur ja vala viinamarjaseemneõliga üle. Lisada võib männipungi, nulu ja lavendlioksi. Lasta seista toas u. 1 päev, seejärel jahedasse külmkappi. Ise hoian külmkapis u. nädal, siis sügavkülma ja sealt võtan portsudena välja kui vaja. Kui on toores taim ja kuumutamata õli, kipub ruttu hallitama ja käärima, seepärast tulebki külmas hoida. Rääsumist ja käärimist hoiavad ära eeterlikke õlide lisamine - lavendel, nulg, kadakaõli (on eriti hea reuma korral).

Veenilaiendite korral võib varemerohujuurest tehtud salvile lisada saialille, kollast mesikat, kastaniõisi, pungi, vilju või koort, majoraani, rosmariini. Taimede ürdid lisada hiljem, lehtedele ja õitele piisab kuumas õlis 1-2 tunnist.
Rosmariini, majoraani, lavendlit võib lisada ka eeterliku õlina nii salvile kui õlileotisele.

Reuma ja radikulidi korral sobib joogiks ka angervaksa siirupist valmistatud jook.Retsept meie kodulehel www.ravimtaimeaed.ee ja FB-s. Kasulik on juua ka angervaksa teed, soopihlateed.

Hea vahend liigestele, seljale, nihestustele ja nikastustele, mis veel hiljemgi tunda annavad, on naistepuna õli, mis on valmistatud värskelt korjatud õitest ja heast õlist - näiteks viinamarja seemneõli.

Õied korjata ja õliga üle valada, lasta seista päikese käes 2 nädalat. Õisi võib juurde lisada, kui purgis ruumi tekib. 2-3 nädala pärast kurnata ja panna külmkappi. Parima õli saab juulis, kui päikest palju. Õli jääb tumevioletne. Kollasest õlist pole eriti kasu, kuigi seda müüakse.

Tervist ja tegemise rõõmu!
Katrin
 

Küsimus: Mis putukad need on, jalad on keha keskosa küljes ja pikem tagaosa, umbes 1 mm pikkused?22.08.2014

Avastasin lapse voodist umbes millimeetri pikkused valged putukad, hiljem nägin, et neid on ka teiste tubade seintel. Aga teistes voodites neid näinud ei ole. Sarnanevad veidike täidega (jalad on keha keskosa küljes ja pikem tagaosa), aga kuna nad on nii väikesed, siis täpsemalt kirjeldada on raske. Kas need võivad olla niiskusega seotud (korter seisis vahepeal tühjana) või võivad olla mingid parasiidid? Kuidas neist lahti saada?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks kirjelduse järgi ei ole võimalik putukat määrata, võimalusel palun tooge mõned meie kontorisse, asume Türi tn. 3 Tallinn. Kontor on avatud E-R 9:00-16:00.
 

Küsimus: Millest ja mis värvi võiksid olla maakodus suure toa põrand ja lagi, kui üks sein on palgist?21.08.2014

Tere,
Maakodus on remont pooleli ja suur tuba ootab juba uut põrandat, lage ja seinakihti.
Ruum ise on ristkülik ja üks pikem sein jääb palkidest. Siit ka küsimus, kui üks sein on palkidest, siis millest ja mis värvi võiksid olla põrand ja lagi? Ülejäänud seinad plaanisime panna tapeedi alla, kas siin oleks mingeid soovitusi jagada?
Ette tänades

Vastus: Kristiina Eljand-Roosimaa, Stilist,Sise-disainer, KEi Kristiina Eljand Interiors, www.roselandinteriors.ca

Tere,
Maakodusse sobivad hästi kõiksugu öko omadustega siseviimistlus materjalid. Miks mitte savikrohv või savivärv. Väga tervislikud omadused ruumi sisekliimale. Neid on võimalik valida kõiksugustes toonides täna ja parimat infot selleks saate www.safran.ee kodulehelt või isegi pigem kohale minnes nende poodi. Põrandale kindlasti soovitaks puitu, et kas siis laudparketti õlitatuna või mõne loodusliku toonitud vahaga kaetuna. Võimalusi on palju. Miks mitte sisal vaipa magamise ruumidesse mis samuti aitavad kaasa ruumi mõnusa ja õdusa sisekliima loomisele.
Edu, Kristiina