Kodu ja aed

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha, kui sipelgad uuesti elutuppa tulevad, et ei peaks mürki panema?10.05.2016

Tere!
Elame kesklinnas vanas puumajas. Pole sellist probleemi varem olnud kunagi - sipelgad elutoas. Eile märkasin imepisikesi musti sipelgaid elutoas. Pole mingit kindlat kohta kus neid rohkem liiguks, neid on hajusalt diivanil, maas jne. Päevas kuskil 10-15 sipelgat. Arvan, et äkki tõime ise keldrist kaminapuudega ja loodan, et pesa toas ei ole.
Pesin põranda äädikalahusega ja puistasin igale poole kaneeli. Hetkel pole rohkem märganud. Kui tulevad uuesti, kuidas neist lahti saaks, et mürki ei peaks pritsima - meil 2 kiisut ja koer, kes kõikjal nuhib ja vahest põrandat lakub.
Ette tänades

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Tere,

Kui mürgilahust pritsida ei saa, siis võiksite vajadusel kasutada sipelgate söödatoose.
Sipelgate söödamajad on müügil paljudes kauplustes.
 

Küsimus: Millega on kõige parem pesta köögipõranda tumenenud plaadivuugid heledamaks?03.05.2016

Mul on looduskivist köögipõrand, millega on kõige parem pesta ja kas on olemas vahendit, mis teeks ka tumenenud vuugivahed heledamaks?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Siin tuleb vaadata järgmisi asjaolusid:
- milline aine
- milline tarvik
- olulised faktorid on veel ka lahuse mõjuajal, temperatuuril.

Ütlete, et Teil on looduskivi, ka neid on erinevaid. Looduskivi on sageli poorne ja tundlik happeliste ainete kasutamise suhtes, eriti kui seda teha valesti. On ka materjale, mida on võimalik rikkuda ka aluselise ainega.
Teisalt tuleb vaadata millise mustusega on tegemist, erinevad mustuse vajavad erinevaid aineid. Kuna tegemist on köögiga, siis võib eeldada, et teil on tegemist rasvase mustusega. Seega võiks sobida aluseline aine, soovitavalt toiduainete tööstusele, köökidele mõeldud ja kasuks tuleb valgendava efektiga, näiteks kloori sisaldav. Kindlasti häid variante on võimalik leida professionaalseid koristusaineid müüvatest firmadest.
Häid tulemusi võib saavutada ka aurupuhastusmasinaga, soovitavalt masinaga millel on ka imur, spetsiaalne vuugiotsik ja surve vähemalt 4-5 baari.
Vuukide puhul on heaks abimeheks spetsiaalne koonuseliste harjadega vuugivahehari, ka selliseid müüvad professionaalseid tarvikuid müüvad ettevõtted.
 

Küsimus: Kas oskate soovita midagi, mis aitaks põiepõletiku vastu või selle ärahoidmiseks?20.04.2016

Mul algas põiepõletik vast 54a ja see kippus korduma. Nefroloog arvas, et ma ei põe põiepõletikku, ka uroloog. Sümptomid on samad, aga tekib viimasel ajal peale vanniskäiku, ka siis, kui vannivahtu ei kasuta, kui mingit seepi-vahtu ei kasuta! Duši all pesen sõna otseses mõttes jalad risti. Laste kihisev šampus on samuti tekitanud põiepõletiku ja ilma Nitrofuratoini võtmata üle ei lähe. Teen küll pohlalehe-mustsõstralehe teed, aga ei aita. Põdrakanepit, raudrohtu olen kogunud, aga mitte kasutanud. 2 aastat suutsin Urinal Akut võttes ja pohlalehe teed juues, panthenol salvi kasutades ära hoida. Sel aastal mitte, nii veebruari algul, kui aprilli algul võtsin 6 päeva 4 korda 1tbl.
Ostsin apteegist Multi-Gyn LiquiGel ja määrin sellega. Apteeker soovitas Urinal kapsleid võtta 1 kapsel päevas.
Kas tegemist on limaskestade kuivusega, pH taseme .... või veel millegi muuga, ei tea!
Igaks juhuks kannan ainult puuvillast pesu! Väldin igasugust alkoholi. Ainult sünnipäeval paar pokaali Martini Asti sampust olen lubanud endale ja see pole probleeme tekitanud! Kas oskate soovita midagi? Olen 67a. naisterahvas!
Teid tänades!

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Tere,
Arvata on et limaskestaga on miskit lahti.Vene loodusravi arstid kasutavad loputamiseks haput vett,mille tegemiseks lisatakse 1 spl äädikat või 1 spl sidrunimahla 1 l vee kohta.
Taimeteedest aitavad põletiku korral metskuldvitsaga segud-ise lisame teda põie -ja neeruteedesse. Ka jõhvikad ja naturaalne jõhvikamahl on hea-aga võimalikult vähese suhkruga. Võib olla ka Candida Alba bakter-see on küll tupes rohkem, selle vastu on hea valge iminõgese tee.Eriti head on õied.ta hakkab mai lõpust õitsema. Pohlalehe teed tuleb keeta 30 min ja lasta seista 45 min soojas,siis tulevad kõik ained välja.Ka leesikalehti tuleb keeta. Shampus,õlu,veinid jm kääritatud jpoogid tegelikult head pole,nad soodustavad just põletikku.Pigem pits konjakit. Kui on limaskest nõrk -mida ta peale põletikke on-siis on hea saialill kibuvits ,põldosi(viimast tuleb ka keeta 30 min) aga võib ka pulbrina sisse võtta mõne C vitamiini mahla või teega. Ja süüa karotinoide koos rasva-hapukoorega porgandisalat ,või kibuvitsamoos rõõsa koorega.
Pesemisvahendid kui üldse kasutate-siis praegu on häid seebitootjaid,kes teevad looduslikke seepe.Poe omad on keemiat täis ja need ärritavad-eriti kui limaskest on juba peale põletikke nõrk.goodkaarma ja loodusepärl teevad looduslikke seepe,valige mis on lavendli eeterliku õliga või ei sisalda üldse eeterlikke õlisid. Igasugu vahutavad ja mullitavad seebid ja shampoonid jätke ära-need muudavad naha Ph-d!
Taime -ja loodusravi on pikaajaline.Aga proovige! huvitav,et arstid pole põhjust selgeks teinud!
Edu ja tervist
Katrin Luke
www.ravimtaimeaed.ee
 

Küsimus: Millised toone eelistada aiafurnituuri (aiapingid, lauad, pergolad...) värvimisel?12.04.2016

Tere, milline oleks spetsialisti soovitus aia furnituuri värvi valikul? Näiteks aiapingid, lauad, pergolad, ronirooside püramiidid jne.
Populaarsed värvid on vist valge, pruun ja punakaspruun või üldse ilma värvita (immutatud puidukaitsevahendiga). Mida peaks silmas pidama värvivalikul, kas kõik värvid sobiksid igasse aeda või on igal aial oma eelistus?

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Lähtuma peaks ikkagi majast ja aia iseloomust, heast maitsest..
Käige lahtiste silmadega rigi ja vaadake, mismoodi mingi värv looduses mõjub. Näiteks kõige tagashoidlikum on must, silmatorkavamad valge, oranz, punane. Valge määrdub kõige kiiremini ja seega mõelge, kas olete valmis igal aastal puhastama või paari aasta tagant üle värvima? Samas- ilu nõuab ohvreid.
 

Küsimus: Kuidas pikki aastaid siseukse klaasil olevat värvilist kleebist ja liimijääke maha saada?31.03.2016

Tere!

Klaasuksed, mis on kaetud ühelt poolt punast värvi kilega, kiletaoline materjal on liimitud klaasuksele. Nüüd oleks tarvis maha võtta. See on olnud uksel vast üle kümne aasta või rohkem. Proovisin kraapides, tuleb äärtest väga visalt maha, keskkohast ei taha üldse tulla, liim jääb ka klaasile. Kardan väga kraapida, sest võin klaasi ära rikkuda.
Kas on veel mingi moodus selle kile eemaldamiseks, mingi lahus või midagi veel, mis teeks mahavõtmise kergemaks?
Lugupidamisega

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Asjale võib läheneda 3 viisil:
- keemiliselt
- füüsikaliselt
- mehhaaniliselt

See tähendab:
1) külastage professionaalseid koristusaineid müüvat firmat ja küsige sealt spetsiaalset teipide jms eemaldamise ainet
2) kuuma auruga on ka võimalik selliseid olukord lahendada, see aga eeldab professionaalse aurupuhastusmasina kasutamist (millel surev vähemalt 5 baari)
3) akende puhastamisel kasutatakse spetsiaalseid kaabitsaid (žiletimoodi terad), kui klaas on sile siis saab ka kaabitsat kasutada

eelnimetatud variante saab ka kombineerida, näiteks eemaldate ainega ja se emis ei tule ettevaatlikult kaabitsaga (kui on juba pisut sulanud)

Edu!

Helge Alt
www.puhastusekspert.ee
 

Küsimus: Kuidas veenduda, et palkmaja seinas enam kahjurid edasi ei tegutse?30.03.2016

Lihvin seinu ühes palkmajas, mis on ca 100 aastat vana. Vanasti kattis välisseinu laudis ning sees oli kõva papp, millel tapeet. Nüüd on maja renoveeritud. Siseruumides on vana seinakate maas, et palk saaks ilutseda. Kahjurid ja ilmselt ka niiskus on sellele palju liiga teinud. Osad palgid (põrandamale lähemal) on päris hallid ja pudisevad ka sõrmega üle tõmmates ning lihvides pudiseb nendest aukudest putukate poolt tekitatud tolmu. Plaan on seinad vahaga üle võõbata.
Kas need putukad tegutsevad seal edasi? Kuidas see kindlaks teha? On ehk muu moodus nendest vabanemiseks peale brigaadi kohale kutsumise? Kui suur oht on see renoveeritud majale?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Puidukahjurite olemasolu ei ole kerge märgata, nende areng kestab aastaid ja avastada saab neid alles pärast seda, kui mardikad on puidust lahkunud. Tekivad nn lennuavad ja nende seest pudeneb puidupulbrit. Kui on näha värsket pudupulbrit siis tuleb kindlasti hakata tegelema kahjurite hävitamisega.
Samuti peab palkide seisukorra üle kontrollima ehitusspetsialist ja vastavalt tema soovitustele tuleb ilmselt põranda lähedal asuvad palgid välja vahetada.
Peale seda palgid töödelda puidukahjurite tõrjevahendiga "Woodworm" ja alles seejärel vahaga võõbata.
Nimetatud toodet saab osta meie kontorist. Võtke ühendust tel 6501860.
 

Küsimus: Mida ette võtta, kui kevade ja soojade ilmadega on maja uimaseid kärbseid paksult täis?29.03.2016

Tere,
Oleme seisnud silmitsi juba mitme aasta vältel probleemiga, kus kärbseid on meeletult palju. Elame puitkarkass-majas. Maja soojenedes kas kütmisel üle keskmise või päikeseliste ilmadega on paljud ruumid koheselt täis uimaseid kärbseid, kellest paljud surevad ja tulevad uued. Tegemist ei ole harilike kärbestega vaid natuke suuremate (samas väiksematega kui porikärbsed) uimaste kärbestega, kes lendavad juustesse, silma, toidu sisse, kappidesse. Puhastame tube mitmel korral päevas surnud ja elavatest kärbestest, kuid mõne tunni möödudes on neid jälle väga palju. Väljas on neid samuti maja seintel, akende all, välisukse juures. Surnud kärbseid on terass ja maja välistrepp täis. Jutt on sadadest kärbestest. Talvisel ajal on neid muidugi kõige vähem, kuid kui on väga päikeseline ilm siis ikkagi neid palju.
Palume Teil nõu antud probleemile.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Ilmselt on Teie maja lähedal kärbestele soodne elukeskkond.
Arvukal hulgal kärbseid elab lindlate ja lautade ümbruses, kus nad saavad toituda lindude ja loomade väljaheidetel. Kodude ümbruses saavad kärbsed kasutada toiduallikatena prügi- ja kõdunevaid muruhunnikuid.
Insektitsiidid on kärbestele mürgised, kuid pakuvad probleemile vaid ajutist lahendust.
Toakärbeste takistamiseks siseruumidesse tuleb hoida uksed, aknad ja ventilatsiooniavad kinni. Muud sisenemisavad katta võrkudega või sulgeda tihenditega.
Kui kodus on palju kärbseid, siis on mõistlik välja selgitada probleemi põhjus, kriitilise pilguga üle vaadata maja lähiümbrus, et likvideerida kärbeste võimalikud paljunemiskohad.
 

Küsimus: Millega toonida köögi puidust seinapaneeli, kas valge peitsiga või sobib valge värv paremini?10.03.2016

Tere.
Köögi pool seina tuleb tapeedi alla ja pool seina puidust seinapaneeli alla. Mööbel on valge ja tööpind tumepruun. Tapeet tuleb väikeste kollaste lilledega ja põrand hall (antiik). Kas seinapaneel sobib peitsida valge peitsiga või sobib valge värv paremini?
Kuna kööki tuleb kollaste lilledega tapeet ja kööki saab läbi esiku, siis kas esiku värvimiseks sobivad kollased toonid.

Vastus: Kristiina Eljand-Roosimaa, Stilist,Sise-disainer, KEi Kristiina Eljand Interiors, www.roselandinteriors.ca

Tere,

Oi kui armas tundub see kirjeldus. Ma soovitaks värvida paneelid, mitte peitsida. Esikusse sobivad tõesti ka pastellsed kollased foonid mis siis omakorda haakuvad tapeedis leituvaga samuti. Olete õigel teel:)

Kristiina
 

Küsimus: Millised aknakatted võiks sobida maamaja avatud söögitoa aknale, kas kas ruloo, ribi või hoopis mingi maalähedane takune?09.02.2016

Tere, maamajja sai just remont tehtud avatud söögitoale, üks sein on palk teised värvitud beeži tooniga. Pikka aega mure, millised kardinad sinna sobivad - 2 akent, kas ruloo, ribi või hoopis mingi maalähedane takune?

Vastus: Kristiina Eljand-Roosimaa, Stilist,Sise-disainer, KEi Kristiina Eljand Interiors, www.roselandinteriors.ca

Tere,
Ma ribi ei soovitaks, pigem siiski miskit linasest materjalist ja miks mitte midagi, sellist vabamat rooma kardina tüüpi.
Lisan lingi mida mõtlen.

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/236x/10/18/12/10181247a90db4aa543ee7d4dbbafc67.jpg

Tervitustega, Kristiina
 

Küsimus: Kas elutuppa võiks sobida mustast kvartskivist sein?09.02.2016

Tere
Meie köök on kuskil 12-13 ruutmeetrit, seal on kaks akent (suurem ja väiksem). Köök on pooleldi avatud elutuppa. Ühte otsaseina (kus asub väiksem aken) ja külgmisesse seina tuleb valgest kõrgläikest köögimööbel (tehnika on integreeritud). Tööpinnaks tuleb must kvartskivi (jet black). Põrandale on ostetud poleeritud 60cm korda 60cm valge (kerge tooniga, mitte puhas valge) graniit plaat. Söögilaud on meil tumepruun ja valged nahast toolid. Teises külgmises seinas on suurem aken. Teise otsaseina (mis on näha elutuppa ja mille ees on söögilaud) mõtlesime osta looduskivi black kvartsiga ( http://www.bauhof.ee/looduskivi-black-kvartsiga-150x600-mm-must.html ) ja katta sellega otsaseina. Kas see võiks sinna sobida ja milliseks värvida teised nähtavad seinaosad ning mis värvi plaatida köögimööbli sein?

Vastust ootama jäädes

Vastus: Kristiina Eljand-Roosimaa, Stilist,Sise-disainer, KEi Kristiina Eljand Interiors, www.roselandinteriors.ca

Tere,
Miks mitte katta see sein looduskiviga. Sobib hästi olemasoleva kontseptsiooniga ja kontrastidega hästi.
Köögi tagaseina soovitus oleks tagant poolt toonitud/värvitud klaas. Miks mitte ka seal jätkata sama tooni mis looduskivi on.

Tervitustega, Kristiina