Kodu ja aed

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas vereurmarohi on seespidisel tarvitamisel kahjulik ja mida soovitate sapikivide korral?31.05.2013

Tere!
Sooviksin saada teavet vereurmarohu seespidise tarvitamise kohta. Perearst soovitas juua ürditeed, see soodustavat sapikivide lahustumist. Paraku olen kuulnud, et see ravimtaim on seespidiselt tarvitades organismile kahjulik, võib põhjustada maksavähki. Milline on teie arvamus ja milliseid ravimtaimi soovitate sapikivide korral kasutada?Tänan vastuse eest!

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Vereurmarohtu tohib juua kuurina 10-14 päeva, enne sööki 3 korda päevas lonkshaaval, g on lubatud kuni 6 g ,vanasti oli see 2 g. Eks ta kaudselt aitab ikka, tal on tugev antibakteriaalne ja mikroobivastane toime, ka spasme lõõgastav ja põletikuvastane toime. Võite kuuridena kasutada teiste taimede vahel, liialdada ei soovitaks.
Aga veel võib juua kollast karikakart. Kuna kivid on pikaajaline protsess, võib kuluda aasta. Kakra teed ongi joodud aasta. Ka segud naistepunast, piparmündist, saialillest ja kummelist on head igapäevaseks kasutamiseks. Ja ikka kõik teed enne sööki 30 min!
Ja tarvitage ka mustarõika mahla meega. Vanasti uuristati auk rõika sisse, pandi sinna mesi ja kui ära sulas, siis söödi see ära ja uus mesi asemele. Arvan, et ka salat meega ja mahl meega on sobivad! Vältige liha liigtarvitamist ja eelistage külmpressiõlisid ja hetkel olevaid salateid ja taimi, mida saab loodusest korjata, need puhastavad organismi jääkainetest. Lisalugemist ka meie kodulehel www.ravimtaimeaed.ee
ja FB Karepa ravimtaimeaia lehel... seal on ka pilte!
Head soovides
Katrin
 

Küsimus: Mis ravimtaimed aitaksid kehakaalu vähendada?31.05.2013

Tere!
Sooviksin kehakaalu vähendada, kas on mõni taim, mis soodustaks seda või mis teed peaks jooma, et oleks rohkem energiat (olen suht väsinud ja magaksin nii ööd kui päevad), kuigi proovin käia ikka kõndimas ja jooksmas (päevas 7-8 km.)
Tänan.

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Väsimust võtavad maha vitamiini ja mineraaliderikkad ravimtaimed - kase, mustasõstralehed, kõrvenõges, raudrohi, kibuvitsamari, meil on elujõu tee sellise koostisega vt www.ravimtaimeaed.ee segude koostisi, saate ka ise kombineerida ja korjata vastavaid taimi. Kaalu langetamiseks sobib ka teesid juua, eriti hea on aedliivateega segud, ka maapirn võib olla segus. Õiged taimed (mitte mõru maitsega nagu islandi samblik, võilillejuur, koirohi) vähendavad söögiisu ja on kasulikud toksiliste ainete väljutamiseks. Dieetide suurim viga ongi, et mürke ei osata väljutada. Kase- ja mustasõstralehed, kibuvits, kanarbik, nõges, liivateed, põdrakanep, maasikalehed, vaarikalehed, võilillelehed on head dieedipidajale, tehke endale teesegu ja jooge söögikordade vahel. Vältige süsivesikuid, kui, siis täistera asju ja mitte õhtul. Praegu on palju värsket kraami - salatid ja smuutid on ka toredad vahepalaks ja sügisel seened! Väsimusele on hea ka kuldjuur! Ta on leebe ja ei tekita probleeme südamele. Ise tarbisin koos aed-liivatee teega ja tulemus oli super. Tinktuuri võetakse 1 tl hommikul, 1 õhtul. Minu teada on seda Nõmme looduspoes Jaama 3 oli vist aadress, Tatjana Gorbunova oma. Muidugi käimine väsitab ka, värske õhk, aga kui probleem on püsiv - tasub kilpnääret uurida, kas on tasakaalus ...
Jõudu soovides Katrin
 

Küsimus: Kas kibuvitsa ümberistutamisel on parem oksad enne ära lõigata või hiljem?30.05.2013

Kui mul on kindel soov nüüd ja praegu kibuvitsad ümber istutada, siis kuidas peaksin toimima? Kas pean enne või pärast uude kohta istutamist oksa ära lõikama või võivad jääda nii kuis on? Praegu on põõsad umbes 1,5 m kõrgused ja okstel on juba lehetutsakad.
Tänades!

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Peaks ära lõikama, sest rohelise massi kaudu toimub aurustumine. Piisab kui kõik lehed ära noppida, siis ta saab rahulikult juurdumisega tegeleda. Kibuvitsal on juur aga küllaltki sügaval. Aga kui eelmine või mõni aasta tagasi alles istutatud, siis õnnestub ümberistutamine hästi.
 

Küsimus: Kas sirelil peab ära lõikama äraõitsenud õisikud ja kas seda mitte tehes väheneb õitsemine?30.05.2013

Tere! Kas peab sirelil ära lõikama äraõitsenud õisikud ja kas seda mitte tehes väheneb ka õitsemine?

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Tere!

Midagi ei pea kui te ei viitsi, aga soovitav oleks jah, siis näeb põõsas kenam välja kah. Õitsemise rohkust võite katsetada. Sirel kasvatab peale õitsemist uued kasvud, mis järgmisel aastal õide puhkevad.
 

Küsimus: Kas 3-aastasel lapsel oleks perthese korral varemerohust kuidagi kasu?29.05.2013

Tere. Mu 3-aastasel pojal diagnoositi perthes. Kas varemerohust oleks kuidagi kasu?

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Varemerohu salvi või õliga määrimine olnuks ka ennetava vahendina hea, ka soopihlaga segu.
Praegu võiks ka kasu olla, võiks olla määrimiseks selline salv, kus on peale varemerohu juure ka nuluõli või männipungade eeterlik õli sees. Varemerohul on raku uuenemisprotsesse soodustav ja põletikuvastane mõju. Ka paistetuse ja väsinud jalgade ja selja korral on abi peale füüsilist pingutust. Ja traumade korral. Peale luumurde, operatsioone jne on kasutatud välispidiselt. Seespidiselt on kasutatud erijuhtudel (mädased luupõletikud, kasvajad, gangreen) teed ja tinktuuri 1 tass päevas 7-10 p kuuridena, nii väiksel lapsel ehk 1 tl 3 korda päevas. Määrimine salvi või õliga on 3 nädalaste kuuridena, siis vahet pidada ja vajadusel kuuri korrata.V
terv, Katrin
529 6536
ja lugemiseks ka www.ravimtaimeaed.ee
 

Küsimus: Kui toitev on lilledele ja teistele taimedele hobusesõnnik?22.05.2013

Kui toitev on lilledele ja teistele taimedele hobusesõnnik? Kas see on samaväärse kangusega kui lehmasõnnik? Kas hobusekõdusõnnikul on ka mingi väärtus?
 

Küsimus: Millist hekki soovitate õue privaatsemaks saamiseks ja teetolmu takistamiseks?13.05.2013

Palun abi heki valikul. Vaja oleks kruusatee äärde kõrget kuni 2m hekki, mis varjaks vaate aeda ja ka teelt tuleva tolmu. Pikkus umbes 40-50m. Aluspinnas kivine muld ja keskmise niiskusega. Kruusatee poolne külg jääb päikesetõsu poole, teine pool maja varju.
Soov oleks, et ka talvel varjaks vaadet ning oleks võimalikult kaua roheline. Hooldus võiks samuti olla lihtne.
 

Küsimus: Kui rajada lillepeenar peenravaibaga, kui sügavale see siis tuleks panna?26.04.2013

Tere,
Plaanis rajada aeda lillepeenar. Kuna eelmine, mis tehtud sai, on ikkagi palju umbrohtu täis (kuigi sai ka ilusti murukamarad ära võetud ja uus muld peale), siis mõtlesin, et äkki oleks otstarbekas kasutada nüüd peenravaipa? Kas selle peaks panema täitsa põhja ja siis mulla kogus peale või pigem ülespoole, kuhu hiljem siis midagi juurde istutades tuleb teha sellesse auk?
Aitäh!

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Tere

Peenravaip umbrohtu ära ei hoia! Umbrohi levib seemnetega.

Kui istutusala on umbrohujuurtest puhastatud, siis seemned jäävad ikkagi mulda. Kui multši peale ei pane, siis seemned tärkavad, sõltumata sellest, kas peenral on kangas või mitte. Loe rohkem siit http://www.virkus.com/aiandus/umbrohuvaba-pusilillepeenar/
 

Küsimus: Kuidas panna värvidega särama väike köök, kui aken avaneb kirdesse?11.04.2013

Tere! Kuidas panna köök särama, kui aken avaneb kirdesse ja ruumi on ainult 9 m2. Päeval paistab läbi ukse toast ka lõunapäike, talvel on ikka päris pime. Lisaks on vastasseintes uksed ja teisipidi on vastamisi aken ja punastest tellistest puupliit. Plaan teha majas remont, aga värvidega ei tahaks nii väikse ruumi puhul siiski mööda panna.
Ette tänades ja edu!

Vastus: Kristiina Eljand-Roosimaa, Stilist,Sise-disainer, KEi Kristiina Eljand Interiors, www.roselandinteriors.ca

Tere
Ruumi suurust visuaalselt avaramaks muuta saab heledate toonidega, miks mitte ka heleda põrandaga ja hea valgustusega.

Edu, Kristiina
 

Küsimus: Kuidas kujundada ja sisustada väikest kööki, milliseid seadmeid saab üksteise peale panna?11.04.2013

Tere, meil käsil suur missioon - tahame sisustada kööki, mille pind on meil väike, aga meie soovid suured. :)
Köögisein, mida sisustada, on vaid 240 cm. Mida arvate, kas sellisesse kööki on üldse võimalik ja otstarbekas mahutada:
- kraanikauss (kraanikausi laiuseks oleme umbes planeerinud 40cm)
- pliit (oleme nõus integreeritava 2-se keedualaga)
- ahi
-külmkapp (tahame, et külmkapp oleks piisavalt suur, ka sügavkülm)
- nõudepesumasin (eelistaks 60 cm laiust).
Töötasapinda jääb nii ehk naa väheks, sellega peame leppima. Kuna köögi alumine osa läheb tehnika alla, siis kasutaks seinapealset ruumi ära kõrgete laeni kappideks.
Kas ilusa köögi nimel peaks loobuma nõudepesumasinast? Milliseid tehnikaid saaks üksteise peale panna? Kuna tehnikat on palju ja ruum väike, siis mina valiksin valdavalt heledad toonid, aga kas üldmulje ei jää siis nö "haiglalik"?
Teil on kindlasti häid näpunäiteid, kogemusi, mida arvestada ja tähele panna?

Kuidas Teie paigutaksite seadmed?

Suured tänud ette ära :)

Vastus: Kristiina Eljand-Roosimaa, Stilist,Sise-disainer, KEi Kristiina Eljand Interiors, www.roselandinteriors.ca

Tere,
Sellises olukorras on võimalik nõudepesumasina peale ka ahi tõsta ja integreerida. Samuti sinna juurde ka siis kohe külmik, mis tõenäoliselt on integreeritav. Siis jääb mulje kompaktsem. Edasi kindlasti mahutate ka valamu ja pliidi plaadi.
Olen nõus, tehnika võib olla heleda mööblifassaadi juures alumiinium või roostevaba. Näha jääb ainult integreeritav ahi ja kõik sõltub millise valamu kasuks te otsustate. Erksust võib tuua kindlasti sisse taustseinaga, kuhu täna on võimalik kõiksugu dekoratiivseid pilte, kleebiseid ja materjale panna. Mina kasutaksin ka kindlasti kõrgust ära, kuna panipaiga olemasolu köögis on väga tähtis.

Edu, Kristiina