Kodu ja aed

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis toone võiks kasutada esiku ja köögi värvimiseks?11.04.2013

Tere!
Sooviksin nõu esiku ja köögi värvi valimisel tulevasse kodusse. Esik ja köök on üksteisele suhteliselt avatud (uks puudub). Esikus on mitu tumepruuni ust, köögimööbel tuleb naturaalvalge tamme laminaadist tasapinnaga ja tasapinna tagusega, laud on õlitatud tammest. Esik on suhteliselt pime, kööki paistab lõunane ja õhtune päike.
Ise mõtlesin, et äkki värvida esik helesiniseks (kas sobib tumepruuniga?), köök aga mahedaks kollaseks ja tuua sisse siniseid detaile (rulood, käterätid). Kas kontrast liiga järsk ei tule? Äkki on parem hoopis esik värvida puudrivärvi roosakaks ja köök heledaks kollaseks? Päris valge mulle ei meeldi.
Suur tänu Teile!

Vastus: Kristiina Eljand-Roosimaa, Stilist,Sise-disainer, KEi Kristiina Eljand Interiors, www.roselandinteriors.ca

Tere!
Olen kuulnud, et kevad eestimaal kuidagi ei taha tulla :). Helesinine üldiselt pruuniga sobib hästi. On isegi hea kontrast. Samas helesinine on selline oma omadustelt hästi rahulik ja rahustav, isegi uimastav toon. Mina isegi julgeks miskit rõõmsamat ka esikusse tuua, ehk miskit terracotta toonides ja kui te mõtlesite kööki ka edasi kollasega minna, siis on ideaalne kooslus koos tumepruuniga.

Edu, Kristiina
 

Küsimus: Kuidas muuta puidust mööbel uuele elule, kui olen puiduvärvist mööblist tüdinenud?11.04.2013

Tere Kristiina!
Kuidas muuta puidust (hele) mööbel (öökapid, kummut) uuele elule? Olen lihtsalt tüdinenud puiduvärvi mööblist.
Ette tänades!

Vastus: Kristiina Eljand-Roosimaa, Stilist,Sise-disainer, KEi Kristiina Eljand Interiors, www.roselandinteriors.ca

Tere,
Väga vabandan hilinenud vastusega. Kevad on ja peaks olema seega värviline ja päikeseline aeg. Miks mitte võtta ette uued puidupeitsid ja midagi kirkamat nendest luua. Hetkel on moes väga puhtad ja kirkad värvid. Ilus mururoheline, elektrisinine, ergas kollane ja punane.

Edu, Kristiina
 

Küsimus: Kuidas jänesed lillepeenardest eemale peletada?10.04.2013

Mul on mure, ma ei saa lilli istutada, kuna jänesed tirivad koos juurtega need kohe või siis paari päeva jooksul välja. Kas kodustes tingimustes on midagi, mida nende peletamiseks võiksin proovida? Elan Rootsis, siin sai tellitud mingid graanulid, mis oleksid pidanud neid eemal hoidma, aga see ei aidanud.... istutasin oma 15 taime ja paari päevapärast olid nad jälle üles kiskunud...:S
Mida te soovitaksite?

Vastus: Piret Pihtjõe, aednik, aiakujundaja, koolitaja, Sinu Aednik OÜ, www.kalmukujundus.eu, www.õunapuu.eu

Jänesed? Minul selline kogemus puudub.

Pakun variante:
1. Ehitage aiale või lillepeerale tara ümber.
2. Pange jänesed puuri.
3. Võtke koer.
 

Küsimus: Kuidas saada kätte nahhaalne rott või hiir, kes lõksu ei lähe ja mürki ei taha kasutada?21.03.2013

Tere,
Kuidas saada jagu ilmselt, ilmselt on kas rott või hiir, aga julge ja nahhaalne, et lõksu ei jää ja mürki laste tõttu eriti ei tahaks kasutada?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Mürksööda kasutamine oleks ilmselt efektiivsem, kuid alternatiivina võib kasutada liimpüüniseid või rotipuuri.
 

Küsimus: Palun õiget angervaksa tee valmistamise viisi või oleneb see sellest, mida tahetakse ravida?08.03.2013

Tere,
Palun õiget angervaksa tee valmistamise viisi või oleneb see sellest, mida tahetakse ravida? Olen lugenud tee valmistamisest keetmise teel kuni angervaksa leiges vees leotamiset õhtust hommikuni.

Lugupidamisega

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Eks ta oleneb ikka sellest milleks vaja on. Üks kindlamaid viise on võtta 1 spl ürti, valada üle klaasi keeva veega ja lasta kaane all tõmmata 15 min. Kurnata ja juua. Kui tahate aromaatset teed lihtsalt nautimiseks, võite hoida ka 5 min. Kuna angervaksas on natuke rutiini (tugevdab veresooni ja parandab kudede hingamist), siis oleks tõmbamisaeg ikka 15 min. Tihti oleneb kogus ja tõmbeaeg ka peenestusest - kui oli peenestatud taim - siis on kogus väiksem-näit 1 tl klaasi vee kohta.
Veel võib angervaksast teha siirupit - vt retsepti www.ravimtaimeaed.ee retseptide alt! Hea suvel joomiseks ja raviomadused jäävad ka alles. Oleme ise teinud nii kuivatatud kui värskest taimest ja mahesidruneid kasutades saab ülimaitsva joogi!

Tervitades ja jõudu soovides,

Katrin
Karepa Ravimtaimeaia perenaine
 

Küsimus: Kas luukühmude eemaldamiseks on abi salvist, milles on harilik varemerohi, harilik sealõuarohi ja harilik soopihl?07.02.2013

Tere.
Ajakirjas Rahvaravitseja Nr.3 2011 on artikkel imesalvist, mis eemaldab luukühme. Salv segatakse kokku kolmest komponendist: harilik varemerohi, harilik sealõuarohi ja harilik soopihl.
Kuidas kommenteeriksite salvi võimalikku toimet?
Kas on mõeldav, et Teie käest oleks võimalik sellist salvi saada?
Lugupidamisega,

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Sealõuarohu kohta ei oska hetkel öelda, aga varemerohi ja soopihl on väga head taimed, teeme ise neist salvi ja see on aidanud nii selja kui liigesehädade korral. Sealõuarohi on kasvajate, kärnade, naha probleemide, mädanevate haavade korral. Aga juured on mürgised!!! Ise oleme lisanud oma salvidesse eeterlikke õlisid vt www.ravimtaimeaed.ee koostiseid. Kõik oleneb ka, mis Teie diagnoos on. Millest Teil muhud on? Eks sellest siis ka ravi, kui on reuma, siis piisab soopihlast ja varemerohust, valu vähendavad nad kindlasti, parandavad verevarustust ja enesetunnet, alandavad põletikku. Ka tuleks teesid juua, kui on reuma - soopihl, angervaks, kaselehed, kibuvits. Kui kasvajad, siis tuleb kevadet oodata. Edasiseks konsultatsiooniks ka mu meil ravimtaimed@hot.ee
Terv,Katrin
Karepa ravimtaimeaed
 

Küsimus: Milliste ravimtaimedega saaks pidurdada 70-aastase mehe kaalulangust?06.02.2013

70-aastasel mehel kehakaal pidevalt langeb, arstid põhjust ei näe ega leia. Ehk on abi mingitest ravimtaimedest, mida võiksite soovitada?
Ette tänades.

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Milliseid uuringuid üldse arstid teinud on ja milline on menüü? Kas söögiisu on ja kas sööb korralikult. Kehakaalu tõstavad kaloririkkad toidud - või, mesi, roosuhkur, pähklid, õlid. Lisage ka vitamiinirikkaid toite - salateid, eriti kevadel. Taimi on selliseid, mis tõstavad söögiisu - näit võilillejuur joogina või näksides, koirohi (tee on jube mõru, aga väike tinktuurikuur 10 päeva), islandi samblik teena, kõik taimed, mis sisaldavad mõruaineid. Tavaliselt võib kaalulangus viidata ikkagi haigusele, nii et nõudke uuringuid, kui tegu on suure kaalulangusega ja kehakaal alla normi.
Terv,Katrin
 

Küsimus: Millega puhastada vasest dušisegistit?01.02.2013

Duši metallpinda (vask) on vaja puhastada, toru on hallikas, ilmselt veest, mis on lubjane. Happelise vahendiga ei saa, sest proovisin natuke ja see muudab metalli värvi. Kuid millega siis?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Puhastamisel tuleb alati arvestada kahe aspektiga -milline mustus, millisel pinnal. Mustus määrab, millega on vaja puhastada, aga samas tuleb meeles pidada, et aine võib pinnale liiga teha. Sageli on selles konflikt - mustus vajab teatud ainet, aga pind ei talu.
Kui on tegemist setetega, siis setted eemalduvad hapete mõjul, samas hape võib kahjustada ka vase pinda. Seda eriti, kui hapet on valesti kasutatud. Hetkel puudub info, kuidas happe proovimine toimus. Vase pind võib olla muutunud tuhmiks ka oksüdeerumise tulemusena, sel juhul kasutada vaskpindadele mõeldud hooldusainet, mida soovitan küsida professionaalseid puhastusaineid müüvatest firmadest.
Eesti kareda vee puhul puutume tahes-tahmata kokku setetega, vannitoas on seda kergem ennetada, kui siis riskida hapete (vale) kasutamisega. Ennetamiseks on parim viis pindasid regulaarselt niiske (piisab vaid veega niisutamisest) mikrokiud lapiga pühkida.
Kui sete juba on olemas, mida siis teha?
1) külastada professionaalseid koristusaineid müüvat ettevõtet ja küsida vastavates tingimustes kasutamiseks sobilikku sette eemaldajat
2) koduseks viisiks võib kasutada äädika ja soola segu (tass äädikat, lisada 1 tl soola), antud lahuse ja pehme lapi või paberiga puhastada, siis loputada ja seejärel soodaveega töödelda ning jälle loputada.

Kui pind on puhas, võib proovida vaskpindadele mõeldud hooldusainega töötlemist, mis kaitseb pinda kiire määrdumise eest.

Edu!

Helge Alt
 

Küsimus: Mis asi on seebilillejuur ja milleks see hea on?30.01.2013

Tere!
Mis asi on seebilillejuur ja kas on kuskilt võimalik ka seda osta?

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Olen neid kohanud lahemaal, ida virumaal, jm, eestis on nende juur väike, kogu seebilillest saab šampooni teha ja seepi, temas on saponiine palju, mis on vahutavad ained. Historis jookseb hetkel sõjaaegne farm (Inglismaa sõja ajal), seal näidati kuidas sellest šampooni tehti. Kogu taim tükeldati ja valati keeva veega üle, segati ja muljuti, klopiti käte vahel seda segu, kurnati ja siis pesti pead. Tore. Mina olen šampooni teinud pesupähklitest, seebilille proovin ka ära. Selliseid aineid on veel altee juures. Sisse me ei ole seebilille soovitanud, väikestes annustes on puhastav, aga selleks on ka teisi taimi.
Terv, Katrin
 

Küsimus: Kas peaksin muretsema, kui pärast käte ärakülmetamist on käed muutunud külmakartlikuks?30.01.2013

Tere!
Nimelt käisin ühel õhtul uisutamas 1,5 h. Lõpu poole uisuväljakult ära tulles tundsin, et jalgadel on väga külm pika peale hakanud ja et muidu soojad kindad on tuult läbi andnud. Läksin koju ja soojendasin radika vastas jalgu ja käsi, jalad olid tumeroosakad ainult varvaste juurest, ja kätel olid algul sinakad laigud, pöidla juures, kuid mitte väga sinakad.....
Hakkasin muretsema, et äkki juhtub midagi tõsist, kuid soojenedes kadus ära. Hoidsin jalgu susside sees veel edasi soojas, kuid nüüd käed külmetavad tihti... Katsudes on külmad. Kõik varbad ja näpud liiguvad hästi:) Ehk ei pea muretsema:) Aga nõu sooviksin küll. Kas on vaja muretseda? Praeguseks on kõik nagu normis, kui ainult see, et käed külmetavad nüüd, hoian neid ka ikka tihtipeale soojas:)
Tänan vastamast Teile.
Lugupidamisega,

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Eks nad said veidi külma. Proovige ingveri teed, see lööb keha soojaks näpu ja varbaotsteni välja. Siis võite ise teha salvi või õli määrimiseks, sinna sobiks rosmariini ja nulu eeterlik õli ja majoraani kui on külmamuhud. Ka kaneeli tarvitage. Veel võib nõgese juurtega kevadel vanne teha, kui jääb kahjustus. Vaadake, varsti ka meie kodulehelt taimeravi raamatut! www.ravimtaimeaed.ee, seal on palju retsepte ja nõuandeid, paneme nädalalõpuks üles.
Soovin paranemist! Külmaga ikka 2 paari kindaid kätte!!!