Kodu ja aed

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas tehakse majasiku tõrjet puitsõrestikuga majas, kus on väljas puitvooder ja sees tehtud siseviimistlus?30.07.2013

Tere, mul on puitsõrestikuga maja. Majja on tekkinud puidukahjurid - enda arvates majasikk. Olen kinni püüdnud sitika ja määranud teie lehel olevate piltidega. Pidevalt on kuulda naksutamist - puidu söömist. Olen kätte saanud ka valgeid ussikesi 2-3 cm pikad - pehmeks söödud puit akna raamidest.
Millist tõrjet on võimalik teha, kui majal on väljas puitvooder ja sees tehtud siseviimistlus?
Kas tuleb maja maha lammutada või on odavaimaid lahendusi?
ette tänades.

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kõige kindlam oleks "Woodwormiga" üle töödelda kõik kahjustatud puiduosad, kui seda ei ole võimalik teha, siis on ainuke lahendus maja fumigeerimine ehk gaasitamine.
 

Küsimus: Milliste ravimtaimedega leevendada psoriaasi?20.07.2013

Millised ravimtaimed leevendavad psoriaasi: nii nahaprobleemides kui organismis seespoolt - põhjus ju ikka sees, nahalööbed vaid selle väljund?

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Psoriaasil on mitmeid vorme, liigestega seotud, maksaga ja stressiga seotud. Tihti lööb välja, kui inimesel on pinged, stress, ka maksa tööd mõjutab stress, aga kui keha on mürke ja jääkaineid täis, siis tuleb ka maksa puhastada ja korralikult toituda, suhkur, rafineeritud toiduained, suitsutatud, poolfabrikaattooted on kahjulikud. Tihti mõjub hästi päike ja merevesi...
Taimed raudrohi, maarjalepp, võilill, põdrakanep, kuldvits, noored kaselehed, aasristik, põldkannike, kevadel ka kasemahl. Natuke, u 7 päeva võib ka teha vereurmarohu teega kuuri, 1 tl tassi kohta kuivatatud droogi, lonkshaaval 30 min enne sööki. Ka teisi teesid tuleb enne sööki juua 1-3 p. Määrimiseks on aidanud kuusevaiguga salv, paplipungadega salv - kui on tugeva sügelusega. Salvide koostist ja retsepte saate vaadata www.ravimtaimeaed.ee
Kuusevaigu salvis on hea kui on varemerohtu, saialille, võite ka põldosja ja paplipungi panna. Paplipungi saab asendada ka haavapungadega. Ameerikas on kasutatud ka angervaksa teed organismi puhastamiseks psoriaasi korral ja kasetõrvaga salve.
Igal juhul edu ja tervist!
 

Küsimus: Kuidas palkmajas lahti saada puukoidest?17.07.2013

10 a vanuses palkmajas lendab juunis koitaolisi.
Riidekoid need pole. Arvatavasti on puukoid. Kas neid peab/saab tõrjuda? Äkki on aastate pärast palgid koiaukudega. Või elavad nad linavildis?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kui majas lendavad riidekoi sarnased liblikad, siis kindlasti ei ole tegemist nn puukoiga.
Puitu kahjustavad putukad on mardikalised, nende vastsed närivad puitu käike.
Tegemist võib olla linavildis tegutseva koiga, võite pritsida palkide vahele koide tõrjevahendit.
Konkreetsemalt saan nõu anda peale liigi määramist.
Soovi korral saate lisaks vaadata kahjurite kataloogi meie kodulehelt www.rentokil.ee
Lisainfo tel. 6501860
 

Küsimus: Kas on ka mõni taimetee, mis vähendaks magusaisu (ka söögiisu)?28.06.2013

Tere!
Kas on ka mõni taimetee, mis vähendaks magusaisu (laiemalt vähendaks ka söögiisu), sest istuv töö ja talveperioodil vähene liikumine (suvel on veidi lihtsam) lisavad kehakaalu. Vanus 53.

Kaunist suve soovides

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Veresuhkru taset reguleerib kaneel, võib seda kasutada ka toidus. Mõrumaitselised teed - võilillejuur, koirohi, islandi samblik võivad tekitada rohkem söögiisu.
Kui on isu midagi näksida, sobivad maapirni krõpsud, porgandid jm aedvili. Krõpse saab ka ise teha dehüdraatoriga, mis tavapoes maksab 30 euro kandis. Ise närvutan ka kaalikaid, porgandeid jne, mis on head vahepalad arvuti taga istudes, kui miskit näksida soov on. Veel sobivad kõrvitsa jm tervislikud seemned, õunakrõpsud, peedikrõpsud. Ise teen toorsmuutit leotatud valgest eesti tatrast, leotan öö läbi ja siis pesen, hommikul blenderdan õunte ja kaneeliga ära, võib natuke vett lisada. Sobib hommikueineks ja vahepalaks. Võib ka mett nats lisada. Veel on toores tatar maitsev mustasõstra jm marjadega.
Teedest sobivad mahedama maitsega teed, segud kaselehest, nõgesest, kibuvitsamarjadest, mustasõstralehest, vaarikavartest ja lehtedest, õuntest, saialillest, mündist. Meil on sellised teed elujõu näit, mida igapäevaselt tarbida võib, aga seda saab ka ise kokku segada. Võib teha ka melissist, monardast, punest, nõmm-liivateest, pärnaõitest teed. Need on mahedad ja ei ole vaja ka suhkrut panna!
Ilusat taimesuve soovides
Katrin
Karepa aia perenaine
Ideid ja mõtteid saab ka meie kodulehelt www.ravimtaimeaed.ee ja FB kus kasulikku infi jagan karepa ravimtaimeaia lehel.
 

Küsimus: Mis mustad putukad need meie puitmaja ründavad ja kas need teevad ka kahju?27.06.2013

Viimasel ajal on hakanud meie vanemat sorti puitmaja ründama mustad putukad. Ühe õhtuga litsud ikka 30 tk ilusti laiaks. Panin kaasa pildi ka, et teada saada nende nime, kuidas jagu saada neist ja kaua nende eluiga on, et kui nädal, siis ei hakka nendega tegemist tegema.
Ronivad meelsasti seintel, ära ei ütle ka pisikesest lennuajast kuna nad on kattetiivalised siis suudavad natukeaega õhus püsida, kuid lennukool on läbimata, ei suuda üle paari sekundi lennata.
Pilti näete sellel lingil:
http://www.upload.ee/image/3405371/IMG_20130626_024236.jpg

Lugupidamisega

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks foto järgi ei saa putukat määrata. Tegemist võib olla jooksiklasega Carabidae (süsijooksik Pterostichus sp.). Enamus jooksiklasi on röövtoidulised ning väga aktiivsed, mõned toituvad taimedest. Nad tegutsevad enamasti öösel ning peidavad end päevaks maas lamavate puutükkide ja kivide alla või muudesse varjulistesse kohtadesse. Enamasti jooksiklased on tumedat värvi, sageli süsimustad. Sellisena jäävad nad tumedal maapinnal märkamatuks.
Soovi korral saab entomoloog määrata liigi, täpsem info tel. 650 1860.
 

Küsimus: Kust saaks osta vuugipuhastusharja ja kas sellega puhastamine õigustab ennast?18.06.2013

Tere!
Olen kuulnud, et kahhelkivide vuuke on hea puhastada spetsiaalse teravikukujuliste harjastega harjaga, kuid tavakaubanduses pole suutnud sellist harja (ka tavalist tugevamat pesuharja enam mitte) leida. Samuti olen otsinud kaabitsat, millega põrandalt vett kokku tõmmata peale duši all käimist (a la nagu laevade kajutite dušinurkades on), ent tulutult. Kust saaks Tallinnas või mõnest e-poest selliseid asju muretseda?

Vastus: Helge Alt, koristusala spetsialist-koolitaja, Puhastusekspert OÜ, www.puhastusekspert.ee

Tere!

Professionaalses koristuses on olemas spetsiaalne koonusekujuline hari vuukidele - vuugihari, mis käib pika varre otsa ja kammi meenutav hari - kraanihari kitsamate kohtade puhastamiseks. Sellega vuuke teha on liialt aeganõudev.
Selliseid tarvikuid müüvad professionaalseid koristustarvikuid müüvad ettevõtted. Tallinnas näiteks OÜ Puhastusimport, Kadaka tee3, OÜ SanMal, Töökoja 1, Pireka Eesti OÜ Laki 5.

Edu
 

Küsimus: Kas vannitoas avastatud karvased putukad võiksid olla keldrikakandid ja mida ette võtta nendega?17.06.2013

Tere,
avastasin hiljuti kodus just vannitoas veidrad putukad. Nad näevad välja ala 5 mm suurused tumedat värvi kujult nagu piklikud, kuid on jube karvased. Googeldades ei tule ühtegi tuttavat ette, kuid kahtlustan keldrikakandeid, aga pole kindel, kuna nad tunduvad liiga karvased. Kas ehk oskate nõua anda, kes need on ja mida ette võtta nendega?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks kirjelduse järgi ei ole võimalik putukat määrata, võimalusel palun tooge mõned meie kontorisse, asume Türi tn. 3 Tallinn. Lisainfo tel. 650 1860.
 

Küsimus: Millised ravimtaimed aitaksid ära hoida ja ravida kroonilist põiepõletikku?13.06.2013

Tere!
Soovin nõu pidevalt vaevava põiepõletiku korral. Millised ravimtaimed on sellisel juhul sobilikud? Ja kuidas seda üldse ennetada saaks, et iga väikse külmetuse korral taas probleem ei vaevaks?
Tänud!

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Peaksite jooma mitu korda aastas puhastavaid teesid segusid kaselehest, mustasõstralehest, kuldvitsast, raudrohust. Võite aeg-ajalt juua ka pohlalehe teed ja kui on tugev põletik, siis leesikalehe teed 5-7 päevase kuurina. Kevadel ka kasemahla. Seda võib ka sügavkülma varuda ja aastaringi kasutada. Hea on ka petersell ja seller, neid võib toidus kasutada iga päev.
Joomiseks sobib ka kortsleht, põdrakanep. Kasutage eestimaiseid taimeteesid igapäevaselt - mustsõstar, kortsleht, põdrakanep on maitsvad teed. Toiduks kasutage ka arbuuse, kõrvitsaid, kurke, kabatšokke, need panevad neerud tööle ja soodustavad kuseteede puhastumist.
Edu soovides Katrin
Taimede kohta leiate infot meie kodulehelt www.ravimtaimeaed.ee
Ja minu raamatust "Korilase aastaring", kus on juttu korjamisest, kuivatamisest jpm.
 

Küsimus: Kuidas lahti saada korteris elutsevatest pisikestest putukatest, pole suutnud neid ise tuvastada?03.06.2013

Mõni aeg tagasi ilmusid korterisse pisikesed putukad. Umbes 3-5 mm pikad, värvus pruunist tumepruunini. Sipelgad või prussakad ei paista olevat. Lisasin "elukast" ka paar lähivõtet. Loodan, et on abiks tuvastamisel.
http://www.upload.ee/image/3354993/putukas1.jpg
http://www.upload.ee/image/3354995/putukas2.jpg
Leitud on neid üle terve korteri. Hetkel ei suuda meenutada esmakohtumise hetke (ilmselt kevadel kunagi). Samuti ei ole suutnud leida nende nn "pesa". Kuigi tundub nagu oleks neid rohkem rõduuksega seina juures. Palun abi, mis putukatega on tegemist ning kuidas neist kõige lihtsamini lahti võiks saada?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kahjuks ei ole võimalik putukat pildi järgi tuvastada.
Võimalusel tooge mõned isendid meie kontorisse, entomoloog määrab liigi ja peale seda saame nõu anda.
Täpsemat infot saate teenuse kohta helistades tel. 650 1860.
 

Küsimus: Kuidas aias puudelt ja taimedelt sipelgaid tõrjuda?31.05.2013

Tere! Sel kevadel ründavad aias puid ja taimi väiksed mustad sipelgad. Olen puistanud müügil olevat sipelgapulbrit, aga see ei aita. Mida nendega teha või lasta neil rahus toimetada?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Tegemist on looduses elavate sipelgatega (mullamurelased), nende pesad asuvad varjatud kohtades, nad võivad olla territooriumil rohumätastes, plaatide, kivide, lauamaterjali all, asfaldi pragudes või maja sokli ääres, vundamendi vahel jne.
Õuesipelgate tõrjeks sobivad praktiliselt kõik pikaajalise järelmõjuga puutemürgid ja pulbrid.
Kindlasti tuleb arvestada sellega, et tõrjevahendite toime kestab õues esimese vihmani.
Kevadest kuni sügiseni peab tegema mitu korda tõrjet, erinevate tõrjevahenditega saate vaid vähendada sipelgate arvukust, kahjuks looduse vastu ei saa ja ilmselt ei olegi vaja nendest lõplikult vabaneda.