Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas Yorkie kutsikat õigesse kohta pissima ja kakama õpetada?15.08.2015

Me võtsime pisikese yorki omale perekonda lapsele sõbraks. Koer pissib igale poole, kakab igale poole, pissi lappi ta omaks ei võta ja nüüd on meil mõistus otsas! Oskaksite midagi soovitada? Kuidagi aidata?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere.
Küsimusest ei loe kahjuks välja, mis on teie koera vanus ja sugu. Kui ta on juba täiskasvanud, aga lapsepõlvest teda ei õpetatud mitte kodus hädasid tegema, siis soovitan teha konkreetse jalutusgraafiku. Alati just kindlatel aegadel minge koeraga välja.

Kui teil on isane koer, tuleb jalutada kauem, kuni ta tõstab jalga vähemalt 20 korda.

Tüdrukuga piisab, kui ta pissib 2 korda ühe jalutuskäigu jooksul. Kodus pange talle mõniks ajaks spetsiaalsed püksid jalga nagu kasutatakse emastel jooksu ajal. Alguses ta võib-olla hakkab pissima pükstesse, aga mõne aja pärast hakkab aru saama, et märgade püksidega on ebamugav olla. See õppus võtab rohkem aega, seetõttu varuge kannatust.

Kui Te lapsepõlves õpetasite koera pissima lappi peale, siis võtke põrandalt kõik lappi moodi asjad ära, kuna vastasel juhul ei õpi koer ringi.
Edu teile!
 

Küsimus: Kuidas harjutada toy terjerit üksi kodus olema?15.08.2015

Meil on kodus 7-kuune toy terjeri kutsikas, kes kuidagi ei taha üksi kodus olla, haugub ja ulub terve aja. Olen juba pikemat aega teda harjutanud üksi jääma, alustasin 5 minutist päevas. Isegi kui paar tundi ära olen haugub koer terve aja ja vaatab aknast välja või kraabib ukse taga. Olen koera enne üksi jätmist ära väsitanud ja jätan alati talle mänguasju ja maiuseid, kuid ta ei puutu neid üldse. Maiused sööb ära alles siis kui mina koju tagasi tulen. Ostsime paar päeva tagasi koerale ka adaptil kaelarihma, kuid veel ei ole selle mõju täheldanud. Mida peaks tegema, et koer harjuks üksi olema? Nüüd viimastel päevadel on lisaks tulnud selline probleem, et koer märgistab (koer on isane) toas kõiki uusi asju, nt kotte, kuigi muidu käib alati ilusti õues häda tegemas. Kuidas sellest lahti saaks?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Küsimus ei ole lihtne. Aga see et teie kutsikas märgistab kodus kõike uusi asju näitab et tema on dominantne koer väga kõrge positsiioniga ja tema nõuab et pere liikmed alluvad talle näiteks teda ei tohi jatta kodus üksinda. Ja haukumisega tema protesteerib et nii temaga ei tohi käituma. Väiksed koerad peremehed väga tihti üle meeletavad. Nad on nii armsad ja kogemata annavad koerale info et et tema saab kõike mida tema tahab – sülle, mängimine, nunnutamine, maitsev söök.... Lõppus see väike „Kuningas“ saab stressi kui midagi tehakse mitte nii nagu tema tahab. Just selline stressi tema saab kui reda jattavad üksinda kodus. Kõik tema „Lapsehoidjad“ lahkuvad. Aga kes hakkab temaga tegeleda! Kahjuks koertega nii ja ongi – see, kes tahab teha oma koerale kõik parim, kogu aeg annab talle oma parima, kukkub koera silmades alla. Muidugi mina mingil juhul ei selle poolt et koeraga tuleb olla range. Aga kui teie kodus ilmuvad konkreetsed reeglid, mille üle kunagi ei tohi astuma, ja koer kõik mida tema tahab, saab läbi mingi kas või väike töö, kui tema hakkab magama oma pesas aga mitte peremehe voodis, ukses minna välja peale teid, saab süüja peale teid, üle mingi aja pärast, teie jalle hakkate ollaoma kodus peremehed. Ja muidugi koer peab ära väsima ennem seda kuita jaab kodus üksinda. Ühe korraga tulemus ei tule. See peab olema stabiilne. Ja füüsilise väsimuse ei ole piisav. Lühike igapäevane aju jaoks töö teeb. Selge see et kui unimene võttab väikse koera, arvab et temaga ei ole mingi mure koolitamisega ja jalutamisega. Vahepeal isegi on vastupidi. Algusel ülemeeletusega meie rikkume ära oma koera ja pärast tuleb saada õiged positsioonid tagasi. Parandama vahepeal on raskem kui teha kõik algusest peale. Edu teile.
 

Küsimus: Kas koera ostmisel registreeritakse kiip kuidagi ümber?13.08.2015

Ostsin kutsika ühest kennelist. Kutsikal on kiip, kas see kiip on registreeritud kenneli aadressile või ostu-müügi lepinguga registreeritakse kiip ümber?

Vastus: Astrid Lundava, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik, Eesti Kennelliit / juhatuse liige, www.kennelliit.ee, www.dogshow.ee

Tere

Kiip tuleb registreerida lemmiklooma registris. Lihtsaim viis on veebilehelt riik.ee.
Seda saab teha ainult omanik, ehk teie. Ostu müügi lepinguga automaatselt õmber registreerimist ei toimu. Kui kutsikas on Eesti Kennelliidu tõupaberitega leiate tema andmed kiibi numbri sisestamisel ka EKL- online andmebaasi.

Lugupidamisega

Astrid Lundava
 

Küsimus: Kuidas toimida, kui avastasin meriseal karvade seest parasiidid?12.08.2015

Mure pisikese isase meriseaga. Sai välja viidud muru peale sooja ilmaga, peale seda hakkasin märkama väikseid veriseid täpikesi ta kehal. Algul arvasin, et emane merisiga hammustanud. Hiljem tuli aga neid juurde ja panime eraldi puuridesse aga ikka ära ei kadunud. Üks päev avastasin seljal suure verise laigu ja karvad hakkasid maha tulema. Eile siis avastasin mustade karvade vahelt mingit mikropisikesi piklikke parasiite ja neid ikka jagus. Mis need võiks olla ja millega ma saaksin ravida neid, hävitada. Nüüd ka teisel meriseal samad sümptomid mis algul olid isasel.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Sagedased välisparasiidid merisigadel on täid. Aga põõrduge kindlasti loomakliinikusse. Mikroskoobi all saab selgust. Siis on vaja loomad täpselt üle kaaluda,et doseerida parasiidivastast ravimit õigesti ning hinnata, kas kraapimise tagajärjel on vaja ka mingit lisaravi määrata (nahapõletiku korral näiteks).
 

Küsimus: Mida teha, kui kass tahab õue, aga eelmine kord sai õues kolades tõsise trauma?11.08.2015

Tere!
5-aastane emane steriliseeritud kass käib õues, aga tuli kutsumise peale ikka tuppa. Nüüd on naabritel isane kass, kes terroriseerib kõiki teisi kasse ka. Minu kass oli nädal kadunud, saba katki, siis ilmus välja ja kuidagi ei saanud tuppa. Söötsimegi väljas teda. Lõpuks tuli tuppa, aga oli nii hirmul, et isegi liivakasti katte võtsime ära - ei talunud ühtki kinnist ruumi. Paitasime ja hoidsime õrnalt, kuni lõpuks leppis. Nüüd 10 päeva hiljem tahab jälle õue, kräunub ukse juures, aga kohe kui keegi kusagil liigub, põgeneb tuppa. Kui näljane oli, sõi kõike, muidu väga valiv ja üldiselt ara iseloomuga. Kuidas kassi aidata? Kas peaksin pigem teda toas hoidma ja kräunumise ära kannatama?

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Soovitan proovida õues käimist traksidega – nii saab kass oma värske õhu vajaduse kätte ning teil on süda rahul ja muretum. Traksidega õues käimine on küll omanikule natuke rohkem tööd, kui lihtsalt kassi uksest välja laskmine, kuid olen kindel väiksem risk uueks õnnetuseks on seda väärt.

Teine variant on loomulikult ka teha otsus, et kass enam õue ei saa. See on küll alguses kindlasti pererahvale ebameeldiv, kui kass palju välja mangub, kuid pikemas perspektiivis väärt otsus. Et kassil nii kurb ja igav poleks, tegelege temaga sellel ülemineku perioodil eriti palju – mängige temaga aktiivselt, et tal oleks midagi oma energiaga teha. Võid soovitada ka rahustavaid dosaatoreid (nagu nt. Feliway), mis võib harjumist lihtsamaks teha.
 

Küsimus: Kas peaksin muretsema, kui minu veidi üle aasta vanune emane kass hingeldab?08.08.2015

Tere,
Kas peaksin muretsema, kui minu veidi üle aasta vanune emane kass hingeldab? Esimesed pojad sai kuu aega tagasi. Poegides märkasin seda hingeldamist esimest korda. See on küll harva, aga praegu on ta üldse väga rahutu, häälitseb pidevalt.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Hingeldamine võib kassi puhul lisaks õhupuudusele tähendada ka valureaktsiooni, stressisituatsiooni.
Kindlasti laske kass arstil üle vaadata, Kuna kass on poeginud, siis tuleks kindlasti üle kontrollida emakas ning veenduda, et üheski piimanäärmes poleks põletikku
Kui kass on rahutu ja häälitseb pidevalt, siis on ilmselgelt midagi, mis teda häirib ja millest ta märku püüab anda.
 

Küsimus: Kui kiirelt taastub kass käpa operatsioonist ja millal hüppama võib hakata?08.08.2015

Tere!
Kassil oli 3. augustil tagumise vasaku käpa operatsioon, kuna tal oli "põlve" luu katki. See oli jõudnud juba kokku kasvama hakata, siis venitati see paika, asetati traadid. Kass toibus operatsioonist hästi ning toetub käpale aina paremini. Lisaks tahab ta pidevalt toolile või voodile hüpata, aga hüppamist ei lubatud (kuid miks? kas see on kartusest õmblused lahti tõmmata või hoopis traadid paigalt nihutada? Küsin lihtsalt uudishimust, mitte selleks, et teda nüüd kohe hüppama lasta). Seega valvame teda pidevalt ja tõstame teda, kui näeme, et ta tahab kuhugi peale või alla. Täna 6. augustil märkasime aga küljel sinika laadseid verevalumeid vms külg on kohati sinine ühesõnaga. Kas see on ikka normaalne? Õmbluse kohalt midagi viga pole, põletikku minu kogenematu silm küll ei märka ja haav ise tundub täitsa normaalne ei mingit punetust ega midagi. Lihtsalat reie ümbrus on sinakas/lilla. Katsuda laseb ka seda reit normaalselt ja palavikku ei tundu olevat. Loom ise on elav. Anname talle ka kaasa saadud antibiootikume ja põletiku vastast ravimit.
Lisaks tekkis küsimus, et kas on väga hull kui niidid lasta eemaldada mitte 10ndal vaid nt 11 ndal päeval pärast oppi? Millal tohib kiisu hüppama hakata? Millal taastub karvastik ehk kui kiirelt kassidel karvad tagasi kasvavad? Kas niitide eemaldamiseks tuleb kassile jälle narkoos lasta teha? Elementaarsed küsimused, aga olin veterinaari juures segaduses ja veidi hirmul, et lihtsalt unustasin need asjad ära ja sinikate tekkimise kohta ei osanud üldse küsidagi.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kõige parem oleks kindlasti see, kui Te helistaksite kassi opereerinud arstile ja küsiksite julgesti oma küsimused ära. Tema teab täpselt mis seal oli ja mida ta tegi.
Aga kui rääkida operatsioonijärgsest hooldusest ning jälgimisest üldiselt, siis loomulikult ei ole hea, kui kass hakkab liiga vara hüppama. See võib põrutada vaevaga kohakuti paigaldatud luuotsad jälle paigast ära ning suur töö on vastu taevast. Õmblused naljalt hüppamisest lahti ei tohiks minna, sest pehmed koed on elastsed ning annavad liikumisel järele. Teine lugu on aga luudega. Verevalumeid esineb peale lõikusi naha all peaaegu alati, sest opi käigus eritunud veri hakkab lagunema/imenduma. Niitide võtmise otsustab niikuinii arst, kui ta haava üle vaatab (kas saab või lastakse veel mõnda aega olla) aga normaalseks ajaks haava paranemisel loetakse vähemalt 10 päeva. Reeglina õmbluste eemaldamiseks narkoosi ei tehta (välja arvatud siis, kui loom on nii agressiivne, et on ohuks nii endale kui teistele) küll aga võidakse eemaldada ortopeedilistel operatsioonidel kasutatud traadid-vardad-plaadid-kruvid ja muu säärane ning selle tarbeks tuleb küll kasutada sedatsiooni. Karv taastub tavaliselt täies pikkuses paari kuuga ja võib olla tumedamat värvi kui enne.
 

Küsimus: Kuidas õpetada 5-kuusele kolli kutsikale territooriumi piire?07.08.2015

Kuidas õpetada 5-kuusele kolli kutsikale territooriumi piire, et ei läheks kindlast puust kaugemale?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Seda õpetada võimatu. Ainult spetsiaalne varandus võib koera hoida piire sees. Aed, blok. Elektriaed 5-kuuusele kutsikale panda ei tohi. Mitte varem kui aasta vanuselt.
 

Küsimus: Mida teha, kui koer läheb järjest kurjemaks ja sallib ainult oma pereliikmeid?07.08.2015

Tere!
Meil kasvab peres 2-aastane krantsi tõugu väiksemat kasvu koer. Kui ta kutsikas oli, sallis ta kõiki inimesi, aga mida suuremaks ta kasvab, seda kurjemaks ta läheb. Ta ei salli enam üldse väikseid lapsi, kui ketist lahti pääseb, hammustab ta kõiki inimesi, kes ette jäävad. Me elame korteris ning kui meie naabrid käivad trepist üles või alla, siis ta juba läheb uske juurde haukuma. Me ei saa üldse oma koera kuhugi kaasa võtta, kuna kardame, et hammustab kedagi jälle. Koer on veel väga armukade. Ei tea enam mida teha.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Kõigepealt mina mingil juhul ei soovita kurja koera kohta otsima soovitusi saada interneti kaudu. Kui teie koer juba on sotsiaalne ohtlik koer teie poolt vale soovituse jargi käitumine võib pöörduma teie koera ise enda vastu. Vähemalt üks kord kahes kuus minu poole pöörduvad inimesed, keda peale internetis soovitused oma koer kõvasti ründas. Enamus koerad ründavad selle pärast et nad kardavad ja ründamisega oma moodi kaitseb ennast. Ja peale vale käitumise teie poolt teie koer võõib hakkata kartma oma pere liikmed ja sama moodi kaitsma ennast ründamisega. Eriti sellel juhul kannatavad lapsed. Pöörduge käitumise spetsialiste juurde sellepärast et iga kuri koer nõuab individuaalne valitud koolituse meetod.
 

Küsimus: Kuidas kassi võõrutada, et ta ei kitkuks küünistega meie uut vaipa?06.08.2015

Tere!
Panime maha uue vaiba. Kass kipub hoolega seal oma küüsi kitkuma, kuigi tal oma kitkumispuu olemas. Kuidas võõrutada?
Ette tänades

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Teie kass vöib eelistada ja tal võib olla mugavam horisontaalset pinda kratsida, soovitan proovida osta odav kraapimislaud, mida kass saaks põrandal kratsida - ehk ajab see vaibaisu ära. Lisaks on osades loomapoodides müügiv erilised peletavad spreid, mis kassi jaoks lõhnavad ebameeldivalt ja mida võiksite proovida vaibale pihustada. Inimese jaoks tootel halba lõhna ei ole, kuid kass peaks seda kasutades neist pindadest eemale hoidma.