Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas 7-kuusel tiibeti spanjelil on võimalik ravida liigset alahambumust?10.06.2015

Tere
7-kuusel tiibeti spanjeli kutsikal on väga tugev alahambumus, praktiliselt kogu aeg on alumine hambarida nähtaval. Tiibeti spanjelil peaks olema kerge alahambumus, kuid meie koeral on asi ikka päris hull. Tekkinud on see viimase kuuga, enne seda alahambumust märgata polnud. Palun öelge, kas sellisel puhul üldse on võimalik midagi ette võtta, et hambumus korda saada?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tõenäoliselt tuleks ära oodata kasvuperioodi lõpp ( laias laastus kuni kutsika 12 kuuseks saamiseni) ja olenevalt mis siis seis on, pöörduda nõu ja abi saamiseks erialaspetsialisti poole. Üks variant on dr. Kääramees Eesti Maaülikooli Loomakliinikus
 

Küsimus: Mida koeraga ette võtta, kui koer haugub ja naabrid kaebavad?05.06.2015

Tere!
Mul on kodus 11-kuune isane chihuahua Jack. Naabrid kaebavad, et hommikul koer haugub, et ei saa magada, kui pererahvas kodust läheb. Naaber ütles, et andke koerale rahusteid. Sellist asja ei saa teha. Kas te annaksite palun nõu? Lihtsalt ei oska enam midagi teha sinna.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Teie koer vist on harjunud saada väga palju tähelepanu ja õppis teid manipuleerida. Haukumise põhjus võiks olla kardmine olla üksinda ja teine põhjus võiks olla see et ülemeeletud koer proteesterib selle vastu et teda jaeti kodus üksinda. See tähendab et tema võib olla liiga ark või ta on liiga ülbe. Mõlemates variantis tuleb õppetama koera puhkama kodus kuna ta jaab kodus üksinda. Selleks tema peab ära väsima enne teie ära mineku. Jalutage temaga hommikul kauem ja aktiivsem. Enne ära mineku jatke temale tegevus näiteks visake lajale majusi tükid. Las tema otsib need tükid kuna teie lähete uksest välja. Jatke talle spetsiaalsed mänguasjad mille sees on pandud krõbinad. Ja kasuks läheks ka vähem tähelepanu tema peale kuna teie olete kodus. Mängige temaga arengu mängud. Selleks on spetsiaalsed mänguasjad ja teie võite näiteks peida mingid mänguasjad või toit ja las tema neid otsib. Ostke kliker. Internetis on kuidas õpetada koera klikeri abiga. Õpetage teda teha mõned triked. Väga aitaks trennid koerte koolis eriti agiliti. Ülejaanud aeg las ta puhkab oma vahel. Kõige parem kui temal oleks oma puur nagu tema isiklik territoorium. Ärge laske teda manipuleerida teid. Ja loodan et mõni aega pärast aga mitte nii et ühe päevaga teie koer õppib olla kodus rahulikum. Väga loodan et teie koeral on terve närvisüsteem. Vastal juhul tuleb pöörduma spetsialiste juurde
 

Küsimus: Kas 14-aastasel koeral tasub piimanäärme kasvajat opereerida või kurnab see teda veelgi?27.05.2015

Saime teada, et meie segaverelisel kaukaaslasel on halvaloomuline piimanäärme kasvaja. Koer on 14-aastane ja siiani olnud heas toonuses ja suhteliselt terve. Järsku paari nädalaga on aga jäänud loiuks ja sööb ka kehvasti, liigub aegleselt ja väsib kergemini. Kõhu alla on tekkinud tuntav muna, mis kiiresti kasvab. Kas tasub teda opereerida või lasta rahulikult lõpuni elada?
Arst arvas, et pärast operatsiooni elaks koer ehk veel 6 kuud-1 aasta. Kas see on aga elu või ainult pikendaksime ta piinasid.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kas kasvajatüüp on ka täpselt määratud? (proov tehtud) See on oluline selleks, et teada kui agressiivse kasvuga ta on, kuhu tõenäoliselt siirdeid võib anda ja kas keemiaravi on võimalik teha.
Küsimus ongi praegu pigem selles, et sellise kiiresti kasvava uudismoodustisega ei saa ta rahulikult lõpuni elada ja kui opereerimise kasuks otsust ei langetata, tuleb igal juhul olla valmis piinarikkaks hääbumiseks. Kasvajad kipuvad haavanduma ja tekivad nekrootilised põletikukolded, kuna loom on teie ütluste järgi juba praegu jäänud loiumaks ja väsib ruttu ei ole välistatud ka see, et kuna ta ei söö korralikult siis kõhetuvad lihased ja loom jääb lõpuks lamama
Operatsioon on kõige kindlam viis kasvajast vabanemiseks aga eaka koera puhul tuleks kindlasti teha ka kopsu-ja kõhuõõne röntgen, et välistada kasvajasiirded ning ka vereproov, et teada saada tema tervislik hetkeseis, mis on oluline narkoosimeetodi ja -vahendite valimisel.
 

Küsimus: Millest see võib olla tingitud, kui taks liha söömise järel oksendab ja väljaheide on vedel?26.05.2015

Tere!
Peale toore/keedetud liha ja kontide söömist koer oksendab ja kõht on väga lahti, väljaheites on tume veri. Koer reageerib ainult lihale nii, teiste toitudega seedimine korras. Lisaks sellele on tal ka veel nahaprobleemid, allergik. Koer on 6-aastane taks.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kuna oksendamine on organismi kaitsereaktsioon talle sobimatute (toit)ainete vastu, siis on kõige lihtsam viis neid talle mitte pakkudagi ja konte ei maksa talle kohe kindlasti anda. Sageli on need probleemiks ka täiesti tervete loomade jaoks.
Allergilisel loomal tekib reaktsioon võõrvalgule ja lihas sisalduv loomne valk on kindlasti selline, mis reaktsiooni esile kutsub.
Jääge nende toitude juurde, millega probleeme pole.
 

Küsimus: Kuidas lepitada meie kutsikat ja kahte maja ostuga saadud vanemat koera?24.05.2015

Tere!
Ostsime maja ja pererahvas jättis meile 2 koera, üks kuskil 13- ja teine 3-aastane. Meiega on nad ülisõbralikud ja lastega ning võõrastega ka. Otsustasime võtta ühe kutsika lisaks, et oleks keegi, kes on oma käe järgi kasvatatud ja võõraid hoovi ei lase. Nii kui kutsika tõime, on noorem koer ülisolvunud ja ei tule enam meie juurde. Vanem koer samuti ei salli kutsikat. Otseselt ei urise ega ründa, aga kui kutsikas läheb talle lähemale, siis näksab ja näitab võimu. Kuidas lepitada neid kõiki kolme? Nooremal koeral oleks mängukaaslane, sest vana koer ei viitsi enam joosta ja mürada. Lisaks on mõlemad koerad kasvanud vabalt ja ilma rihmata, ketita. Kas on üldse lootust, sest kõik koerad saavad võrdselt tähelepanu ja vanad olijad saavad enne söögi kui kutsikas.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere.
See on väga loomulik, et koerad ei taha uut karja liiget vastu võtta. Koerad ei taha jagada oma territooriumi, sööki, peremehe tähelepanu. Nad ei taha kaotada oma positsiooni karjas.
Vanad koerad ei sälli üliaktiivsed noori koeri. Selletõttu hakkavad nad noorele koerale õpetama, kus on nende õige koht. Vahepeal võivad ka uriseda ja rünnata.
On võimalus, et noor koer õpib, kuidas tuleb õigesti käituda ja leppib viimase karjaliikme positsiooniga või siis lepib vanem koer, et noor on temast tugevam ning astub kõrvale.

Kui piirid on selged, siis tuleb teie majja rahu. Muidu hakkavad nad käituma kurjalt. Koerad elavad looduse seaduste jargi ja sellega, et meie üritame võrdselt kohelda oma pere koeri, provotseerime ise nende vahelisi kakluseid.

Kui aga vanal koeral midagi juba valutab, siis võib ta hoiatuseks rohkem hambaid näidata. Võib-olla peaks vanemal koeral olema turvalisem elamiskoht, kuhu noored ei pääse.
 

Küsimus: Mis võis koeral viga olla - silmad olid pahupidi, ei jõudnud küpsistki närida ega püsti tõusta?22.05.2015

Mis võis koeral viga olla - silmad olid pahupidi, ei jõudnud isegi küpsist närida ega püsti tõusta, ehmatas kui käega üritasime katsuda, pea vajus ära, ei jõudnud silmi lahti hoida, suht järsku tuli see hoog peale?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kuna mul ei ole arvamuse väljakujundamiseks mitte mingisuguseid algandmeid ( koera tõug, vanus, sugu, varasemad haigused, praeguse haigushoo kestus, algusaeg, mis sellele eelnes jne jne), siis pöörduge pigem kiiresti arsti vastuvõtule
 

Küsimus: Kas põhjus võib olla mesilase nõelamises või milleski muus kui koer ei kasuta joostes ühte käppa?22.05.2015

Tere!
Nägin päev tagasi, et koer ei kasuta tagumist paremat käppa. Hoiab käppa jooksmise ajal üleval, kuid aeglasemalt kõndides kasutab seda natuke. Käpapadjad tunduvad terved olevat. Kas põhjus võib olla herilase/mesilase nõelamise või milleski muus?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui koer ei kasuta käppa ning hoiab seda üleval, on tõenäoliselt toetumine sellele valus. Valu võivad põhjustada paljud erinevad tegurid ja putukate hammustused/nõelamised nende hulgas.
Mõistlik oleks arsti juures ikkagi ära käia, et saaksid ka kõik muud versioonid ära kontrollitud ning vajadusel käpp ka vastavat ravi
 

Küsimus: Mis see võib olla, kui küülikul on kõrvad seest kärnas ja vajuvad lonti?18.05.2015

Küülikul on kõrvad seest kärnas ja vajuvad lonti. Eelnevalt suri ka üks sellepärast ära, temal läks edasi ka kaelale vms. Millest see olla võib või mis see üldse on ja kuidas seda ravida?
Ja osad küülikud närivad puust puuri ning kui käe nende juurde paned, siis hakkavad lakkuma seda, on neil äkki mingi aine puudus vms, sest see põhiliselt just nendel, kellel on ka pojad.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kas küülikud müksomatoosi vastu on vaktsineeritud? Kui see on see haigus ( levib verdimevate putukatega) siis ükski ravi reeglina ei toimi. Soovitav oleks kutsida loomaarst ja lasta terved loomad vaktsineerida. Ühtlasi saab arst ka poeginud emased üle vaadata ja vajadusel määrata vajalikku lisasööta
 

Küsimus: Mida ette võtta kui kass on mitu päeva juba loid ja oksendab?14.05.2015

Tere
Mure selline, et 10-12 mai muutus kassi käitumine märgatavalt. Ta oksendas päevas 5-7 korda, ei söö ei joo. Kakal pole käinud. Viisime siis Soomes arsti juurde (elame Soomes) seal turgutati teda (kuna oli väga uimane ja loid). Öö oli kass haiglas ja manustati talle naatriumkloriidi. Tehti ka röntgeni pilt koos kontrastvärviga. Pilt näitas, et jämesooles nagu oleks midagi. 13 mai lasti koju, kuna ei olnud oksendanud. Anti kaasa tabletid, mis suurendavad söögiisu. Eile andsin pool tabletti. Natukene sõi ja jõi. Õhtul jälle oksendas ja täna hommikul käis kakal, mis oli must ja kõva alguses, hiljem täiesti vedel. Aga kass selline loid ikka. Kas proovida talle anda mingit kõhulahtistit vms? Uurisime ka Eestis loomakliinikuid (siin selised operatsioonid ja arstil käimised lihtsalt ulmelise hinnaga), et äkki operatsiooni vaja aga laevapileti saame õhtuseks ajaks. On olemas röntgeni pildid ja igasugu näidud vere kohta. Tänud vastamast.
Murelik kassiomanik

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Võtke lihtsalt endale lähima kliinikuga kohe ühendust ja broneerige aeg. Pildid ja vereproovide tulemused saate ette ära meilida, siis saab arst nendega tutvuda.
Kassidel on sageli seedetraktis võõrkehasid, mis tulebki lihtsalt operatiivselt eemaldada. Kassid tunnevad suhteliselt ruttu peale oppi ennast hästi ja naasevad normaalse elukorralduse juurde
 

Küsimus: Kas kassil on koordinatsiooni- ja nägemishäired, kui ta vaatab eikuhugi ja käimisel taarub?13.05.2015

Pärsia kass 7,5-aastane. Umbes kuu aega on kass käitunud imelikult- käib ümber jalgade ja kõnnib meie ees pea maas. Nüüd panime tähele, et ta reageerib helile, mitte aga liikumisele ja lõhnale. Trepist ja voodilt alla tulles kompab käpaga maad. Endisest aktiivsest kassist on saanud loid. Hoiab omaette ja nägu on seina vastas. Mis temaga juhtunud on?
Meie teine kass, 6,5-aastane on nagu energiapall. Varem Pärsia kass noris tüli ja vehkis teise poole käpaga, jooksis ka järgi. Nüüd läheb väga ligidale ja saab ise teiselt lüüa. Silmavaade on tõeliselt hirmutav, vaatab eikuhugi. Käimisel tuigub. Kuidas saab arst teda aidata?

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tere!

Kuna ma ei ole kvalifikatsiooniga loomaarst, siis ei ole mul mõtet spekuleerida, et mis täpselt kassil võiks viga olla – vähese info põhjal on variante väga palju. Kuid minu soovitus on teile, mige kiiremas korras loomaarsti juurde! Sellised sümptomid ei ole normaalsed ning mida kauem teie ootate, seda kauem teie karvane pereliige kannatab. Arst saab teha analüüse, et selgitada välja, mis mure täpsemalt kassi painab ning siis vastava raviplaani määrata.