Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas uue kassikesega uues kodus toimetada, kas lasta rahus harjuda või püüda temaga suhelda?30.10.2015

Tõime varjupaigast koju 7-kuuse kassi (meie eelmine kiisu oli jäänud just päev enne auto alla), kes on täpselt samasugune nagu meie eelmine kass. Kuidas kassikesele läheneda, et teda mitte hirmutada uue kodu ees, kas lasta tal ise ringi vaadata ja ise uue olukorraga leppida või kuidagi suunata teda. Ta on juba mitu tundi meie uues kodus olnud, ega söönud suutäitki, ega joonud, lamab vaid ühe ja sama koha peal. Kas peaksin muretsema või on see tavaline asi, et kassike sedasi käitub. Kuidas loomakesega talitada?

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Erinevad kassid on erinevate iseloomudega ning see on osade puhul väga normaalne, et alguses tekib uues kohas stress. Soovitan teil kassi mitte liigselt torkida ja lasta tal vaikselt ise uue olukorraga harjuda. Samas näidake talle, et hoolite – pange talle söömiseks eriti häid maiuseid ja kui ta seda soovib, siis paitage ja suhelge temaga. Paar tundi on väga lühike aeg ja põhjust muretsemiseks ei tohiks olla. Kuid pidage meeles, et ta ei tohiks kindlasti söömata olla üle 3-4 päeva, sest siis muutub olukord kassi jaoks eluohtlikuks.
Lisaks soovitaksin, arvestades eelmise kassi kurba lõppu, tungivalt teil korralikult järele mõelda, kas uue looma õuelaskmine on vajalik. Soovin teile pikka ja vahvat kooselu!
 

Küsimus: Kuidas õpetada kiisukest ise jooma?22.10.2015

Tere, võtsime 2 uut kiisut äsja (ühel ju üksi igav), üks on vanem ja sööb ja joob juba ise, aga teisega on suur ja minu jaoks südantmurdev mure. Kiisu nimelt ise väga vähe pehmet sööb aga ta ei mõista veel ise juua üldse. Olen teda lutitanud, et lapsekesele mingit vedeliku kerre saada, kuid ei oska teda kohe mitte kuidagi õpetada ise jooma. Oleme proovinud suukest juurde panna ja sisse pannud mokad, et äkki limpsab siis aga ta nagu ei oska ja kohe ronib mulle sülle tagasi ja kukub otsima lutti suure isuga. See, kellelt kassi sain, ütles, et kiisu sündis septembri algul, aga ma ei oska öelda, kas see tõsijutt või loba lihtsalt, sest kasvu järgi ma ei oska kiisukese vanust määrata. Ma ise olen suuremast osast päevas tööl (vanaema käib kiisusid kontrollimas muidugi) aga süda valutab kohe terve päev kiisukese pärast, et äkki teine näljas. Koju tulles nagu meeleheitlikult hakkab kugistama koort alla ja kardan seda ka, et pärast ei hakkagi jooma ise ja kugistab enda mao niimoodi lõhki.
Oskate anda nõu, kuidas harjutada kiisukest ise sööma ja jooma? Olen meeleheitel ja ei oska kohe midagi teha. Muretsen ennast sõgedaks. :(

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Kassipoeg peaks vähemalt kaks kuud olema ema juures ning kahjuks pole see aeg täis isegi siis, kui tilluke tõesti septembri alguses sündis. See aeg on kassipoja jaoks hädavajalik, sest ema õpetab talle kõike eluks vajalikku – kuidas käituda, söömist, hügieeni ja palju muud. Täiesti tõsiselt usun, et kassi parimaks arenguks võiksite proovida loovutajga ühendust saada ja uurida, kas beebi saaks ehk mõned nädalad veel ema hoole all sirguda.

Kui see aga kohe kuidagi võimalik pole, siis tuleb teil olla kassiema eest. Mao lõhki minekut nüüd kartma ei pea, kuid seda küll, et tühipaljast koorest sellises vanuses kassipojale küll ei piisa. Väikesed kassipojad ei ole alati aldid uusi toite proovima ja selleks tuleks söök teha eriti ahvatlevaks ja lõhnavaks. Soovitan proovida kassipojale pakkuda toorest hakkliha ja ka sooja püreestatud keedetud kana (koos puljongiga). Seejärel, kui ta juba midagi meelepärast on leidnud, saab sinna hulka segada pasteedilaadseid konserve, et ta nendega tutvust teeks. Kassid üldselt ei peagi palju jooma – nad saavad oma vedelikuvajaduse suures osas pehmest toidust kätte.
 

Küsimus: Kuidas omavahel harjutada ja leppima panna koera ning kahte kassi?15.10.2015

Tere,
Mul on sellinne mure. Kodus kasvamas 5-kuune isane Chow chow ja eelnevalt oli meil juba kaks täisakasvanud emast kassi. Kassid ei saa absoluutselt toas ringi jalutada, normaalselt süüa kuna koer ajab neid iga liigutuse peale taga ja hakkab kohutavalt niuksuma, nüüd ka juba vanemaks saades on hakanud haukuma ja kahjuks tahab ka kassi selja pealt näksates kinni võtta.
Kassid on muidu rahulikud aga nad hakkavad koera tormamise peale eest ära jooksma ja nii see mürgel pihta hakkab ka öösel. See mind teile kirjutama panigi.
Ootan vastust väga

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Loodan, et teie kutsikas tahab mängida elava pehme mänguasjaga. Kõige lihtsam on soovitada stressi vaba sprei kaelarihma, mida võib kasutama ka kutsikadega. Nuppu vajutades tuleb järsk sprei, mis võib ka olla lõhnaga. Ja te väldite lisakonflikti ja koer saab kiiremini aru, et kassi piinata ei tohi. Võib peale keelamiskäsklust visata midagi kolisevat, näiteks kett või võtmete kimp, kutsika kõrvale, mis teda selle kolisemisega ehmatab ja viib tähelepanu kõrvale. Ja kohe kutsuge kutsikas enda juurde, et kiita ja anda preemia selle eest, et ta lõpetas vale käitumise. Sprei kaelarihmaga on sama. Kui kutsikas kasvõi hetkeks lõpetab vale käitumise, kohe kutsuge teda ja andke talle preemia. Muidu teie ja kutsika vahel tekib konflikt, mis provotseerib koera edasi valesti käituma.
 

Küsimus: Kuidas oma koera agressiivsust vähendada, Yorkie ründab suuri koeri?15.10.2015

Tere. Mul on 8-aastane isane yorkie (käitumine jne korras). Võtsin perre juurde 3-aastase isase yorkie, kes märgistab tuppa, mis on arusaadav. Nii kui hakkab jalga tõstma, siis keelan. Mure seisneb hoopis selles, et uus väike koer tahab rünnata läbi aia suuri naabrikoeri. Kui väike koer kuuleb naabri koeri haukumas, siis tormab kohe nende suunas ja hakkab läbi aia agressiivselt haukuma ja jooksma edasi-tagasi. Samaga vastavad ka 2 suurt naabri koera. Kardan, et varsti võivad suured naabrikoerad läbi vana aia tulla vms. Kuidas ma saaks oma koera agressiivsust vähendada? Keelamise peale ta ei kuuletu.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Ma arvan, et enamus aiakoerad hauguvad haukuvate naabri koerte peale. Nad valvavad oma territooriumi ükskõik, kas nad on suured või väiksed. Väga paljud väiksed koerad ei tea, et nad on väiksed ja vastupidi. Mina ei usu, et on võimalik interneti kaudu seletada teile, kuidas teha nii, et teie koer hakkab teid nii hästi kuulama, et lõpetab haukumise aia taga siis, kui naabri koerad hauguvad. Vahel on põhjus selles, et koerad tahavad kõikidele teavitada, et nad on siin peremehed ja see on agressiivne käitumine. Aga vahel koerad kaitsevad ennast ja oma territooriumi selle pärast, et nad kardavad ja sellepärast hauguvad. Ja see on juba kaitse-käitumine. Õpetada koera sõna kuulama, kes kardab ja seda, kes on dominantne ja nahaalne, tuleb teha erinevalt. Siin peab soovitusi andma spetsialist, kes kohapeal näeb situatsiooni ja leiab õige soovituse. Muidu enamus sügava probleemiga koerad, kelle peremehed tulevad käitumisspetsialistide juurde, oli tugevasti ära rikutud vale keelamistega ja karistamisega. Õnneks meil on head käitumisspetsialistid. Helistage ja leppige kokku selleks, et kohapeal otsustada teie probleemide üle.
 

Küsimus: Miks muutus deegul vasakpoolne silm siniseks?08.10.2015

Tere!
Mul on selline asi, et eile minu poiss deegul muutus silm siniseks. Mis võis selle põhjustada?

Loodan, et saate aidata.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Väga suure tõenäosusega on tegemist traumaga. Kindlasti näidake arstile ja siis saab ka sobiva ravi määrata
 

Küsimus: Miks veedab üks liivahiirtest enamus ajast pesas?06.10.2015

Tere!
Mul on selline probleem, et paar nädalat tagasi saime 2 liivahiirt. Võtsime õed, kuigi loomapoe müüjad ütlesid, et võivad ka soos eksida. Nüüd on üks liivahiir enamus ajast pesas. Ta käib mõnikord väljas ka ja siis tundub küll aktiivne olevat. Nende käitumisest tundub, et see üks liivahiir võib tiine olla. Näha pole küll, et ta tiine oleks. Või on asi lihtsalt selles, et nende iseloom on erinev? Või on ta haige?

Loodan, et oskate mind aidata.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui see hiir, kes enamuse ajast veedab pesas, käib regulaarselt söömas ja muid hiire-asju ajamas, nad omavahel ei kakle, hiirel pole välisel vaatlusel mingeid probleeme ( silmad rähmas, nahamuutused, longe, tuikumine vms) siis pole muretsemiseks põhjust
 

Küsimus: Mida teha, et kass oleks õnnelik, tundub, et kui on päev otsa üksi, siis on selline kurb?06.10.2015

Tere,
Kodus on ca kuu tagasi leitud kassipoeg (emane). Praeguseks umbes 3 kuune. Minu mured:
1. Elan üksi, käin tööl ja kass on päev otsa üksi. Mängin temaga enne tööd, töölt tulles ja õhtul. Kas see, et kass on päev otsa üksinda - on normaalne? Ta on pisut tagasihoidlik ja üldse mitte selline möllukas, nagu tavaliselt sellises vanuses kassipojad. Kas ma peaksin midagi ettevõtma? Mulle lihtsalt tundub, et ta on pisut kurb ja tal on igav?
2. Olen teda harjutanud traksidega - sellega probleeme pole. Viin teda pea iga päev korra õue. Mulle tundub, et ta ei naudi seda. Veidi vaatame ringi ja tuleme kiiresti koju tagasi. Tahtsin teda varakult harjutada ringiliikumisega, et saaksin teda võimalikult palju endaga kaasa võtta (spets.seljakott on ka) - tundub, et pikemad retked ei sobi?
3. Olen mõelnud teise kassi võtmisele. Teisi loomi ta ei kannata üldse. Arst ütles, et võta siis, kui hambad on vahetunud - miks ta nii arvas? Kas teine kass õrnahingelisele minu kassile on üldse hea mõte?

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Vastan Su küsimustele siis ka mitmes osas:
1. See on väga hea, et Sa aktiivselt kassipojaga vabal ajal tegeled – noored loomad vajavad stimulatsiooni eriti ning see on nende arenguks tähtis. Loomulikult ideaalis saaksime oma lemmikutega veeta veel rohkem aega, kuid tööl käimine ja kodust eemal viibimine on suurema osa kassiomanike jaoks reaalsus. Soovitaksin vaadata loomapoodidest selliseid mänguasju, millega loomake end ka üksi olles ohutult lõbustada saaks – ehk mõned interaktiivsed maiustuse kättesaamise mängud või muud sellist.

2. Kõik kassid ei naudi õueseiklusi, eriti kui me ei tea, mis nendega õues enne leidmist üldse juhtuda võis. Kui ta väga jalutama ei kipu, siis pole teda väga mõtet seda tegema sundida ka. Loomulikult peavad ka kassid meie harjumustega leppima ja kui tuleb näiteks ette maalesõit või muu transport, siis pole ju midagi teha – eks tuleb reis kaasa teha. Kuid pea ka meeles, et kass saab ilusti kodus üksi hakkama pikemalt kui näiteks koer ning lühemateks väljasõitudeks võib ta ka vabalt mõne naabri abiga koju jääda.

3. Ma ei oska kommenteerida, miks hammaste vahetumine tähtis peaks olema – mida kauem kass üksi elab, seda rohkem ta üksindusega harjubki ja ei pruugi hiljem enam teisi loomi aksepteerida. Kuid väga tähtis on, et kass oleks enne teise tulekut korralikult vakstineeritud ja saanud parasiiditõrjet – siis ei ole riski, et noor loom endale mõne nakkuse külge saaks. Kui Sa pole kindel, kas Su kass teise loomaga lepiks, siis soovitaksin mina Sul proovida hoiukoduks olemist – sellega saaksid proovida teise looma lisamist perre ilma kohese täisvastutuseta.
 

Küsimus: Mida arvata kassist, kes muidu on rõõmus ja lustlik, aga igapäevaselt oksendab vähemalt kord oma toidu välja?02.10.2015

Tere!
Mida arvata kassist, kes muidu on rõõmus ja lustlik, aga igapäevaselt oksendab vähemalt kord oma toidu välja? Ja seejärel läheb sööb uuesti ja uus ports jääb sisse. Karv läigib, isu on hea, väljaheited samuti. Mürgeldab ringi, magab rahulikult. Ainus asi - oksendab, ja mitte karvapalle /saab karvapallipastat/ vaid just toitu, sööb sisse ja kohe välja.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kas kogu aeg on olnud sama toit, või olete vahetanud?
Kas ta oksendab hommikuse söömise peale või suvalisel ajal?
kas ta sööb rahulikult või ahnelt? Kas närib krõbuskeid või neelab tervelt? Neid nüansse võiksite oma loomaarstiga arutada. Vajadusel ka röntgenipilt ( võõrkeha kahtluse korral)
 

Küsimus: Millest see võiks olla tingitud ja kas see on ohtlik, kui 6-kuusel kassil on villid alahuulel?30.09.2015

Tere
Minu 6-kuusel tubasel kassil tekkis alahuulele vill ja kerge paistetus. Nüüdseks on see lõhkenud, aga vaatasin, et tekkis uus vill. Meenutab natuke inimese ohatist. Millest see võiks olla tingitud ja kas see on ohtlik? Samal ajal kui esimene vill tekkis, leidsin põrandalt ka ühe hamba. Kas see võiks hammaste vahetumisega seotud olla? Kas võiks villile midagi peale määrida?

Tänan

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Noore kassi puhul on kõik võimalik, alates huuldehammustamisest kuni kuhugi valesse kohta oma nina toppimise ja kasside akneni välja.
Enne kui midagi määrida, võiks ikkagi arstile ette näidata. Et midagi tõsisemat tähelepanuta ei jääks
 

Küsimus: Kas leitud emast kassi ja meie suurt domineerivat isakassi on võimalik lepitada?29.09.2015

Kevadel tõime koju ühe hüljatud emase kassi, kes on ilmselt lõigatud. Meil on ka suur ja tugev isane kass, kes on küla- ja metsloomade "hirm". Nüüd on nii, et omavahel kassid läbi ei saa, emane kass käib õuel ringi ainult kikivarvukil, sest kardab, et isane teda ründab. Ja seda isane ka teeb, kui võimalus avaneb. Emane viskab siis kohe selili ja ainult sisiseb. Kuidas ja kas üldse on võimalik neid lepitada? Saan aru, et isasel on instinktid, et teised nõrgemad tuleb allutada. Ja kuna emasel need instinktid puuduvad, ei saagi ta ju isase käitumisest aru?

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Küsimusest jääb natuke segaseks – kas isane kass on kastreeritud? Kui ei, siis soovitan tugevalt sellega alustada, sest kastreeritud/steriliseeritud loomad kipuvad üldjuhul olema leebemad ja vähem võitlushimulised. Lisaks kindlasti käige kontrollimas, kas emane kass ikka tõesti on steriliseeritud.

Saan aru, et kassid veedavad ka palju aega õues – ehk oleks abiks see, kui emane kass veedaks rohkem aega toas või on isane kass ka seal väga territoriaalne?

Eks aeg on see, mis on kasside lepitamises kõige tähtsam ja kuna nende territoorium pole ka väga selgelt piiritletud (nagu tubaste kasside puhul), siis on raske midagi väga kindlat soovitada, sest paljud lepitusmeetodid – spreid jne. – eeldavad tubaseid tingimusi. Soovitan ka kassidele näiteks kõrvuti süüa anda, et nad oleksid sunnitud teineteise kõrval rahulikult olema. Kuid ka siis o õueskäimisega kaasnevad segavad faktorid, nagu muud toiduallikad.