Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha kui deegu närib oma käppade pealt karvad ära?12.11.2015

Mida teha kui deegu närib oma käppade pealt karvad ära? On see ohtlik, mis temaga on?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tegemist võib olla stressiga( näiteks midagi on temaigapäevarutiiniskardinaalselt muutunud), mingi toitaine puudushaigusega, nahahaigusega. Hea oleks arstile ette näidata, siis saab neid versioona kas välistada või kinnitada
 

Küsimus: Kas toitu, mis sisaldab dehüdreeritud sealiha proteiini, tohib anda sealiha allergiaga koerale?12.11.2015

Tere!
Kutsikat võttes ütles kasvataja, et sealiha ei tohi anda. Järeldan sellest, et sealiha allergia. Loomapoes toitu valides küsisin kas Royal Canini Medium Junior sisaldab sealiha. Väideti, et mitte. Ainult linnuliha. Koju jõudes hakkasin pakilt koostisosi uurima ja seal kirjas dehüdreeritud sealiha proteiin. Kas see ei ole siis sealiha ja kas sellist toitu on ohutu anda sealiha vastu allergilisele koerale?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kasvataja ilmselt mõtles sellega, et sealiha on koerale, ja etiti kutsikale, liiga rasvane. Sealiha allergiast pole ilmselt põhjust rääkida. kuivtoitudes kasutatakse tihti liha- või lihakondijahu ja see ilmselt ongi see dehüdreeritud sealiha valk.
Proovige seda toitu, mida te kutsikale ostsite, ja kui tõesti tekivad allergilise reaktsiooni nähud nagu silmade vesitsus, silmade ja kõrvade sügelus, laugude turse, kõhulahtisus, nahalööve ,siis tuleb kliinikust otsida sobiv hüpoallergiline toit
 

Küsimus: Kuidas toimida, et meie äsja toodud kass öösel korteris ei kardaks ega näuks pidevalt?12.11.2015

Tere, võtsime varjupaigast 3-aastase väga argliku kassipreili 31.10. Elame korteris, nii et tubane kass. Varjupaigas oli ta veidi üle aasta. Steriliseeritud. See on meie esimene kass, nii et kogemused puuduvad. Tean, et tuleb kannatust varuda tema harjutamisega. Kõik oma vajalikud toimetused teeb ta kenasti ja õiges kohas ära. Sööb, joob, kraabib puud ja käib oma liivakastis. Õhtul mängime, nurrume, nühime, väristame rõõmsalt sabaotsa. Ise ta muidugi veel meie seltsi ei tule aga ei jookse ka peitu kui võtame sülle ja tegelema hakkame vaikselt. Kuid muret teeb tema öine käitumine, sest ei tea mida mina tegema pean. Kui kõik on juba voodis ja tuled kustus, hakkab ta käima toast tuppa rahutult, näub ja tundub, et on hirmunud, sest siis enam ei saa teda enda juures hoida, jookseb kohe ära. Lõpuks panime kõik toa uksed kinni ja jätsime talle esiku (kottpime), kust ta esimesed päevad liikumatult oli oma pesas. Hommikul on silmad jälle nii hirmu täis nagu näeks meid esimest korda. Õhtul sõbruneb ja öösel jälle näub.
Kuidas oleks öösel õige käitumine. Kas laseme tal kogu korteris rahulikult ringi liikuda ja ei reageeri ta näugumisele, kuni ta sellest üle saab ise, või peaks üritama teda kuidagi rahustada, või jäägu ööseks talle see pime esik ja vannituba, kinniste ustega.

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Sinu uus kass ei tundu üldse eriti arg, kui ta laseb end üsna rahumeelselt tõsta ja paitada :)

Ma arvan, et hetkel oleks kõige mõistlikum kassile natuke harjumiseks aega anda – erinevatel kassidel võtab uue kohaga harjumine erinevalt aega ning närvilisusest öösiti njäugumine pole üldse harv nähtus. Investeerige paari kõrvatroppidesse ning laske kassil olla korteris vabalt, sest ta ju peab siiski terve korteriga harjuma. Soovitan õhtul enne magamaminekut kassiga aktiivselt mängida – näiteks nööri otsas olevate mänguasjadega. Siis on kass vastu ööd väsinum ja ehk otsustab hirmust njäugumise asemel hoopis magama keerata.

Arvan, et njäugumine on suurema tõenäosusega alguse asi, kuid kui see peaks pikemalt jätkuma, peaksite juba täpsemalt mõtlema oma kassi rutiinide peale – millal ta magab, saab süüa, mängib jne – et selgitada välja, miks ta just öösiti niivõrd aktiivne on. Rutiini muutmine rohkem inimese rutiini sarnaseks võib muuta ka kassi öörituaale.
 

Küsimus: Mida teha kui kassipojal on tagumine käpp katki, kas minna kohe arstile või oodata paar päeva?09.11.2015

Meie 4-kuune kassipoeg tegi endale korteris liiga kuskil ja nüüd tagumine käpp katki. Lonkab ja mjäugub, mitte küll kogu aeg, aga siiski. Kas peaks ootama mõne päeva või tasuks viia arstile? Kui murd, siis kas tagumine käpp käib lahasesse ja kuidas kass hädal käib siis?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Pigem mitte oodata. Kui tõesti on luu katki, siis on see väga valus ning valuvaigistist oleks kiisule palju abi. Konkreetne ravi selgub ikkagi peale röntgenpildi tegemist. Kui luu pole katki, on tegemist mõne muu traumaga ,aga et loom lonkab, näitab see, et tal on valus ja valuvaigistist on ikka abi.
Ja isegi kui ta käpake peaks lahasesse pandama ( kasside puhul on see küll väga ebaotstarbekas) siis saab ta kõik oma ihulised vajadused rahuldatud
 

Küsimus: Mis võib kassil viga olla, kui tal karvad hõrenevad pea pealt kõrvade juurest ja tal on naha peal pruunid laigud ka?06.11.2015

Tere,
Mis võib kassil viga olla, kui tal karvad hõrenevad pea pealt kõrvade juurest ja tal on naha peal pruunid laigud ka? Otseselt ta ei kratsi ka neid ja teda ei tundu need häirivat, kas kassil võivad olla pigmendilaigud? Igaks juhuks mainin, et kass on 8,5-aastane.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kassidel ongi karvad kõrvade ja silmade vahelises piirkonnas ( niiöelda oimupiirkond) pisut hõredamad ning sealt läbikumav nahk võib olla ka laiguline( pigmendilaigud).
Peaasi et laigud ei puneta ega sügele
 

Küsimus: Mida teha, kui kass teeb aeg-ajalt oma "asja" vaibale?06.11.2015

Tere, võtsime umbes poolteist kuud tagasi varjupaigast 5-aastase kassi. Mure on aga järgnev. Nimelt kasutab preili oma kasti väga korralikult kõigi hädade tegemiseks aga 3 korda on ta teinud häda vaibale. Kahel korral siis, kui meid pole kodus olnud ja korra öösel. Potti hooldan igapäevaselt ja on näha, et ta kasutab potti igapäevaselt aga siis teeb meile vaibale jälle üllatuse. Ning see erineb sellest kakast, mis on potis. Potis on normaalne kaka aga vaibale on kolmel korral teinud sellise vedelamat laadi toote. Toit on olnud sama, seega ei peaks see tingima sellist totaalset väljaheite muutust. Hakkasin korra mõtlema ega see ei või olla sellest, et nädala sees on ta päeval üksi kodus. Kuidas saaksin talt selle harjumuse välja juurida?

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Kuna vaibale tehtav väljaheide on vedelam, siis on alust arvata, et tegu ei ole lihtsalt halva kombega, vaid põhjus võib seisneda ka milleksi muus. Nagu inimestel võib ka kassil olla õrnem seedimine ja mingi kindel toit, stress või muu faktor võib kõhu lahti teha – sellises olukorras ta ehk lihtsalt ei jõua oma liivakasti või üritab teile näitada, et tal on halb olla. Soovitaksin panna sinna kohta, kuhu ta häda on teinud, lisaliivakast. Kui kõhulahtisus ikka jätkub, pöörduksin ma loomaarsti poole – ehk on vaja kassi dieeti muuta või on põhjuseks mõni teine meditsiiniline mure.
 

Küsimus: Kuidas kaitsta oma koera võõraste agressiivsete koerte eest?05.11.2015

Minul on kodus emane rahulik hurt. Elame väikeses linnas, kus on väga palju vastutustundetuid inimesi, kelle koerad jalutavad mööda linna vabalt ringi või lastakse nad igal võimalusel rihmast lahti.
Enam ei olegi võimalik linnas koeraga jalutada, sest pea igal jalutuskorral püüab mõni võõras koer minu koera rünnata. Kuna minu koer ei taha võõra koeraga kakelda ja püüab eest ära puigelda, olen pidanud oma koera lahti laskma ja ta on piisavalt kaugele eemale jooksnud, kus mind siis ootab. Koera rihmast lahti laskmine on aga ebaseaduslik.
Niisiis mida saaksin teha oma koera kaitseks võõra koera eest? Vene koerafoorumis soovitati mulle kasutada elektrišokkerit, kuid Eestis on see keelatud. Pipragaasi proovisin ka, aga see võib ka minu koera silma sattuda ja on pealegi väga kallis (kvaliteetne pipragaas maksab ca 20 eurot)
Loodan, et saate soovitada midagi oma kogemusest.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Kui minu koera ründab lahtine koer, võtan ma oma koera oma jalgade vahele, hoian teda kaelarihmast kinni ja häälega väga aktiivselt ähvardan võõrast koera. Tavalist koerad ei taha rünnata otse ja üritavad tulla tagant. Ma ka pööran end nii, et võõras koer oleks ees. Kui see ei aita, ja võõras koer tuleb veel lähemale, panen Fleksi karbi minu koera ja võõra koera peade vahele nii, et kui koer kavatseb haarata, saab suhu Fleksi karbi. Koeral lõpeb tahtmine edasi haarata. Mingil juhul ei tohi näidata, et teda kardetakse. Enda koer ka näeb, et meil on tugev koostöö ning meeskond ja lõpetab kartmise.
 

Küsimus: Mida teha, kui kass on juba kolmanda omaniku juures, kuid ikka ründab ja nüüd kardan ka oma lapse pärast?05.11.2015

Tere,
Mul on kodus 13-aastane isane toakass, kes on kastreeritud. Mina olen kassil juba kolmas omanik. Päris pisikesena teda kuuldavasti piinati ja mõne kuusena võttis ta eelmine omanik endale. Seal kodus terroriseeris kass kõiki külalisi ja ka omanikke. Kass tõmbas endisele perenaisele näkku suured haavad, millest siiani suured armid. Külaliste eest pandi kass teise tuppa kinni, muidu oleks ta ka nemad verele tõmmanud. Eriline vimm on tal laste vastu.
Minu juures on see kass elanud kuus aastat. Sain ta endale kui eelmine omanik sai lapse. Ta lihtsalt ei julgenud oma lastega riskida. Minu juures elades on ta palju leebemaks muutunud, vahel on tal agressiivsed hood peal. Olen nii ise kui ka elukaaslane saanud nii küünistamist kui ka hammustamist. Lihtsalt suvalisel hetkel kargab nurga tagant välja ja lööb hambad ja küüned säärde. Aasta tagasi saime ise lapse ja keeldusin kassi ära andmast. Tahtsin anda talle võimaluse ning näha, kas kass äkki muutub ja võtab lapse omaks. Siiani on ta pigem lapsest eemal hoidnud. Mõned küünistamised on ette tulnud kuni eilseni. Laps läks maast oma palli võtma kui kass talle kallale kargas ning nina alt, silma alt ja pealaelt katki tõmbas. Mida ma saaksin sellises olukorras teha? Ma ei julge oma lapse elu ja tervisega ka riskida. Järgmine õnnetus võib juba hullemalt lõppeda.

Tervitades

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Tundub, et Su kassil on väiksena läbielatud traumast jäänud oma jäljed, mis on arusaadav arvestades neid jubedusi, mida ta võis läbi elada. See on Su perest väga suuremeelne, et olete andnud talle uue võimaluse, mis on osati tal aidanud ka oma traumast paraneda.

Lapsed ja närvilised kassid on üsnagi keerukas kooslus, sest mõlemad on üsna ettearvamatud ja ei tea täpselt, mida teineteisest arvata. Tihti tekivad konfliktis just siis, kui laps hakkab iseseisvamalt ringi liikuma, mis tundub kassile ohtlikum. Arvan, et sellises olukorras tuleks esmalt välistada karistamine, sest see võib looma muuta veel närvilisemaks.

Kuna tegu on üsna vana kassiga, kes on terve elu niimodi käitunud, võib ümber õpetamine olla üsna lootusetu. Arvan, et kassi enesetunnet võiksid parandada erinevad rahustavad ained (krõbinad, spreid, tabletid), mis võiksid teda teha ka rahulikumaks. Soovitan suhelda otse mõne loomade käitumisele spetsialiseerunud veterinaariga, kes oskab täpsema info põhjal juba selgema plaani välja pakkuda. Mõelge ka tagavaraks välja, kas ehk saaks kass elada mõni aeg mõne vanavanema või sõbra juures, kus väikeseid lapsi pole.
 

Küsimus: Kuidas saada teada kassi silma probleemi diagnoos, sest silma eemaldamine on ikka viimane võimalus?03.11.2015

Tere, Küsin nõuannet, kuidas toimida. Kassil on esimestel elukuudel tekkinud silmavigastus, mis näeb välja nagu kae. Varjupaigast võtmisel (aasta algul) silm põletikuline polnud, aga ta ilmselt ei näinud selle silmaga ka enne põletikku. Suvel hakkas silmast pisaraid jooksma, sept ja okt jooksul läks veel halvemaks - silm paistetas üles. Suvel tilgutasime Maxitroli. Oktoobris, kui silm muutus põletikuliseks, määrati Tobrex salv, see ei aidanud. Siis määrati Clavaseptin 2x1,5 tabletti päevas (10-päevane kuur) ja Trusopt tilgad, nendega oleme viimased 6 päeva ravinud. Midagi paremaks muutunud pole. Arst konkreetset diagnoosi pole öelnud, aga täna tehti ettepanek operatiivselt silm eemaldada. Mida teha? Kuidas haiguse nime teada saaks ja kas ravida tõesti pole mõtet? Arusaadav, et see silm juba enne põletikku kahjustatud, aga silma eemaldamine peaks viimane võimalus olema. Pilt silmast: http://veebi.net/public/ronja.jpg

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Päris raske on pildi järgi vastust anda, eriti veel sellist, millest sõltub silma saatus.
Tõenäoliselt saab teha erinevaid lisauuringuid, et otsus poleks uisa-päisa. Mõistlik oleks ka pöörduda nüüd erialaspeysialisti poole, kellel vajalikud riistad ja kompetents,
Soovitan dr. Andžela Lehtlat Eesti Maaülikooli Loomakliinikust
 

Küsimus: Mida teha, kui kass minuga on normaalne, kuid ründab ema nii, et lausa traumapunktis peame käima vigastustega?03.11.2015

Tere. Väga suur mure kassiga, võib-olla peaksin ma pöörduma looma käitumise spetsialisti poole, aga ma ei ole suutnud neid Eestist veel leida. Mul on isane kass, 7 a, kastreerimata, kergelt ülekaaluline (6,7 kg), ruuget värvi, 100% tubane, käib vaid vahepeal rõdul õhku võtmas (eriti ei vaimustu rõdul käigust, sest rõdu plaadid on külmad, ainult siis on nõus rõdul olema kui keegi juures seisab, muidu hakkab tuppa tahtma). Kass on minu oma. Elab minu vahemate korteris, hetkel enamjaolt koos emaga. Mina käin igapäevaselt või üle päeva päeval 2-3 tundi kassi vaatamas. Vahel saab ka rohkem aega kassiga koos olla. Seal, kus elan, kassi kahjuks kaasa võtta ei saa. Kass saab 2 korda aastas keemilise kastreerimise süste. Kass sai süsti viimati augusti keskel. Loomult on kuri, juba väikesest peale. Süstid hoiavad enam-vähem piiripeal. Jalgade näksamisi kui tema pikutab ja mina kõnnin esikus mööda, tuleb ette igapäevaselt. Eriliselt kurjaks muutus oktoobris, kuigi süst oli viimati augusti keskel. Siis kui kodust ära läksin, hakkas ema ründama, ju arvas, et ema süüdi selles, et ära lähen. Vahepeal sai ema põgenema ja istus 1-2 tundi pesuruumis kinni, seni kuni kass maha rahunes. Mõnikorda tulin ma ise tagasi koju (käisin korraks poes) ja sain ema nii kassi käest ära päästa. Minuga oli kass sõbralik. Jooksis kurinaga vastu. Üldse ta häälitseb väga palju, kogu aeg kuriseb joostes ja kui pai teen, siis kuriseb ka paitamise hetkel (see ei ole nurrumine). Ema vastu tekkis tal eriline viha. Paar korda olin ise kodus, kui kass hüppas üles ja ema ründas. Ema kõndis edasi-tagasi paar korda kassi nina eest läbi. Läksime emaga reisile ja pakkisime kohvrit, kõndimist oli palju. Korraga sööstis kass emale kallale ja hüppas üles. Tõmbas jala täiesti lõhki nii, et veri väljas. See polnud enam pisike kriimustus nagu tavaliselt. Käisime reisil ära, reis oli 10 päeva. Reisi ajal söötis kassi naaber, käis korra päevas. Kui tagasi tulime oli kass peidus, võõraid ta eriti ei armasta. Kardab neid, pigem võõrastab. Kui sai aru, et omad, tuli kurisedes peidust välja ja tundus üli rõõmus olevat. Kuruses ja jooksis järel saba püsti. Hommikul tuli ema kööki, olime kassiga köögis. Kakkasin kassi ja ema vahelt köögist ära minema, kuulsin kuidas kass sisises ja siis hüppas jälle üles ema kallale. Tõmbas emal käe ja jala lõhki. Võtsin kassi sülle, kass kössitas põrandal. Tundus rahulik. Viisin rõdule eest ära, seniks kuni keldrist puuri tõin. Viisin kassi loomaarsti juurde, sai uue kastreerimise süsti ja lõigati ka küüned ära. Ostsin ka elektripistikusse käiva "Pet Remedy", väidetavalt toodab kassile hea meeleholu nurru ferromooni. Hetkel töötab, ma ei tea, kas see rahustab kassi või mitte. Siis läksime emaga traumapunkti, kuna kassi küünistus oli arvatust suurem. Kätt ja jalga õmmeldi. Loom on kogu aeg kuidagi kuri olnud. Ta on pärit perest, kus oli suur koer ja 7 kassi peale tama. Seal käis tõenäoliselt võitlus toidu pärast. Kui meile tuli, oli ülikõhna ja lestad kõrvas. Terve elu on ehmatanud ja võpatanud igasuguste kolksude peale, tõenäoliselt kartis väiksena suuremaid kasse ja suurt hundikoera. Viimasel ajal on aga üliagressiivne, eriti ema vastu. Ei tea enam, mida teha. Ära ei anna mitte mingil juhul. Eile peale rünnakut ja täna terve päeva olen kassi jälginud. Minuga käitub täiesti normaalselt. Ema väitis, et kass oli teda koridori teisest otsast kurja pilguga vaadanud aga mina seda hetke ei näinud. Emaga pole neid kokku lasknud. Olen olnud kogu aeg kodus ja proovinud teha nii, et nad ei kohtuks. Ema juba väga kardab kassi. Ma ei tea enam, mida teha. Arst ütles, et kastreerimine oleks variant aga keemiline kastreerimine on sama tõhus ja kui ründab, siis peab olema siiski muu põhjus.

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Ma arvan, et kõige targem oleks siiski kass päriselt ära kastreerida. Süstidel võib küll olla sama mõju viljatuks tegemise mõttes, kuid kas need ka üldiselt teda rahulikumaks teevad – nagu kastreerimine - on küsitav. Lisaks võib ka selline tihe loomakliinikukülastamine mõjuda kassile lisastressina, mis võib teda teha närviliseks. Soovitan ka lasta kassile arsti juures teha põhjalikumad terviseuuringud, sest tihti on agressiivsuse taga mõni päris probleem.