Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas peaks juba muretsema, kui 5-kuusel saksa lambakoeral tulevad uued kihvad, kuid vanad ei tule eest ära?05.08.2015

Tere. Meil on peres 5-kuune saksa-lambakoer. Hammaste vahetus on läinud ilusti, v.a. niinimetatud ülemised kihvad. Uued kihvad üleval on kenasti väljas, aga piimakad ei ole ära tulnud. Nüüd on kihvad kõrvuti reas, topelt. Kas siin peaks sekkuma loomaarst või võib loota sellele, et need piimakad tal ikkagi tulevad ise ära? Katsudes on piimakad tugevalt kinni.
Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

5-kuuselt ei ole see veel ülikriitiline aga valehambumuse vältimiseks oleks mõistlik need kihvad ikkagi loomaarstile ette näidata. Vajadusel saab piimakihvad eemaldada.
 

Küsimus: Kas see imelik komme läheb üle, kui saksa lambakoera 5-kuune kutsikas pissib ilma jalga tõstmata ja samal ajal liigub ringi?04.08.2015

Tere. Meie koeral on halb komme. Nimelt 5-kuusel koerakutsikal (isane saksa lambakoer) on komme pissida tüdruku kombel (ilma jalga tõstmata) ja selle aja jooksul ringi kõndida. Hommikuti, kui piss on pikk, jõuab kõndida pika ringi ja aias olevatest asjadest üle. Pärast on kõik asjad, millest koer üle kõndinud, pissiga koos. Kas selline käitumine lõppeb koera vanemaks saamisega võib peab koera kuidagi õpetama pissimise ajal paigal püsima?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Muidugi varsti lõppeb. Kui tuleb garmonaalne areng ja teie koer pissimiseks hakkab tõsta jalga, tema hakkab ikka pissima aja ringi aga üleval – maja nurgade peale, puu ja postide peale. Nii isased märgistavad territooriumi ja jattavad iseennast info kui suur ta on ja kui kõvasti tema valmis oma territooriumi ja üldse omad huvid. Kui kiiresti see juhtub on väga individuaalne. Aga juba varsti.
 

Küsimus: Mida ette võtta, kui nädalavahetusel kodust ära käies on kass voodisse pissinud?06.07.2015

Tere.
Meil on kodus 7-aastane steriliseeritud emane kass. Igapäevaselt käitub kass ilusti ning kõik oma hädad teeb oma liivakasti. Kuid vahest kui käime nädalavahetusel linnast ära siis jääb kass üksi koju. Iga päev käiakse talle süüa andmas, potti puhastamas ja pai tegemas. Kuid ikkagi üle ühe korra on meie voodi täis lastud. Ning just sinna, kus mina magan.
Oktoobris sai käidud kassiga ka igaks juhuks arsti juures. Tehti vereanalüüsid ning vaadati kass üle - kõik oli korras. Seetõttu ma julgeks arvata, et tegemist siiski kättemaksuga üksi jätmise eest...
Mõistus on täitsa otsas. Kuidas seda probleemi lahendada. Väga ebameeldiv on koju tulles ajati voodit küürima hakata. Kahjuks tegemist avatud stuudiokorteriga ning kassi ligipääsu voodile takistada ei saa. Olen proovinud panna ka voodile kile peale aga siis ta kraabib selle lihtsalt pealt ära.

Mida saaks veel ette võtta?

Tänades!

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Ma ei nimetaks sellist pissimist kättemaksuks, vaid sõnumiks, millega kass tahab näidata, et ta ei ole sellises olukorras õnnelik. Mõned kassid on väga "õrna hingega" ning üksi jätmine – isegi, kui külas käib toitja – võib mõjuda stressi tekitavalt. Kuigi selline pissimine on loomulikult ääretult ebameeldiv, siis võite olla üsna õnnelik, et te tegelikult teate väga täpselt, mis on selle põhjuseks.

Ehk aitaks, kui toitja jääks kassi juurde ka ööseks? Või ehk pole tal autosõidu vastu midagi ja ta saaks teiega kaasa tulla? Lisaks soovitan proovida erinevaid rahustavaid vahendeid: loomakliinikutes müüakse Feliway pihusteid ja seinadosaatoreid, mis on mõeldud kassi stressi leevendamiseks, ja ka rahustava mõjuga krõbinaid (näiteks Royal Canini Calm). Selliste toodete mõju ei ole küll näha üleöö, kuid üle pikema aja on tulemused tihti positiivsed.
 

Küsimus: Miks kääbusküülik oma pabulaid sööb?04.07.2015

Miks kääbusküülik oma pabulaid sööb? Ta on 2-kuune.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Selline ongi küülikute seedimise eripära.(koprofaagia) Muretsemiseks pole põhjust
 

Küsimus: Kuidas saada lahti koera harjumusest iga öö väljas haukudes üks väike ring joosta?02.07.2015

Tere!
Meil oli kaks koera. Vanem koer, kes hiljuti suri, käis igal öösel väljas (elame maal oma majas). Noor koer kaasa ei läinud. Nüüd hakkab 2-aastane koer igal öösel haukuma, tormab õue, jookseb väikese tiiru ja tuleb tagasi. Kas see on vanast koerast jäänud harjumus? Kuidas sellest lahti saada, samas ei taha teda ka keelata, sest maal võib valvurit vaja olla?

Tänan vastuse eest

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Teie koer on hea valvur. Tema valvab oma territooriumi. See tähendab et koer ei lase teie territooriumi peale nagu inimesed sama ja metsik loomade kes aktiviseerivad oma tegevus inimeste kõrval ainult öösel. Mõned koerad jahivad metsik loomad oma territooriumi peal ja sellel ajal ei hauku. Aga teie koer vist tahab neid hirmutada. Selles ja ongi raskus. Kui õpetama koera mitte haukuma ööse,l tema lõpetab haukuma ja võõrastele inimese peale. Teie peate otsustama mis on teie jaoks olulisem. Aga haukumise vastu on praegu müügil igasugused haukumise vastu kaelarihmad. Kõige sõbralikum need mis mõjutavad lõhnaga. Koerad ei tee välja sellest lõhnast siis kui on tõeline oht ja ei hakka haukuma nii sama kui oht ei ole oluline.
 

Küsimus: Mis põhjusel võib olla kassil kõht katsudes kõva?19.06.2015

Mu ühe-aastasel isasel õuekassil on kõht masseerides üsna kõva. Juba kolme-kuusest peale. Ei ole punnis, kuid kõva. Erinevalt minu teisest, vanemast kassist, kelle kõht on normaalselt pehme. Mis võib viga olla? Palun aidake!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Variante, nagu ikka, on mitmeid. Kassile ei meeldi kõhu katsumine ja ta tõmbub pingesse, õuekassil võivad olla tugevamad kõhulihased, soolegaasid, siseparasiidid....
Kui kassil on Teie arvates mingid vaevused või lausa valus või ei anna Teile endale see asi rahu, siis pöörduge kontrolliks oma loomakliinikusse
 

Küsimus: Kas on võimalik, et kassil tekkinud karvutu laik turjal on puugitõrjevedelikust, mille hõõrusin samasse kohta?17.06.2015

Kassil on turjal umbes 3 cm läbimõõduga täiesti karvutu kõõmane laik. Kas on võimalik, et see tekkis puugitõrjevedelikust, mille ma hõõrusin samasse kohta 3-4 nädalat tagasi?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

See on täiesti võimalik( kui Te mäletate täpselt, et just sellesse kohta manustasite puugirohu) ja selliseid kõrvalmõjusid on varem aegajalt fiproniili sisaldavate ravimite puhul ka juhtunud.
Võibolla on probleem selles, et Te hõõrusite selle rohu kassile nahale, ravimijuhendites aga seisab, et vedelik tuleb tuubist pigistada turjanahale kust see siis ise imendub. Välistatud ei ole ka individuaalne tundlikkus mingi ravimi komponendi suhtes
Sellisel juhul peaks karvkate ravimi mõju möödudes taastuma
 

Küsimus: Kas saksa lambakoerale silma tekkinud must laik on midagi tõsist?15.06.2015

Tere,
Üks väike mure koeraga. Koerale on tekkinud hiljuti silmamunale must laik, all ääres umbes 5 mm. Koer on 10-aastane saksa lambakoer (emane). Kas see võib midagi tõsist olla või miks selline asi üldse tekkinud on?

Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Väärib igal juhul arstile ettenäitamist. Kui see laik on näiteks pigmentatsiooniga seotud, siis on kindlasti oluline kindlasks teha kas ta on iirisega seotud või hoopis skleeraga( silma valge osa) kas liigub ( tsüst?!) või on fikseeritud, kas laik suureneb või mitte ,kas koeral on olnud varem mingeid probleeme või lausa kroonilise silmadega seotud haigusi? traumasid?
Suure tõenäosusega on see ealine hüperpigmentatsioon aga kuna välistatud ei ole ka muud variandid, võiks lasta spetsialistil üle vaadata
 

Küsimus: Mida ette võtta, et 2-kuune kutsikas lõpetaks riiete närimise?11.06.2015

Mida ette võtta, et kutsikas lõpetaks riiete närimise ? Kutsikas on 2-kuune.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Sellel vanusel kutsikas kogu aeg siis kui tema ei maga peab aktiivne tegelema. Temal oli väga hästi oma vennade ja õede kõrval. Prraegu kõige targem pakkuma talle midagi teie riie asemele et kutsikal oleks tegevus. Tavalist kasutakse pehmed mänguasjad või sobivad vanad rätikud või isegi sokid. Liigutage neid, aktiviseerige ja kutsikas lülitab oma tähelepanu teie riietest mänguasjade peale.
 

Küsimus: Miks 8-aastane emane koer pärast steriliseerimist veel kaks kuud hiljem on loid ja ei saa korralikult liikuda?10.06.2015

Tere!
Meie emane koer steriliseeriti. Nüüd siis selline mure, et koeral on raske tõusta ja lamama minna, trepist liikumine ja liigub väga aeglaselt. Möödunud on juba kaks kuud aga paremaks pole läinud. Enne oli väga aktiivne ja liikuv koer. Koer on 8-aastane.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Keeruline küsimus. Et aru saada, kas selline häire on seotud steriliseerimisega või mitte, oleks vaja teada, millistes tingimistes, milliste materjalidega ja millise metodoloogia järgi operatsioon sooritati, milliseid põletiku- ja valuvaigistavaid preparaate kasutati?
Kui see on kõik korrektne ( steriilne opituba, haav oli suht väike ja paranes kiiresti, ravimite võtmine sujus komplikatsioonideta) siis äkki näitab röntgen midagi? Kui Te käisite näiteks korraliku kliiniku asemel kuskil niinimetatud "säästuopil" ,siis põhimõtteliselt on kõik võimalik ( peritoniidist pareesini)
Kas palavikku ka on? Söögiisu? Joob rohkem?
Kõht katsudes valus? Roojamise ja urineerimissagedus? Kogused suurenenud või vähenenud? Tagakeha tundlikkus?
Mida ütleb opereerinud loomaarst? Olete pöördunud tema poole? Kui sealt abi ei saa minge kindlasti mõnda teise kliinikusse, kus oleksid röntgen ja ultraheli ning vereproovide uurimise võimalus