Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas teada kas koer on ülekaalus?10.05.2016

Tere
Mille järgi otsustada, kas koer on või pole ülekaalus?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Päris mitmel moel. Kõigepealt visuaalsel vaatlusel. Ülekaalulisel koeral on kereosa võrreldes pea ja käppadega ebaproportsionaalselt suur. Rasvaladestused tekivad rinnaku -turja- selja - laudjapiirkonda, ning piimanäärmetesse. Liikumisel loom väsib ruttu, kõnnak on taaruv ning jooks on raske ja vastumeelne
Tõukoerte puhul on välja toodud erinevate tõugude emaste ja isaste normkaalude vahemikud
Ja alati saab konsulteerida oma loomaarstiga, kes pakub ka lahenduse välja
 

Küsimus: Kas pitbull esivanemaga koer võib uues kodus kurjaks muutuda?09.05.2016

Tere, sooviksime endale võtta 2,5a pitbulli ja saksa lambakoera segu isase koera. Käisime lastega teda vaatamas ja mängimas, tundus igati sõbralik ja tubli koer. Pererahva sõnul, kus pisikesed lapsed-kullatükk. Allus ka käsklustele. Viimased kuud on ta veetnud maal elades, muidu oli ka korteris. Meie elame 4-toalises korteris, kuid oleme väga aktiivsed. Mis Teie arvate, kas tema ema poolne geneetika (pitbull) võib teda kuidagi kurjaks muuta, kui ta tuleb võõrasse koju? Kuidas peaksime temaga esimestel päevadel käituma ja mida tähele panema. Kuna oleks minul temaga õige aeg koerte kooli minna? Kui kaua võib aega võtta kohanemine. Kuidas saada aru kui tal on tekkinud nt. stress?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Minul endal on väga suur kogemus täiskasvanud koerte võtmisel. Kõik minu täiskasvanud uued koerad olid alguses väga ettevaatlikud, tähelepanelikud ja väga hästi kuulasid sõna (nemad kõik olid välja koolitatud). Poole aasta jooksul koerad oli kohanenud ja ainult siis oli näha nende ehtne iseloom. Teie koera kohta väga raske midagi öelda. Mina tean pitbulterjerid, kes olid väga sõbralikud oma pere liikmetega ja võõrastega inimestega kes ei ole teda provotseerinud. Mina ei tea mis elu kogemus on sellel koeral. Kui palju endised peremehed provotseerisid teda rünnata või mitte. Kui palju teda karistati või vastupidi lasid teha kõik, mida tema tahab. Kas teie olete kindel oma laste peale lasta proovida kui palju sellel koeral on kogunenud kurjus mis võib tulla välja ootamatu situatsioonis. Mina tunnen pere, kes oli käinud bladhaundi isase jargi Moskvas koos oma tütrega. Kõik oli hästi. Kuna umbes nädala pärast tüdruk võttis kätte oma mänguasja, mis meeldis koerale. Koer ründas lapse kaela nii et see vaene laps kannatas 2 operatsiooni selleks kael suutis korralikult funktsioneerida ja hoida pea. Psühiline trauma oli parandamatu. Aga kui teie võtate koera, kohe minge koerte käitumise spetsialiistide juurde.
 

Küsimus: Kas peaks arstile minema, kui küüliku üks kõrv on lontis ja nagu tundub ka soojem kui teine?03.05.2016

Tere!
Mul on kodus kaks isast küülikut. Saavad väga hästi läbi, lakuvad üksteist ja magavad alati koos. Öösel on nad mul puuris aga päeval hoian neid kodus lahtiselt. Täna said nad mul 2-kuuseks. Hakkavad vaikselt juba üksteist paaritama aga kaklema veel läinud ei ole. Eile õhtul, kui neid puuri hakkasin panema, siis ühel isasel jänesel oli üks kõrv lonti vajunud. Hommikul, kui välja lasin, oli kõik korras. Kuid mure on selles, et üks kõrv on lontis aga teine ilusti püsti. Jookseb ikka aktiivselt mööda tuba ja sööb ka ilusti, aga see kõrv, mis lontis on, see kõrv on kuidagi väga soe. Teine kõrv nagu ei ole nii soe. Kas peaksin kiiresti arsti juurde minema? Kas peaksin nad eraldi puuri panema? Kui vanalt steriliseeritakse isas küülikuid? Kui küülikute küüned liiga pikad on siis mis juhtuda võib?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui üks kõrv on lontis ja katsudes tundub soe, võib see nii olla kas mõne trauma tagajärjel või ka kuulmekäigu põletiku tulemusena.
Igal juhul oleks mõistlik lasta arstil üle vaadata ( et välistada näiteks kõrva hematoom)
Eraldi puuri peaks küülikud panema siis, kui nad üksteisega läbi ei saa ja oht, et nad üksteist või iseennast vigastavad, on väga suur
Erinevalt metsajänesest, kes saavutab suguküpsuse kuskil aastavanuselt, on küülikud selleks valmis juba 4-6 kuuselt ja kuskil pooleaastasena saab isast küülikut ka juba kastreerida, sest kaks isast kipuvad siis rivaalitsema ning hakkavad kõiki kohti uriiniga märgistama.
Küülikud on kõvad kraapijad ning nende küüned on tugevad ja kasvavad kiiresti. Kui nad kuskil neid kulutada ei saa, on oht nii ennast kui kaaslast vigastada kui ka selles, et liiga pikad küüned mõjutavad looma liikumist ning käpaasendit
 

Küsimus: Kas on võimalik, et kassil on kõrvetised?29.04.2016

Tere!
Kas on võimalik, et kassil võib esineda kõrvetisi? Kassi käitumisest - rahu hetkel kipub nagu nö õhku närima. Mitu korda kontrollinud, et suus midagi ei oleks ja ikka teeb. Veterinaarkliinikus osati ainult öelda, et äkki midagi hammaste vahel, aga midagi ei paista. Tiinuse ajal tegi seda tunduvalt vähem, aga nii kui poeg käes, läheb ikka sama hooga edasi. Kas on võimalik, et kassidel on kõrvetisi? Või tähendab see mingit muud probleemi? Kui on ka kõrvetised, siis kas kassidele on ka miskit omeprasooli või pantoprasooli laadset toodet?

Päikest :)

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kas just kõrvetisi kassidel esineb, sest nad ei oskaks seda tunnet meile kirjeldada, aga kindlasti esineb neil tervisehäireid, mis on seotud seedimisega ja seedeelundkonnaga. Sellise diagnoosi panekuks aga on vaja rohkem erinevaid analüüse ja uuringuid.
Üksnes närimisliigutused on liiga vähe järelduste tegemiseks. Kõigepealt soovitaksin suu põhjalikult läbi uurida ( hambakivi, murdunud hambad, uudismoodustised ja vohandid, tonsillid) ja teha ka vereproovid
 

Küsimus: Kui ohtlik ja mürgine on kassile siseparasiitide vastane täpilahus?26.04.2016

Tere!
Võtsime endale koju hulkuva kiisu. Kassike oli solkmeid paksult täis - lausa oksendas välja. Kuna ta oli näljane, õnnestus ussirohi toiduga sisse anda. Nüüdseks loomake meil olnud 5 kuud ja kohanenud. Tahaks ussirohtu anda korra kvartalis, aga enam teda ära ei peta ja ei saa ka suu kaudu anda. Möirgab nagu lõvi ja kui tabletti või pastatuubi näeb, pageb peitu.
On olemas täpilahused, mis pidavat ka siseparasiitidele mõjuma. Tablett või pasta on arusaadav, kuna parasiidid elavad sooltes ja ka tablett mõjub paikselt, aga täpilahus siseparasiitidele. Kas ma oma kiisut sellega ära ei mürgita - see mõjutab ju kõiki organeid ja kui tihti võib seda kasutada. Kui toksiline see loomale on.
Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Ega mürgist asja müüdaks. Selle preparaadi tootja on väga ammune ja usaldusväärne maailmanimega ettevõte, kes endale kahtlast kraami lubada ei saa. Oleme oma kliinikus müünud siseparasiitidele toimivat täpilahust kaua aega ja ikka palju, sest enamus kassidest ei võta midagi suukaudset suu sissegi. Siiani ei ole teadet ühestki kõrvaltoimest ega " paha hakkamisest". Ja peamine on see, et siseparasiidid ning nende elutegevuse jäägid on looma organismile kordades toksilisemad ja ohtlikumad kui ravim
 

Küsimus: Kas see on loomulik karvavahetus, kui küülikul tuli lõua alt suur karvatuust ära?20.04.2016

Tere. Minu küülikul (prantsuse päss, elab õues) rippus mitu nädalat lõua all suur karvatuust (proovisin ära võtta, aga oli kinni). Nüüd lõpuks leidsin karvatuusti puuri nurgast. Aga koht, kus tuust ära tuli, on paljas (väikesed hõredad karvad peal, nahk paistab.) Kas see on loomulik karvavahetus? :)

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui nahk on ilus, ei puneta ega leemeta, pole koorikuid ega kraapimisjälgi on see loomulik karvavahetus. Sageli tekivadki selliste pulstikute alla karvavabad laigud, sest kärvanääps laseb karva lahti pideva ärrituse tõttu ja nii saab uus karv kasvama hakata
 

Küsimus: Mis võib ära lõigatud emase kassiga jooksuajal toimuda?19.04.2016

Kas võib hakata õue nõudma ja kräunuda?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui kass on opereeritud korralikult , ei tohiks sellel kassil jooksuaega enam esineda ( vahetevahel jääb mõnel lohakal tegijal osa munasarjast eemaldamata ning kass küll ei tiinestu enam, kuid jooksuaja tunnused jäävad)
Õue nõuda võib kass puhtalt harjumusest õue pääseda. Seda nõudmist võib saata järjest valjenev ja nõudlikum kräunumine
( sõltub sellest, kui koostööaltis on kassi pererahvas tema pidevale sisse-välja laskmisele)
 

Küsimus: Mis võib viga olla ja kas peaksin kohe arstile pöörduma, kui kassil on nina paistes?15.04.2016

Kassil on nina justkui laiemaks läinud. Silmade vahe on kaks korda laiem, kui alles mõned päevad tagasi. Kas tegemist võib-olla mõne haigusega? Lootus on muidugi, et ehk sai mesilaselt nõelata. Kas peaksin arsti poole pöörduma?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Mesilase vm putuka hammustuse tagajärjel võib tekkida küll lokaalne turse. Sama võib olla ka mingi trauma tagajärjel. Sellisel juhul oleks vaja röntgenülesvõtet. Kui kass on loid, hingab raskelt ja nohinal, ta on isutu, magab palju, ninast tuleb mingit eritist ning turses koht on ka valulik, siis tuleb kindlasti arsti poole pöörduda. Samuti ka siis, kui turse hakkab levima silmalaugudele ja eriti ohtlik on, kui kõripiirkonda
 

Küsimus: Mis võib olla põhjuseks, et küülikul jookseb esikäpast verd?15.04.2016

Tere! Küülikul jookseb ühest käpast verd, kuid ma ei tea mis on selle põhjuseks või kust algas veritsemine. Olen päris mures. Oskaksite nõu anda?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Veritsus tekib reeglina mingi trauma või vigastuse tagajärjel ning sellisel puhul oleks vaja siduda see koht kinni ning otsida loomaarst, kes looma üle vaatab ja vajadusel veritsuse sulgeb
 

Küsimus: Kuidas hoida ära kutsika poolt võimu haaramist, sest ta on agressiivne ja tuleb otse hammustama?14.04.2016

Tere, mida teha, kuidas käituda kui kutsikas (5-kuune emase laika ja prantsuse bulldogi segu) vaatab sulle otsa ja hakkab klähvima, haukuma ja ründama, tuleb täitsa ja hammustab. Mõnikord isegi kui ta unest ärkab, siis tuleb ja hammustab kohe. Kui keelata, muutub kurjemaks ja agressiivsemaks, aitab ainult see, kui nurgas kinni hoida, siis rahuneb maha. Vahepeal on tunne, et ta tahab võimu haarata majas, kuidas seda ära hoida?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Selle käitumise põhjuseks võivad erinevad põhjused. Võib olla teil ei jatku autoriteedi. Vale karistusega teie võite veel rohkem provotseerida koera ründama. Ründamiseks koera poolt võib olla palju põhjused. Kui koer õppis ründamisega manipuleerida ja saavutama kõik mida ta tahab, siis piisav mitte reageerida koera nõudmise peale. Tuleb jalgima õige jarjekorda et koer kõik saab peale teid - süüja peale teid, uksest välja, ei tohi lasta teie voodi sisse. Kui koer hakkab teid rünnata, proovige kasutama vee pritsi vasta niina aga ilma ähvarvarduseta. Käsklis "Ei" ja vajutage priitsi. Kui koer lõpetas rünnata, kohe tuleb teda kiita ja veel parem peale kiitmist andke majus. Koer sellega õppib rahunema maha. Aga interneti kaudu õppima parandama koera vale käitumine ei ole piisav. Väga soovitan pöörduma koerte käitumise spetsialiste poole muidu probleem võib muuta sügavam.