Lemmikloomad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha, et metsik kass hakkaks liivakastis on häda tegema?23.03.2016

Tere,
võtsin poolteist nädalat tagasi 5-kuuse kassipoja, kes on metsik. On varem elanud küll inimestega koos aga ei lase endale pai teha ja tahab väga peidus olla. Nüüdseks oleme saanud ta nii kaugele, et mängimise ja söömise ajaks tuleb ta välja ning öösiti tahab voodisse tulla. Niisama ta endale pai teha ei lase. Aga ilmselt on see harjumise asi. Küll aga on probleemiks see, et ta ei taha üldse oma liivakastis käia. Oleme pannud talle kaks liivakasti erinevate liivadega sinna kuhu ta on põrandale teinud aga aina jälle ta otsib endale uue koha ja laseb põrandale. Kusjuures need kohad kuhu ta laseb, ei ole üldse varjulised. Olen proovinud mänguhoos teda liivakasti juurde viia, aga ta keerab kohe otsa ringi. Mida teha?

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Kraapimine on küll kassile häda tegemise jooksul väga vajalik, kuid tihti on kogenematule loomale sobilik ka vaipa või muud kraapida. Liivakastiga looma hajrutada on väga lihtne, kui ta panna koos kastiga väiksemasse ruumi, kus muud sobilikku kraapimiskohta ei ole. Näiteks võiksite panna kassi ööseks WC'sse või vannituppa, mis oleks piisavalt väike ruum, et tal oleks lihtne liivakasti avastada. Samas, kui usaldus teie vahel on veel õrn ja kardate, et sellise eraldamise peale kass võiks solvuda, siis võite ka alustada sellega, et panete liivakasti mujale tehtud hädad – nt. salvrätti, millega puhastasite ära loigu, või kakajunni. See võib tekitada kassile selguse, et mille jaoks see kast ikkagi mõeldud on.
 

Küsimus: Mis võib mureks olla, kui 14 päeva tagasi võetud kutsikas sirtsutab iga 5 min tagant?18.03.2016

Tere,
võtsime kutsika 14 päeva tagasi. Kutsikas ei nutnud öösiti ja häda tegi ka ilusti. Nüüd kutsikas nutab päeval, lakub saba alt ja sirtsutab iga 5 min tagant. Vahest tal isegi ei tule midagi aga seda liigutust teeb ikkagi. Samuti tundub kaka natuke vedel võrreldes varasemaga. Milles võib probleem olla? Vaktsiinid veel tegemata, ussirohtu sai 3 päeva tagasi.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kutsikal võib olla nii põiepõletik, talumatus mingi toiduaine või ravimi suhtes.... Kõige õigem oleks kohe minna ülevaatusele-pissiproovi andma, et võimalik probleem ei süveneks
 

Küsimus: Mida teha, et koer ei märgistaks pidevalt ühte ja sama kohta, mis mulle ei sobi?17.03.2016

Tere. Koer on 1a ja 9 kuune yorkie. Isane ja märgistab pidevalt ühte ja samma kohta. Eemaldan lõhna, kuid ikka. Leiab ka uusi kohti kuhu pissida. Ei leia lahendust. Kui kodus oleme, siis enamjaolt teeb oma häda ikka oma kohale. Oleksin väga tänulik kui saaksin abi.
Ette tänades

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Isased koerad peavad märgistama erinevad kohad selle pärast, et loodusega ettenähtud et isane koer peab jatta info nii nagu saab lajale ja kõrgemale kus ta elab, jahib, kasvatab oma last. Ja see et nad elavad korteris ja enam ei jahi ja vähe kes kasvatab oma last looduse käitumise mudel koertel jai. Koerad, kellega reguläärne ja pidevalt jalutavad õues, märgistavad territoorium väljas. Isastega tuleb kauem kui emastega jalutama selle pärast et nemad ei lase oma uriini ühe korraga. Tal on vaja vähemalt 10 korda tõsta jalga selleks et teha ennast tühjaks. Aga mõnedel ja rohkem. Emased võib õpetada pissima kodus ühe sama kohta.
 

Küsimus: Kas koeral uriinis märgatav veri ennustab jooksuaega või on mingi muu probleem?11.03.2016

Tere,
Koeral oli esimene jooksuaeg 10-kuuselt. 2015. veebruaris ja teine siis kuskil 6 kuud hiljem augustis. Kahjuks siis ka poegis oktoobri keskel. Kui koera jooksuaegade vahe umbes 6 kuud, siis oleks pidanud nüüd veebruaris jälle jooksuaeg olema. Mure selles, et koeral tuleb tupest natuke tumepunast verd, ei määri aga olen avastanud pissukal kuiva verd. Kas see võib olla, et algab jooksuaeg või hoopis mädaemakas?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kõik Teie poolt pakutud variandid on võimalikud. Seega tuleks minna kliinikusse ja lasta vajalikud uuringud teha, sest eeskätt mädaemakaga ei ole viivitamine otstarbekas
 

Küsimus: Kas kassil kandade juurest karvade maha tulemine ja see, et silmad jooksevad vett, võivad seotud olla?11.03.2016

Miks kassil on kandade juurest karvad maha tulnud ja miks tal jooksevad silmad vett nagu ta nutaks? Kas need tunnused on kuidagi omavahel seotud? Kass on 8-aastane ja on sööb loomapoest ostetud krõbuskeid.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

See võib olla kokkusattumus aga ka näiteks mingi allergiline reaktsioon. Soovitan kindlasti arsti vastuvõtule minna
 

Küsimus: Kui reisida laeval koduküülikuga, kas tal on EU passi vaja?11.03.2016

Tere,
Kui reisida laeval koduküülikuga, kas tal on EU passi vaja?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Minu teada peaks reisiv loom olema identifitseeritav s.t omama mikrokiipi ning selle alusel väljastatavat reisidokumenti. Igaks juhuks täpsustage seda oma maakonna Veterinaarkeskuses.
Erinevatel loomaliikidel on nõutavad ka olenevalt sihtkohariigist erinevad vaktsineerimised, dehelmintiseerimised jm
 

Küsimus: Kas peaksin muretsema, kui 2-kuusel retriiveri kutsikal tekkis kõhu alla sõrmeotsa suurune muna?26.02.2016

Kahekuusele retriiveri kutsikale tekkis äkki kõhule naha alla pisike sõrmeotsa suurune muna. Mis see olla võiks ja kas peaksin muretsema?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Suure tõenäosusega on see nabasong aga käige kindlasti arsti vastuvõtul ära ja laske kontrollida
 

Küsimus: Kuidas harjutada kassi õues häda tegema?23.02.2016

Tere!
Kas on kuidagi võimalik õpetada kassi õues asjal käima? Me nimelt võtsime varjupaigast 7-kuuse (isase) kassi. Käib ilusti kastil. Kuna meil on suur aed ja võimalus kass välja lasta, siis võiks kass ju vahel ka õues oma asjad ära ajada. Hetkel aga olukord selline, et kass küsib tuppa selleks, et oma potile saada. Ta nagu ei oskaks seal õues oma asjadega hakkama saada. (Me ei taibanud varjupaigas ka küsida, et kas selline probleem võiks kerkida. Me ei plaaninud võtta kassi, kes ainult toas on). Hetkel olen proovinud varianti, kus tal pole muud võimalust, kui oma asjad õues ära ajada. Ega muud varianti vist polegi?
Ette tänades

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Arvan, et see, kass hoiab kodu ja tahab erinevates tegevusteks tuppa tulla, on vaid hea ja see vähendab riski, et ta kodust liiga kaugele jalutaks. Loomulikult võib ajapikku see harjumus tal muutuda, kuid hetkel näeks seda kui positiivset märki. Ja vastupidine olukord võiks ju olla veel hullem – on kasse, kes aastaid iga öö oma peresid üles ajavad, sest on nõus ainult õues oma hädasid tegema.
 

Küsimus: Miks minu kass kraabib minu kotti ja pükse, kui kodust lahkuma hakkan?23.02.2016

Minu 7-8 kuune kiisutüdruk kraabib iga kord natuke minu kotti ja mõnikord ka pükse kui koju tulen ja kodust lahkuma hakkan. Ta on seda teinud juba väiksest kassipojast peale. Olen mõelnud, et kas see on sellepärast, et ta soovib oma inimest ja tema asju oma lõhnaga märgistada. Vahel ta teeb seda ka teistega (mees, külalised), aga põhiliselt ikkagi minuga.
Mõistan, et selle taga on ilmselt miski kiisule omane vajadus ja ei taha teda selle eest karistada, olen lihtsalt leebelt kiisu koti juurest eemale tõstnud. Aga pikemas perspektiivis oleks muidugi tore, kui kotid ja püksid terveks jääksid :). Kas on olemas mingit head lahendust sellele teemale?

Vastus: Ida Metsis, MTÜ Kasside Turvakodu vabatahtlik, MTÜ Kasside Turvakodu, www.kassideturvakodu.ee

Kui on oht, et asjad tõesti saavad viga, siis müüakse loomapoodides vedelikke, mille lõhn on kassi jaoks ebameeldiv (inimese jaoks mitte!), millega saab asju "lõhnastada", või soovitan hoida väärtuslikemaid asju kapis. Muidu nautige seda, et teie kass teid niivõrd armastab! :)
 

Küsimus: Millist kassitoitu soovitate ja kas kassitoite peaks ka vahetama, sest osa toitu enam kassid mul ei armasta?17.02.2016

Tere
Meil on kaks täiskasvanud kodukassi, kes väljas ei käi. Üks on tõukiisu ja väga pirtsakas, oli pojana armetu kribal, kes sai kuidagi üles putitatud. Sööb konservidest vaid Gourmet konserve. Teine kass on ise meile tulnud ja nii pirtsakas pole. Mõlemad armastavad krõbinaid. Valik on nii suur ja ei oska millegi kasuks otsustada. Tean vaid, et toit peab olema kvaliteetne. Kui kiisudel erivajadusi pole, millist toitu Te soovitaksite, et saan kindel olla, olen oma loomadele pakkunud parimat. Miskipärast enne sõid Hillsi isukalt, kuid nüüd mõlemad kassid keelduvad konservidest ja kui on valida, siis Hillsi ei taha. Kas on tootmises midagi muutunud või miskit muud. Mida Te soovitaksite?
Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tervisliku ja tasakaalustatud toitmise aluseks on ikkagi korralik kuivtoit, mille koostis vastaks kindlasti kassi elustiilile ( kas õue- või toakass, steriliseeritud/kastreeritud või mitte), põetud ja kroonilistele haigustele. Kõige paremaid soovitusi oskaks anda teie kiisude raviarst. Kliinikutoidud on alati kvaliteetsed ning võimalik on kohe vajadusel toitu tootesarja piires muutes nii mõnigi tervisemure lahendada
Mis konservidesse puutub, siis neid võibki sagedamini vahetada ja proovida, mis rohkem mekib. Aegajalt ikka tehakse mõne toote retsept ümber või vahetatakse mõnda toorainet